Yerden Isıtma Sistemi (Faydaları-Zararları)

Yerden ısıtma sistemi her geçen gün yaygınlaşan bir ısıtma sistemi türüdür. Diğer ısıtma sistemlerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Yerden Isıtma Avantajları

 • Yerden ısıtma sisteminde, ısınmayı sağlayan borular tamamen şap altından geçerler. Böylece ev içinde görüntüyü bozacak bir durum meydana gelmez.
 • Radyatörlü sistemler çalışmaya başladığında, ortamın nemini kuruturlar. Ancak yerden ısıtma sisteminde ortamın havası kurumaz.
 • Yerden ısıtma sisteminde boruların zeminden geçtiğini belirtmiştik, bunun bir diğer avantajı evin dekoruna olumsuz etkisi olmamasıdır. Eşyalar yerleştirilirken radyatörün önünü kapatmak gibi bir sorun meydana gelmez.
 • Ortam, zeminden ısınmaya başladığı için ilk ayakları ısıtır ve böylece daha çabuk ısınma sağlanmış olur. Radyatörlü sistemlerde ise, ısınma radyatör seviyesinden başlar ve yukarı çıkar. Böylece zemin soğuk kalır.
 • Düşük derecede çalıştığı için, büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlar.
 • Diğer enerji kaynakları ile uyumludur.

Ayrıca, kaliteli malzeme kullanılırsa çok uzun süre dayanabilen bir sistemdir.

Yerden Isıtma Sistemleri Zararları

 • Yerden ısıtma sistemi maksimum 55-60 derece arasında çalışır. Bu ısı da boru içinde bakteri üremesi için ideal bir ısıdır.
 • Zeminden ısıtma sisteminin bakımı, radyatörlü sistemlere göre daha sık yapılmalıdır.
 • Sistem çalışmaya başladığında 4-5 saat sonra ortamı ısıtmaya başlar. Bu yüzden hiç kapatılmamalıdır. Kış ayı boyunca düşük ayarda çalışması gerekir.
 • Yerden ısıtma sistemi zararlarından bir diğeri de eşyalar zarar görebilir. Zeminle teması olan eşyalar, kış mevsimi boyunca ısıya maruz kalır.

Yerden ısıtma sisteminin avantajları ve dezavantajları göz önüne alındığında, hiç şüphesiz daha avantajlı bir ısıtma sistemidir.

Yerden Isıtma Sisteminde Meydana Gelen Isınma Sorunları

Yerden ısıtma sisteminde de diğer sistemlerde olduğu gibi bazı sorunlar meydana gelebilmektedir.

Bazı odaların ısınıp bazı odaların ısınmaması sorunu meydana gelebilir. Bu sorunun iki nedeni olabilir. Birincisi; kombi pompasında meydana gelen bir sorun. Kombi bakımı yapılırken pompanın bakımı da yapılır. Ancak uzun süre kombi bakımı yapılmamışsa pompa verimsiz çalıştığı için bazı odalara suyu pompalayamaz. Böylece bazı odaların soğuk kalmasına neden olur. İkinci neden; ısınmayan odalara bağlı olan kolektörde sorun olmuş olabilir. Bu sorun vanasında olabilir veya borularda tıkanıklık meydana gelmiş olabilir.

Yerden ısıtma sisteminde, dairenin kuzey cephesine bakan kısımlarda borular daha sık döşenmesi gerekir. Böylece kuzey cepheden gelen soğuk hava dalgası dengelenmiş olur. Ayrıca yerden ısıtma sisteminde kullanılması gereken borular, oksijen bariyerli borular olmalıdır. Böylece hem ısı verimi artar hem de uzun ömürlü olması sağlanır.

Yerden Isıtma Fiyatları

Yerden ısıtma sistemleri ilk kurulumları diğer sistemleri göre daha pahalıdır. Ayrıca kullanılan malzeme ve işçiliğe göre fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Yerden ısıtma sistemleri ilk kurulum maliyeti dışında, yıllara yayıldığı zaman çok daha ekonomik bir ısıtma sistemidir. Ayrıca diğer ısıtma sistemlerine göre çok daha konforludur.

Alttan Isıtma Bakımı

Yerden ısıtma avantajları ve yerden ısıtma zararları bölümünde de belirttiğimiz gibi; diğer ısıtma sistemlerine göre bakımları daha sık yapılmalıdır.

Yerden ısıtma sistemi 55-60 derece arasında çalışan bir sistem olduğu için bakterilerin üremesi için uygun ortam sağlanmış olur. Bakterilerin çoğalması sonucunda zamanla borular tıkanmaya başlar, böylece ısıtma sisteminde sorunlar meydana gelir.

İSO9001 belgesine sahip tek tesisat firması olarak bizler, yılların verdiği tecrübe ile yerden ısıtma sistemlerine profesyonel olarak bakım yapmaktayız. Alttan ısıtma sistemi için özel olarak üretilmiş cihaz ile bütün boruların yıkamasını gerçekleştirmekteyiz.

Ancak bilinmesi gereken bir konuda; sadece yıkama yapılarak alttan ısıtma sisteminin bakımı tamamlanmış sayılmaz. Yıkama makinesi ile yapılan yıkama işleminde bakteriler temizlenmektedir. Bakteriler dışında kireçlenmelerde meydana gelmektedir. Bunun için kullandığımız özel kimyasal ile boru içinde kireçleri ve bakterileri tamamen temizlemiş oluruz. Ayrıca uzun süre koruma sağlayan bu kimyasal sayesinde, hem ısıdan verim sağlanır hem de enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Yerden ısıtma sisteminin bakımı uzun süre yapılmazsa; bakteri ve kireçlenmeden dolayı borular tamamen kullanılamaz hale gelmektedir. Böyle durumlarda yerden ısıtma sistemi için yıkama yapılamaz. Tesisat borularının değişmesi gerekir.

Alttan ısıtma sisteminizin uzun ömürlü kalmasını istiyorsanız mutlaka düzenli olarak bakımını yapmalısınız.

Soru ve görüşler (3)

Yerden Isıtma Sistemi (Faydaları-Zararları) hakkında görüşler ve sorular
 • 3 ay önce

  Bende yerden ısıtma sistemi düşünüyom fiatlar ne kadardır

  Yanıtla -
 • 9 ay önce

  Merhaba Sile deki villama yaz kış oturacagimiz icin yerden ısıtma yaptirmak istiyorum.evde 3 cocugum var ve alerjik astıma meyilliler.Acaba soylendigi gibi toz kaldırması ve hastalıklara neden oldugu dogru mudur.Tecrubenizden faydalanmak isterim.Fiyat almak icinde m2 bilmeniz yeterli mi yoksa evi gormeniz mi gerekiyor?

  Yanıtla -
  1. 2 ay önce

   Hiç. Düşünme yaptır çok rahat. Hiç üşüme derdiniz yok. Tozu moz kalktığı falan yok. Sadece işi bilene yaptır. Sonra kafan rahat.

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek