Banyodaki Kötü Koku Neden Olur?

Evinizin tertemiz ve ferah havasını bozan en önemli sorunların başında banyodaki kötü kokular gelir. Görünürde tertemiz olan banyonuzu saran ve kaynağını bir türlü bulamadığınız bu kokular, başınızı ciddi derecede ağrıtacak bir sorundur. Banyonuza sıkacağınız koku giderici spreyler, klozete takacağınız nane içerikli kokular, sirke ya da zeytinyağı dökmek, kumla üzerini kapatmak gibi yöntemlerde sizin için çözüm olmayabilirler.

Banyodaki kötü kokuların kaynağının hızlı bir şekilde tespit edilmesi, sorunun daha fazla büyümesini engelleyeceği gibi sizin de ferah ve temiz evinize tekrar kavuşmanızı sağlayacaktır. Banyodaki kötü kokunun temel nedeni, borularınızda biriken artıkların yarattığı kokulardır. Bu artıklar borularda biriktikleri ve atılamadıkları için, orada çürüme yapmakta ve koku oluşturmaktadırlar. Özellikle su giderinin tıkanması bu birikmelerin çoğalmasında önemli bir faktördür. Eğer suyu açtığınızda kolayca gitmiyorsa, banyo giderlerinizde bir tıkanma olduğunu anlayabilirsiniz. Tıkanma olmaması durumunda da boru giderlerinin çeperine yapışan atıklar bu kötü kokulara sebep olabilmektedirler. Yapışan bu atıklar zaman içerisinde kalınlaşacak ve banyo giderleriniz tamamen tıkanacaktır. Bu giderlerdeki tıkanıklığa, sabun artıkları, saç, şampuan artıkları, deri döküntüleri, tuvalet kağıdı gibi sert cisimlerin giderlere atılması sebep olmuş olabilir. Ayrıca gider borularında ilk döşenme sırasında oluşmuş olabilecek herhangi bir hata, eğim ve benzeri faktörlerde bu birikmenin sebebi olabilirler.

Banyoda oluşan kötü koku evinizdeki hijyen şartları için tehlike arz etmektedir. Banyoda oluşan kötü kokular iki türlüdür. Koku ya daimi olarak vardır ya da arada bir gelip gitmektedir. Sürekli kötü kokular genel itibariyle tesisat probleminden kaynaklanırken, diğer kötü koku türüne göre bulunması daha kolay kokulardır. Sifona yeterli su dökmemek, banyo giderinin içerisindeki su seviyesinin azalmış olması, sifon hortumunun eskimiş olması, kanalizasyon gider borularında oluşan geri tepme ve emme, atık su gideri etrafında boşluklar meydana gelmiş olması gibi nedenler de banyodaki kötü kokunun kaynağı olarak sayılabilir. Bu kötü kokuların birçoğu içeriğinde mikrobik özellikleri havaya yaymaktadırlar. Banyoda oluşan kötü kokunun acil bir şekilde çözüme ulaştırılması, kaynağının bulunup tespit edilmesi her koşulda kişi sağlığı ve hijyeni için önemlidir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek