Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri – Nasıl Açılır?

Lavabo tıkanıklığı açma tecrübe gerektiren önemli bir işlemdir. Lavabo tıkanıklığının birden fazla nedeni bulunmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazı ile lavabo borusu incelenmeden lavabo tıkanıklığının sebebi tespit edilemez. Teknotesisat, lavabo tıkanıklığını açmadan önce de açtıktan sonra da kameralı görüntüleme cihazı ile detaylı olarak inceler ve sizlere rapor sunar. Kesin yöntemlerle kırmadan lavabo tıkanıklığı açmak için firmamızdan servis talep edebilirsiniz. 20 servis aracı ile İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet veren Teknotesisat, trafik yoğunluğuna bağlı olarak 1 saat içinde adresinize gelerek çalışmalara başlamaktadır.

Lavabo Tıkanıklığını Nasıl Açıyoruz?

 • Servis kaydı oluşturduğunuzda, ekiplerimiz 1 saat içinde adresinize gelmektedir.
 • Adresinize gelen ekiplerimiz, hiç zaman kaybetmeden lavabo tıkanıklığına müdahale eder.
 • Lavabonun gider borusunu önce kameralı görüntüleme cihazı ile incelerler.
 • Kameralı görüntüleme cihazı ile yapılan inceleme sonucunda tıkanıklığa sebep olan durum tespit edilir.
 • Tespit işlemi tamamlandıktan sonra robot cihaz ile lavabo tıkanıklığı açma çalışması gerçekleştirilir.
 • Lavabo tıkanıklığı açıldıktan sonra kameralı görüntüleme cihazı ile tekrar kontrol yapılır.
 • İkinci kontrol sonucunda, lavabo tıkanıklığının tamamen açılıp açılmadığı kontrol edilir.
 • Lavabo tıkanıklığı tamamen açılmamışsa robot cihaz ile tekrar müdahale edilir.
 • Tıkanıklık tamamen açılmışsa, lavabo borusunda başka sorun olup olmadığı kontrol edilir.
 • Lavabo borusunda tıkanıklık dışında başka sorun varsa (pimaş borusunun yağlanması, pimaş borusunda eğim sorunu) bu sorunlar rapor halinde sizlere sunulur.
 • Müşterinin talep etmesi durumunda, tespit edilen sorunlar Teknotesisat tarafından giderilir.

Neden lavabo tıkanır?

 • Yemek atıkları, yağlar vb.
 • Lavabo gider hatlarında çöküntü veya hasarlar
 • Yapı inşaat halinde iken giderlere dökülen harç, beton
 • Uzun süre kullanıma bağlı olarak kalıntıların birikmesi
 • Yapıların eski olmasından dolayı gider borularında kireçlenme ve tortu oluşması

Lavabo Açıcı Kullanmalı mıyım?

Mutfak ve banyo lavabolarındaki tıkanıklığın ardından uygulanan yöntemlerden biridir lavabo açıcı ürünlerin kullanımı. Kimileri tarafından tuvalet tıkanıklığında dahi lavabo açıcı ürünler kullanılır. Peki, bu ne kadar doğru bir yöntem?

Profesyonel olarak bu sorunlara çözüm sunan tesisat firmamız bu tür kimyasal ürünlerin kullanımını reddeder. Lavabo açıcı kimyasal ürünler, reaksiyon esnasında yüksek ısı ortaya çıkarır ve güçlü asit ile tıkanıklığa sebep olan maddeleri eritmeye çalışır. Dolayısıyla, bu güçlü asit gider hattındaki pvc, plastik borulara da zarar verir. Basit bir tıkanıklığı ucuz yolla açmaya çalışarak, ileride daha çok ücret ödeyeceğiniz bir sorun haline çevirebilirsiniz. Gider hattınızı yeniden onarmak gerekir ve yüksek maliyetler ödemenize sebep olabilir.

Evinizde Gider Tıkanması Sonrası Oluşan Olası Durumlar

 • Tıkanıklık nüksetmeye başladığı durumlarda lavabodan giden sular yavaş gitmeye başlar.
 • Tıkanıklığın artmasıyla birlikte pis sular gitmemeye başlayacak ve giden sular geri gelmeye başlayacaktır.
 • Eğer bulaşık makinesi kullanıyorsanız ve mutfak gideri tıkanmışsa gider hattı muhtemelen aşırı yağlanmadan tıkanmıştır. Diğer bulaşık makinesi tıkanıklığı sorunları için tıklayın.
 • Lavabo borusu tıkandıysa alt kata su sızması durumuyla karşılaşabilirsiniz. Bunun sebebi tıkanma sonrası pimaşların ek yerlerinden gider hattında kalan sular sızmaya başlar.
 • Eski yapıda oturuyorsanız ve gider hattı tıkanmışsa oluşan tortular ve kireçlenmeden dolayıdır.
 • Gider tıkandığında açmak için kullanılan lavabo açıcı asitli ürünler pimaş ek yerlerinde bulunan contalara zarar verebilir.

Genellikle tıkanıklığın sebebi yağlanmadan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle her zaman lavabo giderini açmak sorunu kökünden halledemeyebilir. Günümüzde tıkanıklığı makinelerle açan firmalar tıkanıklığı tamamen açmak yerine günü kurtarabilecek düzeyde tıkanıklığı çözerler. Bu şekilde çağırdığınız firmayı tekrar arayarak tıkanıklık açma işlemi için tekrar ücret ödemenizi isterler.

Gider hattında oluşan tortulaşmış kirler ve katı atıklar tamamen temizlenmelidir, aksi takdirde kısa süre içerisinde lavabo gideri tekrar tıkanacaktır. Bunun için ise makinenin başına takılan zincir kafa kullanılmalıdır. Lavabo tıkanıklığı açma işleminden sonra kamera ile hattın görüntülenmesi gerçekleştirilmelidir. Müşteriye tıkanıklığın sebebi gösterilir ve gider hattında var ise problemler söylenir.

Tıkanıklık her zaman başımıza gelebilecek sorunlardan biridir. Lavaboların tıkanmasını önlemek kullanıcıların elindedir, tıkanma sorunu sürekli vurguladığımız gibi “yağlanmadan” kaynaklanmaktadır. Bu sebeple tıkanmaya sebep olan;

 • Yemek atıklarını, yağlarını lavaboya dökmek
 • Sebze ve meyveler çamurlu ise mutfak evyesinde yıkamak
 • Çay posasını lavaboya dökmek
 • Lavabo tıkanıklığına sebep olacak diğer cisimleri lavaboya dökmek

gibi yanlış kullanımlardan vazgeçilmelidir.

Lavabo tıkanıklığı sonrası muhtemelen lavabo açıcı kimyasallarda işe yaramayacaktır. Halk arasında “kameralı lavabo açan firmalar” diye de bilinen uzman tesisat firmalarından yardım almanızı tavsiye ederiz. Evinize veya iş yerinize gelen servis ekiplerinden kamera ile hattın görüntülenmesini talep ediniz, size tıkanmanın sebebini söyleyecekler ve kamera ekranından size göstereceklerdir.

Zamanınızı boşa harcamdan ve kendinize zarar vermeden firmamızı arayın, uygun fiyatlar ile tıkalı olan lavabo giderlerini robot cihazlar ile açalım. Ardından kameralı cihazlarımız ile lavabo tıkanmasına sebep olan nedenleri gözlemleyelim.

Lavabo Tıkanmasını Açarken Doğru Bilinen Yanlışlar

 • Lavabo tıkandığında birçok insan ilk olarak lavabo açıcı kimyasal ürünler kullanır. Bu toz veya jel olarak satılan lavabo açıcı kimyasal ürünler gider borusu içerisinde kireç taşı gibi beyaz bir tabaka oluşturur. Bu durum işi daha da zorlaştırmaktadır.
 • Lavabo açıcı kimyasal ürünler lavabo gideri diye bilinen gider borularının ek yerlerindeki contalara zarar verir. İleride su sızıntısına neden olur.
 • Lavabo açmak için bazen kola ve bu gibi asitli sıvıları dökerek açılması beklenmektedir. Bu işlem vakit kaybından başka birşey değildir. Bu tür tıkanıklıkları açabilecek düzeyde basit ise zaten tıkanıklık açmak için satılan pompalarla da rahatlıkla açabilirsiniz.
 • Lavabo tıkanıklığı için çağırdığınız makineyle lavabo açan tesisat ustası işlem sonrası musluğu açarak suyun rahat gittiğini ve tıkanmanın tekrar olmayacağını söyleyebilir. Bu durumda gider hattının kamera ile kontrol edilmesini isteyin. Genellikle kamera ile görüntüleme yapılmaz ve müşteriye gösterilmez. Sebebi ise, tıkanıklığı tamamen açmamalarıdır. Tesisatçılar tarafından uygulanan kurnazlıklardan biri; 3 cm boyutlarında bir delik açılarak kısa vadeli tıkanma problemini ortadan kaldırarak birkaç ay sonra tekrar tıkanması sağlamaktır. Böylelikle tekrar tesisatçıyı çağırarak yeniden ücret ödersiniz.

Firmamız lavabo tıkanıklığını tamamen ortadan kaldırmayı hedefler. Tıkanıklığı açan uzman personellerimiz tıkanan gider hattını kamera ile görüntüleyerek şüphe bırakmamaktadır.

Lavabo tıkandı nasıl açabilirim? Lavabo açma yöntemleri nelerdir?

Lavabo tıkanması ardından herkesin aklına gelen ilk yöntem lavabo açıcı kimyasal ürünler kullanımıdır. Esasen lavabo açıcı ürünleri doğru kullanmak gerekir, aksi halde istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Lavabo açıcı kullanılacaksa kullanım detaylarını iyice öğrenmek gerekir. (bkz: Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?)

Peki, lavabo giderini açmak için kullanılabilecek yöntemler nelerdir?

1 – Sirke ve Karbonat ile lavabo tıkanıklığı açma

Doğal yöntem ile lavabo açmak isteyenler için denenmesi gereken bir yöntem. Tıkanmış lavaboyu açmak için bir su bardağı karbonatı lavabonun süzgeçine dökün. Aynı şekilde bir su bardağı elma ya da üzüm sirkesini dökün. Yani döktüğünüz karbonat ile sirke ölçüleri aynı olmalıdır.

Karbonat ve sirke reaksiyona girecek ve basit şekilde tıkanmış olan lavabo giderini açacaktır. Yalnız bu reaksiyonun yarım saat kadar sürmesini bekleyin. Ardından 1 litre kaynattığınız suyu lavaboya boşaltın.

Sirke ve karbonat ile tıkalı lavabo açma videosu

Mutfak lavabosunu sirke ve karbonat ile nasıl açacağınızı görmek için videoyu izleyin.
İzlemek için tıklayın (Farklı sayfada açılmaz)

2 – Sirke ve Tuz ile lavabo tıkanıklığı açma

Doğal yolla lavabo açma yöntemlerinin bir diğeri ise sirke ve tuz ile tıkanıklık açmadır. Bu bahsedilen doğal lavabo açma yöntemleri basit tıkanıklıklar için olduğunu unutmayın. Tıkanmış olan lavabonuza 1 buçuk bardak karbonatı dökün. Daha sonra yarım bardaktan biraz fazla tuzu aynı şekilde lavabo süzgecine boşaltın. Bu işlemi yaptıktan sonra bir kaç saat bekleyin, daha sonra kaynatılmış suyu lavabonuza boşaltın.

3 – Pompa ile tıkanıklık açma

Muhtemelen herkesin bildiği en klasik yöntemlerin başında pompa ile lavabo tıkanıklığı açma vardır. Tıkalı olan lavabonuzun gider ağzına pompayı yerleştirin. Dikkat etmeniz gereken husus pompa ile lavabo ağzının tamamını kapatacak şekilde yerleştirmenizdir. Ardından bastırarak pompalamaya başlayın, pompalama işlemini yaklaşık 15 kez tekrarlayın.

4 – Tel, Elbise Askısı ile lavabo tıkanıklığı açma

Eğer lavabonuz kısa mesafede bir cismin takılması sonucu tıkandıysa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken şey tel veya elbise askısını önce düzleştirmeniz, düzleştirdiğiniz bu telin ucunu kanca şekline getirin. Lavabo hortumunu giderden çıkarın ve teli içeri gönderin. Takılı kalan cismi veya pislikleri bu şekilde kanca ucuna takarak geri çekebilirsiniz.

5 – Lavabo Açıcı ile lavabo tıkanıklığı açma

Lavabo açıcı kullanmadan önce sıcak suyu hazır etmeniz gerekir. Lavabo açıcıyı lavabo içerisine boşaltın ve ardından yavaşça sıcak suyu üzerine dökün. Sıçratmamaya dikkat edin, vücudunuzla temas etmesi kötü sonuçlar doğurabilir.

Son olarak denemenizi tavsiye ettiğimiz yöntemdir. Piyasada toz ve sıvı/jel lavabo açıcı olarak satılmaktadırlar. Lavabo açıcı ürünler kimyasal bileşenleri nedeniyle çoğu zaman pimaşların ek yerlerindeki contalara zarar verir. Bu ileride su kaçağına sebep olacağı gibi evinizde/işyerinizde bir tadilata da sebep olur.

6 – Kanal Açma Makinesi ile tıkanıklık açma

Gider hattında bulunan tüm tıkanıklığı gider açma makineleri ile oldukça kısa bir sürede açabiliyoruz. Tıkanıklığın açılması sonrası kameralı cihazlarla hattın içerisi görüntülenir ve sorunlar gözlemlenir. Bu yöntem firmamız tarafından yıllardır yapılmaktadır.

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Tıkanan lavaboyu açmak için yukarıda belirttiğimiz doğal yöntemleri deneyerek açmaya çalışabilirsiniz. Ancak her zaman bu yöntemler işe yaramaz, bu sebeple robotla tıkanıklık açma işlemi yaptırmalısınız. Tıkanan mutfak lavaboları, banyo tıkanıklığı, tuvalet tıkanıklığı ve klozet tıkanıklığı için robot cihazlar kullanılmaktadır. Eğer doğal yöntemler ile tıkalı lavaboyu açmaya çalıştıysanız ve sonuç alamadıysanız firmamızı arayarak destek alabilirsiniz.

(bkz. Tuvalet tıkanıklığı açma)

Banyo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Diğer tıkanan bölgelerden biri de banyolardır. Banyo gideri tıkanıklığı, duş alırken suyun gitmemesine neden olur. Göllenme olur ve banyoyu kullanılmaz hale getirebilir. Banyo tıkanıklığı için yine bahsettiğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz.

Gideri tıkalı banyolar tıpkı mutfak lavaboları gibi farklı sebeplerle tıkanmış olabilir. Firmamızı arayarak banyo gideri tıkanıklığı için destek alabilirsiniz.

Soru ve görüşler (19)

Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri – Nasıl Açılır? hakkında görüşler ve sorular
 • 2 sene önce

  Istanbul avcılar için servisiniz var mıdır? daha önce baska bir firma geldi tıkanıklığı açtı ama 1 ay sonra tekrar yine tıkandı. onlar kamera ile bakmamıştı. siz kamera ile lavabo giderine bakıyorsunuz değil mi?

  Yanıtla -
  1. Merhaba Yıldız hanım,

   Elbette, kamera ile pimaşın içini görüntülüyoruz. İstanbul’un tüm ilçelerine servisimiz mevcut, telefon numaralarımızı arayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

   Yanıtla -
 • 2 sene önce

  Lavabo tıkanıklığı için farklı yöntemler denedim işe yaramadı. Lavabo açma sustası ile de denedim o da fayda sağlamadı. Deneyebileceğim farklı bir yöntem var mıdır? İki gündür lavabo tıkalı mutffak lavabosunu kullanamıyoruz. Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla -
 • 2 sene önce

  Lavaboyu kullandıgm zaman camaşır makinanın giderinden su akıyor makinayı calıstırdıgmda sıkmada su tasıyor aydın incirliovada servisiniz varmı yardım

  Yanıtla -
  1. Gider hattı tıkanmaya başlamış, bu nedenle yoğun akıntıda geri tepme yapıyor. Malesef sadece İstanbul’da servislerimiz mevcut.

   Yanıtla -
 • 2 sene önce

  Kuvet gideri tikandimi alt kara su damlarmi

  Yanıtla -
  1. Merhaba,

   Tıkanıklığın olduğu bölgede pimaş hasarlı ise veya contalar işlevini yitirmişse su kaçağı meydana gelir. Bu durumda alt katta kendini belli edebilir.

   Yanıtla -
 • 2 sene önce

  Lavabo tıkanıklığı açma işlemi ücretiniz nedir? Bizim mutfak lavabosu sürekli tıkanıyor kostik vb. ürünler kullanıyoruz ancak belli bir süre sonra tekrar tıkanıyor. Siz lavabo tıkanıklığını açarsanız kesin çözüm olur mu? Bir daha bu durumla karşılaşır mıyız? Numaram : 0537xxxxxxx

  Yanıtla -
  1. Yaşar bey merhaba,

   Ücret bilgisi firmamız tarafından sizlere iletilecektir. Firmamız tıkanıklıklar için garanti vermemektedir. Tıkanıklıklar kullanıma bağlı olduğu için hiçbir firma tıkanıklık için garanti vermez. Ancak gelen servis personellerimiz tıkanıklığı açtıktan sonra kamera ile görüntüleme işlemi yaparak tıkanıklığın tamamen açıldığından emin olur. Bu işlemden sonra lavabo giderini tıkayacak maddeleri dökmedikten sonra tıkanıklık ile tekrar karşılaşmazsınız.

   Yanıtla -
 • 2 sene önce

  lavabo tıkanıklığı açma için istenilen ücret nedir? banyodaki tüm giderler tıkandı, çamaşır makinesini çalıştırdığımızda sular geri basıyor. her ay bu problemle karşılaşıyoruz, antalya da servisiniz var mı?

  Yanıtla -
 • 2 sene önce

  banyo zemininde bulunan giderden su az gitmeye başladı. Banyoda birde çamaşır makinesi var ne zaman makine çalıssa sular geri geliyor. Banyo lavabosunda bir sorun yok ama. Bahsettiğiniz lavabo acma yöntemlerini denedim bir sonuç alamadım evim üsküdar da

  Yanıtla -
 • 2 sene önce

  Önceden lavabodan su az gidiyordu lavabo aç döküyordum sorun gidiyordu. Şimdi 2 tane üst üste döktüm yine açılmadı, 2 metreye yakın bir tel buldum onunla lavabo giderini açmaya çalıştım gene olmadı. en son kostik döktüm o da işe yaramadı, üstüne üstlük birde giderden sular hep geri geldi. Haliyle bulaşık makinesini bile kullanamıyorduk.
  En son internetten araştırdım bu firmayı buldum iyiki de bulmuşum valla, böyle aletlerin olduğunu bilmiyordum. Kameralı cihazlar var gider hattının içini görüntülediler, makineyle birde tıkanıklığı açtılar. Kamerayla da gösterdiler tertemiz oldu diye. Arkadaşların ellerine sağlık. Murat ustaya selamlar 🙂

  Yanıtla -
 • 2 sene önce

  Lavabo açma teknikleri olarak yazdığınız yazılar oldukça yararlı gece vakti sirke ve karbonat ile lavabo açmaya çalıştım oldu. Bundan sonra arada bi bu yöntemi uygulayacam hem doğal hem de lavabonun tıkanmasını önlemiş olurum

  Yanıtla -
 • 2 sene önce

  Annemin evinde geçen gün lavabo tıkanması oldu lavabo aç falan döktük işe yaramadı. Nalbura gittim bana bi tel verdiler bununla açarsın dediler, 25 lira para verdim satın aldım. Yaklaşık 1 saat uğraştım lavaboyu açmakla ellerim hep mahvoldu. Lavabo giderini açarken akla karayı seçtim resmen. Neyseki mutfak lavabosunun giderini açtım.

  Dün de benim evimin pis su gideri tıkandı, mutfaktaki musluğu açıyorum az da olsa gidiyor ama bulaşık makinesini kullanınca pis su geri geliyordu hep. Birde boruyu öyle bir yere koymuşlar ki nalburdan aldığım telide içeri sokamadım. Lavabo açan firmalar diye google da ararken sizi buldum, iyi ki de bulmuşum beni büyük dertten kurtardınız. Teşekkürler

  Yanıtla -
 • 3 sene önce

  Apartmanda oturuyoruz diğer dairelerde oturanların musluk suyundan gelen giderler bizim evden taşıyor. lavabo açda işe yaramadı evdeki parkeler hep su oldu. bulaşık makinesi de pis su çıkarmaya başladı. acil yardım edin

  Yanıtla -
 • 3 sene önce

  robotla lavabo tıkanıklığı problemini çözmenizin ücretiniz ne kadar?

  robotla lavabo tıkanıklığını açma ücretiniz nedir?

  Yanıtla -
 • 3 sene önce

  mutfak lavabo gideri tıkandı, kadıköyde tıkanıklık açan firmaları araken size rastladım. kadıköye lavabo tıkanıklığı için geliyor musunuz? geliyorsanız ne kadar ücreti olur??

  Yanıtla -
  1. İstanbul’un tüm bölgelerine servisimiz bulunur. Lavabo tıkanıklığı ücreti için firmamızı arayın lütfen.

   Yanıtla -
 • 3 sene önce

  Gerçekten yaptığınız işin hakkını veriyorsunuz. 2 gün önce lavabo taşma sonucu birkaç firmayla görüştüm öğlen saatlerine randevu verdiler, ben de o gün iş yerinden izin aldım bekliyorum ki gelecekler. Arıyorum sürekli bir bahane bulup birazdan gelecez diyorlar, akşam 6 da geldiler en sonunda. Geldiler lavabo giderine bir tel koyup tıkanıklığı açtılar aradan 1 gün geçti tıkanıklık yine oldu. Aradım o firmayı yine ücret talep ettiler, tıkanıklık için garanti veremeyiz dediler. Neyse en sonunda bu firmayı buldum iyiki de bulmuşum, sağolsunlar hem bilgilendirdiler, hem de tıkalı lavabo giderinin içerisini kamerayla gösterdiler.

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek