Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı genellikle ilk aşamasında belirlenemeyen ve hemen hemen herkesin hayatının bir döneminde başına gelen oldukça can sıkıcı bir problemdir. Sizlerde evinizde ve işyerinizde su kaçağı olduğundan şüpheleniyor ancak kaçak olup olmadığını nasıl anlayacağınızı bilmiyorsanız birkaç küçük yöntem olduğunu bilmenizi isteriz. Bunlardan ilki aylık su faturanızdır.

Eğer su faturanız rutin rakamların aksine oldukça yüksek bir tutarda geldi ise bunun nedeni büyük bir olasılıkla farkında olmadığınız bir su kaçağı probleminizin olmasıdır. Bu nedenle su kaçağından şüpheleniyorsanız su faturanızı kontrol edebilirsiniz. Ancak, su faturanızın gelmesini beklemek için ayıracağınız süre de daha fazla zarar ile karşılaşmak istemiyorsanız çok basit bir yöntemle de kaçak olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak evdeki tüm su bataryalarınızı kapatmanız gerekmektedir. Su bataryalarınızın hepsinin kapalı olduğundan eminseniz su sayacınızı kontrol edin. Eğer herhangi bir su tüketiminiz olmamasına rağmen su sayacınız dönmeye devam ediyorsa kesin olarak tesisatınızın bir bölgesinde su kaçağı var demektir.

Bu bahsettiğimiz yöntemler su kaçağı tespitin sağlandığı en masum yöntemlerdir. Su kaçağını anlayabileceğiniz durumlardan biri ise alt komşunuzun tavanında oluşacak hasardır. Birçok su kaçağı ne yazık ki dairelerin alt izolasyonlarının üst izolasyonlara oranla daha iyi olmasından dolayı ilk olarak kendini alt kat komşunuzun tavanında gösterebilir. Bu durum hem komşunuzun sergileyebileceği sinirli tutum hem de onun tavanını yaptırabilmek için yüklenmek zorunda kalacağınız maddi tutar nedeni ile gerçekten çekilmez bir hal alabilir. Özellikle şehir hayatında bulunan apartman yaşantılarında komşu iletişimlerinin ne kadar sınırlı ve soğuk olduğu düşünülürse bu küçük gibi görünen sorunun aslında ne kadar büyüyebileceğini ve sizler için içinden çıkılmaz bir hal alacağını anlayabilirsiniz.

Gözlem İle Su Kaçağı Tespiti Yapma

Bilinen ve çok uzun süredir kullanılan en eski su kaçağı tespit yöntemi gözlemle tespittir. Su kaçağınız için yardım talep ettiğiniz tesisat ustası su kaçağı olan iş yerinizde ya da dairenizde ilk olarak ana hatları incelemektedir. Atık su, soğuk su ve sıcak su tesisatını birbirinden ayırdıktan sonra söz konusu kaçağı tespit edebilmek adına ona yardımcı olacak tek şey tecrübesidir. Tecrübesi ile birebir orantılı olarak su kaçağının meydana geldiği nokta ya da noktaları tespit etmek için çalışır. Alt dairede oluşan su kaçağının çok yoğun olmaması halinde kaçağın çoğu zaman temiz su kaçağı olduğu düşünülür. Tabanda kullanılan zemin atık suyu süzerek sizleri yanıltabilir. Kaçağın atık suda mı yoksa temiz suda mı meydana geldiğini anlamak bu yöntemle gerçekten oldukça zordur. Gözlem ile su kaçağı tespiti adından da anlaşılacağı üzere sadece gözle görülebilen su kaçakları için kullanılabilecek geçerlilikte bir yöntemdir.

Su Kaçak Tespitlerinde Akustik Cihaz Kullanımı

Teknolojinin hızla gelişmesinden payını alan bir sektörde hiç şüphesiz ki tesisattır. Gelişmiş teknoloji ve yeniliklerden payını sonuna kadar almış olan su kaçağı tespit cihazlarının başında akustik dinleme cihazı gelir. Cihaz içeriğinde bulunan hassas dinleme mikrofonu, gelişmiş kulaklığı, analiz edilebilmesini sağlayan bilgisayar destekli sistemi ve diğer tüm aparatları ile su kaçağı olduğu tahmin edilen bölge üzerinde yoğunlaşmaktadır. Özellikle su kaçağının gözle tespit edilmesinin mümkün olmadığı durumlar için oldukça kullanışlı bir cihazdır. Gereksiz yere duvar, zemin ve fayanslara zarar vermeden çözüme ulaşılmasını sağlayan cihaz sayesinde su kaçağınız tahmininizin çok altında bir sürede tespit edilebilmektedir. Ayrıca tamirat esnasında gereksiz yere kırıp dökme olmayacağı için de hem eviniz inşaat alanına dönüşmeyecek hem de sizler gereksiz maliyetler yüklenmek zorunda kalmayacaksınız. Su kaçağı için zahmetsiz çözüm olarak görülen akustik dinleme cihazı hem maliyet açısından hem de zaman açısından diğer sistemlere nazaran çok daha iyi neticeler sağlamaktadır. Akustik dinleme cihazı ile hem dış mekanlarda hem de iç mekanlarda oluşan su kaçakları rahatlık ve kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Su Kaçak Tespitlerinde Termal Kamera Kullanımı

Teknolojinin bizlere kolaylık olarak sunduğu bir diğer cihaz ise termal kameradır. Termal kamera ile sadece su kaçağı değil, su sızıntıları ve kalorifer kaçakları da oldukça kolay olarak tespit edilebilmektedir. Isıya duyarlı olarak geliştirilmiş bir cihaz olması nedeni ile termal kamera denilmektedir. Su kaçağı için kullanılan termal kamera görüş açısında bulunan ısı farklılıklarını analiz etmektedir. Gözle görülmesi mümkün olmayan kaçaklar için gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir sistemdir. Kamera ısı duyarlılığı sayesinde nem ve rutubetin net olarak tespit edilmesini sağlamaktadır. Kamera kullanılarak yapılan tespitler neticesinden üzerinde yoğunlaşılması gereken alan oldukça küçültülür. Bu sayede oldukça isabetli noktasal tespitler yapılabilmektedir. Termal Kamera da akustik dinleme cihazında olduğu gibi iç mekanların yanı sıra dış mekanlarda da oldukça gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir. Birçok uzman firma tarafından soğuk su, sıcak su, atık su ve kalorifer petek tıkanıklarını tespit etmek amacı ile kullanılan en etkili yöntemlerin başında gelir.

Eğer su kaçağı problemi ile karşı karşıyaysanız ilk ve öncelikli olarak size tavsiyemiz yardım talep edeceğiniz kurumun alanında uzman bir kuruluş olmasına özen göstermenizdir. Su kaçaklarının tespiti aşamasında bilgi, tecrübe ve teknolojinin kullanımı oldukça önemlidir. Yukarıda sizler için ayrıntılarına yer verdiğimiz sistemlerden hiç biri tek başlarına sizlere net çözüm sağlayamaz.

Paranızı ve zamanınız boşa harcamak istemiyorsanız uzman kuruluşların alanında uzman personelleri ile çalışmalısınız. Çünkü işinde usta personellerin hepsi kullandıkları ve kullanacakları tüm teknolojik cihazlar ile ilgili eğitimler almaktadır. Sudan gibi görünen bu problemin hayatınızı kabusa çevirmesini istemiyorsanız profesyonel yaklaşımları tercih etmelisiniz. Bu sizlere hem zamandan hem de maliyetten kar olarak geri dönecektir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek