Klozetin Su Kaçırması

Artık her banyoda bulunan klozetler, kısmen de olsa alaturka tuvaletlerin yerini almış bulunmaktadır. Klozetlerin sorunları alaturka tuvaletlerden daha farklıdır. Klozet sorunlarını ve çözümlerini bu yazımızda ele aldık.

Klozet Zeminden Su Kaçırıyor

Klozetin zemininden su kaçırmasının birkaç nedeni vardır. Bunlar;

 • Klozet taşının yerine tam oturmaması,
 • Klozet taşının montaj vidalarının sıkılmaması,
 • Klozet tıkanıklığı

Klozet Taşının Yerine Tam Oturmaması

Klozet dibinden su kaçırıyor olmasının nedeni, klozet taşının yerine tam oturmamasından kaynaklanır. Klozet taşı yerine tam oturmadığı için, klozet taşının altındaki pimaş borusunun bir kısmı boşlukta kalır. Boşluk yüzünden klozet her kullanıldığında, suyun bir kısmı pimaş borusuna girmediği için klozetin dibine dökülerek kenarlardan taşar.

Çözüm:

Sorunun çözümü için yapılması gereken klozet taşını sökmektir. Klozet taşı sökülüp dikkatli bir şekilde yerine oturtulması gerekir. Yerine oturtulduktan sonra sifon çekilerek, gerekli kontroller sağlandıktan sonra klozet taşının vidaları sıkılabilir.

Klozet Taşının Montaj Vidalarının Sıkılmaması

Klozet taşının vidaları yeteri kadar sıkılmazsa, klozet taşının altında boşluklar kalır. Bu boşluklar su veya koku gelmesine neden olur. Bunun için vidaları iyice sıkmanız gerekir. Vidaları iyice sıkmanıza rağmen hala boşluklar varsa; ya klozet taşının tabanının yamukluğundandır ya da fayansın yüzeyinin yamukluğundan kaynaklanır. Klozet taşının altındaki boşlukları tamamen kapatmak için silikon kullanabilirsiniz. Silikon hem kokuyu engeller hem de suyu engeller.

Klozet Tıkanıklığı

Klozet tıkanıklığının olduğu yerlerde, klozetin zemininden su gelmesinden daha çok klozet taşmaları meydana gelir. Bunun için tıkanıklığın açılması şarttır. Tıkanıklık yakın bir noktadaysa kendinizde açabilirsiniz. Bunun için lavabo açma teli kullanabilirsiniz. Nalburda bulabileceğiniz lavabo açma teli sayesinde tıkanıklıktan kurtulabilirsiniz. Ancak tıkanıklık uzak bir noktada ise telin boyu yetişmeyecektir. Bunun için; hiçbir şekilde kırma, dökme ve tadilat işi çıkarmadan tıkanıklıklarınızı açan firmamızdan yardım alabilirsiniz.

Ayrıca kesinlikle lavabo açıcı kimyasalları önermiyoruz. Lavabo açıcı kimyasalların insan sağlına olan zararları bir yana, pimaş borularını verdiği zararlarla da çok sık karşılaştık. Lavabo açıcı kimyasallar yüzünden pimaş boruları büzüşerek daralırlar ve daha sık tıkanıklığa neden olurlar. Ayrıca pimaş borularının ek yerlerindeki contalara da zarar vererek su kaçaklarına sebep olmaktadır.

Klozetin Su Kaçırması

Klozetin kendi kendine su akıtmasının üç nedeni vardır.

 • Eksantrik Kadanın Yıpranmış Olması
 • Taharat Çubuğundan Kaynaklı Su Sızması
 • Klozet İç Takım Göbek Contasından Kaynaklı Su Sızması

Eksantrik Kadanın Yıpranmış Olması

Klozetin alt kısmında PVC borusu ile bağlantılı olan kısımda eksantrik kada adı verilen bir parça bulunur. Montaj sırasında montaj hatası ya da zamanla yıpranması nedeniyle yırtılır ve klozet sifonu kullanıldığı zaman, klozetin içindeki su buradan klozetin altına  sızmaya başlar.

Çözüm:

Sorunun çözümü için yapılması gereken klozet taşını sökmektir. Klozet taşı sökülüp eksantrik kada adı verilen parça değiştirilip, klozet taşı dikkatli bir şekilde yerine oturtulduktan sonra sifon çekilerek, gerekli kontroller sağlanıp klozet taşının vidaları sıkılabilir.

Taharat Çubuğundan Kaynaklı Su Sızması

Taharat musluğu, spiral hortum ile klozet taşına bağlı olan kısmında, beyaz plastik bir çubuk bulunur. Bu çubuğa taharat çubuğu denir. Somunu gevşediği zaman veya bir çatlak söz konusu olduğunda, sifon kullandığı zaman su kaçırır. Bu durumda ya somunu sıkmanız gerekir, yada taharat çubuğunu değiştirmeniz gerekir.

Klozet İç Takım Göbek Contasından Kaynaklı Su Sızması

Klozetin alt oturma kısmı ile üst sifon deposu arasında bulunan iç takım göbek contasından su kaçırması söz konusu olabilir. Bu iç takım set olarak nalburlarda satılmaktadır. Bu setin değiştirilmesi ile su kaçırması engellenebilir.

Soru ve görüşler (18)

Klozetin Su Kaçırması hakkında görüşler ve sorular
 • 1 sene önce

  Asma klozetim duvar dibinden sürekli su akıtıyor kullanımdan sonra sızıntı artıyor bir hafta önce klozet taşına içerden sürekli bir akıntı vardı tesisatçı gelip tamir etti ama klozet dibi sızıntıyı çözemedi acaba kirli su mudur temiz midir bilgi verebilir misiniz?

  Yanıtla -
  1. Öncelikli olarak yanlış bir tadilat işlemi yapılmaması için bu problemin neden kaynaklandığı kameralı tespit cihazı ile belirlenmelidir. Su kaçağının sebebi duvar içinde mi yoksa dışarıda kalan contalarda mı profesyonel cihazlar yardımı ile su kaçağı tespiti yapılır bu sonuca göre tamiri yapılır.

   Yanıtla -
 • 3 sene önce

  Merhqba,
  Benim rezervuar ve rezervuarin alttan su giris cesmesi terleme yapiyor ve yere su damlatiyor. Rezervuar ic takimini komple yenisi ile degistirdim fakat degisen birsey olmadi. Flex hortumu degistirdim yine ayni. Rezervuar giris cesmesini kistim cok az akiyor 15 dk da rezervuari dolduruyar yani. Cesme boyle az acik oldugu zaman problem olmuyor boyle cozum buldum. Cesmeyi actigim zaman rezervuara tazyikli su girdigi zaman tekrar terleme yapip su damlatiyor. Neden olabilir acaba?

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Hocam klozetteki şu veya sifonu çekerken bi sıkıntımız yok ama taharet musluğunu acatigimizla klozapin altından zemine şu sızıyor.ne yapmalı sorun nerden kaynakli

  Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Alt kata su sızması var ama klozet hizasında deil binanın ana gider hizasinda.su kaçak testi yaptırdım ama bisey çıkmadı klozette yada tesisatında sorun olabilir mi?

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Merhabalar ustam; Bizim klozet kada’nin klozet tarafindaki baglanti noktasindan damlatiyor 1 kez kada aldim baktim o da damlatiyor gittim japar marka kada aldim ama nafile klozeti zeminden 1.5 cm yukselttim boruda su kaliyor belki diye gidere dogru akis saglamak icin yine cozum olmadi bu durumla nasil basa cikacagim cozumu yeni klozet mi?

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Merhaba, klozetin iç kısıma ulaşan taharat çubuğunun altından su kaçırıyor, bahsettiğim yer klozetin iç kısmında gider yerinin hemen üst tarafından. Zaten klozet iç takımı bozuldu, nasıl bir tamir gerekiyor bilmiyorum. 2 kere iç takımı taktırdık ama gene kırıldı. Nasıl bir önlem alınmalı? Cevabınız iç teşekkürler.

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Taharet musluğunun spiral hortumu,klozetin içinden taharet çubuğuna bağlanıyor.hortumu değiştireceğim, musluktaki bağlantıyı sökebiliyorum ama klozetin içinde kalan ve çubuğa bağlı olan tarafı göremiyorum.Nasıl halledebilirim.Klazetin sağ ve solunda duvara bağlı 2 büyük somun var,bunları söktüğümde komple klozet yerinden oynarsa tekrar montajı zor olur mu?Klozet yere değil duvara monte.Vidaları sökünce yere düşmesin?Teşekkürler

  Yanıtla -
  1. 7 sene önce

   Korkmaz Bey Merhaba,
   klozetin duvara bağlantı somunlarını komple söküp klozeti yerinden çıkartarak sipral hortumu değiştirmelisiniz, tekrar montaj aşamasında klozete boşaltma suyu sağlayan ara parçayı ve atıksu kadasına sıvı sabun sürerek klozeti tekrar yerine oturtup somunları sıkıştırabilirsiniz

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Sifir daireye tasindim ilk klozet surekki altan su kaciryidu silikon cektiler ic takim atik su borusunu degistiler ya aynadan ya onden kaciryo klozeti komple degistim yeni usta cagirdim simdi pecete koyuyorum onune tik olmusum arrik fayans derz aralarindan bakiyorum su yok kuru fakat silikonust kismi yan dan damla damla su peceteyi islatiyo usta silikon cekerken alt kolozet icnde su vardi o diyor napcam bilmiyorum tam anlamiyla nasil emin olabilirim kaxirmadindan yardim edin biktim 6 kez usta geldi pecete islak oluyo anlamdim derz arasindaki bosluktan gelmesi daha kolay okur ordan gelmiyo genelde simdi bir oneriniz varmi yokmu cihaz gibi birsey nersinde arza oldunu gosteren evden nefret ettim dah 1 oldu tasinali

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Selamlar, ne zaman taharet muslugu kullanılsa klozetin sol taban tarafında küçücük bir boşluk var oradan su kaçırıyor,özellikle klozeti kullanıp çıktıktan sonra bir süre daha aktığını farkettik taharet musluğu içerden su kaçırıyor ve içinde birikiyor olabilir mi, tamir için ne gibi bir çözüm önerirsiniz. Teşekkürler

  Yanıtla -
  1. Ersin bey merhaba
   musluktan klozete bağlanan sipral hortumu takip ederseniz beyaz plastik taharat çubuğuna bağlanan kısımdan sızdırıyor olmalı, taharat çubuğunun su çıkışını parmağınızla kapatıp musluğu açarsanız sızdıran yer damlatmaya başlayacak böylece arızayı tespit edebileceksibiz, sıkıldığında kesmezse değiştirilmeli
   arkası kapalı klozet modelinde ise taharat çubuğuna bağlanan kısım içeride kaldığı için klozeti söküp arkasından kontrol etmelisiniz.

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Klozetim içten su kaçırıyordu, tesisatçı çağırdım.iç aksanı komple değiştirdim..bu sefer dışardan banyoya akıtmaya başladı.tekrar çağıtdım rezervuar alttan çatlamış.başka rezevuar getirttim uymadı.komple taşın değişmesi getekiyormuş.ev sahibim değiştirmiyor.ev bul kendine dedi..nasıl tamir edebilirim? yapıştırıcı veya başka birşeyle o suyu durduramaz mıyız?banyo komple su doldu..lütfen yardım edin..

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Klozetin içine sürekli su sızıntısı var. Neden acaba.

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Alttan çıkışlı, duvara dayalı tip alafranga tuvalet aldım, Pvc boru yanlış konduğu için alafranga tuvaletim duvardan 10-15 cm uzak kaldı.Ne tür bir parça koyup geriye doğru duvara yanaştırabilirim.

  Yanıtla -
  1. Naci bey merhaba,
   iki tip duvara sıfır dayalı klozet modeli var birincisi yandan çıkışlı bu klozet tipinde akordiyon kada ile klozeti pimaş giderin ortalamak yerine 10 cm yana kaydırarak ileriye dayandığınızda tam duvara dayanacaktır,
   ikincisi alttan çıkışlı duvara sıfır klozet modelinde ise yerdeki gideri kırarak tam olması gereken ölçüye getirmekten başka çözüm bulamazsınız 3-5 cm olsa eksantrik kada ile çözülmekte fakat belirttiğiniz ölçülerde klozetin altındaki gider dikkatli bir şekilde kırılarak geri alınmalı zaten klozetin altında kalacağı için kırılan yerler gözükmeyecektir.

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Merhaba klozetin altindan (arka zemin )her sifon cekildiginde az bir miktar su kaciriyor sebebi nedir ve temiz su mudur . tamiri nasil yapilir . sadece silikon ceksem halledilmis olurmu

  Yanıtla -
  1. 7 sene önce

   Dostum gider borun çıkmış. Yahut adam gibi montajı yapılmamış. Atık su sızıyor anlayacağın. Biran önce yaptır.

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek