Kırmadan Su Kaçağı Tamiri

Dökmeden kırmadan su kaçağı tamiri yapan Teknotesisat, su kaçağı tespitini tamamen elektronik cihazlarla gerçekleştirmektedir. Bilgisayar destekli cihazlar sayesinde, evinizin veya iş yerinizin duvarlarına zeminine zarar vermeden tespit çalışmaları yapmaktayız.

Kırmadan Dökmeden Tesisat Tamiri

Kırmadan dökmeden tesisat tamiri için öncelikle kullanılan elektronik cihazları tanımak gerekir. Bu sayede kırmadan dökmeden tesisat tamirinin mantığını kavramış oluruz.

Firmamızın kırmadan su kaçağı tamiri için kullandığı cihazlar:

 • Akustik dinleme cihazı
 • Kameralı görüntüleme cihazı
 • Robot cihaz
 • Termal kamera
 • Nemölçer (Yardımcı cihaz)
 • Detektör(Yardımcı cihaz)

Yukarıda kullanılan cihazların tamamı, evinize veya iş yerinize zarar vermeden su kaçağı tespiti yapabilmek için kullanılan cihazlardır.

Akustik Dinleme Cihazı ile Su Sızıntısı Tamiri

Akustik dinleme cihazı, temiz su tesisatında kırmadan tesisat tamiri için kullanılan en önemli cihazlardan biridir. Akustik dinleme cihazı ile su kaçağının olduğu kısım dinlenir. Borulardaki çatlaklardan sızan sudan ses gelir. Normal şartlarda bu ses duyulmaz.(Çok şiddetli su kaçağı yoksa) Çok hassas olan bu cihaz, duvarın içinden geçen veya yerde fayansın altından geçen su borularında olan su kaçaklarının sesinin duyulmasını sağlar.

Akustik dinleme cihazının, prop denilen aparatı su kaçağının olduğu noktaya tutulur. Prop algıladığı sesi, akustik dinleme cihazının hassas olan kulaklığına iletir. Bu sayede su kaçağı tespit edilebilir. Yalnız bu noktada cihazı kullanan personelin deneyimi çok önemlidir. Aksi durumda su kaçağını tespit etmek uzun sürebilir.

Su kaçağı tespit edildikten sonra kırmadan boru tamiri için tek bir fayansın yerinden sökülmesi yeterlidir. Su kaçağını tespit eden ekiplerimiz, tek bir fayansı sökerek kırmadan boru tamirini gerçekleştirdikten sonra fayansı özenle yerine monte ederler.

Kameralı Tesisat Tamiri

Kameralı görüntüleme cihazı pimaş borularında meydana gelen su kaçağı bulma işleminde kullanılan bir cihazdır. Pimaş borularındaki sorunların tamamının tespitinde kullanılır. Sadece su kaçağı sorunu değil, aynı zaman pimaş borularında meydana gelen tıkanmalar ve pimaş borularındaki yağlanmalar da tespit edilebilir.

Pimaş borularında su kaçağı meydana gelmesinin birkaç farklı sebebi vardır.

 • Pimaş borularının ek yerlerinin tam yerine oturmamasından kaynaklanan su kaçakları.
 • Pimaş boruların ek yerinde conta bulunur. Bu contanın işlevini kaybetmesi veya contanın yerinden çıkması su kaçağına neden olur.
 • Pimaş borularında çatlak meydana gelebilir. Pimaş borularında çatlak borunun aşağı kısmında olursa su kaçağına, yukarı kısmında olursa kötü kokuya sebep olur.
 • Pimaş borularında kırılma meydana gelmesi su kaçağına sebep olur.
 • Binaların ana gider hatları toprağın altından logar kuyusuna doğru uzanır. Toprak altında olan borularda bazen çökmeler meydana gelmektedir. Borunun çökmesi hem su kaçağına neden olur hem de ana gider borularında tıkanıklıklara sebep olur.
 • Pimaş borularındaki su kaçaklarının bir diğer nedeni ise; kullanıcılar tarafından kullanılan lavabo açıcılardır. Lavabo açıcılar güçlü asit yapısı nedeniyle tıkanıklığa sebep olan cisimleri parçalama veya eritmeye sebep olur. Bu asit aynı zamanda pimaş borularına zarar verir. Pimaş borusunun büzüşmesine neden olan lavabo açıcılar. Çok sık kullanılırsa pimaş borusunu eritmektedir.

Yukarıda saydığımız tüm sorunların tespitinde kameralı görüntüleme cihazı kullanılmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazının hassas teknolojisi sayesinde kameralı tesisat tamiri mümkündür. Firmamızın 20 servis aracı bulunmaktadır ve her servis aracında mutlaka kameralı görüntüleme cihazı bulunur.

Robot Cihazla Kırmadan Tesisat Tamiri

“Robot cihaz teknolojisi, tesisat sektörünü devrim niteliğinde değiştirmiş” dersek abartmış olmayız. Çünkü robot cihazla kırmadan boru tamiri yapmak mümkündür.

Kırmadan tesisat tamiri pimaş borularındaki tıkanıklıkları açarken mümkündür. Eski zamanlarda olsaydı, pimaş borusundaki tıkanıklığı bulmak için gider borusunu sökmek gerekirdir. Bunun için fayanslar kırılır. Boru üstündeki beton, matkapla parçalanıp boruya ulaşılırdı. Bu olay; evin tadilat alanına dönmesinin yanı sıra günlerce sürmekteydi. Çoğu zaman da yanlış yerler kırılırdı ve tıkalı boruya ulaşmak çok uzun sürerdi.

Artık günümüzde kırmadan dökmeden tesisat tamiri için robot cihaz kullanılmaktadır. Ekiplerimiz; lavabo, tuvalet veya diğer gider borularınızdaki tıkanıklıkları açarken ortamda çalışma yapıldığını bile anlamazsınız. Çünkü kırmadan boru tamiri yapılırken bütün işlemi robot cihaz gerçekleştirmektedir.

Robot cihaz ile işlem bittikten sonra kameralı cihaz ile pimaş borusunun içi kontrol edilir. Kameralı kontrol sırasında su kaçağı gibi sorunlar varsa, kameralı tesisat tamiri gerçekleştirilir.

Termal Kamera İle Kırmadan Su Kaçağı Tamiri

Termal kamera ile kameralı tesisat tamiri sıcak su borularında gerçekleştirilmektedir. Sıcak su boruları derken, aklımıza kalorifer boruları gelmektedir. Evet, termal kamera kalorifer borularındaki su kaçağı bulma işleminde kullanılır.

Kalorifer borularındaki su kaçaklarının basıncı düşük olduğu için akustik dinleme cihazı bu alanda yetersiz kalmaktadır. Firmamız, kalorifer borularında meydana gelen su kaçaklarını ararken, dinleme yöntemi yerine görsel yöntemle daha kesin sonuca varmaktadır. Termal kamera ile beton altından geçen borular görülebilmektedir.

Termal kamera ile yapılan inceleme sonucunda, kalorifer borularındaki su kaçağı ufak boyuttaysa kaçak tamir kimyasalı kullanılır. Su kaçak onarıcı kimyasal, kalorifer tesisatına ilave edilir. Kaçak onarıcı ilaç, kalorifer borularında su ile birlikte dolaşarak bütün çatlakları kapatır böylece su sızıntısı tamiri gerçekleştirilmiş olur.

Nem Ölçer

Nemölçer cihazı yardımcı bir cihazdır. Su kaçağı tespitinde kullanılır. Bir bölgenin nem oranını ölçerek ekiplerimize yardımcı olur. Duvarlarda ve zemindeki nem ölçülerek, su kaçağının nerede olabileceği bulunur.

Nemölçer cihazı sayesinde su kaçağı tespit çalışması daha az zaman almaktadır.

Dedektör Cihazı

Dedektör cihazı ile kayıp olan tesisat hatları veya yeri bilinmeyen logar kuyuları tespit edilir. Detektör ile robot cihaz birlikte kullanılarak zamandan tasarruf sağlanır.

Sizde kırmadan dökmeden tesisat tamiri yaptırmak istiyorsanız, firmamız bir telefon kadar yakınınızdadır. Firmamız ile iletişime geçerek hem zamandan tasarruf sağlarsınız hem de tesisatınızdaki sorunlar elektronik cihazlar yardımı ile giderilir.

İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farkı almadan hizmet veren firmamız, uygun fiyatlarla da sizlere kolaylık sağlamaktadır.

Soru ve görüşler (2)

Kırmadan Su Kaçağı Tamiri hakkında görüşler ve sorular
 • 6 sene önce

  Su sızıntısı tamiri yaptırmak istiyoeuz ama daha yeni kış temizliği yaptırdık evin batmasını istemiyoruz yardımcı olabilir misiniz su kaçağı tamiri nasıl yapılır

  Yanıtla -
  1. Evinizde su kaçağı varsa, öncelikle su kaçağının hangi tesisat borusunda olduğu belirlenir.
   Tesisat borusu belirlendikten sonra kırmadan su kaçağı tespiti yapılır. Kullandığımız cihaz sayesinde duvarda hiç bir yer kırılmadan su sızıntısı tespiti noktasal olarak yapılır.
   Temiz su borusunda kırmadan su kaçağı tespiti yapıldıktan sonra, delinmiş boruyu onarmak için çalışma yapılacak kadar bir alan açılır. Bu alan bir fayansın boyunu geçmeyecek büyüklükte olur. Boru onarılır ve su sızıntısı tamiri yapılmış olur.

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek