Elektrik Tesisatları

Elektrik tesisat çeşitleri çok farklı olarak değişmektedir. Öncelikle elektrik tesisatınızın nere de olacağı çok önemlidir. Bunun sebebi ise elektrik tesisat çeşitlerinden kaynaklanmaktadır. Örneğin elektrik tesisatınız eviniz ve işyeriniz atölyeniz ve hatta fabrikanız için olacaksa çok farklı olabilir.  Bu kadar farklı olmasının sebebi kullanacağınız elektrikli aletlerinin gücüne göre değişmesinden dolayı kaynaklanmaktadır.

ev-elektrik-tesisati

Bu kullanım şekillerinize göre elektrik tesisatınız da kullanılan prizler kablolar(buatlar klemensler borular dahi )  hatta elektrik saatiniz bile değişmektedir.  Hepinizin bildiği gibi elektrik tesisatları tamamen idari fenni kurumlara bağlıdır. Yani aslın da elektrik kullanımı için gerekli izinleri gerekli idari ve fenni kurumlardan almadan asla kullanamazsınız. Aksi takdir de elektrik sayacınız mühürlenir hatta idari ve fenni kurumlardan ağır yüklü olarak para cezası alabilirsiniz.

İdari ve fenni kurumlardan izin alınmadan kesimlikle kullanım yapamazsınız.  Elektrik tesisatları çok farklı olarak değişebilir. Ev elektrik tesisatı merdiven otomatiği tesisatı otomatlar özelikle onların bile tesisatı ayrıdır. Asansör tesisatı fabrika işyeri gibi birçok şekilde elektrik tesisatları çeşitlenmektedir. Çağırma tesisatları zil tesisatları otomatik sigorta tesisatları olarak birçok konu da aslın da elektrik tesisatının içindedir.  Dilerseniz öncelikle ev elektrik tesisatı nedir ve nasıl yapılır gibi sorularınızın cevabına bir göz atalım.

Ev Elektrik tesisatı nedir?

Trafo veya elektrik direğinden evinize bağlanan hatta aslın da ev elektrik tesisatı denir. Bu elektrik tesisatı için kullanmanız gereken malzemeler liste halinde size çok gelebilir fakat aslında çok fazla olmayıp uygun bir maliyet ile elde edebilirsiniz.

elektrik-tesisati-nedir

Elektrik Tesisatı Malzemeleri?

Öncelikle kablolar elektrik tesisatında asıl meseleyi yapan birimlerden biridir. Çünkü kablolar sizin trafonuzdan ve elektrik direğinizden gelen enerjiyi hattınızın içinde dolaştırır. Tesisat boruları eskiden demir olarak tercih edilirdi fakat günümüzde herhangi bir sorun da sorunun kolayca bulunabilmesi kabloların boruların içinde rahat yürütülebilmesi için plastik borular tercih edilir. Bunlar haricinde spiral boru, pvc boru, bergman boru gibi birçok çeşidi vardır. Buatlar ise yine tesisatınızın en önemli noktalarında biridir. Anahtarlar ,prizler, fişler, klemensler yine önemli birer tesisat parçasıdır.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek