Tuvaletten Su Gitmiyor

Tuvaletten su gitmiyorsa, tuvalet tıkanıklığı olduğu anlamına gelir. Tuvaletten su gitmiyor sorunun çözümü için cihazla tuvalet açma çalışması yapılması gerekir. Cihazla tuvalet tıkanıklığı açma çalışması ile tuvalet borusuna ve tuvalet taşına hiç bir zarar verilmeden kesin olarak tuvalet tıkanıklığı açılabilmektedir.

Tuvalet Tıkanıklığına Evde Çözüm

Tuvalet tıkanıklığına evde çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Ancak bu çözüm yöntemleri çoğu zaman işe yaramamaktadır. Çünkü tuvalet tıkanıklığının sebebine bağlı olarak tıkanıklık açma çalışması yapılmalıdır. Oysa evde uygulanan çözüm yöntemleri tuvalet borusunda yabancı bir cisim varmış gibi müdahale edilir.

Tuvalet tıkanıklığının çok az bir kısmını yabancı cisimden kaynaklanmaktadır. Durum böyle olunca, tuvalet tıkanıklığına evde çözüm yöntemleri genellikle etkisiz olmaktadır.

1: Pompa İle Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Tuvaletten su gitmiyorsa, evde uygulanan tuvalet tıkanıklığı açma yöntemlerinin başında pompa gelmektedir. Pompa ile tuvalet tıkanıklığı açma çalışması çok eskilere dayanan ilk yöntemlerden biridir.

Pompa tuvalet deliğine kapatacak şekilde yerleştirilir ve pompalama çalışması yapılır. Pompanın uyguladığı basınç sayesinde tıkanıklığa sebep olan cisim açılır.

2: Elbise Askısı ile Tuvalet Açma

Elbise askısı veya tel ile yapılan bu çalışmada, tuvaletin tıkanmasına sebep olan cisim çekip çıkarılır. Elbise askısı düzetilir ve ucu kanca haline getirilir. Telin kancalı kısmı tuvaletin veya klozetin içine sokulur. Telin uzunluğunun yettiği kadar tuvalete sokulduktan sonra, yavaşça çekilir.

Burada telin uzunluğu önemlidir. Çünkü tıkanıklığa sebep olan cisim, telin boyuna göre daha derindeyse uygulayacağınız bu yöntem işe yaramayacaktır.

3: Sirke – Karbonat ile Tuvalet Açma

Tuvalet tıkanıklığına evde çözüm yöntemlerinden en zararsız ve doğal olanı kuşkusuz karbonat ve sirke yöntemidir. Sirke, karbonat ile tepkimeye girer. Bu tepkime sayesinde, tıkanıklığa sebep olan cisim açılır.

Ancak sirke karbonat tepkimesi çok güçlü ve zarar verici bir reaksiyon değildir. Bu sebeple tıkanıklığa sebep olan cismin basit bir cisim olması gerekir. Sirke karbonat karışımı haftada bir iki kez kullanılmalıdır. Bu sayede, lavabo borularındaki yağın birikmesi engellenir ve lavabo kokusunu engelleyebilir.

4: Sirke – Tuz ile Tuvalet Açma

Sirke, karbonat ile nasıl reaksiyona giriyorsa tuz ile de reaksiyona giren bir maddedir. Karbonat kullanılan yerde tuz kullanılması da aynı etkiyi yapacaktır.

Klozetten Su Yavaş Gidiyor

Klozetten su yavaş gidiyorsa bunun iki sebebi bulunmaktadır. Bunlardan biri klozet tıkanıklığının ilk aşaması başlamış demektir.

Tıkanıklığa sebep olan cisim, klozet borusunu tam olarak kapatmamıştır ancak borunun çapını iyice daraltmıştır. İç çapı daralan borudan suyun geçişi zorlaşır. Bu durum da klozet su yavaş gidiyor etkisi yapmaktadır.

Klozetten su yavaş gidiyor olmasının bir diğer sebebi ise, pimaş borusunda eğim sorunu olabilir. Pimaş borusunun içindeki suyun rahat akması ve beraberinde atıkları taşıması için boruya belli bir oranda eğim verilir. Bu eğim ideal ölçülerin altında olursa, suyun akışı yavaş olur ve atıkları taşımaz. Bu durumda sık sık tıkanıklık olayı yaşanmasına sebep olur.

Tuvalet Tıkandı Ne Yapmalıyım?

Tuvaletteki suyun yavaş gitmesi veya tuvaletten su gitmiyorsa tıkanıklık sorunu ile karşı karşıya olduğunuzu bilmelisiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi tuvalet tıkanıklığına evde çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Ancak bu çözüm yöntemleri basit tıkanıklıklarda işe yarayan yöntemlerdir.

Tuvalet tıkanıklığına evde çözüm yöntemleri uygulamanıza rağmen tıkanıklık açılmadıysa ve tuvalet tıkandı ne yapmalıyım? Diye düşünüyorsanız, Protesisat sorununuz profesyonel çözüm yöntemleri ile giderebilir.

Protesisat, tuvaletteki suyun yavaş gitmesi ve tuvaletten su gitmiyor gibi sorunların çözümü için, öncelikle sorunun kaynağını tespit eden bir firmadır. Çünkü tuvalet tıkanıklığının sebebinin bilinmesi çok önemlidir. Tuvaletin tıkanmasına sebep olan sorun tespit edilmezse, tıkanıklığı açmak için yapılacak olan müdahaleler de etkisiz kalacaktır.

Firmamız, sorunun kaynağını belirlemek için öncelikle kameralı görüntüleme cihazı kullanmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazının desteği ile pimaş borusunun içi görülür ve ayrıntılı olarak incelenir.

Elde edilen görüntüler ışığında, tıkanıklığın neden meydana geldiği belirlenir. Yabancı bir cisimden meydana gelen tıkanıklık söz konusuysa cismin türü belirlenir. Parçalanabilir ve parçalanmayan cisimler bulunur. Parçalanabilir cisimler için robot cihazın ucuna özel bir aparat takılır. Bu aparat robot cihazın yayının ucuna takıldığı için, tıkanıklığa sebep olan cisim kanal açma makinesiyle parçalanıp ufak parçalara ayrılır. Tıkanıklığa sebep olan cisim parçalanmayacak türde bir cisimse, robot cihazın ucuna farklı bir aparat takılır ve bu aparat sayesinde o cisim çekip boru içinden çıkarılır.

Soru ve görüşler (1)

Tuvaletten Su Gitmiyor hakkında görüşler ve sorular
  • 5 sene önce

    Merhaba bizim tuvaletin üzerinden karşı ön cephenin banyo giderleri var 1. 2. 3. katlarınkide mi aynl hizada gudiyordur çünku tuvalet tıkanmıştı ılık su gelmişti deliğinden

    Yanıtla -
  • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek