İstanbul Petek Temizleme

istanbul_petek_temizleme

Petek temizliği peteklerin özel kimyasal ve ilaçlarla temizlenerek, içlerinde gerçekleşen sıvı akışını daha verimli ve düzenli hale getirebilen bir yöntemdir. Bu sayede ısınma ile ilgili tam kapasiteli bir çalışmaya büyük oranda sahip olabilirsiniz. Peteklerin içerisinde zaman geçtikçe meydana gelebilecek sıklıkla karşılaşılabilen kireçlenme, balçıklaşma ve paslanma gibi sorunlara karşı mutlaka yılda en az bir kez özel olarak hazırlanan ilaçlı karışımlar ve çevre ile uyumlu kimyasallar yardımı ile temizlenmelidir.

Temizleme işlemi esnasında kullanılan yöntemler tamamen verimi arttırmak amacıyla ya da söz konusu sistemlerin ömrünün uzatılması özel olarak yapılmaktadır. Petek temizliklerini düzgün olarak yaptıran kullanıcıların hem ısıtmalarında hem de yakıt tasarruflarında yaklaşık %20 ye varan artışlar görülmektedir.

Kalorifer petekleri ve yerden ısıtma sistemleri gibi ısıtma sistemlerinizde ve tabi ki kombilerinizin içlerinde mutlaka belirli oranda su bulunması gerekmektedir. Ancak bu su zamanla balçıklaşabileceği gibi kireçlenme de yapabilmektedir. Aşınma ve kirlenmelerin çoğu bu nedenlerden meydana gelmektedir. Söz konusu tortular vanaları ve petekleri daraltabileceği gibi tamamen tıkanmasına da neden olabilmektedir. Bu nedenle de peteklerde ciddi oranda ısı kayıpları meydana gelebilmektedir.

Tesisata Yeni Su Yüklemesi Bir Çözüm Olabilir mi?

Birçok kullanıcının aklına tesisatta bulunan suyun tazelenmesi ya da yeni su yüklemesinin bu problemlerin önüne geçip geçmeyeceği hakkında soru işaretleri meydana gelmektedir. Kombi ısıtma tesisatınız için ilave ettiğiniz her su daha da fazla tortu oluşturma riski olan madde anlamına gelmektedir. Ve istenilenin tam tersine yeni olarak ilave edilen suyun içerdiği oksijen oranı yüksek olduğundan dolayı metal yüzlerde hızlıca bir kireç oluşumuna neden olacaktır. Bu kireçlenme süreci yeni olarak ilave edilen her sudan sonra yeniden engellenemeyen bir artışa geçer ve aslında ne yazık ki hiç durmaz. Dolayısı ile anlaşılabildiği üzere suyun sistemden alınması ya da tazelenmesi bir problemlerin onarılmasına ve tesisatın temizlenmesine hiçbir katkı sağlamaz.

Zaman içerisinde kapalı devre olarak çalışan kalorifer sistemleri kullanıldıkça boru ve radyatörleriniz kireçle kaplanır, suyu ısıtan plaka olan eşanjör kireç nedeni ile çalışmaz hale gelir, plastik borular da ise ciddi balçıklaşmalar meydana gelir. Radyatör sisteminizde oluşacak her bir mililitrelik kireç yaklaşık olarak %7-8 oranında verimlilik kaybına sebebiyet vermektedir. Kireçlenmeler nedeni ile kullanılan suyun sertlik derecesi ile de orantılı olarak %20den %30a kadar yüksek miktarda verim düşüşleri görülebilmektedir. Bu nedenle periyodik olarak petek temizliği yapılması oldukça büyük önem taşımaktadır.

Evinizi ısıtabilmek için ödediğiniz faturalar giderek daha da mı kabarıyor? Kombi sistemlerinizin ısıtma kapasitesi ilk günkü gibi değil mi? Bu durumda petek temizliğinizi yaptırmanız sizin için oldukça faydalı olabilir.

Hemen Arayın! 0216 391 88 88

 

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliğinde ilk olarak tesisatın içerisinde bulunan su tahliye musluğu boşaltılmaktadır. Bu sayede petek temizliğine başlanabilir. Sonrasında ise kombi petekleri yıkama işlemine başlanabilir. Boruların yüzeylerinde oluşan kalıntıların giderilmesini sağlamak adına özel temizleyici sıvılar peteklere gönderilmektedir. Söz konusu sıvıların peteklere gönderilmesi ile peteklerin kirliliği ile orantılı olarak yaklaşık olarak yarım saat ile iki saat gibi bir süre aralığı içerisinde petekler tamamen temizlenmiş olur.

Petek temizleme için kullanılan cihazlar tamamen bu amaç için tasarlamış özel cihazlardır. Bu tip cihazların basıncı az ancak debisi yüksektir. Bu nedenle çalışırken tesisatınızda bulunan hiçbir düzenekte zarar meydana gelmemektedir. Cihaz suyu tersine çevirip bir çalkalanma oluşmasını sağlar. Bu sayede temizlik için oldukça önemi bir katkı elde edilmiş olur. İçeriğinde bulunan özel haznelerine kirli suyu toplayarak kesin ve kolay bir şekilde temizliği sağlamış olur.

Yani basınçlı su özelliği olan cihazlar ile tesisatın içerisine basınçlı su verilmesi yöntemi ile temizleme yapılmaktadır. Bu işlemde amaç peteklerde bulunan su kanallarının temizlenerek açılmasını sağlamaktır. Basınçlı su ile temizleme işlemi esnasında en önemli detay tesisatın içerisinde hiçbir temizleme sıvısının kalmamasını sağlamaktır. Bu da oldukça uzmanlık gerektiren bir uygulamadır.

Petek Kirliliklerinin ve Verim Kayıplarının Belirtileri Nelerdir?

Petek kirliliği ve verim kaybını anlayabilmenin en kolay yolu peteklerin alt kısımlarının oldukça zor ısınması ya da hiç ısınmamasıdır. Radyatörlerde oluşan pislik dibe çöker ve sıvı akışını engeller. Bu sebeple petekler hava yapar ve ısı veremeyecek duruma gelir. Isınmayı sağlayabilmek adına ısıyı ne kadar yükseltirseniz yükseltin hiçbir faydası olmayacaktır. Bu nedenle odanızı ısıtmak neredeyse imkânsız hale gelecektir.

Ancak bu belirtilerden hiçbiri ile karşılaşmasanız bile size petek temizliği yaptırmanız önerilebilir. Yukarıda tarafımızdan belirtilen durumlar aslında aşırı durumlardır. Peteklerinizin bu hale gelmesine izin vermeden tedbir alırsanız peteklerinizde hiçbir problem ile karşılaşmadan hem bütçenizi hem de peteklerinizi ekstra giderlerden kurtarmış olursunuz. Bu nedenle periyodik olarak yaptıracağınız petek temizlikleri sizi olmadık zamanlarda oluşabilecek risklerle karşılaşmaktan korur.

Sisteminizde oluşacak her kireçlenme verimlilik kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle temizlik yaptırmak için verim kaybınızın %30 a gelmesini beklemek aslında hiç de avantajlı olmayan bir durumdur.

Profesyonel ekipler tarafından kombiden ya da peteklerin sadece birinden sisteme temizleyici ilaç gönderilerek sistemde suyun dolaşımını sağlayacak bir basınç uygulanabilmektedir. Radyatör temizleme cihazlarının özelliği olan ters çalışma sistemi ile yaratacağı çalkalanma kireçlenme ve kirlerin sistemden atılması için oldukça isabetli bir uygulamadır. Petekleriniz için oldukça derinlemesine bir temizlik yaptırmanızı sağlar.

Peteklerin Temizlenmesi

Genellikle kullanılan şebeke sularının yüksek oranda kireçli olması ve radyatörlerde kullanılan aksamların metal olması nedeni ile oluşan pislikler zaman içerisinde çamurlaşmaktadır. Bu çamurlaşma nedeni ile radyatör kireçlenir ve sorunlar ortaya çıkamaya başlar.

Peteklerin içerisinde bulunan su borularının ve peteklerin temizlenmesi için uygulanan farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri radyatörlerin uzmanlar tarafından tek tek sökülerek temizlenmesidir. Ancak, unutulmaması gereken nokta petekler yerinde söküldüklerinde radyatörün içerisine oksijen gideceğidir. Bu yöntem radyatörde paslanma oluşmasına neden olacağı için çok sağlıklı bir yöntem değildir.

Kimyasal temizleyici ürünler söz konusu peteklerin ve boruların çok daha güvenilir bir şekilde temizlenmesini sağlamaktadır. Tamamen özel olarak geliştirilmiş olan temizleme kimyasalları peteklerin içersine gönderilmektedir. Söz konusu kimyasallar belirli bir zaman kalorifer tesisatınızın için kalmaktadır. Sonrasında ise peteklerin içersinde bulunan kireç ya da tortular tamamen sökülmektedir. Ancak, tortu, balçıklaşma ve kirecin muhakkak dışarı atılması gerekmektedir. Bu da profesyonel olarak hizmet veren ekipler yardımı ile özel petek temizleme makineleri ile sıvıyı tekrar dışarı çekerek gerçekleştirilmektedir.

Petek Temizleme Makineleri

Peteklerinizin temizlenebilmesi için kullanılacak olan petek temizleme makinesi uzman ekipler aracılığı ile kalorifer sisteminize bağlanır. Söz konusu makine bağlandıktan hemen sonra sistemin içerisine temizleyici kimyasal maddeleri eklemeye başlar. Temizleyici kimyasal maddeler su ile karışması sağlanarak belirli bir sıcaklık derecesine çıkarılır. Özel olarak ısısı yükseltilen temizleme kimyasalları yüksek basınçlı pompa yardımı ile tüm sistemi dolaşır. Böylece tıkanıklık meydana gelen tüm yerler kimyasal madde ve pompa basıncı yardımı ile ortadan kaldırılmış olur. Su ile karıştırılmış kimyasal sistemde dolaşırken aynı anda cihaz içerisinde filtre edilmektedir. Bu sayede kirli suyun tesisata ulaşması engellenmiş olur. Bir saat gibi kısa bir süre de tesisatınız tamamen temizlenmiş olur. Problemlerinizi kısa sürede ve az maliyetle ortadan kaldırmak istiyorsanız mutlaka çalışacağınız firmaların alanında uzman olmasına dikkat edin.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek