Yerden Isıtma Sistemi (Faydaları-Zararları)

Yerden ısıtma sistemi her geçen gün yaygınlaşan bir ısıtma sistemi türüdür. Diğer ısıtma sistemlerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Yerden Isıtma Avantajları

 • Yerden ısıtma sisteminde, ısınmayı sağlayan borular tamamen şap altından geçerler. Böylece ev içinde görüntüyü bozacak bir durum meydana gelmez.
 • Radyatörlü sistemler çalışmaya başladığında, ortamın nemini kuruturlar. Ancak yerden ısıtma sisteminde ortamın havası kurumaz.
 • Yerden ısıtma sisteminde boruların zeminden geçtiğini belirtmiştik, bunun bir diğer avantajı evin dekoruna olumsuz etkisi olmamasıdır. Eşyalar yerleştirilirken radyatörün önünü kapatmak gibi bir sorun meydana gelmez.
 • Ortam, zeminden ısınmaya başladığı için ilk ayakları ısıtır ve böylece daha çabuk ısınma sağlanmış olur. Radyatörlü sistemlerde ise, ısınma radyatör seviyesinden başlar ve yukarı çıkar. Böylece zemin soğuk kalır.
 • Düşük derecede çalıştığı için, büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlar.
 • Diğer enerji kaynakları ile uyumludur.

Ayrıca, kaliteli malzeme kullanılırsa çok uzun süre dayanabilen bir sistemdir.

Yerden Isıtma Sistemleri Zararları

 • Yerden ısıtma sistemi maksimum 55-60 derece arasında çalışır. Bu ısı da boru içinde bakteri üremesi için ideal bir ısıdır.
 • Zeminden ısıtma sisteminin bakımı, radyatörlü sistemlere göre daha sık yapılmalıdır.
 • Sistem çalışmaya başladığında 4-5 saat sonra ortamı ısıtmaya başlar. Bu yüzden hiç kapatılmamalıdır. Kış ayı boyunca düşük ayarda çalışması gerekir.
 • Yerden ısıtma sistemi zararlarından bir diğeri de eşyalar zarar görebilir. Zeminle teması olan eşyalar, kış mevsimi boyunca ısıya maruz kalır.

Yerden ısıtma sisteminin avantajları ve dezavantajları göz önüne alındığında, hiç şüphesiz daha avantajlı bir ısıtma sistemidir.

Yerden Isıtma Sisteminde Meydana Gelen Isınma Sorunları

Yerden ısıtma sisteminde de diğer sistemlerde olduğu gibi bazı sorunlar meydana gelebilmektedir.

Bazı odaların ısınıp bazı odaların ısınmaması sorunu meydana gelebilir. Bu sorunun iki nedeni olabilir. Birincisi; kombi pompasında meydana gelen bir sorun. Kombi bakımı yapılırken pompanın bakımı da yapılır. Ancak uzun süre kombi bakımı yapılmamışsa pompa verimsiz çalıştığı için bazı odalara suyu pompalayamaz. Böylece bazı odaların soğuk kalmasına neden olur. İkinci neden; ısınmayan odalara bağlı olan kolektörde sorun olmuş olabilir. Bu sorun vanasında olabilir veya borularda tıkanıklık meydana gelmiş olabilir.

Yerden ısıtma sisteminde, dairenin kuzey cephesine bakan kısımlarda borular daha sık döşenmesi gerekir. Böylece kuzey cepheden gelen soğuk hava dalgası dengelenmiş olur. Ayrıca yerden ısıtma sisteminde kullanılması gereken borular, oksijen bariyerli borular olmalıdır. Böylece hem ısı verimi artar hem de uzun ömürlü olması sağlanır.

Yerden Isıtma Fiyatları

Yerden ısıtma sistemleri ilk kurulumları diğer sistemleri göre daha pahalıdır. Ayrıca kullanılan malzeme ve işçiliğe göre fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Yerden ısıtma sistemleri ilk kurulum maliyeti dışında, yıllara yayıldığı zaman çok daha ekonomik bir ısıtma sistemidir. Ayrıca diğer ısıtma sistemlerine göre çok daha konforludur.

Alttan Isıtma Bakımı

Yerden ısıtma avantajları ve yerden ısıtma zararları bölümünde de belirttiğimiz gibi; diğer ısıtma sistemlerine göre bakımları daha sık yapılmalıdır.

Yerden ısıtma sistemi 55-60 derece arasında çalışan bir sistem olduğu için bakterilerin üremesi için uygun ortam sağlanmış olur. Bakterilerin çoğalması sonucunda zamanla borular tıkanmaya başlar, böylece ısıtma sisteminde sorunlar meydana gelir.

İSO9001 belgesine sahip tek tesisat firması olarak bizler, yılların verdiği tecrübe ile yerden ısıtma sistemlerine profesyonel olarak bakım yapmaktayız. Alttan ısıtma sistemi için özel olarak üretilmiş cihaz ile bütün boruların yıkamasını gerçekleştirmekteyiz.

Ancak bilinmesi gereken bir konuda; sadece yıkama yapılarak alttan ısıtma sisteminin bakımı tamamlanmış sayılmaz. Yıkama makinesi ile yapılan yıkama işleminde bakteriler temizlenmektedir. Bakteriler dışında kireçlenmelerde meydana gelmektedir. Bunun için kullandığımız özel kimyasal ile boru içinde kireçleri ve bakterileri tamamen temizlemiş oluruz. Ayrıca uzun süre koruma sağlayan bu kimyasal sayesinde, hem ısıdan verim sağlanır hem de enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Yerden ısıtma sisteminin bakımı uzun süre yapılmazsa; bakteri ve kireçlenmeden dolayı borular tamamen kullanılamaz hale gelmektedir. Böyle durumlarda yerden ısıtma sistemi için yıkama yapılamaz. Tesisat borularının değişmesi gerekir.

Alttan ısıtma sisteminizin uzun ömürlü kalmasını istiyorsanız mutlaka düzenli olarak bakımını yapmalısınız.

Soru ve görüşler (29)

Yerden Isıtma Sistemi (Faydaları-Zararları) hakkında görüşler ve sorular
 • 2 sene önce

  Merhabalar 150 M2 yerden ısıtma döşenmiş yeni bina evim var. Vaillant 286-5/3 aldım sanırım 24 kW. Fakat kollektore yakın olan odam ısınıyor diğerleri baya düşük. 1 haftadır 55 de yakıyorum oda sıcaklığim 19 karda kalıyor. Kombinin yetersiz olduğunu yerden ısıtmayı döşeyen kişi söylüyor. 35 kw ile Demirdöküm nitromix ile değistik kombiyi. Ama hala ayni sorun var. Sizce sorun ne olabilir yardımcı olursanız çok sevinirim. Kolektörler ve kombi balkonda ve arka odalara çok uzak kalıyor.

  Yanıtla -
 • 3 sene önce

  İyi akşamlar.yerden ısıtmalı evde oturuyorum.fayanslar birdenbire çatırdamaya ve havaya kalktı.hemen kombiyi kapattım.neden olmuş olabilir.öneriniz nedir.teşekkürler

  Yanıtla -
 • 4 sene önce

  Kesinlikle kaldırıyor ve çok yakıyor hiç tavsiye etmem benim için tek güzel tarafı ayaklarım çok üşür iyi olayi

  Yanıtla -
 • 4 sene önce

  merhaba , 150 m2 s on kat bi dairede oturuyoruz yerden ısıtma sistemi mevcut oda termostadı var ama günlük 10 m3 doğüalgaz harcaması oluyor . termostat 1 derece hassaiyetli odayı 20 ye ayarlıyoruz 19 da kombi çalışıyor 21 de kapatıyor buda en az 2 3 saat çalışmasına sebep oluyor. yerden ısıtmada tasarruf ve ısınmada bi öneriniz varmıdır?

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Merhaba
  270 metre kare bir evin sistemini takriben kaça temizlersiniz acaba. Bir sorun yok. 2-3 senede bir temizletilmesi gerekiyormus sanirim. Sadece normal bir rutin olarak. Yani ileride sorun yasamiyalim diye. 2 senedir kullaniyoruz.
  Email ime yazarsaniz memnun olurum

  Tesekkurler

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Ben yeni ev yaptırıyorum sulu boru ile yerden ısıtma sistemi döşendi üzerine şap atıldı kafam karışık genelde fayans doseniyormus ama ben parke yada ahşap istiyorum ben soğuk olmasından korkuyorum evim müstakil parke yaptırırsan iyi sonuç alamaz mıyım lütfen bilgi veririmisiniz artl yer döşemesine geçilecek karasizim fayans yada seramik olması endiselendiriyor beni

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Bunun bakımı her yıl m yoksaı 6 Ayda birmi yapılıyor acaba?

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  İyi günler evimi altı ısıtmalı yaptırdık parke mi daha çok ısıyı geçirir yoksa fayans mı önerirsiniz nereye gittiysem fayans daha çabuk ısıtır parke şişer ısıtmaz dediler sizce ?

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  120 metre kare yeni 2 katlı yeni binaya yerden ısıtma tesisat döşettirmek istiyorum kendi evim olduğu için malzemeninin en kalitesini kullanacağım iki katın toplam ortalama maliyeti nedir

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Yerden ısıtma sistemini doğalgaz olmayan yerlerde en avantajlı hangi sistemi onerirsiniz? ( ısı pompası vs.)

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Öncelikle herkesin sorularını cevapladiginiz için teşekkür ederim. Biz 96 daireli sitede oturuyoruz. 1996 yılından buyana merkezi sistemle ısınıyoruz. Bu yıl bireysel olarak doğal gaza geçme kararı aldık. Alttan ısıtma boruları sanırım oksijen bariyerli değil, bu kombiye zarar verir mi, herkes birşey söylüyor. Randiman alabilir miyiz? Yoksa radyatör tesisatı mi yaptiralim? Şimdiden teşekkürler hayırlı işler dilerim.

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Yeni yapılan müstakil 2 .kat binamızda duvarlarda ve çatıda izalasyon yok yerden ısıtma ile verim ne kadar alabiliriz yada alabilirmiyiz
  Su sıcaklığı Olması gerekenin üstüne su yükseldiğinde sağlıksız ortam alerjik hastalıklar meydana geliyormu acaba ev 4+1 160m kare
  Bilgilendirirseniz çok sevinirim ..

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Biz kombiyi 55 derecenin altında çalıştırmadığımız halde bazı odalar hiç ısınmıyor. Yer sıcak ama oda ısınmıyor. Yalıtım sorunu mudur acaba?

  Yanıtla -
  1. Yerden ısıtma sistemlerinde ısınma süresi uzun sürmektedir. Kombiyi sık sık açıp kapatıyorsanız evinizin ısınması da zaman alır.
   Kombiyi kapatıp açmıyorsanız ve yerlerin sıcak olduğunu söylüyorsunuz bu durumda sizin de tahmin ettiğiniz gibi yalıtım ile ilgili bir durum bulunmaktadır. Ayrıca, oturduğunuz dairenin yanında, altında veya üstünde başka dairelerin olup olmaması da evinizin ısınmasını etkileyen bir durumdur.

   Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Yerden ısıtmada termostat önerirmisiniz? Kombimiz 40 derecenin altına düşmüyor oturduğumuz alan çok sıcak oluyor . Sabit sıcaklık bize enerji tasarrufu sağlar mı acaba

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Yerden ısıtma sistemi var evimde ancak bazı yerler ısınmıyordu. Firmanızla iletişime geçtim. Ekipleriniz yıkama makinesi ile gelip kolektörün olduğu yerde çalıştılar. Evin diğer bölümlerinde hiç bir çalışma yapmadan yerden ısıtma temizliği yaptılar. Çok memnun kaldım sağolun.

  Yanıtla -
  1. Duygularınızı bizimle paylaştığınız için bizde teşekkür ederiz. Yerden ısıtma sistemlerinin bakımını düzenli olarak yapmanızı tavsiye ederiz böylece ısıtma sisteminizin ömrünü uzatmış olursunuz.

   Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Yerden ısıtma temizliği yaptırmak istiyorum ama ısınma sorunu yaşamıyorum. Yinede yaptırmalı mıyım?

  Yanıtla -
  1. Yerden ısıtma temizliği de petek temizliği gibi bir bakım çalışmasıdır. Düzenli olarak yapılırsa sorun yaşanması engellenir ve ilerde daha ciddi sorunların meydana gelmesi engellenir.

   Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Merhaba…suan oturduğum ev yerden isitmali.ancak ben kullanmadıgim odalari kapatmak istiyorum.lakin bunu nasıl yapacağımı bilemedim.balkondaki dolabın içinde bi sürü vana var.hangisi, hangi odaya ait bilemedim. Yardimci olursaniz çok sevinirim…

  Yanıtla -
  1. Yerden ısıtma sistemlerinde, balkondaki dolabın içinde olan vanaların bulunduğu sisteme kolektör denilmektedir. Genellikle kolektördeki vanalar sırayla olur. Yinede kesin tespit yapabilmek için kırmızı olan herhangi bir vanayı kapatırsanız o vananın bağlı olduğu evin bölümünün zemininde soğuma meydana gelir. Bu şekilde kolayca vanaları tespit edebilirsiniz. Deneme yanılma yöntemi ile yaparsanız bir sorun meydana gelmez. Ancak kapattığınız vanayı tekrar açmayı unutmayın.

   Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Merhaba, yerden ısıtma sistemi kullanıyorum ama mutfağın zemininin bazı yerleri soğuk bazı yerleri sıcak neden böyle oluyor?

  Yanıtla -
  1. Yerden ısıtma sistemlerinde boru içinde bakteri oluşumu daha fazladır. Yerden ısıtma sistemleri maksimum 50 derece sıcaklıkta çalıştığı için bakteriler için ideal bir üreme ortamı meydana gelir.
   Bakteri kolonisi borunun neresinde olursa o kısımda tıkanıklık meydana gelir. Yerden ısıtma temizliği yaptırmaktan başka çözüm yolu bulunmamaktadır.

   Yanıtla -
 • Bizim daire yerden ısıtma sistemi ama misafir odasının zemini ısınmıyor. Ne yapmam gerekiyor?

  Yanıtla -
  1. Yerden ısıtma sistemlerinde bu tür sorunlar sık yaşanır. Misafir odasını besleyen kalorifer borusunda tıkanıklık meydana geldiğinde, o bölüme sıcak su gidemez ve ısınma sorunu yaşanır.
   Yerden ısıtma temizliği yapılarak sorun kısa sürede giderilebilir.

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Bende yerden ısıtma sistemi düşünüyom fiatlar ne kadardır

  Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Merhaba Sile deki villama yaz kış oturacagimiz icin yerden ısıtma yaptirmak istiyorum.evde 3 cocugum var ve alerjik astıma meyilliler.Acaba soylendigi gibi toz kaldırması ve hastalıklara neden oldugu dogru mudur.Tecrubenizden faydalanmak isterim.Fiyat almak icinde m2 bilmeniz yeterli mi yoksa evi gormeniz mi gerekiyor?

  Yanıtla -
  1. 6 sene önce

   Hiç. Düşünme yaptır çok rahat. Hiç üşüme derdiniz yok. Tozu moz kalktığı falan yok. Sadece işi bilene yaptır. Sonra kafan rahat.

   Yanıtla -
  2. 4 sene önce

   Kesinlikle kaldırıyor ve çok yakıyor hiç tavsiye etmem benim için tek güzel tarafı ayaklarım çok üşür iyi olayi

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek