Robotla Su Kaçak Tespiti

Robotla su kaçağı tespiti Teknotesisat tarafından, evinize zarar vermeden su kaçağını tespit edebilmek için kullandığı bir yöntemdir. Teknotesisat, 2003 yılından beri edindiği tecrübesi ile cihazla su kaçak tespiti işleminde öncü firmalardan biridir.

Su Kaçağını Nasıl Bulurum?

Su kaçağını noktasal olarak bulabilmeniz çok zordur. Ancak temiz su borusunda mı yoksa pimaş borusunda mı olduğunu, yapacağınız ufak testlerle kestirebilirsiniz.

Temiz su tesisatındaki su kaçaklarında;

 • Su sayacının olduğu yerde su vanası bulunur. Su vanasını kapatınız.
 • Birkaç saat sonra, su kaçağının meydana geldiği yerde (duvarda veya zeminde) meydana gelen ıslanmada azalma olup olmadığını kontrol edin.
 • Eğer ıslanma azalmışsa, temiz su borusunda su kaçağı olduğu sonucunu çıkarabiliriz.
 • Ana vanayı hiç açmadan, firmamızı arayarak servis talebinde bulunabilirsiniz. Çünkü bundan sonraki aşamadı kendi imkânlarınızla su kaçağının olduğu noktayı tespit edemezsiniz.
 • Firmamız temiz su tesisatında, akustik dinleme cihazı ile kırmadan su kaçağı tespitini noktasal olarak bulmaktadır.

Kalorifer borularındaki su kaçaklarında;

 • Kalorifer borularında su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız, kombinin çalışmasını durdurup, kombi altındaki vanaları kapatmakla başlamalısınız.
 • Kombi altındaki vanalar, kalorifer borularına giden suyu engelleyeceği için su kaçağının olduğu yerde azalma meydana gelecektir.
 • Bu sayede su kaçağının kesin olarak kalorifer sisteminde olduğunu bulmuş olursunuz. Yine, bundan sonra elinizden bir şey gelmez, firmamız ile iletişime geçerek servis kaydı oluşturabilirsiniz. Ekiplerimiz en hızlı şekilde adresinize gelerek, termal kamera ile görüntülü su kaçağı tespitini noktasal olarak yapmaktadır.

Pimaş borularındaki su kaçaklarında;

 • Pimaş borularında meydana gelen su kaçakları, diğer su kaçaklarına göre daha açık belirtiler göstermektedir.
 • Bu belirtiler; su kaçağının olduğu yerdeki suyun renginin farklı olması, su kaçağının çok daha yavaş olması veya su kaçağının olduğu yerde kötü koku olması gibi…
 • Bu belirtiler mevcutsa, dairenizde veya iş yerinizdeki su kaçağının pimaş borularında olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kesin sonuca varmak için, robotla su kaçağı tespiti yapılmalıdır.

Robotla Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır?

Firmamız, farklı su kaçakları için farklı cihazlar kullanmaktadır. Bu sayede daha kısa sürede daha kesin sonuçlar elde etmektedir.

Temiz Su Borularında Robotla Su Kaçak Tespiti

 • Temiz su borularında meydana gelen su kaçaklarında, robotla su kaçak tespiti akustik dinleme cihazı ile yapılmaktadır. Akustik dinleme cihazı, adında da anlaşılacağı üzere su kaçağını dinleyerek tespit etmekte kullanılır. Bu cihaz sayesinde kırmadan su kaçağı tespiti yapmak mümkündür.
 • Temiz su borularında meydana gelen su kaçağı bazen çok ufak olabilmektedir ve akustik dinleme cihazı ile duyulmayabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, temiz su borusundaki suyun basıncı arttırılır. Suyun basıncı arttığı için, su kaçağının şiddeti de artar ve akustik dinleme cihazı ile duyulabilecek seviyeye gelir.
 • Akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespit edildikten sonra, bölgesel tamir yapılır. Yani su kaçağının olduğu nokta ufak çaplı açılır. Fayansın altındaysa, tek bir fayans yerinden çıkarılır. Hemen onarımı yapılıp, fayans büyük bir özenle yerine takılır.

Kalorifer Borularında Robotla Su Kaçak Tespiti

Termal kamera ile kalorifer borularında robotla su kaçağı tespiti yapılmaktadır. Kalorifer borularında suyun basıncı daha düşük olur. Basıncın düşük olmasından dolayı akustik dinleme cihazı tercih edilmez.

Termal kamera, boruların içinden geçen suyun sıcaklığını görüntülemektedir. Kalorifer borularındaki su kaçağını tespit etmek için termal kamera ile borular takip edilir. Cihazla su kaçağı tespit edildikten sonra hemen onarımı yapılır.

Kalorifer borularındaki su kaçağı ufak bir sızıntıdan dolayı meydana geliyorsa, ilaçla su kaçağı onarımı da yapılabilmektedir. Kalorifer borularına ilaç gönderilir. Kombi çalıştığı süre boyunca ilaç borular içinde dolaşır. Borulardaki çatlaklar ilacın etkisi ile onarılır.

Gider Borularında Robot ile Su Kaçağı Tespiti

Robotla su kaçak tespiti gider borularında da kullanılmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazı ile gider borularının içi görüntülenir. Pimaş borularındaki su kaçakları, bazen gider borusunun çatlamasından, bazen de ek yerlerindeki contanın kaymasından kaynaklanır.

Kameralı görüntüleme cihazının kamerası gider borusundan içeri sürülür. Görüntüler monitöre yansıtılır. Bu sayede gider boruları içindeki bütün sorunlar tespit edilebilir. Ancak bu yöntemin kullanılması uzmanlık gerektiren bir durumdur. Monitördeki görüntüleri, herkes yorumlayamaz. Firmamızın deneyimli personelleri, kamerayla su kaçak tespiti konusunda eğitimlidirler. En kısa sürede sorunu tespit edebilmektedirler.

Kırmadan Robot ile Su Kaçak Tespiti Mümkün Mü?

Firmamız tarafından kullanılan cihazların amacı, kırmadan su kaçak tespiti yapabilmektir. Robotla su kaçak tespiti sayesinde, en kısa sürede su kaçağı tespit edilir ve dairenin tadilat alanına dönmesi engellenmiş olur.

Cihazla su kaçağı tespiti yapıldıktan sonra, lokâl tamirat ile onarım hemen gerçekleştirilir.

Neden En Çok Tercih Edilen Firmayız?

 • 35 servis aracı ile en geniş mobil ağa sahip olduğumuz için,
 • İSO9001 belgesine sahip tek tesisat firması olduğumuz için,
 • İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farkı almaksızın hizmet verdiğimiz için,
 • Servis kaydı oluşturulduğunda en geç 2 saat içinde adresinize ulaştığımız için,
 • Firmamız tarafından yapılan onarımlar bir yıl garanti altına alındığı için,
 • Sektörün her alanında hizmet verdiğimiz için

Firmamız 2003 yılından beri hizmet veren kurumsal bir firmadır. Sektöre öncülük eden firmamız, her geçen gün teknolojik alt yapısını geliştirmektedir. Verdiğimiz kaliteli hizmeti daha da arttırmak için, tesisat sektöründeki gelişmeleri yurtdışı da olmak üzere yakından takip etmektedir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek