Musluk Su Sızıntısı Tamiri

Şıpır şıpır akan su sesi uykularımızı kaçırırken, banyomuzda ya da mutfağımızda damlatan musluğun ne kadar sıkı kapatırsanız kapatın, sızıntı şeklinde akmaya devem etmesi durumuna musluk sızıntısı adı verilmektedir. Bu sızıntılar sesleriyle sinir bozucu oldukları kadar, ek fatura maliyetine de sebep olmaktadırlar. Küçük bir miktar gibi gözükse de uzun saatler aktığı düşünüldüğünde, ödeyeceğiniz fatura tutarı kimi zaman astronomik boyutlara ulaşabilir. Akıtan bir musluk saatte 12 litreye yakın suyun boşa akmasına sebep olmaktadır. Bu da ortalama beş kova suya denk gelmektedir. Duş bataryası ve evye bataryası olmak üzere iki tip batarya sistemi mevcuttur. Batarya sistemleri musluk sistemlerinden daha farklıdır. Bataryalar genelde aç kapa dediğimiz sistemle çalışırken, musluklar çevirmeli bir sisteme sahiptirler.

Muslukların içlerinde bulunan göbek kısımlarında arıza meydana gelmişse bu musluklar su kaçıracaklardır. Göbek kısmı değiştirilerek bu sorun ortadan kaldırılabilir. Ancak daha garantili bir çözüm düşünüyorsanız, komple musluğu değiştirmeniz daha faydalı olacaktır. Musluk tamiri yapma işlemine girişmeden önce tüm su tesisatını ana vanadan kapatmayı unutmayınız. Ana tesisatı kestikten sonra, tamir edeceğiniz musluğu açıp içinde kalan suyu da boşaltmayı ihmal etmeyin. Yoksa içinde kalan musluk suyu kenarlardan yüzünüze fışkırabilir. Bataryalarsa daha karmaşık sistemlere sahipler ve bunların içlerinde bulunan kartuş arıza yaptığında profesyonel bir yardım almadan değiştirmek oldukça zordur.

Kartuş değişimini siz de elbette yapabilirsiniz ancak musluk tamircisi bile kartuş değişiminde bataryanızın akıtmayacağının garantisini vermezken, sizin başarı oranınız tartışmalı olacaktır. En kolay çözüm bataryayı komple değiştirmektedir. Musluk ya da batarya sadece göbek kısımlarındaki arızadan dolayı akıtmazlar. İçlerinde bulunan contanın eskimiş olması da bu soruna sebep olabilir. Contasını değiştirdiğinizde bu sorun ortadan kalkacaktır. Conta değişimi, batarya içerisindeki kartuş değişiminden çok daha kolay bir yöntem olduğundan tek başınıza yapabileceğiniz bir yöntemdir. Her musluğun bir ömrü olduğu düşünüldüğünde, conta değişimleri, göbek değişimleri veya kartuş değişimleri musluğunuzun ya da bataryanızın düzelmesine yardımcı olamayabilirler. Eğer musluğunuz akıtıyorsa bir an önce bizi arayarak musluk değişimi yaptırabilirsiniz.

İstanbul’un tüm bölgesine hizmet veren uzman tesisat firmamızdan destek alabilirsiniz.

Hemen Arayın! 0216 391 88 88

 

Soru ve görüşler (2)

Musluk Su Sızıntısı Tamiri hakkında görüşler ve sorular
 • 5 sene önce

  Mutfaktaki aç kapa musluk tezgah altından su kaçırıyor ne yapmam gerekiyor ?

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Mutfak lavobamız alttan su akıtıyor.evye ye bağlantı yeri ve evye ye bağlantılı plastik boru ve gider yoluna bağlantılı olan kıvrık metal boru geçişinde su sızdırıyor ne yapabilirim…

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek