Tıkalı Banyo Gideri Açma

Banyo gideri tıkanmışsa ve açılması gerekiyorsa tıkalı banyo gideri açma çalışmaları artık eskiden olduğu gibi çok uğraştırıcı bir çalışma olmaktan çıkmıştır. Günümüzde tıkalı banyo gideri açma çalışmalarında robot cihaz, kameralı görüntüleme cihazı kullanılmaktadır. Bu sayede kısa sürede tıkalı banyo gideri açma çalışması tamamlanırken aynı zamanda fayansların kırılmasına da gerek kalmaz.

Banyo Gideri Nasıl Açılır?

Banyo gideri tıkanma olayı çok sık yaşanmayan ancak bazen kullanım hatalarından dolayı meydana gelebilen bir tesisat sorunudur. Banyo giderinin tıkanmasına neden olan birkaç durum vardır:

  • Ana gider hattının veya logar borusunun tıkanması, tuvalet ve lavabo giderini etkilediği gibi banyo gider hattını da etkilemektedir.
  • Banyo gideri çoğunlukla tuvalet giderine bağlıdır. Tuvaletin tıkanması banyo giderinin tıkanmasına sebep olur.
  • Banyo giderinin süzgeç görevi gören kapağının açık kalması banyo giderinin tıkanmasına sebep olur. Çünkü banyo gideri kapağı, katı cisimlerin banyo giderine girmesini engeller, banyo gideri kapağının açık kalması katı cisimlerin rahatlıkla pimaş borusuna girmesi ile sonuçlanır ve tıkanıklığa sebep olur.
  • Banyo giderinin yeterli eğime sahip olmaması da tıkanıklığa sebep olur.
  • Saç, sakal ve vücut kıllarımız doğal yollarla dökülmektedir. Banyo zeminine dökülen kıllar, banyo giderini tıkar. Banyo gideri kapağı takılı olsa da banyo giderini tıkayabilmektedir.

Banyomuzu kullanırken ne kadar dikkatli olursak olalım banyo gideri tıkanıklığı hiç olmadık zamanda başımıza gelebilecek bir sorundur. Bu sorun meydana geldiğinde, ilk önce kendi çabalarımızla tıkalı banyo giderini açmaya çalışırız. Banyo gideri açmak için banyo gideri açma teknikleri bulunmaktadır.

Banyo Gideri Açma Teknikleri

Banyo gideri açma tekniklerinden ilki ve en çok bilineni tıkalı boru açma kimyasalıdır. Tıkalı boru açma kimyasalı en pratik yöntem gibi görünse de pimaş borusuna ciddi zararlar vermektedir.

Banyo giderini açmak için kullanılan banyo gider açıcı, banyo giderine dökülür. Banyo gider açıcı ilaç, yapısı itibari ile banyo giderinde tıkanıklığa sebep olan cismi eritir. Ancak bu ilacın kullanımı geçici çözüm üretir ve çoğu zaman işe yaramaz. Tıkalı boru açma kimyasalının işe yaraması için, banyo giderinin tıkanmasına sebep olan cismin giderin giriş kısmına yakın olması gerekir. Çünkü kimyasal ilacı banyo giderine döktüğünüz anda su ile tepkimeye girer. Bu tepkime süresi kısıtlıdır. Tepkime süresi boyunca yüksek ısılara ulaştığı için cisimleri eritme veya parçalamaya başlar. Kimyasal ilacın tepkime süresi sırasında tıkalı olan cisme ulaşması gerekir. Eğer tıkanıklık daha derinlerdeyse, kimyasal ilaç tıkanıklığa sebep olan cisme ulaşamadan tepkime süresi biter ve hiçbir etkisi olmaz.

Tıkalı boru açma kimyasalı, gider borularına ciddi zararlar verir. Tepkime sırasında yüksek ısının açığa çıktığını belirtmiştik. Bu açığa çıkan ısıdan pimaş borusu da zarar görür. Bilindiği gibi pimaş borusu sert plastikten imal edilmiştir. Gider açıcı kimyasal ilacın reaksiyona girdiği süre boyunca pimaş borusunun büzüşmesine sebep olur. Pimaş borusu büzüştüğü için, borunun içi girintili çıkıntılı olur. Bu girinti ve çıkıntılar banyo giderinin sık sık tıkanmasına sebep olur.

Banyo gider açıcı ilaç kullanımının sık olduğu yerlerde, firmamız tarafından yapılan kameralı kontrollerde pimaş borularının eridiği bile görülmüştür. Firmamız tıkalı boru açma kimyasalı kullanmamanızı önerir. Kullandığınız kimyasal ilaç ilerde daha maliyetli sorunlar meydana getirir.

Tıkalı banyo gideri açma tekniklerinden bir diğeri ise yay kullanmaktır. Banyo giderini açmak için yay kullanmanız, kimyasal ilaç kullanmanıza göre daha sağlıklı banyo tıkanıklığı açma yöntemlerinden biridir. Ancak banyo tıkanıklığı açma yöntemlerinden biri olan yay kullanımı için tıkanıklığın yine giderin giriş kısmına yakın olması gerekir. Örneğin kullandığınız yay, bir metre uzunluğundaysa tıkanıklığın en fazla bir metre uzaklıkta olması gerekir. Aksi durumda kullandığınız yay işe yaramayacaktır.

Yay kullanımının bir diğer dezavantajı ise, tıkanıklığa sebep olan cismi açmak isterken borunun daha derinlerine itme olasılığınız vardır. Bu durumu da göz önünde bulundurmalısınız.

Banyo tıkanıklığı açma yöntemlerinden en kesin ve sağlıklı yöntem robotla banyo gideri açma yöntemidir.

Robotla Banyo Gideri Açma

Yukarıda saydığımız banyo tıkanıklığını açma yöntemlerini denemize rağmen tıkalı banyo gideri açılmadıysa “tıkalı banyo giderini ne açar?” sorusunu sormaya başlamışsınızdır.

Günümüzde tıkalı banyo gideri açma olayı çok daha basit yöntemlerle ve kesin çözümle yapılmaktadır. Firmamız 14 yıldır robotla banyo gideri açmaktadır. Robot cihaz teknolojisi sayesinde, kırmadan banyo gideri açma işlemini gerçekleştirirken kameralı görüntüleme cihazı ile gerekli kontrolleri de sağlamaktadır.

Firmamız, banyo gideri tıkanıklığına müdahale ederken öncelikle kameralı görüntüleme cihazı ile banyo giderinin içini kontrol etmektedir. Kamera ile yapılan kontrolün amacı; tıkanıklığa sebep olan sorunu tespit etmektir.

Banyo gideri tıkanıklığı sadece yabancı cisimlerin gider borusuna girmesinden kaynaklanan bir durum değildir. Pimaş borusundaki yapısal hatalar da tıkanıklığa sebep olabilmektedir. Örneğin, banyo gideri borusunun yetersiz eğiminin olması tıkanıklığa sebep olan sorunlardan biridir. Boru içinde akan su, borunun eğimi sayesinde ana gider hattına taşınır. Ancak boru da yeterli eğim olmaması, boru içinde suyun birikmesine sebep olur ve tıkanıklık kaçınılmaz olur.

Bu gibi sorunların tespit edilmesi kameralı banyo gideri açma ile mümkündür. Firmamız tıkanıklığa müdahale etmeden önce kameralı görüntüleme cihazı ile borunun içini kontrol ettikten sonra robot cihazla tıkanıklığı açmaktadır. Tıkanıklık açıldıktan sonra kameralı görüntüleme cihazı ile banyo giderini tekrar kontrol etmektedir. Bu sayede boruda farklı sorunlar olup olmadığını tespit etmiş oluruz.

Firmamızdan servis talebinde bulunmanız durumunda, ekiplerimiz en geç 2 saat içine adresinize gelerek çalışmalara başlarlar. Firmamız 35 servis aracı ile İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farkı almadan hizmet vermektedir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek