Rezervuar İç Takımı Su Kaçırıyor

Günümüzde klozet arkası sifon ve gömme rezervuar olmak üzere çok sık kullanılan iki adet rezervuar vardır. Bunlar dışında, asma sifonlar ve klozet arkası asma sifonlarda bulunmaktadır. Ancak günümüzde pek kullanılmamaktadır.

Sifonun türü nasıl olursa olsun, bütün sifonların çalışma mantığı aynıdır. Sifon iç takımı; doldurma grubu ve boşaltma grubu diye iki kısımdan oluşmaktadır.

Doldurma grubu sorunlarında; genellikle rezervuarın içine suyun akmasını sağlayan musluk, rezervuar dolmasına rağmen kapanmaz. Musluk kapanmadığı için, rezervuar içindeki boşaltma grubundan klozete aralıksız su akmasına neden olur.

Musluğun suyu kesebilmesi için, musluğa bağlı olan bir şamandıra(flatör) bulunur. Şamandıra hava ile doludur. Rezervuarın içinde su olmadığı zaman şamandıra, rezervuarın dibine düşerek doldurma çeşmesini açar. Böylece rezervuara su dolmaya başlar. Rezervuarın içine su doldukça, içi hava ile dolu olan şamandıra suyun kaldırma kuvveti ile su yüzeyinde yükselmeye başlar. Şamandıra belli bir yüksekliğe çıktıktan sonra musluğu kapatarak, su akışını engeller.

Şamandıra ile musluğun bağlantı kısmında conta bulunur. Bu conta suyun içinde uzun süre kaldığı için zamanla yıpranabilir. Bu durumda;

 • Rezervuarın kapağını açınız.
 • Şamandıranın suyun üstünde olup olmadığını kontrol edin.
 • Bazen şamandıra patlayabilir ve içine su girmiş olabilir.
 • Bu durumda şamandıra su yüzünde kalmaz ve doldurma musluğu kesintisiz su akışı sağlar.
 • Bu durumda şamandıranın değişmesi gerekir.
 • Sorun şamandırada değilse, şamandıranın bağlı olduğu musluğu sökün.
 • Musluğun bağlantı kısmındaki conta yıpranmışsa, contayı değiştirin.
 • Doldurma grubu sorunlarında, rezervuar iç takımının doldurma grubunu tamamen değiştirmeniz daha sağlıklıdır.

Doldurma grubunda bir sorun yoksa ama rezervuardan klozete su akmaya devam ediyorsa, boşaltma grubunda sorun olabilir.

 • Rezervuarın kapağını açın.
 • Rezervuara su akmasını sağlayan musluğu kapatın.
 • Sifon içindeki suyu boşaltın.
 • Boşaltma grubunu yerinden sökün.
 • Boşaltma grubunun en altındaki contayı kontrol edin.
 • Sorun contada ise yeni bir conta takarak sorunu çözersiniz.
 • Boşaltma grubu sorunlarında, boşaltma grubunun tamamını değiştirmeniz daha iyi olur.

Bozuk Sifon Tamiri ve Montajı

Yukardaki sorunlardan dolayı veya başka nedenlerden dolayı sifonun değiştirilmesi gerekebilir.

 • Rezervuar altında 4 adet delik bulunur.
 • Ufak olan iki delik, rezervuarın klozete monte edilmesi için gerekli olan vida delikleridir.
 • Vidaların rezervuar içinde kalan kısmına conta takılır.
 • Vidaların dışarda kalan kısmına pullar takıldıktan sonra somunla sıkılır.
 • Ortada bulunan büyük deliğe boşaltma grubu monte edilir.
 • Son kalan deliğe sifon iç takımının doldurma grubu monte edilir.
 • Daha sonra rezervuar, klozetin arka kısmında bulunan yuvasına oturtulur.
 • Rezervuara sabitlediğimiz vidaları klozette bulunan yuvalarına yerleştirdikten sonra sıkılarak sabitlenir.
 • Rezervuarın altında olan doldurma grubunun bağlantı kısmına flex hortum takılarak çeşme bağlantısı yapılır.

Sık Sorulan Sorular

Soru: Klozet şamandırası suyu kesmiyor?

Cevap: Klozet şamandırası suyu kesmiyorsa, bunun üç nedeni olabilir.

 1. Şamandıra delinmiş olabilir ve içine su girdiğinden rezervuar içindeki suyun altına batıyordur. Bu durumda görevini yapamayarak suyun akışını kesemez. Şamandıranın değişmesi gerekir.
 2. Rezervuar içindeki suyun seviyesi, boşaltma sisteminin üst kısmında bulunan borunun biraz altında olmalıdır. Eğer rezervuar içindeki su borunun üstündeyse, şamandıra tam düz konuma gelmediği için su akışını engelleyemez. Bu durumda rezervuar iç takımı su seviyesi ayarlanması gerekir.
 3. Şamandıranın bağlı olduğu muslukta bulunan conta yıpranmış olabilir. Yıprandığı için contanın arasından su sızıntısı meydana gelir. Bu durumda contanın değiştirilmesi gerekir.

Soru: Rezervuar iç takımı su seviyesinin ayarlanması nasıl olur?

Cevap: Rezervuar iç takımı su seviyesinin ayarlanması şamandıra sayesinde olur. Şamandırada bulunan ayar vidası gevşetilerek rezervuar iç takımı su seviyesi ayarlanabilir.

Soru: Klozet su deposu nasıl açılır?

Cevap: Rezervuar üstünde bulunan, basmalı veya çekmeli olan düğmeyi saat yönünün tersine çevirerek düğmeyi çıkarın. Düğmeyi çıkardıktan sonra kapağı iki elinizle tutarak yavaşça kaldırarak kapağı açabilirsiniz.

Soru: Klozet alttan su kaçırıyor neden?

Cevap: Klozetin alttan su kaçırıyor olması contalarla ilgili bir durumdur. Yukarıda rezervuar montajında belirttiğimiz gibi rezervuarın altında dört adet delik bulunur. İki tanesi vida deliği iken, diğer ikisinden biri doldurma diğeri boşaltma grubu deliğidir. Vidalarda dâhil deliklere takılan bütün parçalar iç taraftan conta ile beraber takılır. Eğer klozet alttan su kaçırıyorsa bu contalardan biri yıpranmış veya tam olarak takılmamış olabilir.

Soru ve görüşler (38)

Rezervuar İç Takımı Su Kaçırıyor hakkında görüşler ve sorular
 • 2 sene önce

  Ustam benim rezervuarın altindam o iki vidanin ordan genelde soguk havalarda icindeki su terleme yapıyo disarida damlaciklar olusup pit pit dibindem damlatiyo elimi altina dokunuyorum reservuar dibi islk islk damliyo catlak matlkmi var sumu bukarmi yapiyo napillir

  Yanıtla -
 • 3 sene önce

  Benim sorunum klozet sifonu çektikten sonra rezarvuarın içi su doluyor şamandıra suyu kesiyor. Ancak klozet içine belli bir zaman geçtikten sonra damla damla su atıyor sürekli tesisatcı sifonu söküp yenisini taktı ancak sorun devam ediyor neyden kaynaklı olabilir şamandıra su dolunca yukarı kalkıp suyunda kesiyor ancak damla damla klozetin deliğine örnek 10 dk geçsede damlatmaya devam ediyor

  Yanıtla -
  1. 3 sene önce

   Bu sorunun bende yaşiyorum acaba çözüm bulabildinizmi

   Yanıtla -
 • 4 sene önce

  2 gün önce gömme rezervuar taktırdık, fakat belli aralıklarla sürekli su sesi geliyor. Akıtma gözlemleyemedim henüz, ustaya sorduğumda koku yapmaması için kendi kendini temizliyor belli aralıklarla, maksimum döktüğü 1 bardak sudur dedi, fakat 10_15 dakika sürüyor su sesi, ustanın dediği gibi birşey mümkün müdür, yoksa arıza mı var, yardımcı olabilirseniz memnun olurum

  Yanıtla -
 • 4 sene önce

  Merhaba, gömme klozetimiz var. Klozetin alt kısmında duvara tam birleştiği noktadan damla damla şeklinde değil fakat böyle çok az ve sürekli su kaçırıyor. Kontrol etmek için önüne büyük paspas koyduk akşama kadar paspas sırıl sıklam olmuş. Sizce nedeni nedir ? Akan yerin duvarla klozetin birleştiği yeri silikonla kapatsam sorun çözülür mü ? Yoksa duvarı kırdırıp klozeti mi söküp bakmak gerekiyor. Teşekkürler şimdiden

  Yanıtla -
 • 4 sene önce

  Duvar içi rezervuarımdan fısss çeklinde hafif bir ses geliyor günde birkaç kez. Bazen kısa sürüyor bazen uzun sürüyor. El lavabosundaki bataryayı tazyikli açınca kesilebiliyor. Bazen de şiddetli bir ses geliyor rezervuardan ve ses duruyor. Takipteyim ama anlamadım. Ne olabilir ve tahmini kaç liraya mal olur düzeltmesi? Taşma yapabilir mi? Evden çıkarken aklım evde kalıyor – vanayı kapatmak istemiyorum sürekli… Klozet içine akıntı yok bu ses gelirken.

  Yanıtla -
 • 4 sene önce

  Selam alt kata şu damlıyor tamirci geldi şamandıraca şu kaçırıyor dedi. Ama kapağın ün yüzündeki koruyucu kapağı sükedik

  Yanıtla -
 • 4 sene önce

  Siamp marka gömme klozetim dolduktan sonra kıl kadar ince bi kaçırma yapıyor. Acaba contadan mı yoksa başka bir sıkıntı olabilir mi?

  Yanıtla -
  1. Sedat Bey;
   Klozet alttan su kaçırıyor sorunu genellikle klozetin boşaltma takımı ile ilgili bir sorundan kaynaklanmaktadır. Klozet dibinden su kaçırıyorsa bunun için klozetin boşaltma takımını söküp kontrol etmeniz gerekebilir. Klozet alttan su kaçırıyor nedeni contada kılcal bir çatlak olabilir. Yada diğer plastik aksamlarda bir çatlaklık olabilir.
   Bunların dışında fabrikasyon hatasından dolayı da klozet dibinden su kaçırıyor olabilir. Çözüm için klozetin contasının bulunduğu kısma silikon yapabilirseniz sorununuz büyük ihtimal çözülecektir.

   Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Merhaba,
  Duvara sıfır klozetimiz mevcut. Sifon kaçırıyordu. boşaltma kısmını yenisi ile değiştirmemize rağmen hazne dolsa bile musluktan sürekli su sesi geliyor ve akıtıyordu.
  Yeni vitra reservuar iç takımı aldık fakat doldurma kısmını hazneyi sökmeden değiştiremiyoruz. Çünkü alt kısımdaki somuna ulaşamıyoruz. Kapalı sistem ve duvara sıfır.
  Bunu değiştirmek için klozeti öne mi çekmek gerekiyor illa? Yoksa buna uygun üstten takılan somun civata var mıdır?
  Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla -
  1. 4 sene önce

   evet ,gömme klozet su kaçırıyor ve bu gibi sorunlar meydana geldiğinde bu tip klozetlerin ana sıkıntısı bu. sifonda tamir gerektiğinde buyuk çaplı kolzeti komple sökmek gerekiyor. bence ilk fırsatta klozeti değiştirin. ben değiştireceğim kendi evimde, aynı soruna muzdarip biri olarak

   Yanıtla -
  2. 4 sene önce

   mecburen sökmek gerek. duvara sıfır klozet goruntusu iyi ama, kullanıslı değil

   Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Merhaba, sifona su dolmasını beklemek koşuluyla birkaç kere basmak rezervuarın iç takımına zarar verir mi? Çünkü bazen klozeti temizlemek için birkaç kez sifona basmak gerekebiliyor.

  Yanıtla -
 • Tuvalet klozeti taharet musluğunu açtığımda yanlardan su kaçırıyor.Çeşmeyi kapatsam bile 3-4 gün yanlardan su akıyor.Birkaç tane ustaya gösterdim çözüm bulamadılar.Ben de tuvalet klozetini (yedek olduğu için)kullanmamaya başladım.Artık kullanmak istiyorum.Bir çözüm üretirseniz sevineceğim…Şimdiden teşekkürler..

  Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Merhaba. vitra marka gömme rezervuarım var sifona bastıktan sonra dolum yapıyor fakat dolduktan sonra 3-4 saniye kadar klozete su boşaltıp duruyor nedeni nedir duvarın içinde olduğundan arıza yaparsa duvarı kıracağız diye korkuyorum vallahi, maddiyatı geçtik ustaları biliyorsunuz

  Yanıtla -
  1. İç takımdaki şamandıra arızalanmış, duvar kırmaya gerek kalmaz kapak sökülerek şamandıra veya boşaltma gurubu değiştirilebilir…

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Merhaba, klozet takımını değiştirirken alttaki vidaları da değiştirmek istedim. Ancak çok eski olduğu için vida ve somunlar paslanmış, birbirine kaynamış. Hatta açmaya çalışırken alt taraftaki somunlar kırıldı. Nasıl çıkarabilirim eski vidaları?
  Teşekkürler

  Yanıtla -
  1. Merhaba, nalburdan alacağınız testere ağzı ile civatayı kesmelisiniz…

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Merhaba! asma klozete su dolunu sırasında dolduktan sonra ara da 3-4 sn su dolum sesi geliyor gidiyor.önceden olmuyordu sebebi nedir acaba ciddi birşey oluşturur mu ?

  Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Merhaba
  Klozet rezervuar iç takım sürekli su kaçırıyor.
  Basmalı bir iç takım.
  Su doluyor fakat boşa su akıtıyor.
  Ne yapmalıyım.Yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla -
 • 6 sene önce

  merhaba,

  Sifonu çektikten sonra rezarvuar doluyor ve su akmaya devam ediyor. Sifona yarim basınca akış duruyor. Nereyi kontrol etmeliyiz yardımcı olabilir misiniz?

  Teşekkürler

  Yanıtla -
  1. İç takım şamandırası sıkışmış veya arızalanmış olmalı kapağı açarak kontrol etmelisiniz…

   Yanıtla -
  2. 5 sene önce

   Aynı şey benim de başıma geldisu süreki akıyordu be aifon düğmesini ikinci bir nasmayla suyu kesebiliyordum. Biraz araştırdım ve Su boşaltma grubunun alt kısmında orta göbeği 2-2, 5 cm çapında, dış çapı ise 5 ila 7, 5 cm arası değişen (çaplar markaya göre değişebilir) siyah ince bir conta var, zamanla özelliğini yitiriyor ve boşaltma kanalını tam kapatamıyor, piyasada 3-4 tl ye bulabilirsiniz. Değiştirirseniz bu contayı hiçbir sorununuz kalmaz, gerçi konuyu açalı epey bir zaman olmuş ama, yinede başka arkadaşlara yardımı olur diye açıklama yapma gereği duydum. Kolay gelsin.

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Merhabalar
  Benim sorunum sifonun düğmesine bastığınız da su akiyor ama elinizi basılı tutmazsaniz su duruyor
  Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  Yanıtla -
  1. Rezervuar iç takımı boşaltma gurubu ayarı yanlış yapıldığı için butona basıldığında tam boşaltmaya geçemiyor ayarı yapılmalı ancak marka belirtmediğiniz için tarif edilemez

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Merhabalar, vitra marka gomme rezarvuarim var. Daha oncesinden su vanasinda catlak oldugu icin tadilat yapildi. Bundan sonra rezarvuarim dogru calismaz oldu. Alaturka klazote yeterince basincli su akitmiyor ve kucuk su , buyuk su bosaltimi askilarina baglantili olan ortadaki borudan yukari dogru su puskurtuyor. Ic takimi bir baska lavadaki ile degistim sorun yok ama alaturka olan yerde hicbiri calismiyor. Bana yardimci olurmusunuz

  Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Çok acil yardımlarınızı rica ediyorum. Klozet altından sifon çekildikten sonra su geliyor, temiz su mu pis su mu anlayamadık, klozete renkli su döktük sifonu çektik ama gelen su berraktı, pis su boru bağlantısında bir sorun olsa bu şekilde anlayabilir miydik sizce ve neden geliyor bu su, nerede sorun olduğunu nasıl anlarız? Yanıtlarsanız çok sevinirim, iyi çalışmalar.

  Yanıtla -
  1. 6 sene önce

   Hanfendi yaptiginiz sekilde anlayamayabilirsiniz. Daha basiti bir kova suyu durek bosaltin akitirsa pis suda ariza vardir. Akitmazsa temiz suda.
   Genelde sorunun sebebi ara baglanti borulari(siyaholanlardan bahsediyorum) orjinal olmadigindan tam oturmaz ve su kacirir. Orjinali ile degistirin.2 kisa kesilmis ise kacirir.
   Eger bu ikiside olmazsa vitranin baglanti borularini deneyin iki kati pahalidif ama daha sert plastikten yapildigi icin suyu daha iyi tutar.
   Iyi gunler

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Merhaba. Serel marka klozet yeni monte edildi. Ancak iki sorun var. Sifon cekildiginde bazen rezaevuara su dolmayabiliyor. Kapagi acip elle samandiraya bastirinca su akışı başlıyor. İkinci sorun ise, bazen sifonu cektikten sonra rezarvuar dokuyor ve su akmaya devam ediyor. Sifona yarim basinca akiş duruyor. Bir öneriniz olur mu.

  Yanıtla -
  1. 6 sene önce

   Melih bey merhaba,

   Yaşadığınız ikinci sorun bende de var, çözebildiyseniz nasıl çözüldü, yardımcı olabilir misiniz?

   Teşekkürler

   Yanıtla -
   1. 5 sene önce

    Boşaltma grubunun altında siyah bir conta var çapı markaya göre değişir onu değiştirin hiçbir sorun kalmaz

    Yanıtla -
 • 6 sene önce

  klozet sifonu kendi kendine su boşaltımı yapıyor.
  ama sanki periyodikmiş gibi belli aralıklarla kendi kendine rezervuarın içerisine su akıtıyor, yalnız suyun tamamını değil bir kısmını boşaltıyor.
  ne yapmalıyım

  Yanıtla -
  1. Bilal bey merhaba,
   klozet iç takımıdaki şamandıra adı verilen suyun seviyesini ayarlayan parça bozulmuş, herhangi bir nalburdan iç takım şamandırası diyerek alabilirsiniz, klozet deposunu sökmeden değiştirebileceğiniz bir parça olduğu için zorlanmadan montaj yapılabilir.

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Çekmeli şifon çalışmıyor. Içinde su yok. Arızanın nerede olduğunu nasıl anlarız. Teşekkürler.

  Yanıtla -
 • 6 sene önce

  rezervar iç takımları kompile degiştirdim ama hala su sızdırıyor ne yapmam lazım

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Merhaba; benim sorum klozet çok yavaş doluyor. Takım içinden nasıl ayar yapabilirim.

  Yanıtla -
  1. iç takım doldurma şamandırasına pislik gelmiş olabilir söküp temizlemelisiniz

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  TUVALET KLOZETI ICTEN SU AKITIYOR SIFON CEKTIGINDE SU YARI SEVIYESINDE DOLUYOR ANCAK ICTEN SU AKITIYOR TUM MALZEMELERI ALDIM CONTA KLOZET IC TAKIMI SADECE TAKILMASI GEREKIYOR ADRESİ VERSEM YARIN ICIN SADECE DEGISTIRMEYE TAKMAYA 20 25 TL PARAM VAR YARDIMCI OLABILIRMISINIZ

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek