Tesisat Yenileme İşlemleri

Yıllar geçtikçe zamanın getirilerine ve sürekliliğine direnemeyen bir takım durumlar oluyor. Bu durumlar çoğu zaman bizlere masraf olarak geri dönüşü oluyor. Eskiyen masa örtüleri, beyaz eşya, koltuk takımı vs. değişimi kolay, eskisini atıp yerine yenisini alıyorsunuz böylece değişimi sağlamış oluyorsunuz. Artık maddi anlamda sahip olmakta çok zor değil. Fakat bize sıkıntı yaratabilecek durumlar söz konusu. Bunlardan biri de tesisat değişimi. Kalorifer tesisatı yenilemek kadar zahmetli bir iş yoktur sanırım bir binada.

tesisat

Yenileme işlemi başlamadan önce belirli belirsiz sızıntı halinde akan sular, gözünüzün kulağınızın sürekli kaloriferde olması ve aktı akacak diye endişe etmenin vermiş olduğu huzursuz ruh hali insanı ziyadesiyle rahatsız ediyor. Kalorifer tesisatının yenilenmesi aslında çok zor değil. Bunun sebebi ısınmak için kalorifer kullanılan eski evlerde, evin ısı düzeyini daha yukarı çekmek için tesisatın büyük bir kısmının evin içinde yani duvarın dışında olması. İçeride kalan yani duvarın içinden geçen tesisat oldukça az.

Kalorifer tesisatının yenilenmesi mevcut yapıda bulunan ısıtma amacına yönelik olarak kalorifer kazanının ve kalorifer tesisatının yenilenmesi ile sağlanır. Tesisatın durumuna göre tamamı veya bir kısmı yenilenir. Yani değişime ihtiyaç duyulan kısım yenilenir. Kalorifer kazanının kendisi ve üzerine kurulu bulunduğu teknik şartlara uygun yapılmış beton kaidesi yenilenir. Zemine uygun olarak ve yapının büyüklüğü gözetilerek iki adet sirkülasyon pompaları, kalorifer kazanına uygun çapta olmalıdır. Boru ve kolektörler mutlaka yenilenmelidir. Ekonomik ömrünü tamamlamış ise baypas ve diğer vanalarda yenilenir. Tabi bu işlemlerin bir akış şemasına uygun biçimde yenilenmelerinin sağlanması için muhatap kurumun veya bina sakinlerinin talebinin veya onayının olması gerekir.

tesisat-cozum

Bunun için teknik kurallar gereği olarak yaklaşık maliyet hesabı yapılarak yapı için ne kadar maliyet doğacağı yaklaşık olarak hesaplanır ve talep sahipleri veya kurum ile paylaşılarak onay alındıktan sonra işe başlanır. Keşif özeti hazırlanarak sunulur ve onay alındığı anda mali destek sağlanması halinde işe başlanılır. Eskiden kalorifer kullanan evler çok daha fazlaydı. Kalorifer tesisatının yenilenmesi de kolaydı. Şimdilerde yeni yapılarda daha çok doğal gaz kullanıldığından eski klasik kalorifer petekleri yerini daha modern ve soğuk görünümlü peteklere ve yerden ısıtmalı sistemlere bıraktı.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek