Günlük Hayatımızda Ki Batarya Tamiri

Hayatımızda olmazsa olmaz bir yere sahip bataryaları evlerimizde, iş yerlerimizde, Alışveriş merkezlerinde kısacası tüm yaşam alanlarımızda görüyor ve kullanıyoruz. Hal böyle olunca da herhangi bir aksilik ve arıza durumunda da gerçekten eksikliğini hissediyoruz. Bulunduğu mekanın kalitesine ve konseptine göre de bir dekarasyon eşyası vazifesi gören bataryalar çeşit çeşit fiyat etiketleriyle ve çeşitli türleriyle raflarda ve kullanım alanlarında karşımıza çıkıyor. Peki hayatımızın bu kadar içinde olan bataryaların arızalanması ve aksaklığa uğraması halinde zaman ve maddiyat kaybı yaşamamak adına ufak ipuçları ve anlık pratik bilgilerle bizzat kendiniz onarmak istemez misiniz? Servis beklemek veya da servis yükümlülükleri gereği ücret ödemek istemeyen kişilerce evde kendinizce uygulayabileceğiniz musluk ve çeşme tamiri tabi ki de mevcut.

musluk-çeşme

Bataryaların birinci sorun teşkil eden malzemesi şüphesiz contalar. Contaların belirli bir kullanım ömrü sonunda işlevlerini yitirmesi halinde ortaya damlatma yani sızıntı sorunu ortaya çıkıyor. Bu da hem maddi yönden zarar vermekle birlikte kişiye sinir bozucu bir ses çıkartabiliyor. Conta değişimiyle bataryanın ömrü uzar ve su tasarrufu da sağlanmış olur. Bu değişim için bir tornavida ve anahtar işinizi laiğiyle görecektir. Batarya başlıklarının yerlerinden sökülmesinin ardından 17 numaralı bir anahtar ile başlık altıda ki salmastra sökülür. Salmastrayı yerinden sökerken kırmamaya özellikle dikkat edin tasarruf derken ek bir masraf çıkartmayalım…  Salmastra üzerinde bulunan eski contayı tornavida yardımı ile çıkardıktan sonra yerine yeni contayı takıp işlem adımlarını başlangıç adımının tersi şeklinde devam ederek musluk ve çeşme tamiri’mizi sonlandıralım.

Bataryaların contalı türü bulunduğu gibi farklı türleri de mevcut. Aç kapa batarya denilen bu türde ise en yaygın görülen arıza tipi eğer gövde de herhangi bir sıkıntı bulunmuyorsa Batarya Kartuşu denilen parçada meydana geliyor. Bunun onarımı conta değişimine göre çok daha kolay gerçekleştirilebiliyor. Öncelikle şebeke suyunun kesilmesinin ardından batarya kolu ve kromaj rozeti yerinden sökülür. Bunların sökülmesinin ardından karşınıza çıkacak olan somunu İngiliz-kurbacık adı verilen anahtar yardımıyla sökebilirsiniz. Somunun sökülmesinin ardından kartuşu göreceksiniz. Kartuşun yenisiyle değiştirilmesinin ardından işlem basamakları ters yönde ilerleyecektir ve böylece musluk ve çeşme tamiri olayı sonlanmış olacaktır. Tabi ki de bunlar evde kendimizce yapabileceğimiz uygulamalar. Detaylı bir arıza söz konusu olduğunda servis desteği almak daima faydalı olacaktır.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek