Banyonun Tavanından Su Akıyor

Banyo tavanından su akması çoğu zaman su kaçağı olduğu için meydana gelir. Firmamız, kırmadan dökmeden bilgisayar destekli cihazlarla evinizdeki su kaçaklarını tespit etmektedir.

Tavandan Su Akması

Tavandan su akmasının birkaç sebebi bulunur. Tavandan su akmasına sebep olan sorunların tespit edilip en kısa sürede giderilmesi gerekir. Sorun giderilmezse ilerde maliyeti yüksek sorunlara sebep olur.

Tavandan su akmasının sebepleri;

 • Banyodan alt kata su sızıyorsa fayans aralarındaki derz dolgu işlevini kaybetmiş olabilir. Banyo zeminine su dökülmesi sırasında fayans aralarına sızan su alt katın tavanında kendini gösterir.
 • Bir diğer sebep ise; gider borularında meydana gelen su kaçaklarıdır. Bu durum banyo veya tuvaletin tavanında kendini gösterir. Bazı durumlarda tuvalete veya banyoya komşu olan odaların tavanında da görülebilmektedir.
 • Temiz su tesisatında su kaçağı varsa yine banyo tavanından su sızıntısı şeklinde görülebilmektedir. Temiz su tesisatındaki su kaçakları, koridor ve mutfak tavanlarında da ortaya çıkmaktadır
 • Kalorifer tesisatından kaynaklı su kaçakları vardır. Kombi tesisatında su kaçağı meydana geldiğinde, evin herhangi bir odasının tavanında belirtileri ortaya çıkabilir.

Banyodan Alt Kata Su Sızıyor

Banyodan alt kata su sızıyor olması fayansların arasındaki derz dolgudan olabileceğini belirtmiştik. Bunun sebebi ise; temizlikte kullandığımız kimyasal maddelerdir. Özellikle çamaşır suyu ve tuz ruhu güçlü temizlik malzemeleridir.

Tuz ruhu çok çabuk reaksiyona giren bir kimyasaldır. Etkisi tahrip edicidir. Banyonun veya tuvaletin zemininin temizliğinde kullanılması derz dolguya zarar verir. “Banyomdan alt kata su akıyor” diye şikâyetiniz varsa, uzun süre tuz ruhu kullanarak temizlik yapmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Tavandan su akmasının derz dolgudan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için, üst kat komşunuz bir süre banyonun veya tuvaletin zeminine su dökmemesi gerekir. Komşunuz banyo zeminine veya tuvalet zeminine su dökmeyi kestikten sonra tavandan su akması durduysa kesin olarak derz dolgudan olduğu söylenebilir.

Bu sorunun çözümü çok basittir. Banyo veya tuvalet fayanslarının yeniden derz dolgu yapılması gerekir. Derz dolgudan sonra su sızıntısının kesildiğini göreceksiniz.

Banyodan alt kata su sızıyor olmasının bir diğer sebebi temiz su tesisatında meydana gelen su kaçaklarıdır. Bu sorunun kesin olarak temiz su tesisatından kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmek için, üst kat komşunuz ana su vanasını bir süre kapatması gerekir. Ana su vanası kapatıldıktan sonra banyo tavanından su damlaması kesildiyse, temiz su tesisatında su kaçağı olduğu söylenebilir.

Temiz su tesisatındaki su kaçakları diğer su kaçaklarına göre farklı belirtiler gösterir. Tavandan akan su sürekli olur. Bazen kesilmeyen bir damlama şeklinde de olur.

Akan tavana çözüm için profesyonel destek almanız gerekir. Firmamız bu gibi sorunların tespiti için akustik dinleme cihazı kullanmaktadır. Akustik dinleme cihazı ile su kaçağını dinleyerek yerini tespit ederiz. Tespit çalışması sırasında evinizde kırma dökme meydana gelmez. Kırmadan su kaçağı tespiti için firmamızdan servis talebinde bulunabilirsiniz.

Tavandan Su Akıyor Ne Yapmalıyım?

Banyomdan alt kata su akıyor veya tavandan su akıyor ne yapmalıyım sorularını kendinize sormuşsunuzdur.

Yukarıda, banyo tavanından su sızıntısının derz dolgusundan olup olmadığını ve temiz su tesisatından kaynaklanıp kaynaklandığını anlamanın yöntemlerini belirtmiştik. Peki, bu sorun pis su tesisatından kaynaklanıyorsa ne yapmalısınız?

Öncelikle pis su tesisatı yüzünden alt kata su sızmasının belirtileri daha farklıdır. Gider borularındaki su sızıntılarında, alt katın tavanında sarımtırak bir renk oluşur. Ayrıca kötü kokuya da sebep olmaktadır. Bu belirtiler mevcutsa, gider borularında su kaçağı olduğu söylenebilir.

Eğer bu kötü belirtiler yoksa evinizin tuvalet ve lavabolarını bir süre kullanmayınız. Alt kata su akması kesilirse pimaş borularında su kaçağı olduğu söylenebilir.

Bunların dışında kalorifer borularında da su kaçağı meydana gelmektedir. Kalorifer borularında meydana gelen su kaçakları sadece banyo veya tuvalette olmaz. Evin bütün bölümlerinde meydana gelebilir.

Kalorifer borularındaki suyun basıncı çok düşük olduğu için, alt katın tavanında sadece bir rutubet şeklinde de görülebilmektedir.

Sorunun kalorifer borularında olup olmadığını anlamak için kombinin suyunu tamamen boşaltmanız gerekir. Kombinin suyunu boşalttıktan sonra, alt katın tavanındaki rutubet azalıyorsa kalorifer borularından olduğu tespit edilmiş olur.

Saydığımız bu yöntemler su kaçağını kesin tespit etmenize yardımcı olmaz. Sadece su kaçağının hangi tesisat sisteminde olduğunu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Banyo Tavanından Su Akması

Akan tavana çözüm için profesyonel bir firmadan yardım almanız gerekir. Firmamız 14 yıldır kırmadan su kaçağı tespiti yapmaktadır.

Temiz su tesisatlarında meydana gelen kaçaklarda akustik dinleme cihazı kullanmaktayız. Akustik dinleme cihazında bulunan prop ile su kaçağının olduğu yeri dinleyerek noktasal tespit yapmaktayız.

Pis su giderlerinde meydana gelen kaçaklarda ise akustik dinleme cihazı kullanılmaz. Akustik dinleme cihazı yerine kameralı görüntüleme cihazı kullanmaktayız.

Kameralı görüntüleme cihazını kullanmamızın sebebi; gider borularında bazen kırık olabilir, bazen çatlaklar meydana gelir ve bazen de ek yerlerindeki contalar işlevini kaybeder. Tüm bunların tespit edilebilmesi için kameralı görüntüleme cihazı kullanılması şarttır.

Kalorifer borularında meydana gelen su kaçakları için iki farklı yol izleyen firmamız, kalorifer borusundaki su kaçağı ufak boyuttaysa kaçak onarıcı ilaç kullanır. Kaçak onarıcı ilaç, kalorifer borusu içinde su ile birlikte devir daim olur ve borulardaki bütün kılcal çatlakları onarır.

Kalorifer borularındaki su kaçağı, kaçak onarıcı ilaçla tamir edilemeyecek kadar büyükse termal kamera devreye girer. Termal kamera ile gözle görülmeyen kalorifer boruları rahatlıkla görülür ve su kaçağı olan nokta tespit edilir.

Sizde banyomdan alt kata su akıyor, tavandan su akıyor ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız, firmamızdan servis talebinde bulunabilirsiniz. 20 servis aracına sahip olan firmamız, İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet vermektedir. En geç 2 saat içinde adresinize ulaşan ekiplerimiz hemen çalışmalara başlarlar.

Soru ve görüşler (3)

Banyonun Tavanından Su Akıyor hakkında görüşler ve sorular
 • 12 ay önce

  merhaba bizim tuvaletin tabanı normal beton aşağıya su sızdırıyor nasıl bir çözümü vardır boruda değil betondan teşekkür ederim

  Yanıtla -
 • 2 sene önce

  Mutfak tavanımdan aşağıya daireme damlacıklar halinde su akıyor ve yayılmaya başladığını gözlemledim,sabah saatlerinde damlatıyor,ilerleyen saatlerde kesiliyor nedeni nedir,ust kat komşumun ev sahibi çok duyarsız kafasına göre yorumlar getiriyor kombi bağlatmadım zemindeki soğuk sıcak su borularından su kaçağı yoktur gibi bilmişlik yapıyor,gelen ustalarıda yanlış yönlendiriyor,daha doğrusu doğru müdahaleyi engelliyor cevap için şimdiden tsk

  Yanıtla -
 • 2 sene önce

  banyomun tavanında 2 gündür süren su akması var, üst komşuma defalarca söylemem ragmen bir türlü tesisatçı getirmedi. sitenizde su kaçağını cihazla bulduğunuz yazıyor, ne kadara yapıyorsunz? komşuma ileteyim

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek