Evde Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Evde su kaçağı olduğunda, aslında ev sahiplerinin yapabileceği çok fazla bir şey bulunmamaktadır. Çünkü su kaçağının önce tespit edilmesi gerekir ardından da onarımı yapılmalıdır. Bunun için profesyonel yardım almanız gerekir.

Evde Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçağı türleri farklı olabileceği gibi belirtileri de farklı olmaktadır. Örneğin; temiz su tesisatında meydana gelen su kaçağını suyun şiddetine göre tahmin edebilirsiniz. Ya da pimaş hattında meydana gelen su kaçağını renginden veya kokusundan tahmin edebilirsiniz. Ancak kesin olarak yerini tespit edemezsiniz.

Evdeki su kaçağı nasıl bulunur? Bu sorunun cevabını verebilmek için, dairenize ait ana su vanasını kapatmanız gerekir. Ana su vanasını kapatmanıza rağmen su sayacı dönmeye devam ediyorsa evinizde su kaçağı olduğu anlamına gelir. Böylece evdeki su sızıntısı kesin olarak tespit edilir. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi sadece su kaçağının kesin olarak varlığı tespit edilir. Su sızıntısının nerede olduğunu tespit etmeniz tamamen tahminlere dayalı olabilir. Ancak her su kaçağı, su sayacının hızlı dönmesine sebep olmaz. Su kaçağı bazen o kadar ufaktır ki saatlerce akmasına rağmen 1 metreküp su ancak tükenir. Tabi bu her zaman bu şekilde devam etmez. Zamanla sızan su çatlağı büyüterek daha fazla akmaya başlar. Su sızıntısı az da olsa bunu erkenden fark edebilirsiniz. Bunun için yine dairenizin ana su vanasını kapatmalısınız. Ana vanayı kapattıktan sonra su sayacının üstündeki değerleri not ediniz. Ertesi günkü değerler ile kıyasladığınızda su sızıntısı kesin olarak belli olur.

Peki, kesin olarak su sızıntısı nasıl tespit edilir?

Tesisattaki su sızıntısının kesin olarak tespit edilebilmesi için elektronik cihazlara ihtiyaç vardır. Firmamız uzun yıllardır, kullandığı elektronik cihazlar ile evdeki su kaçağının yerini kesin olarak tespit etmektedir.

Evinize gelen ekiplerimiz; öncelikle manometre ile suyun basıncını kontrol etmektedirler. Manometre değerinde düşüş olursa, akustik dinleme cihazı ile su kaçağı dinlenmeye başlanır. Su kaçağı ufak bir çatlaktan sızıntı şeklindeyse ve sesi duyulmuyorsa, temiz su tesisatının basıncı yükseltilerek akustik dinleme cihazı ile tekrar dinlenir. Bu işlemin sonunda evdeki su kaçağı kesin olarak tespit edilir. Su kaçağının olduğu bölge hemen açılır. Onarımı yapılarak tekrar kapatılır. Onarım işlemi bittikten sonra su kaçağı olup olmadığı tekrar kontrol edilir. Ekiplerimiz sorunun %100 çözüldüğünden emin olduktan sonra çalışmalara son verirler.

Pimaş Hattındaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Pimaş borularındaki su kaçağı alt kata sızıyorsa, sorunun pimaş borularında olduğu anlaşılabilir. Çünkü pimaş borularındaki su kaçaklarında, sızan su devamlı akmaz. Üst katın kullanıma bağlı olarak akar. Ayrıca rengi de farklıdır ve bazen kokmaktadır. Bu belirtiler söz konusu ise kaçağın pimaş borusundan olduğu tahmin edebilirsiniz. Ancak cihaz olmadan yerini bulmanız çok zordur. Mahalle tesisatçısını çağırsanız bile, elinde cihaz yoksa tahmini olarak yer belirlemeye çalışır ve tadilat masrafı artar.

Firmamız tarafından pimaş hattındaki su kaçağı nasıl bulunur?

Firmamız, her kaçak türü için farklı cihaz kullanmaktadır. Pimaş hattındaki su kaçakları için kameralı görüntüleme cihazı kullanıyoruz. Kameralı görüntüleme cihazının kamerası pimaş borusunun içine gönderilir. Pimaş borusunun içi dikkatli olarak incelenir. Personel deneyimli olmazsa cihazdaki görüntülerin birçoğunu yorumlayamaz ve sorunu gözden kaçırabilir. Bu işte tecrübeli personellerle çalışan firmamız, pimaş borusundaki su kaçaklarını en kısa sürede tespit etmektedir.

Cihazın aktardığı görüntülerden; borunun meyilsiz olması, boruda herhangi bir çatlak veya kırık olması, borunun contalarında sıyırma olup olmadı, borunun içinin yağlı olup olmadığı gibi sorunların hepsi tespit edilir. Tespit işleminden sonra gerekli çalışmalar başlar.

Ancak pimaş borusunda çatlak, kırık veya conta sıyırması varsa, borunun tamamının değişmesi gerekir. Bunun için onarım ekiplerimiz adrese yönlendirilir. Onarım işinde tamamen deneyimli olan ekiplerimiz onarımın tamamını yaparak kullanıma hazır hale getirir. Ayrıca yapılan bütün onarımlar kayıt altına alınarak bir yıl garantilenir. Bir yıl içinde firmamız tarafından yapılan onarımlarda bir arıza çıkması durumunda ücretsiz olarak tekrar onarımını yapmaktayız.

Kalorifer Tesisatındaki Su Sızıntısı Nasıl Tespit Edilir?

Kalorifer tesisatınızda su kaçağı varsa, bunu ancak kombi basınç göstergesinden anlayabilirsiniz. Her defasında kombinin basıncı düşüyorsa ve siz su takviyesi yapmak zorunda kalıyorsanız kombi tesisatınızda su kaçağı olabileceği anlamına geliyor. Ancak 2-3 ayda bir yarım bar kadar azalma söz konusuysa, bu normal bir durumdur.

Firmamız kalorifer kaçağı tespitinde termal kamera kullanmaktadır. Termal kamera ile sıcak olan kalorifer boruları beton altında olsa bile görülmektedir. Bu sayede kalorifer borularında kırık varsa hemen tespit edilir. Noktasal olarak yapılan bu tespitle, o bölge ufak çaplı olarak kırılır ve borunun kırık olan kısmına ulaşılır. Onarımı kısa sürede yapılarak kullanıma hazır hale getirilir.

Bazı kalorifer kaçaklarında ise hiç onarım yapmaya gerek bile kalmaz. Firmamız tarafından çatlak onarma özelliğine sahip bir kimyasal ilaç kullanılır. Kimyasal ilacın kalorifer tesisatına hiçbir yan etkisi yoktur. Kalorifer hattında su ile birlikte kalorifer tesisatını dolaşarak borulardaki bütün çatlakları onarma özelliğine sahiptir. Bu sayede kırma dökme olmadan onarım gerçekleştirilmiş olunur.

Evde su kaçağı nasıl bulunur? Sorusunun cevabını verdiğimiz bu yazıda, sizlerin de fark ettiği gibi firmamızın sahip olduğu cihazlar olmadan su kaçağını noktasal olarak tespit etmek mümkün değildir. Evinizde su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız, su faturanız az kullanmanıza rağmen yüksek geliyorsa hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Haftanın yedi günü hizmet veren firmamız, en kısa sürede adresinize gelerek kesin olarak sorunlarınızı çözüme kavuşturmaktadır.

Soru ve görüşler (10)

Evde Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir? hakkında görüşler ve sorular
 • 1 sene önce

  Son iki aydır yüksek su faturası geliyor. Geçen ay 36 ton bu ay ise 46 ton su kullanılmış görünüyor. Fakat bu miktarı kullanmış olmamız mümkün değildir. Dinleme yapmama rağmen hiçbir su sesi veya damlama sesi duymadım. Görünürde de herhangi bir su sızıntısı yok. Ne yapabilirim

  Yanıtla -
  1. Tesisatınızda su kaçağı olduğu için su sayıcınız boşa dönüyor olabilir ne yazık ki bu tür büyük su kaçakları kulak yada evdeki imkanlar ile tespit edilemez su kaçağı bulma işleminin teknolojik cihazlar ile yapılmalıdır. Temiz su tesisatı kaçak tespiti için özel kullandığımız cihazlar ile kaçak tespitinin noktasal olarak yapılması ve lokal tamirat gerekir numaramızdan ulaşım sağlayın yardımcı olalım.

   Yanıtla -
 • 4 sene önce

  Merhaba iyi günler sabah 5.15 de su damlama sesine uyandim evin içini turladim bisey yoktu banyoya en son girdigim zaman tavandan si sızıntısını gördüm pimapen gibi plastikten yani oranın düşme ihtimali varmi ve çok fazla su sızıntısı var diğer odalara baktim genç odasında sesi duyuyorum ama nerden aktığını bulamadım

  Yanıtla -
  1. Merhaba,

   Gözlem yaparak su sızıntısının kaynağını bulmanız çok zor bir ihtimaldir. Tesisatları kontrol etmeden cevap vermek mümkün değil ne yazık ki. İstanbul’da ikamet ediyorsanız firmamızı arayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

   Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Kalorifer borusunda su kaçağı var sanırım. Çünkü 2 günde bir su takviye etmek zorunda kalıyorum. Şimdi iki sorum var. Birincisi 2 günde bir kombinin suyunun azalması normal mi? ikincisi eğer normal değilse kalorifer borusundaki su kaçağı nasıl bulunur?

  Yanıtla -
  1. Kombiye 2 günde bir su takviyesi yapmanız normal değildir. Belli ki kalorifer borusunda su kaçağı var.
   Normalde kalorifer borusundaki su kaçaklarını tespit etmeye gerek kalmadan kalorifer sistemine özel bir ilaç ilave ederiz bu ilaç borudaki delikleri kısa sürede kapatır.
   Ancak kalorifer borusundaki delik büyükse ilaçla kapatmak mümkün olmaz. Bu durumda dinleme cihazı ya da termal kamera ile su kaçağının yeri noktasal olarak tespit edilir.

   Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Duvarın bir yerinden su akıyor. Dikkatimi başta çekmemişti rutubet sanmıştım ama elimi verince sürekli bir su sızıntısı var. Duvardaki su kaçağı nasıl bulunur? Duvarın komple kırılmasını istemiyorum.

  Yanıtla -
  1. Duvardaki su kaçağı sürekli olduğuna göre temiz su borusunda çatlak olabilir. Bu çatlak şuan ufak olduğu için sızıntı seklindedir ama zamanla borudaki delik genişleyecektir ve daha çok su akacaktır.
   Firmamız akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti yapmaktadır. Hem noktasal olarak su kaçağının yeri tespit edilir hem de duvarı kırmaya gerek kalmaz.

   Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Evde su kaçağı var. Çünkü saati kontrol ettim sürekli dönüyor. Suyun nereye gittiğini bilmiyorum çünkü evin herhangi bir yerinde ıslaklık yok. Evdeki su kaçağı nasıl bulunur?

  Yanıtla -
  1. Su sayacı sürekli dönüyorsa temiz su borusunda su kaçağı olduğu anlamına gelir. Temiz su borusunda su kaçağı olduğunda aralıksız bir su sızıntısı söz konusudur. Alt katın tavanından su akıyor olabilir. Ya da alt katın yanındaki daireden de akıyor olabilir.
   Su kaçağını nasıl bulurum diyorsanız sadece su vanasını kapatarak önlem alabilirsiniz. Çünkü su kaçağının olduğu yeri bulmak için firmamızın kullandığı cihazların olması şarttır. Aksi halde su kaçağı bulma çalışması için boruların olduğu kısımları kırarak deneme yanılma yöntemi ile su kaçağını ararsınız ve eviniz inşaat alanına döner maalesef

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek