Mutfak lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri

Tıkanmış mutfak lavabosu oldukça can sıkıcı bir durumdur. Tıkanması bir kenara dursun, mutfak lavabosunun tıkanıklığının oluşturduğu koku işi çekilmez hale getiriyor. Bir tesisat firması olarak sürekli karşılaştığımız problemlerden biridir mutfak lavabosu tıkanıklığı. Peki, kendimiz tıkalı mutfak lavabosunu nasıl açabiliriz? Aşağıda kolayca tıkanmış mutfak lavabosunu açmayı anlatacağız. Bunlar arasında doğal yöntemler ve kimyasal ürünler de var.

Mutfak Lavabosu Açma Yöntemleri;

1. Sirke ve Karbonat ile mutfak lavabosu tıkanıklığını açma

Tıkanan mutfak lavabosuna 1 ila 1 buçuk bardak kadar karbonatı lavabo süzgeçine boşaltın. Üzerine, döktüğünüz karbonat miktarı kadar elma veya üzüm sirkesi dökün (1 bardak karbonata 1 bardak sirke). Bu işlem sonrası iki madde reaksiyona girecek ve asidik reaksiyon ortaya çıkacaktır. Var ise süzgecin tapasını takın ve yaklaşık 25 – 30 dakika kadar bekleyin. Bu işlemlerin ardından 1 litre kaynar suyu lavaboya boşaltın.

Sirke ve karbonat ile tıkalı lavabo açma videosu

Mutfak lavabosunu sirke ve karbonat ile nasıl açacağınızı görmek için videoyu izleyin.
İzlemek için tıklayın (Farklı sayfada açılmaz)

2. Sirke ve Tuz ile mutfak lavabosu tıkanıklığı açma

Tıkanan mutfak lavabosuna 1 ya da 1 buçuk bardak karbonatı lavaboya dökün. Döktüğünüz karbonat miktarının yarısı kadar iyotlu tuz dökün. 1-2 saat kadar bekleyin ve kaynar suyu boşaltın.

3. Pompa ile tıkanıklığı açma

Bu yöntem en klasik yöntemlerden biridir. Mutfak lavabosunun tıkanıklığını açmak için pompayı lavabo giderinin ağzını kapatacak biçimde iyice bastırarak pompalayın. Bu işlemi 10-15 kez tekrarlayın.

4. Tel veya Elbise Askısı ile tıkanıklığı açma

Mutfak lavabonuzun içindeki süzgecin ortasındaki vidayı açın ve süzgeci lavabodan ayırın. Spiral teli veya metal elbise askılıklarından birini önce düzleştirin ardından telin uc kısmını kanca gibi yapın. Ardıdan teli tıkalı olan lavabo hortumuna sokun, tıkalı olan bölgeye eriştiğinde kancanın ucunu çevirerek tıkanıklığa sebep olan pisliğe takılmasını sağlayın ve teli çekerek pislikleri çıkarın.

5. Lavabo Açıcı Kimyasallar ile

Lavabo tıkanıklıkları için üretilmiş kimyasallar ile tıkanıklığı açmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntemi tavsiye etmiyoruz. Çok mecbur kalmadıkça kullanma taraftarı değiliz. Lavabo açıcı ürünler tamamen kimyasal ürünler olup asidik reaksiyona sebep olur. Lavabo açıcı ürünler vücudunuz ile teması halinde ciddi yaralanmalara neden olabilir. İki çeşit olarak satılan lavabo açıcı ürünler, Jel/sıvı ve toz olarak satılmaktadırlar.

Yine de kullanmayı düşünüyorsanız, Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır? yazımızı okumalısınız. Okumak için tıklayın!

Bu işlemler tamamen basit tıkanıklıklar için olup, yağlanmadan, çöküntüden veya ana hat tıkanıklıklarından olan sorunlara çözüm getirmez. Bu işlemler için uzman tesisatçı çağırmalısınız. Eğer tüm işlemlere rağmen sonuç alamadıysanız bizi arayın. İstanbul’un tüm bölgesine hizmet veren tesisat firmamız aynı gün içinde sorununuzu çözmek için ekip gönderecektir.

Hemen Arayın! 0216 391 88 88

 

Mutfak lavaboları tıkanmaya en müsait yerlerden biridir. Bu nedenle mutfak lavabosu gideri tıkandığında kendi başımıza tıkanıklığı açmaya çalışırız. Bunun için de her yerde satılan lavabo açıcı kimyasalları deneriz.

Basit tıkanıklıkları lavabo açıcı kimyasallar ile açabilmek mümkün. Ancak lavabo tıkanıklığı yağlanmadan dolayı ise veya içerisine bir cisim kaçmışsa bu durum lavabo açıcı ürünler ile açılması çok zordur. Mutfak tıkanıklığı her zaman sizin daireden kaynaklanmayabilir. Bazen apartman ana giderindeki tıkanıklık sizin evinizde tıkanıklığa sebep olur, bu nedenle sorunu iyi teşhis etmek gerekir.

Mutfak evyesinde yıkanan çamurlu sebzeler, meyveler veya dökülen yemek atıkları ve yağlar mutfak tıkanıklığının oluşmasındaki en büyük etkenlerdendirler. Mutfak tıkanıklıklarını açma yöntemlerini denediyseniz ve sonuçsuz kaldıysanız bizimle irtibata geçin.

Mutfak lavabosu tıkanmaması için ne yapmalı?

Mutfak lababoları genellikle yağlanmadan dolayı tıkanmaktadırlar. Yağlar gider hattında birikerek tortulaşır ve kalıntı halinde giderde yer eder. Hattın daralmasına sebep olan yağlanma giderden geçecen atıkları etrafında toplamaya başlar ve sertleşen bir cisim haline gelir. Bunun sonucunda lavabo tıkanıklığı meydana gelir. Bu tıkanıklık gider açma ya da robot cihazlar diye bilinen makinelerle açılır.

Lavaboyu tıkayabilecek sebze, meyve çamurlarını, yemek atıklarını ve yağlarını, çay posalarını mutfak evyesine dökmemek gerekiyor. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece lavabo tıkanıklığının olması çok düşük bir ihtimaldir.

Soru ve görüşler (1)

Mutfak lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri hakkında görüşler ve sorular
  • 2 sene önce

    mutfak lavabo giderinden su az gidiyor ama ne zaman bulaşık makinesini çalıştırsam su geri geliyor bahsettiğiniz yöntemleri önceden de denemiştim işe yaramıyor. başka bir yöntemi var mı bu sorunu gidermek için bulaşık makinesini çalıştıramıyorum tıkanıklık yüzünden. biz Isparta dayız burada makineyle mutfak lavabo tıkanklığı açan yok internetten araştırdım bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim

    Yanıtla -
  • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek