Bulaşık Makinesi Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Probleminizin öncelikle neden kaynaklandığını bilmeniz gerekmekte. Bulaşık makinesinin suyu tahliye etmemesinin farklı nedenleri olabilir. Bu nedenle bulaşık makinesi tıkanıklığının sorunlarına göre çözümler aramalısınız. Bulaşık makinesinden su gitmemesinin sebepleri;

1 – Bulaşık Makinesinin Altında Bulunan Filtrenin Tıkanması

Sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biridir. Makinenin en altında bulunan filtrenin tıkanması sonucu bulaşık makinesinin suyu boşaltamaması. Bu problem teknik personel gerektirmeden de halledilebilir, yapmanız gereken makinenin filtresini yerinden çıkarıp temizlemektir. Eğer sorun bu filtreden kaynaklanıyorsa, temizlik sonrası makine normal şekilde suyu tahliye etmeye başlayacaktır.

Bulaşık Makinesi Filtresi

2 – Bulaşık Makinesi Pompa Motoru Arızalanması

Bulaşık makinesinde suyu tahliye eden pompa motoru arızalı ise su bulaşık makinesinden dışarı atılmaz. Bu sorun voltaj nedeniyle oluşabileceği gibi manyetik olan pompa motorları ise zamanla işlevini yitireceğinden çalışmayabilir. Manyetik pompa motorları arızalanmaya yakın suyu bazen boşaltabilir, bazen boşaltamayabilir. Pompa motoru arızalı ise makinenin yetkili servisi çağrılarak tamir ettirilmelidir. Bu işlem yerinde yapılabileceği gibi bazı makine modellerinde ise servise götürülür.

3 – Dijital Kart Arızası

Bulaşık makinesinde tüm sistemi kontrol eden dijital kart arızası da suyun tahliye edilmemesine sebep olabilir. Dijital kart suyu tahliye etmesi için pompaya gerekli komutu gönderir, eğer kartta arıza mevcut ise gerekli komutu gönderemeyeceğinden bulaşık makinesi suyu tahliye etmeyecektir. Bu sorun diğer sorunlara nazaran daha az sıklıkla karşılaşılır.

4 – Bulaşık Makinesi Hortumunda Tıkanıklık

Bulaşık makinesinde bulunan hortumlardan biri tıkanmış ise suyu boşaltmayacaktır. Makinenizin yetkili servisini çağırarak tıkanmış hortum değişimi veya tıkanıklığın açılması işlemi gerçekleştirilmelidir.

5 – Atık Su Giderinde Tıkanıklık

Eğer bulaşık makinesinde hiçbir sorun yoksa ve makine suyu boşalttıktan sonra geri geliyorsa atık su gider borusu (pimaş) tıkanmıştır. Genellikle bulaşık makineleri mutfakta konumlandırılır ve atık su gideri mutfak lavabosu gideri ile bağlantılıdır.

Pimaş tıkalı ise mutfak lavabosundan su yavaş gitmeye başlar veya hiç gitmez ve bulaşık makinesinden çıkan sular geri gelir. Bu sorun genellikle pimaş hattının yağlanmasından dolayı kaynaklanır. Bu durumda pis su giderindeki tıkanıklığın giderilmesi gerekmekte. Tıkanıklık açma yöntemleri sayfamızdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Pimaş tıkanıklığı mutfaklarda genellikle lavabo içerisine dökülen yemek atıkları ve yağları tarafından oluşur. Bu yağlar pimaş içerisinde katı bir biçimde yer edinerek tıkanıklığı daha zorlu bir hale getirir. Lavabo açıcı gibi kimyasal ürünlerde işe yaramaz bu durumda.

Tıkanıklığın açılması için firmamızı arayarak destek alabilirsiniz. Uzman ekibimiz adresinize gelir ve kameralı cihazlar ile hattın içerisi görüntülenir. Tıkanıklığın sebebine göre robot cihaz yardımıyla tıkanıklık açılır ve tekrar kamera ile kontrol edilir. Bu şekilde tıkanıklığın tamamen açıldığından emin olur ve müşterilere gösteririz.

Soru ve görüşler (10)

Bulaşık Makinesi Tıkanıklığı Nasıl Giderilir? hakkında görüşler ve sorular
 • 2 sene önce

  Beko bulasik makinesi tuz haznesi nasil temizlenir.
  Tuz tıkama yapıp sisme olmuş tuz deposunda

  Yanıtla -
 • 3 sene önce

  Merhabalar benim beko markası bulaşık makinem var. Makine en son yıkadığı bulaşık suyunu boşaltmamıs .suyu ordan süngerle aldık.ama busefer hiç elektirik almıyor .ne yapabiliriz?

  Yanıtla -
  1. Bulaşık makinenizin yetkili servisini aramanız gerekiyor. Buradan yardımcı olmamızın imkanı yok ne yazık ki.

   Yanıtla -
 • 4 sene önce

  Vestel marka bulaşık makinesi kullanıyorum. Makinem ilk aşamada ki su alımından sonra 2. aşama geçmiyor Başla ve bitti ışığı birlikte yanıp sönerken makine duruyor. Sebebi nedir 6 yıldır kullanıyorum ilk kez böyle birsey oldu

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Beko bulaşık makinesi kullanıyorum. Çalıştırdığımda suyu içe vermek yerine yere akiyo sebebi ne olabilir nasıl vozebilirim acaba

  Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Merhabalar tıkanmıa bulasık makinesine lavabo açıcı döksek sorun olur mu

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  merhabalar ; beko . d 4001 ey devirli bulaşık makinesi kullanıyorum . kaya tuzu attıktan sonra makine çalışmadı ne yapmalıyım….

  Yanıtla -
  1. 7 sene önce

   Merhaba bulaşık makinesi giderine sanırım kardeşim lavobo sökücü dökmüş ve su gitmiyor yani kirli su var içinde ne yapabilirm

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Arçelik 4420 model bulaşık makinemin altından yağ akıyor sorun ne olabilir

  Yanıtla -
 • 8 sene önce

  Merhaba. Vestel marka bulaşık makinesi kullanıyorum. Makinem ilk aşamada ki su alımından sonra 2. aşama geçmiyor. Başla ve bitti ışığı birlikte yanıp sönerken makine duruyor. Sebebi nedir

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek