Robotla Pimaş Açma

Robotla pimaş aç işleminde deneyimli personellere sahip Teknotesisat, pimaş açma firmaları arasında hem fiyat konusunda hem de hizmet konusunda öncü bir konuma sahiptir. Teknotesisat pimaş açma servisi olarak bir telefon kadar yakınınızdadır.

Pimaş Tıkanıklığının Nedenleri

Pimaş tıkanmaları bazen hatalı kullanımdan, bazen usta hatalarından bazen de pimaş tıkanmalarını açmaya çalışırken uyguladığımız yöntemlerden olayı tıkanmaktadır.

Kullanıcı hatalarından dolayı meydana gelen tıkanıklıklar hepimizin bildiği gibi, tuvaletlere ve lavabolara attığımız cisimlerden kaynaklanmaktadır. Bu cisimler pimaş içinde birikerek tıkanıklığa sebep olurlar. Bu tür pimaş tıkanıklıklarına basit tıkanıklık diyebiliriz. Pimaş açma robotu kullanılarak tıkanıklık kısa sürede açılabilmektedir.

Usta hatalarından meydana gelen tıkanıklıkların çözümü daha fazla zaman almaktadır. Pimaş borularını döşeyen ustalar, pimaş borularına yetersiz eğim vermeleri tıkanıklığın başlıca nedenidir. Yetersiz eğimden dolayı boru içinde akması gereken su akmaz ve boru içinde birikintilere sebep olur.

Pimaş borularını döşeyen ustaların yaptıkları bir diğer hata ise; pimaş borularına ters eğim vermeleridir. Ters eğimden olayı, suyun yönü ana gider hattına doğru olması gerekirken tam tersi yönde olur. Bu tür hatalar, sık sık tıkanıklık yaşanmasına sebep olur. Tıkalı pimaş açma işleminde robot cihaz kullanılması yetersizdir. Pimaş borusunun eğiminin kontrolü için mutlaka kameralı görüntüleme cihazı kullanılmalıdır.

Bir diğer pimaş tıkanıklıklarının sebebi ise; pimaş tıkanıklığını açmaya çalışırken uyguladığımız yöntemlerdir. Bu duruma örnek vermek gerekirse, sık sık kullanılan pimaş açıcı kimyasallardır. Bu kimyasalların yapısında güçlü asitler bulunmaktadır. Bu asit sayesinde, pimaş tıkanıklığına sebep olan cisimlerin parçalanması sağlanır. Asit, aynı şekilde pimaş borularına da zarar vermektedir. Pimaş boruları asit yüzünden ısınarak büzüşmeye başlar. Zamanla borudaki büzüşmeler artar ve içinden geçmesi gereken su geçemez ve sık sık tıkanıklığa sebep olur.

Pimaş Tıkanıklığında Kullanılan Kimyasallar

Evimizde veya iş yerimizde pimaş tıkanması meydana geldiği zaman pratik bir yöntem olduğunu düşündüğümüz pimaş açıcı kimyasalları kullanmaktayız.

Pimaş tıkanıklığı pimaşın giriş kısmına yakın olan yerdeyse pimaş açıcı kimyasal kullanıldığında tıkanıklık açılabilmektedir. Çünkü kullanılan kimyasal su ile tepkimeye girerek ısınmaya başlar ve tıkanıklığa sebep olan cismi parçalar veya eritir.

Ancak tıkanıklığa sebep olan cisim daha derinlerde olursa, kullanacağınız pimaş açma kimyasalı etkisiz kalacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kullanılan pimaş açma kimyasalları su ile tepkimeye girmektedir. Bu tepkimenin belli bir süresi vardır. Bu süre boyunca pimaş borusuna dökülen kimyasal, tıkanıklığa sebep olan cisme ulaşamazsa tepkime biter ve işe yaramaz.

Pimaş açma kimyasalı tepkime süresi boyunca ısınır. Meydana gelen bu ısı tıkanıklığa sebep olan cisimlere etki ettiği gibi plastik olan pimaş borularına da etki eder. Pimaş boruları ısınmanın sonucunda büzüşmeye başlar. Pimaş açıcı kimyasal ne kadar çok kullanılırsa pimaş borusundaki büzüşmede artar. Zamanla pimaş borusunda, kimyasaldan en çok etkilenen bölümler erir.

Pimaş borusu büzüştüğü için borunun içinde girinti ve çıkıntılar oluşur. Bu durumda suyun geçişini zorlaştırır ve sık sık tıkanıklık meydana gelmesine sebep olur.

Pimaş açıcı kimyasal kullanırken iki kez düşünmeniz gerekir. Çünkü ilerleyen zamanlarda daha fazla maliyete sebep olmaktadır. Pimaş tıkanıklığı açmak için, en ekonomik ve güvenli yöntem robotla gider açma yöntemidir.

Kırmadan Robotla Pimaş Aç Mümkün Mü?

Firmamız tıkalı pimaş açma yöntemlerinde robot cihaz kullanarak, daire içinde tadilat ortamı oluşmasını engellemektedir. Bu sayede tadilat ortamının meydana getirdiği psikolojik etki ve müşteriler üstündeki ekstra maliyet ortadan kalkmış olur.

Kırmadan pimaş açmanın tek yolu robot cihaz kullanılmasıdır. Firmamız 14 yıllık tecrübesi ile en az maliyetle kırmadan pimaş açmaktadır. Robot cihaz ile pimaş içindeki tıkanıklığa sebep olan cisim parçalanarak pimaş borusundan atılır. Tıkanıklığa sebep olan cisim parçalanmayacak bir cisimse, robot cihazla çıkarılarak tıkanıklık açılır. Her iki durumda da evde tadilat ortamı meydana gelmez.

Robotla Gider Açarken Kamera Kullanılmasının Önemi

İstanbul pimaş açma hizmeti veren firmamız, robotla pimaş aç yönteminde kamerasız işlem yapmamaktadır. Kameralı görüntüleme cihazı pahalı bir cihaz olduğu için sadece birkaç firmada bulunur.

Kamera kullanımı, yukarıda saydığımız birçok pimaş sorununun tespit edilmesinde hayati bir önem taşır. Aksi durumda, robotla pimaş aç işlemi baştan savma yapılan bir iş olur. Pimaş neden tıkandı? Tıkanıklık pimaşın hangi bölgesinde meydana geldi? Tıkanıklığın sebebi bir cisim mi yoksa pimaş borusunun yapısı ile alakalı bir sorun mu? Gibi soruların cevabı ancak kameralı görüntüleme cihazı kullanılarak verilebilir.

Kameralı görüntüleme cihazı, tıkanıklık açma işleminin öncesinde ve sonrasında kullanılır. Öncesinde kullanılmasının sebebi, tıkanıklığa sebep olan cismi tespit etmektir. Bu sayede tıkanıklık açma robotunun ucuna uygun aparat takılır.

Robotlu pimaş açma işlemi bittikten sonra tekrar kamera kullanılmasının sebebi; pimaş borusunda yapısal bir sorun olup olmadığını belirlemektir.

Pimaş borusunda yapısal ne gibi sorunlar olabilir? Gelin inceleyelim.

 • Pimaş borularının ek yerlerinde conta bulunur. Contanın kayması veya kullanılan pimaş açma kimyasalları nedeniyle contanın işlevini kaybetmesi sonucu pimaş borusunda su sızıntısı meydana gelir.
 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi kullanılan kimyasallar pimaş borusunun büzüşmesine hatta delinmesine sebep olur.
 • Usta hataların yüzünden pimaş borusunda yetersiz eğim olması sık sık tıkanıklık yaşanmasının ana nedenlerinden biridir.
 • Yine usta hatalarından dolayı pimaş borusuna ters eğim verilmesi ciddi bir sorundur.
 • Pimaş borusunda çatlak veya kırık varsa su kaçağına sebep olur.

Ayrıca pimaş borusunda yağlanma sorunu bulunur. Bu sorunun sebebi lavabolara dökülen yağdır. Pimaş borusu yağlanınca sık sık tıkanıklığa sebep olur. Pimaş borusundaki tüm bu sorunlar sadece kameralı görüntüleme cihazı ile tespit edilebilir.

Yukarıda saydığımız sorunlardan biri veya bir kaçı varsa, robotla pimaş açma işlemi kalıcı çözüm sağlamaz.

Pimaş borusunda yağlanma varsa, mutlaka pimaş yıkama işlemi yapılmalıdır. Diğer yapısal sorunlarda ise; sorunlu olan pimaş borusunun değiştirilmesi gerekir.

Firmamız bu gibi durumlarda, onarım ekipleri ile bu sorunları profesyonel olarak çözmektedir. Firmamız tarafından yapılan onarımlar bir yıl garanti altına alınmaktadır.

Soru ve görüşler (1)

Robotla Pimaş Açma hakkında görüşler ve sorular
 • 8 sene önce

  iftara yakın mutfağın gideri tıkandı kendi imkanlarımla açmaya çalıştım yaklaşık bir saat uğraştım sonunda açtım kullanmaya başladık yine tıkandı evin her yerini su bastı mutfak mahvoldu interneten kırmadan pimaş açma işlemi yapan birkaç firma bulup aradım iftardan sonra çalışmıyoruz dediler en son bu firmayı aradım iftardan sonra gelip hallettiler teşekkürler

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek