Tıkalı Mutfak Gideri Açma

Mutfak giderleri çok farklı sebeplerden tıkandığı için mutfak gider açma yöntemleri de farklılık göstermektedir. Firmamız mutfak gideri açma işlemlerinde kesim çözümler üreten bir firmadır. Gider tıkanıklığı açma konusunda uzman olan firmamız, İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farkı almaksızın hizmet vermektedir.

Tıkalı Mutfak Gideri

Mutfak lavabosu evimizde en çok kullanılan lavaboların başında gelmektedir. Bunun sebebi mutfağı çok kullanıyor olmamızdır.

Mutfak giderlerinin tıkanmasının nedenleri;

  • Özellikle ev hanımları mutfakta bulaşık yıkarken, ne kadar özenli davranırlarsa davransınlar tabaklardaki yemek atıklarını lavaboya dökerler. Lavaboya dökülen yemek atıkları çoğu zaman lavabo altındaki, lavabo sifonunda birikir ve tıkanmalara sebep olur.
  • Tabak dibindeki yemek atıklarının yanı sıra, tabaklara yapışmış olan yağ da sıcak su ile temas edince suyla beraber lavaboya akar. Mutfak giderine giren yağ, pimaş borularında su ile beraber akıp rögar kuyusuna kadar gitmez. Pimaş borusunun iç kısımlarına yapışır.

Yukarıda belirtilenler tıkalı mutfak giderinin diğer tıkalı lavabolardan ayıran sebeplerdir. Özellikle mutfak giderine dökülen yağlar, ilerleyen zamanlarda çok ciddi sorunlar meydana getirmektedir.

Mutfak Gideri Yağlanması

Mutfak giderinin yağlanması çok ciddi bir sorundur. Çoğumuz, özellikle sıvı yağın kayganlık etkisi yaptığı için lavaboya dökülmesinde sakınca olmadığını sanır. Ancak durum sandığınız gibi değildir. Mutfak giderine dökülen yağ, pimaş borusunun iç çeperine yapışarak sertleşmeye başlar. Yağ dökülmeye devam edildikçe, pimaşın iç çeperine yapışan yağ tabakası kalınlaşır. Bir süreden sonra pimaş borusunun iç çapını daraltır. Borunun içi daraldığı için, boru içinden geçen su dirençle karşılaşır. Su ile birlikte taşınan katı cisimler, dar ortamdan geçtiği için tıkanıklığa sebep olur.

Pimaş yağlanmasından kaynaklanan tıkanıklıklar diğer tıkanıklıklar gibi değildir. Diğer tıkanıklıklar meydana geldiğinde aniden kendini belli eder. Ancak yağlanmadan meydana gelen tıkanıklıklar; önce lavabodaki suyun yavaş akması şeklinde görülür sonrasında lavabodan su gitmiyor şeklinde kendini gösterir.

Pimaş yağlanmasından dolayı meydana gelen mutfak gideri tıkanıklığı, pimaş borusu yağdan arınmadığı sürece sık sık tekrarlanır. Bu durumun önüne geçmek için pimaş borusunun yağdan temizlenmesi gerekir.

Tıkalı Mutfak Gideri Açma

  • Firmamız, robot cihazlarla tıkalı mutfak gideri açma işlemini gerçekleştirmektedir. Robotla lavabo açma işlemi sırasında kırma dökme meydana gelmez. Kırmadan gider açma işlemi sayesinde ekstra masraflara gerek kalmadan kısa sürede mutfak lavabo gideri açılmaktadır.
  • Firmamızı arayıp servis kaydı oluşturduğunuz zaman, ekiplerimiz en geç 2 saat içinde adresinize gelmektedir. Ekiplerimiz, mutfak lavabosu tıkanıklığını açmadan önce kameralı görüntüleme cihazı ile lavabo borusunu kontrol ederler.
  • Lavabo borusunu kontrol etmemizin amacı, tıkalı mutfak giderinin sebebini tespit etmektir. Mutfak lavabosu tıkanıklığının sebebi bir cisimse, robot cihaz ile müdahale edilerek açılır.
  • Cisim yapısına göre robot cihazın ucuna farklı aparat takılır. Aparatların bazıları parçalama amacı içi kullanırken bazıları çekip çıkarmak için kullanılır.
  • Mutfak gideri tıkanıklığı bazen, lavabo altındaki lavabo sifonunda yemek atıklarının birikmesi sonucu meydana gelebilmektedir. Bu durumda lavabo sifonu sökülür, temizlenir yerine takılır. Bu işlem yapıldıktan sonra mutfak lavabosu açılsa bile, lavabo borusunda başka sorun olup olmadığını kontrol etmek için, kameralı görüntüleme cihazı ile pimaş borusunun içi kontrol edilir.
  • Tıkalı mutfak gideri kameralı görüntüleme cihazı ile kontrol edildikten sonra, mutfak gideri tıkanıklığının sebebi pimaş yağlanmasıysa bu durumda robot cihaz kullanılması anlamsız olur. Çünkü robot cihaz, pimaş borusunun içindeki yağı temizleyemez. Bu durumda pimaş yıkama makinesi ile mutfak lavabosunun borusuna müdahale edilmelidir.

Firmamız, tıkalı mutfak gideri açma işleminin hemen hemen her aşamasında kameralı görüntüleme cihazı kullanmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazı ile boru içindeki bütün sorunlar tespit edilebilir. Kameralı görüntüleme cihazını, sadece birkaç tıkalı lavabo açan firma kullanmaktadır.

Pimaş Yıkama

Pimaş yıkama makinesi, mutfak lavabosunun yağlanması sonucu oluşan olumsuzlukları gidermek için kullanılan bir cihazdır. Cihazın tek amacı vardır o da; pimaş borusunu yıkayarak yağdan temizler.

Pimaş yıkama makinesi kullanılmadan önce, mutfak lavabosu tıkanıklığı açılmalıdır.  Tıkanıklık açıldıktan sonra, kameralı görüntüleme cihazı ile lavabo borusunun yağlandığı kesin olarak belirlendikten sonra, pimaş yıkama makinesi kullanılmasına karar verilir.

Pimaş yıkama makinesinin, hortumu mutfak giderinden içeri sürülür. Pimaş yıkama makinesi hortumunun ucunda özel bir aparat bulunur. Bu aparat, pimaş borusuna zarar vermeden yüksek basınçlı suyu borunun içindeki yağa püskürtür. Pimaş yıkama makinesinin hortumu yavaş yavaş ana gider hattına kadar sürülür. Lavabo borusu yağdan tamamen temizlenene kadar bu işlem defalarca tekrarlanır.

Pimaş yıkama işlemi sonlandıktan sonra, ekiplerimiz kameralı görüntüleme cihazı ile mutfak giderini tekrar kontrol ederler. Kameralı görüntüleme cihazı sayesinde, pimaş borusunun içinin tamamen temizlenip temizlenmediği tespit edilir. Borunun içi tamamen temizlenmemişse, pimaş yıkama makinesi ile işlem tekrarlanır. Eğer borunun içi yağdan tamamen arınmışsa, işlem son bulur.

Firmamız, İSO9001 belgesine sahip tek tesisat firmasıdır. 20 servis aracı ile Türkiye’nin en geniş mobil ağına sahip tesisat firmasıdır.

Mutfak gideriniz sık sık tıkanıyorsa, pimaş borularında yağlanma meydana gelmiş olabilir. Mutlaka pimaş yıkama işlemi yapılması gerekir. Firmamızdan servis talebinde bulunduğunuzda, ekiplerimiz en geç 2 saat içinde adresinize gelerek çalışmalara başlarlar.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek