Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?

Basit şekilde tıkanan lavabo giderlerini açmak oldukça kolay. Sizlere birkaç basit teknik anlatarak evde kendi lavabonuzu açmayı öğreteceğiz. Marketlerde 5 ile 10 TL arasında fiyatlara satılır. Nasıl yapılacağını aşağıdaki adımlarda anlattık;

Toz Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?

 • Lavabo açıcıyı kullanmadan önce sıcak suyu hazır edin
 • Kimyasal koruyucu eldiven giyin
 • Lavabonun içine bir paket lavabo açıcı boşaltın
 • Ardından sıcak suyu yavaşça lavaboya boşaltın (Önemli : Üzerinize sıçratmamaya dikkat edin)
 • Sıcak suyu boşaltmanızın ardından çıkan gazdan korunmak için evinizi havalandırın ve gazı solumamaya dikkat edin
 • Tıkanıklığın açılması sonrasında bol suyla lavaboyu yıkayın

Lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri için ayrıca (bkz. Lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri)

Sıvı/Jel Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?

 • Genelde sıvı/jel olarak satılan lavabo açıcı kimyasallarda, tıkanmış lavabonuzu boşaltmaya gerek yoktur. Mutfak ve Banyo lavaboları pis su dolu olsa bile, sudan ağır jel formülü sayesinde doğrudan tıkanıklığın olduğu bölgeye kadar iner.
 • Su kaynatmanıza gerek yoktur
 • Kimyasal koruyucu eldiven giyin
 • Sıvı veya jel lavabo açıcıyı tıkalı olan mutfak veya lavabonuza “ürünün arka kısmında belirtilen ölçüde” dökün
 • Tıkanıklığın açılması sonrasında bol suyla lavaboyu yıkayın

Bazı lavabo açıcı jeller düzenli kullanıldığında gider borularında birikintilerin sebep olduğu kokuları da yok etmektedir. Ayrıca jel lavabo açıcı ürünler plastik ve PVC sıhhi tesisat tahliye borularına zarar vermemektedir.

Lavabo Açıcı Jel

Lavabo Açıcı Jel

Lavabo Açıcı Toz

Lavabo Açıcı Toz

Lavabo Açıcı Ürünler Hangi Alanlarda Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Lavabo açıcı, tıkalı lavabo giderlerini açmakta kullanılan kimyasal malzemedir. Lavabo, banyo, bide, evye ve tuvaletlerin tahliye borularında çeşitli pislikler, yağlar, saç ve sıvaşıcı artıkların birikmesiyle oluşmuş tıkanıklıkları kimyasal eritme yoluyla açar.

Bu alanlarda kullanmayın!

 • Alüminyum ve çinko üzerinde kullanmayınız
 • Kullanma talimatlarını mutlaka okuyunuz
 • Çimento veya metal objelerin sebep olduğu tıkanıklıkları açmayacaktır, bu nedenle bu sorunlar için kullanmayın
 • Başka bir ürün veya madde ile karıştırmayınız
 • Gıda maddelerinden uzak tutun
 • Altın kapaklı atık tesisatı üzerinde kullanmayın

Lavabo açmak için sirke ve karbonat

Lavabo açma videosunu izleyin..
İzlemek için tıklayın (Farklı sayfada açılmaz)

Lavabo Açıcı İşe Yaramıyor!

Banyo ve Mutfak giderlerinde oluşan tıkanıklıkları her zaman kimyasal ürünler ile açmanız mümkün olmayabilir. Tıkanıklığın açılmadığı durumlarda üst üste lavabo açıcı ürünlerin kullanımı gider borularına zarar verir. Bu nedenle açılamayan tıkanıklık için bizi arayın. Firmamız robot cihazlar ile kırmadan tıkalı olan bölgeyi açar ve kamera ile gider borusunu görüntüleriz. İstanbul’un tüm bölgesine aynı gün içinde servisimiz bulunur. Siz de servis kaydı oluşturmak istiyorsanız bizi arayın!

Hemen Arayın! 0216 391 88 88

Lavabo Açıcı Kimyasal Formülü

Toz Lavabo Açıcı ürünlerde genellikle “Kostik” kullanılır. Bu bileşkenin formülü NaOH ile gösterilir. (bkz. https://tr.wikipedia.org/wiki/Sodyum_hidroksit)
Sıvı Lavabo Açıcı ürünlerin formülü ise şöyle;

KOH katı
Hipo
Sodyum silikat
Su

Lavabo Açıcı Zararları

Kimyasal Koruyucu Eldiven

Kimyasal Koruyucu Eldiven

Lavabo açıcı olarak aldığınız kimyasalları kullanırken alınması gereken önlemleri mutlaka okuyun. Lavabo açıcı ürünler tamamen kimyasal ürünler olduğu için vücut ile teması oldukça zararlıdır, derinizle temas halinde derinizi yakabilir. Bu nedenle bu tür kimyasal ürünler kullanılırken kimyasal koruyucu eldivenler ve açığa çıkabilecek gazlara karşı temkinli olmakta fayda var. Lavabo açıcı ürünü kullanacağınız alanlarda pencereleri açıp havalandırınız.

Kırmadan Robotla Lavabo Açma 0216 391 88 88. Bizi arayın servis kaydı oluşturun, aynı gün içinde gelip tıkalı olan bölgeyi açalım.

 

Lavabo Açıcı Kullanımı Esnasında Bir Kaza

Lavabosunu açmak için kullandığı kimyasal bomba gibi patladı

Bolu’da meydana gelen olay akıllara durgunluk verdi. Bu sabah gündeme bomba gibi düşen habere göre 43 yaşındaki G. Dinlemez, lavabo açıcısını döktü, kısa bir süre sonra bomba gibi patlayan lavabo açıcı yaraladı.

Ortalığa saçılan kimyasallar yüzünden yaralandı. Boynunda ve vücudunun çeşitli yerlerinde geçmeyen zararlar oluştu.

Bolu`da 43 yaşındaki G. Dinlemez, tıkalı lavaboyu açayım derken hayatını kararttı. Toz açıcının üstüne eşinin bir de sıvı açıcı dökmesi ile patlayan lavabo, talihsiz kadının vücudunu mahvetti.

Bolu`da ilginç ve hazin bir lavabo açma olayı yaşandı. Tıkalı lavabo açmak için neredeyse canından olacak olan 43 yaşındaki talihsiz G. Dinlemez’in vücudunda ciddi yaralar oluştu.

Tıkanan lavaboyu açmak için dökülen lavabo açtan etrafa sıçrayan kimyasal maddeler hayatını kararttı!

Bolu’da, eşinin tıkanan lavaboyu açmak için kullandığı toz lavabo açıcının üzerine daha sonra sıvı lavabo açıcı dökmesiyle birlikte etrafa sıçrayan kimyasal maddeler 43 yaşındaki G. Dinlemez’in vücudunu yaktı. G. Dinlemez’in yanan bölgelerine ameliyatla vücudundan alınan doku parçaları dikildi.Olay 25 Şubat tarihinde İzzet Baysal Caddesi Ege Çarşısı’nda 45 yaşındaki S. Dinlemez’e ait işyerinde meydana geldi. Nevresim satışı ve dikimi yapan S. Dinlemez, tıkanan lavaboyu açmak için temizlik ürünleri satışı yapılan bir işyerinden toz ve sıvı olmak üzere iki ayrı lavabo açıcı satın aldı. İddiaya göre, lavaboyu açmak için önce toz olanı kullanması, açılmadığı takdirde de daha etkili olan sıvı olanı lavaboya dökmesi istenen S. Dinlemez, işyerine gelerek kendisine söyleneni yaptı. S. Dinlemez toz olan ürünün lavaboyu açmaması üzerine sıvı lavabo açıcıyı dökmesiyle birlikte Duman oluştu. Sıçrayan kimyasal madde lavabonun kenarındaki masada oturan G. Dinlemez’in vücuduna sıçradı. G. Dinlemez`in vücudunda yanıklar oluşurken, işyerindeki nevresimler ve yer döşemesinde de delikler meydana geldi. Yaşanan olayın ardından bir ay hastanede yatan G. Dinlemez’in boynunda, kolunda ve omuzunda oluşan yanıklar tedavi edildi. G. Dinlemez’in bacağından alınan doku parçaları ameliyatla yanan bölgelerine dikildi.

RUHSAL OLARAK ÇÖKTÜM

Olayın ardından ruhsal çöküntü yaşadığını belirten G. Dinlemez, “Olaydan sonra vücudumun çok büyük bir bölümü yanık içindeydi. Bir ay hastanede tedavi gördüm. Ameliyat oldum ve bu süreç hep çok acılı geçti. Bir kadın olarak beni ruhsal olarak tamamen çökertti. İş yerim bir ay kapalı kaldı. Bu olay bizi maddi ve manevi zarara soktu. Ürünü satan kişi bilinçsiz sattığı için biz tarif ettiği şekilde kullandık. Bize “Toz açıcıyı dökün, eğer etkili olmazsa sıvıyı dökün” dedi ve biz de onun dediği şekilde yaptık. O sıvıyı döktükten sonra biz hayatımızın en acı dönemini yaşadık. Kötü bir şekilde yandım. Bacaklarımdan parçalar alınarak koluma ve omuz bölgeme yama yapıldı. Boynumun hala hareketi kısıtlı, boynumu çeviremiyorum” dedi.

DENİZE BİLE GİREMEM ARTIK

Yaşadığı olay nedeniyle psikolojik tedavi gördüğünü ifade eden G. Dinlemez şunları söyledi:
“Psikolojik tedavi görüyorum ve şu an ruhsal çöküntü içindeyim. Kim bu halde yaşamak ister? Gözüme gelmemesi bir şans, buna şükrediyorum. Kolumda, boynumda, omzumda his kaybı var. Bir kadın olarak denize gitmeye kalksan soyunup denize giremezsin. Kısa kollu bir kıyafet giyemiyorum. Görenler `Ne oldu` diye soruyor, bu da beni çok etkiliyor.”

S. Dinlemez ise şöyle konuştu:
“İşyerinde kullandığımız lavabo tıkanmıştı ve gidip lavabo açıcı aldık. Lavabo açıcı olarak bana toz ve daha etkili olan sıvısını verdi. Önce toz olanı döktük ve açılmayınca sıvısını döktük ve o esnada volkan gibi patladı. İşyeri dumanla kaplandı ve ne olduğunu bile anlayamadık. Eşim yüzünün yandığını söyledi ve kendimizi hastaneye zor attık.”

Soru ve görüşler (16)

Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır? hakkında görüşler ve sorular
 • 4 sene önce

  Merhaba.Tıkanan lavaboma lavabo açıcı döktüm. Kaynar su ile fokurdarken beyaz tezgâhımın istune de su sıçradı ve tezgâhımın rengini açtı. Camasir suyu, cif falan döktüm ama rengi değişmedi. Bunun için bir öneriniz var mı acaba?

  Yanıtla -
 • 4 sene önce

  Mrb Bn erfreş adında bır lavabo açıcıyı banyo lavabosuna kullandım camını patlattı kullanma talımatında da kesınlıkle kullanmayın yazmıyor sadece cam lavabolar için jel olanı önerılmıs Burda yanlış bnde mı bunların eksik bılgısınde mı bılgısı olan yardımcı olabilir mı lütfen ?

  Yanıtla -
 • 8 sene önce

  Merhabalar tuvalet gideri tıkandı tam emin değilim ama sanırım oğlum kaşık attı kimyasal acicilar ise yararmi acaba

  Yanıtla -
 • 8 sene önce

  Merhaba;
  Kız öğrenci yurdu işletiyoruz.Banyo giderlerinde saç birikmesi sebebiyle sürekli tıkanıklık oluyor. Ayda bir sıvı kostik dökülerek kanallar açılıyor. Kostik yerine farklı bir şey (sağlığa daha az zararlı) kullanabilir miyim.
  Ya da granül açıcılar daha mı iyi.

  Yanıtla -
 • 8 sene önce

  bu lavabo aç kimyasalında hangi markayı öneriyorsunuz? kaliteli lavabo açıcılar hangileri, sıvı mı lavabo açıcı mı almalıyım yoksa toz lavabo açıcı mı? yanıtlarsanız sevinirim

  Yanıtla -
 • 8 sene önce

  Merhaba arkadaşlar lavabo acıcı kesinlikle kullanmanızı tavsiye etmem nedenini soracak olursanız geçenlerde mutfak lavabom tıkandı bende marketten birkaç tane lavabo açıcı aldım eve geldim bi demlik su kaynatarak üç tane lavabo açıcı lavabonun içine düktüm sonra kaynar suyu üstüne düktüm birkaç dakika sonra lavabom açıldı kullanmaya başladım ertesi gün alttaki komşu kapıya gelerek Mutfağın tavanından su aktığını süyledi bende bizde bişey yok bizden gelmediğini söyledim ertesi gün yine geldi komşum sonra internetten birkaç firma bulup aradım en uygunu bu firmaydı gelip baktılar her tarafı test ettiler kamerayla mutfak giderine baktılar pimaş contaları hep zarar görmüşler yeniden hat çektik üç kuruşun hesabını yapalım derken başımıza bir sürü dert açtık size tavsiyem kesinlikle lavabo açıcılar kullanmayın arayın arkadaşları gelip tertemiz heledip gidiyorlar fazlada sürmüyor teşekkürler

  Yanıtla -
 • 8 sene önce

  Merhaba lavabom tıkandı lavabo açıcı kulanıyorum açılıyor ama birkaç gün sonra tekrar tıkanıyor Nasıl bir cözüm önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim bide lavabo açıcı giderlere zarar verirmi.

  Yanıtla -
  1. Huriye hanım merhaba,

   Lavabo açıcı ürünler tıkanıklığı tamamen açamazlar. Özellikle mutfak lavabo giderlerindeki tıkanıklık yağlanmadan dolayı olmaktadır. Bu yağlanma sorununu lavabo açıcılar gideremez. Çok kullanılan lavabo açıcılar giderlere zarar verir, bunun sebebi asidik reaksiyon sonrası pimaş ek yerlerinde bulunan contaları eritmesidir.

   Sizlere önerimiz tıkanıklığı kanal açma cihazlarıyla açtırmanızdır. Böylece tıkanıklık tamamen ortadan kalkacaktır. Ardından kamera ile gider borusunun görüntülenmesini talep ediniz. Dilerseniz telefon numaralarımızdan birini arayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

   Yanıtla -
 • 8 sene önce

  lavabo açıcı nasıl kullanılır diye internette aradım bu siteyi buldum çok yararlı bilgiler verilmiş. Öncelikle yazan arkadaşa teşekkür ederim. Lavabo açıcı kullanırken naçizane fikrim abartıya kaçmayacak şekilde kullanılmalı, çok kullanmak fayda etmiyor. Hele ki lavabo giderinin içerisi su doluysa etkisini hiç göstermiyor ve lavabo açıcı ürünler kullanılırken arkadaslar dikkatli olun. Vücudunuza temas etmesinden kaçının.

  Yanıtla -
  1. Serkan bey söylediğiniz gibi lavabo açıcılar kullanılırken dikkat edilmelidir. Aksi takdirde telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir.

   Yanıtla -
 • 8 sene önce

  Merhabalar gürkan bey, lavabo açıcı kullandım işe yaramadı denizli de oturuyorum burada makineyle tıkanıklık açan firma da bulamadım. Mutlak lavabom tıkalı lavabo açıcılar dışında başks nasıl açabilirim tıkanıklığı. Çok zor durumda kaldım dünden beri mutfağımı kullanamıyorum lütfen bir yol gösterin.

  Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla -
  1. Hatice hanım merhabalar,

   Denizli de uzman tesisatçılardan yardım istemenizi öneririm. İnternette bulunduğunuz ildeki tesisatçıları bulamayabilirsiniz, bu nedenle nalbur dükkanlarına giderek durumu anlatabilirsiniz. Mutlaka lavabo tıkanıklığını makinelerle açan tesisatçılara yönlendireceklerdir.

   https://www.tesisatcozumleri.com/mutfak-lavabo-tikanikligi-nasil-acilir/ bu bağlantıdaki yazımızı da okuyarak farklı yöntemler deneyebilirsiniz.

   Yanıtla -
 • 8 sene önce

  geçenlerde mutfak lavabom tıkandı her zaman lavabo açıcı kullanıyordum yine kullanayım dedim toz lavabo açıcıyı lavaboya döktüm üsütünede kaynar su döktüm yaklasık 15 dk bekledim tıkanıklık açıldı fakat bugün alt komsumun mutfak tavanından ıslaklık olmuş durumu bizim burdaki tesisatçıya anlattım lavabo açıcı kullandığım için borulara ve contaya zarar vermiş olabilirsin dedi. bu doğru mu? lavabo açıcı nasıl kullanılır biliyorum ama zarar verdiğini bilmiyordum. özel cihazlarla tesisatı kontrol ettirmen lazım dedi tesisatçı birde fiyatı ne kadar?

  Yanıtla -
  1. Lavabo açıcıların pimaşların ek yerlerinde bulunan contalara zarar verdiği doğrudur. Eğer bahsettiğiniz gibi alt komşunuzun tavanında ıslaklık/damlacıklar oluşmuşsa pis su gider hattında su sızıntısı meydana gelmiştir. Firmamızı arayarak bir servis kaydı oluşturabilirsiniz. Hem lavabo tıkanıklığın içinı hem de su sızıntısı tamiri için bir ekip yönlendirebiliriz.

   Yanıtla -
 • 8 sene önce

  3 kez lavabo acici kullandim ama fayda etmedi kostik kullanmam fayda eder mi? mutfak lavabosunun baglantisindan su akiyor bide. sivi lavabo acici da ise yaramiyor

  Yanıtla -
  1. Eren bey, kostik ile lavabo açıcı kimyasallar arasında bir fark yoktur. Mutfak lavabosunun bağlantı yerinden su geri gelmesi tıkanıklık sonrası olması normaldir. Lavabonun bağlı olduğu giderin tıkanması sonucu pis su tahliye borularından akıp gidemiyor, dolayısıyla su geri tepiyor.

   Eğer tıkanıklık basit bir tıkanıklık ise sıvı lavabo açıcılar işe yarayabilir. Sıvı lavabo açıcılar nasıl kullanılır? sorusunu yukarıda detaylıca anlattık.

   Ancak unutmamak gerekir ki mutfak lavabo tıkanıklıkları genellikle yağlanmadan dolayı tıkanmaktadır. Bu sebeple kanal açma makineleri ile tıkanıklığın açılmasını öneririm.

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek