Banyonun Tavanından Su Akıyor

Banyo tavanından su akması çoğu zaman su kaçağı olduğu için meydana gelir. Firmamız, kırmadan dökmeden bilgisayar destekli cihazlarla evinizdeki su kaçaklarını tespit etmektedir.

Tavandan Su Akması

Tavandan su akmasının birkaç sebebi bulunur. Tavandan su akmasına sebep olan sorunların tespit edilip en kısa sürede giderilmesi gerekir. Sorun giderilmezse ilerde maliyeti yüksek sorunlara sebep olur.

Tavandan su akmasının sebepleri;

 • Banyodan alt kata su sızıyorsa fayans aralarındaki derz dolgu işlevini kaybetmiş olabilir. Banyo zeminine su dökülmesi sırasında fayans aralarına sızan su alt katın tavanında kendini gösterir.
 • Bir diğer sebep ise; gider borularında meydana gelen su kaçaklarıdır. Bu durum banyo veya tuvaletin tavanında kendini gösterir. Bazı durumlarda tuvalete veya banyoya komşu olan odaların tavanında da görülebilmektedir.
 • Temiz su tesisatında su kaçağı varsa yine banyo tavanından su sızıntısı şeklinde görülebilmektedir. Temiz su tesisatındaki su kaçakları, koridor ve mutfak tavanlarında da ortaya çıkmaktadır
 • Kalorifer tesisatından kaynaklı su kaçakları vardır. Kombi tesisatında su kaçağı meydana geldiğinde, evin herhangi bir odasının tavanında belirtileri ortaya çıkabilir.

Banyodan Alt Kata Su Sızıyor

Banyodan alt kata su sızıyor olması fayansların arasındaki derz dolgudan olabileceğini belirtmiştik. Bunun sebebi ise; temizlikte kullandığımız kimyasal maddelerdir. Özellikle çamaşır suyu ve tuz ruhu güçlü temizlik malzemeleridir.

Tuz ruhu çok çabuk reaksiyona giren bir kimyasaldır. Etkisi tahrip edicidir. Banyonun veya tuvaletin zemininin temizliğinde kullanılması derz dolguya zarar verir. “Banyomdan alt kata su akıyor” diye şikâyetiniz varsa, uzun süre tuz ruhu kullanarak temizlik yapmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Tavandan su akmasının derz dolgudan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için, üst kat komşunuz bir süre banyonun veya tuvaletin zeminine su dökmemesi gerekir. Komşunuz banyo zeminine veya tuvalet zeminine su dökmeyi kestikten sonra tavandan su akması durduysa kesin olarak derz dolgudan olduğu söylenebilir.

Bu sorunun çözümü çok basittir. Banyo veya tuvalet fayanslarının yeniden derz dolgu yapılması gerekir. Derz dolgudan sonra su sızıntısının kesildiğini göreceksiniz.

Banyodan alt kata su sızıyor olmasının bir diğer sebebi temiz su tesisatında meydana gelen su kaçaklarıdır. Bu sorunun kesin olarak temiz su tesisatından kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmek için, üst kat komşunuz ana su vanasını bir süre kapatması gerekir. Ana su vanası kapatıldıktan sonra banyo tavanından su damlaması kesildiyse, temiz su tesisatında su kaçağı olduğu söylenebilir.

Temiz su tesisatındaki su kaçakları diğer su kaçaklarına göre farklı belirtiler gösterir. Tavandan akan su sürekli olur. Bazen kesilmeyen bir damlama şeklinde de olur.

Akan tavana çözüm için profesyonel destek almanız gerekir. Firmamız bu gibi sorunların tespiti için akustik dinleme cihazı kullanmaktadır. Akustik dinleme cihazı ile su kaçağını dinleyerek yerini tespit ederiz. Tespit çalışması sırasında evinizde kırma dökme meydana gelmez. Kırmadan su kaçağı tespiti için firmamızdan servis talebinde bulunabilirsiniz.

Tavandan Su Akıyor Ne Yapmalıyım?

Banyomdan alt kata su akıyor veya tavandan su akıyor ne yapmalıyım sorularını kendinize sormuşsunuzdur.

Yukarıda, banyo tavanından su sızıntısının derz dolgusundan olup olmadığını ve temiz su tesisatından kaynaklanıp kaynaklandığını anlamanın yöntemlerini belirtmiştik. Peki, bu sorun pis su tesisatından kaynaklanıyorsa ne yapmalısınız?

Öncelikle pis su tesisatı yüzünden alt kata su sızmasının belirtileri daha farklıdır. Gider borularındaki su sızıntılarında, alt katın tavanında sarımtırak bir renk oluşur. Ayrıca kötü kokuya da sebep olmaktadır. Bu belirtiler mevcutsa, gider borularında su kaçağı olduğu söylenebilir.

Eğer bu kötü belirtiler yoksa evinizin tuvalet ve lavabolarını bir süre kullanmayınız. Alt kata su akması kesilirse pimaş borularında su kaçağı olduğu söylenebilir.

Bunların dışında kalorifer borularında da su kaçağı meydana gelmektedir. Kalorifer borularında meydana gelen su kaçakları sadece banyo veya tuvalette olmaz. Evin bütün bölümlerinde meydana gelebilir.

Kalorifer borularındaki suyun basıncı çok düşük olduğu için, alt katın tavanında sadece bir rutubet şeklinde de görülebilmektedir.

Sorunun kalorifer borularında olup olmadığını anlamak için kombinin suyunu tamamen boşaltmanız gerekir. Kombinin suyunu boşalttıktan sonra, alt katın tavanındaki rutubet azalıyorsa kalorifer borularından olduğu tespit edilmiş olur.

Saydığımız bu yöntemler su kaçağını kesin tespit etmenize yardımcı olmaz. Sadece su kaçağının hangi tesisat sisteminde olduğunu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Banyo Tavanından Su Akması

Akan tavana çözüm için profesyonel bir firmadan yardım almanız gerekir. Firmamız 14 yıldır kırmadan su kaçağı tespiti yapmaktadır.

Temiz su tesisatlarında meydana gelen kaçaklarda akustik dinleme cihazı kullanmaktayız. Akustik dinleme cihazında bulunan prop ile su kaçağının olduğu yeri dinleyerek noktasal tespit yapmaktayız.

Pis su giderlerinde meydana gelen kaçaklarda ise akustik dinleme cihazı kullanılmaz. Akustik dinleme cihazı yerine kameralı görüntüleme cihazı kullanmaktayız.

Kameralı görüntüleme cihazını kullanmamızın sebebi; gider borularında bazen kırık olabilir, bazen çatlaklar meydana gelir ve bazen de ek yerlerindeki contalar işlevini kaybeder. Tüm bunların tespit edilebilmesi için kameralı görüntüleme cihazı kullanılması şarttır.

Kalorifer borularında meydana gelen su kaçakları için iki farklı yol izleyen firmamız, kalorifer borusundaki su kaçağı ufak boyuttaysa kaçak onarıcı ilaç kullanır. Kaçak onarıcı ilaç, kalorifer borusu içinde su ile birlikte devir daim olur ve borulardaki bütün kılcal çatlakları onarır.

Kalorifer borularındaki su kaçağı, kaçak onarıcı ilaçla tamir edilemeyecek kadar büyükse termal kamera devreye girer. Termal kamera ile gözle görülmeyen kalorifer boruları rahatlıkla görülür ve su kaçağı olan nokta tespit edilir.

Sizde banyomdan alt kata su akıyor, tavandan su akıyor ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız, firmamızdan servis talebinde bulunabilirsiniz. 20 servis aracına sahip olan firmamız, İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet vermektedir. En geç 2 saat içinde adresinize ulaşan ekiplerimiz hemen çalışmalara başlarlar.

Soru ve görüşler (20)

Banyonun Tavanından Su Akıyor hakkında görüşler ve sorular
 • 4 sene önce

  Merhabalar ust kattan banyomuza yagmur gibi su akti lambalardan geldi. Temiz su borusundaki sizintidanmis usta geldi tamir etti su kesildi Sonrasinda rutubet kokusunun yani sira gider kokusu olustu oda su an kayboldu acaba temiz su da olsa yukarinin pis su ile karismismidir ya neydiki bunun sebebi aciklarsaniz sevinirim

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  hayirli aksamlar benim tuvalet banyomda şoyle bi sorum olacak aşağıdaki kata tuvaletin oldugu yerden su sizmis biz fayanslarida degistirdik yinede banyomdan alt kata su akıyor. akan tavana çözüm olarak başka yolu var mı bilgi verirseniz cok sevinirim teşekürler

  Yanıtla -
  1. Merhaba,

   Dairenizin temiz ve pis su tesisatlarını kontrol etmek gerekiyor. Sorununuz tesisatınzdaki bir kaçaktan dolayı yüksek ihtimalle. Su kaçağını tespit edip onarımının yapılması gerekiyor. Firmamızı arayarak destek alabilirsiniz.

   Yanıtla -
 • 5 sene önce

  selam bundan 2 yıl önce tuvalet ve banya aynı yerde bizde ve tavanda sarı lekeler aynı zamanda çökme meydana geldi bunu üst kat mı sorumlu tutulmalı.22.08.2019 tarıhınde saat 13:00 sularında banyo ve tuvalet tavanı çöktü allahtan kımseler yoktu bende uyuyordum gürültüye kalktım bununla ilgili daha önceden uyarmıstık ama ilgilenmedi üst komşularımız ne yapmamız gerekıyor anlaşmaya uymazlarsa ne yapmam gerekiyor yardımınız için sağolun

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Alt kata su sızması sebebiyle komşu şikayete geldi. Bende alt kat komşunun tavandan su akmasını engellemek için ana vanayı kapattım ancak hala banyodan aşağıya su sızıyor. Komşum zor durumda tavandan su akıyor ne yapmalıyım.

  Yanıtla -
  1. Tavandan su akması ile tavandan su damlaması arasında fark vardır. Tavandan su damlıyorsa, su miktarı fazla olan tesisat borusundan kaynaklanır. Bu tesisat borusu da temiz su borusudur.
   Tavan su akması veya banyo tavanından su sızıyor olması ise, kalorifer borularından veya atık su borularından kaynaklanır. Siz ana vanayı kapatmanıza rağmen tavandan su akması durmamışsa sorun temiz su tesisatında değil de kalorifer yada atık su tesisatında olabilir.
   Kesin konuşabilmek için evinizde su kaçağı tespiti yapmalıyız. Su kaçak tespiti kısa sürede yapılır ve banyo su sızıntısı tamiri yapılarak sorun giderilebilir.

   Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Merhabalar
  Yaklaşık olarak 1 senedir üst kat komuşumuzdan sarı su sızıntısı sorunu yaşamaktayız.geçen hafta tamiri yapıldı ve bize yapan kişiler tarafından 10 günde kuruyacapı bilgisi verilmesine rağmen hala kuruma olmadı ve tavanda nem söz konusu yine geldiler ve şimdi de 3 ay beklemeniz gerekiyor diyorlar sizce tamiri yapılan bir yer kaç günde kurur ?

  Yanıtla -
  1. Duvarların ne zaman kuruyacağını net olarak kestirmek mümkün değildir. Çünkü, duvara başka yerden su sızıntısı olup olmadığı kesin olarak bilinmelidir. Ayrıca ortamdaki nem oranı ve o kısmın ortam sıcaklığı da duvardaki nemin kurumasında etkilidir.
   Süreci hızlandırmak için, nem olan duvarı saç kurutma makinesi ile belli aralıklarla kurutmaya çalışın. Eğer sonuç verirse, duvara su sızıntısı kesilmiş demektir ancak saç kurutma makinesi ile kurutmanıza rağmen nem tekrar oluşuyorsa başka bir yerden su kaçağı oluyor olabilir.

   Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Tavandan su damlaması oluyor. Ancak gündüz sorun yok geceleri tavandan su akıyor. Bu neden kaynaklanıyor?

  Yanıtla -
  1. Tavandan su damlıyor olmasının sebebi temiz su borusunda bir çatlak veya delik olduğunu gösterir. Boruda çatlak veya delik olmasa bile borunun ek yerlerinde su kaçağı meydana gelebilmektedir.
   Gündüzleri tavandan su damlaması olmuyorsa ve geceleri tavandan su akıyorsa, su şebekesinin basıncından kaynaklanıyor olabilir. Şebekenin su basıncı, gündüz kullanım fazla olduğu için düşer. Gece su tüketimi az olduğu için basınç yükselir ve borunun sorunlu olan yerinden su sızması meydana gelir. Kırmadan su kaçağı tespiti yapılırsa sorun kısa sürede çözülür ve tavandan su damlaması kesilir.

   Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Dünden beri tavandan su akıyor. Yağmurdan sandık ilk başta ama üst komşumda öyle bir sorun yok. Önüne leğen koyduk ama tavandan su damlaması bir türlü kesilmedi. Tavandan su akıyor ne yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz?

  Yanıtla -
  1. Tavandan su damlaması, üst kat komşunuzun temiz su borusunda su kaçağı olabileceğine işaret ediyor. Eğer temiz su borusu değil de diğer tesisat borularından kaynaklansaydı alt kata su sızması söz konusu olurdu yani tavandan su damlıyor olmazdı.
   Üst kat komşunuz dairenin ana su vanasını kapatırsa kısa süre sonra tavandan su akıyor sorunu duracaktır.
   Firmamız ile iletişime geçerseniz ekiplerimiz en kısa sürede adresinize gelerek cihazla su kaçağı tespiti yapıp sorunlu boruyu onaracaklardır.

   Yanıtla -
 • 5 sene önce

  merhaba evimiz dubleks çatı katından salonumuza özellikle yağmur yağdığında su akıntısı oluyor ilk başlarda bu akıntı küçük iken şuan çok fazla arttı akan yerin alanı.Akan katın üst katında salon ve balkon var bilgilerinizi rica ederim.

  Yanıtla -
  1. Tavandan su akmasının bir diğer sebebi, balkondaki fayanslar olabilir.
   Fayans aralarında derz dolgu özelliğini yitirmişse yağmur suları fayans aralarından alt kata su sızıyor olmasına sebep olur.
   Kesin bir şey söyleyebilmek için su kaçağı tespiti yaptırmanız gerekir.

   Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Alt kata su sızması oluyor. Su vanasını kapatmama rağmen banyo alt kata su kaçırıyor ne yapabilirim?

  Yanıtla -
  1. Tavandan su akıyor olması her zaman temiz su borularından kaynaklanmaz. Temiz su borusundan dolayı alt kata su sızması olabileceği gibi, kalorifer borularından ve pis su borularından da alt kata su sızması olabilmektedir.
   Sizin verdiğiniz bilgilere bakılırsa, kalorifer borusunda ya da pis su borusundan alt kata su akıyor olabilir.
   Kesin sebebini belirlemek için kameralı görüntüleme cihazı ve ihtiyaç durumuna göre termal kamera ile su kaçağı tespiti yapmamız gerekir. Su kaçağı tespiti yaparken hiç bir yeri kırmıyoruz.

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  aynı sorunu bende yaşadım çok sıkıntılı bi süreç ustayı çağırdık fayansları kırdı altına vox yapı kimyasallarının hydrovox mu ne tam hatrlamıyorum usta baya övdü onu sürdü ve üstüne direk fayan uygulaması yaptı çok memnunun teşekkür ederim tecrübeli bi usta ve iyi bi ürün tek önereceğim

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  merhaba bizim tuvaletin tabanı normal beton aşağıya su sızdırıyor nasıl bir çözümü vardır boruda değil betondan teşekkür ederim

  Yanıtla -
 • 8 sene önce

  Mutfak tavanımdan aşağıya daireme damlacıklar halinde su akıyor ve yayılmaya başladığını gözlemledim,sabah saatlerinde damlatıyor,ilerleyen saatlerde kesiliyor nedeni nedir,ust kat komşumun ev sahibi çok duyarsız kafasına göre yorumlar getiriyor kombi bağlatmadım zemindeki soğuk sıcak su borularından su kaçağı yoktur gibi bilmişlik yapıyor,gelen ustalarıda yanlış yönlendiriyor,daha doğrusu doğru müdahaleyi engelliyor cevap için şimdiden tsk

  Yanıtla -
 • 8 sene önce

  banyomun tavanında 2 gündür süren su akması var, üst komşuma defalarca söylemem ragmen bir türlü tesisatçı getirmedi. sitenizde su kaçağını cihazla bulduğunuz yazıyor, ne kadara yapıyorsunz? komşuma ileteyim

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek