Mutfak lavabosu neden tıkanır?

Mutfak lavabosu tıkanıklığı ev hanımlarının korkulu rüyasıdır, lavabonun kullanım dışı olması ve koku oluşması işin cabasıdır. Peki mutfak lavabosu neden tıkanır? Mutfak lavaboları kullanıma bağlı olarak ve kullanıma bağlı olmayarak tıkanabilirler.

Mutfak lavabosu tıkanıklığın nedenleri?

  • Mutfak lavabosuna dökülen yemek atıkları ve yağları
  • Lavaboya dökülen çay posası
  • Çamurlu sebze, meyveleri evye içerisinde temizlemek
  • Domates, soğan, salatalık parçalarının gidere kaçırmak
  • Mutfak giderinin eğimsiz olması

Özellikle yağlar lavaboya döküldüğünde yağ tamamen akıp gitmez ve borunun dibinde birikerek zamanla sertleşmeye başlar, böylece tıkanıklığın oluşması için zemin hazırlamış olursunuz. Mutfak lavabolarının bu bahsettiğimiz nedenlerden dolayı tıkanmaktadır.

Mutfak lavabosunun tıkanmaması için ne yapmak gerekir?

Bayanların bu konuda hassas olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte bazı önlemler alınabilir. Mutfak lavabosunun içine daha ince delikli süzgeç konulabilir. Kullanım esnasında küçük parçaların gidere kaçmasını önlemek için konulan bu süzgeç sayesinde giderinize kaba parçalar giremez. Fakat yağ bu süzgeçten de akıp gideceği için yine dikkatli kullanım gerekmektedir.

Tıkanan mutfak lavabosunu nasıl açarız?

Başka bir yazımızda mutfak lavabosu açma yöntemlerinden bahsettik, okumak için tıklayın.

Doğrudan firmamızdan destek almak istiyorsanız bizi arayabilir veya canlı destek hattından bize yazabilirsiniz. İstanbul il sınırları içerisine aynı gün içinde hızlı servisimiz ile adresinizde oluruz. Bize ulaşabileceğiniz numaralarımız.

İstanbul Anadolu Şube 0216 391 88 88

İstanbul Avrupa Şube 0212 621 88 88

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek