Robotla Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Robotla tuvalet tıkanıklığı açma çalışması son zamanlarda kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemin kullanılma amacı; tuvalet tıkanıklığını kesin olarak açmaktır. Ayrıca tuvalet tıkanıklığı açma çalışması sırasında evde tadilat ortamı meydana getirmemeye yönelik yapılan bir çalışmadır. Robotla tuvalet tıkanıklığı açma çalışmasının bir diğer amacı, tuvalet tıkanıklığı açma çalışmasında maliyeti azaltmaktır.

Tuvalet Tıkanırsa Ne Yapılır?

Tuvalet tıkanıklığı her an meydana gelebilecek bir tesisat sorunudur. Tuvaletler lavabolar gibi değildir. Bugün her evde en az iki adet lavabo bulunmaktadır. Lavabolardan biri tıkanırsa, diğer lavabo kullanılarak ihtiyaçlar giderilebilir. Ancak tuvalet tıkanıklığı meydana geldiği zaman, alternatifi olmadığı için, tuvalet tıkanıklığı açma işleminin en hızlı şekilde yapılması gerekir.

  • Evdeki imkânlarınızla yapabileceğiniz şartlar kısıtlıdır. İlk önce evinizdeki gider hatlarını bir süre kullanmayınız.
  • Tuvaletin sifonunu kullanmayınız. Basınç oluşturması için, bazen tıkalı tuvaletin içi su ile doldurulur. Tuvaletin sifonunu kullanarak su doldurmaya kalkarsanız ve tıkanıklık açılmazsa pis su ortalığı kirletir.
  • Bir tel yardımı ile tıkanıklığı açmaya çalışın. Telin ucunu kanca şekline getirip kullanabilirsiniz. Bu durumda, tıkanıklık yakın mesafedeyse kullanacağınız tel işe yarayabilir. Aksi durumda, kullanacağınız telin hiçbir faydası olmayacaktır.
  • Tel kullanmanın riski de bulunmaktadır. Kullanacağınız tel, tıkanıklığa sebep olan cismi daha derinlere itebilir. Bu konuda çok dikkatli olmalısınız.
  • Tuvalet tıkanıklığını açmak için lavabo açıcı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü lavabo açıcıların içinde asit bulunur. Asit, tıkanıklığa sebep olan yabancı cismi eriterek açabileceği gibi tuvalet borusuna da ciddi zararlar verir.
  • Karbona sirke gibi doğal yöntemlerle tuvalet tıkanıklığını açmaya çalışabilirsiniz. Ancak telde olduğu gibi, tıkanıklığın yakın mesafede olması gerekir. Bunun sebebi ise; karbonat ile sirke karıştığı zaman tepkimeye girmektedir. Tepkime süresi devam ettiği sırada tıkanıklığa sebep olan cisme ulaşmalıdır. Aksi durumda tepkime sona erer ve hiçbir işe yaramaz.
  • Kaliteli bir pompa kullanarak da tuvalet tıkanıklığını açabilirsiniz. Pompayı, tuvaletin veya klozetin deliğini tamamen kapatacak şekilde yerleştirip pompalayın. Tıkanıklığa sebep olan cisim yakın mesafedeyse, pompanın uyguladığı basınç sayesinde borudan çekip çıkabilirsiniz.
  • Siz dairenizde gider borularını kullanmamanıza rağmen tuvaletten taşma meydana geliyorsa, binanızın ana gider hattında tıkanıklık olabilir. Bu durum söz konusuysa, üst dairelerde oturan komşularınızın gider borularını bir süre kullanmamalarını rica ediniz ve hemen profesyonel tuvalet açma firmasını arayınız.

Evdeki imkânlarınızla tuvalet açma durumunuz çok kısıtlıdır. Tuvalet tıkanıklığı ciddi bir tesisat sorunu olduğu için zaman kaybetmeden profesyonel destek veren bir firmadan servis talep etmelisiniz.

Robotla Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Robotla tuvalet tıkanıklığı açma işlemi profesyonel firmalar tarafından kullanılan etkili bir yöntemdir. Firmamız, 2004 yılından beri robotla tuvalet açma işlemini uygulamaktadır.

Robotla gider açma işleminde, gider açma robotu hiçbir zaman tek başına yeterli olmaz. Tuvalet açma robotu ile birlikte kameralı görüntüleme cihazı da kullanılmalıdır. Çünkü tuvalet tıkanıklığına sebep olan sorunun tespit edilebilmesi ve ona göre işlem yapılabilmesi kameralı görüntüleme cihazı ile mümkündür.

Tuvalet tıkanıklığı, yabancı cisimlerin gider borusuna girmesinden kaynaklanabileceği gibi başka sebeplerden de kaynaklanmaktadır. Bu sorunlardan biri olan pimaş borusunun eğim sorunudur.

Gider borularının içindeki suyun ana gider borusuna gidebilmesi için, pimaş borusuna o yönde bir eğim verilmesi gerekir. Bu eğim sayesinde, gider boruları içindeki pis su ana gider hattına taşınır. Ancak gider borusuna yeterli eğim verilmezse veya ters eğim verilirse, tuvalet tıkanıklığına sebep olur ve bu tuvalet tıkanıklığı sık sık meydana gelir. Bu sorun usta hatalarından kaynaklanan bir sorundur ve ancak kameralı görüntüleme cihazı ile tespit edilebilir.

Tuvalet tıkanıklığına sebep olan bir diğer sorun ise; pimaş borusunun yağlanmasıdır. Pimaş borusunun yağlanmasının sebebi; mutfak lavabolarına dökülen atık yağdır. Atık yağ bazen mutfak lavabosunun gider borusunda bazen de tuvaletin gider borusunda birikir. Biriken atık yağ, sertleşerek tabaka meydana getirir. Bu tabaka pimaş borusunun iç çapını daraltır ve tıkanıklıklara sebep olur. Bu gibi durumlarda robotla tuvalet tıkanıklığı açma yeterli değildir. Pimaş borusunun yağdan temizlenmesi gerekir.

Ana gider hattında meydana gelen tıkanıklıklar da tuvalet tıkanıklığı sanılabilmektedir. Ancak ana gider tıkanıklığı bütün binanın tesisatını etkileyen bir sorundur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi tuvaletten taşmalara sebep olmaktadır.

Firmamız robotla kanal açma işlemlerinde kameralı cihazda kullanmaktadır. Robotla tuvalet açma işleminden önce kamera ile pimaş borusunun içi incelenir. İnceleme sırasında, tuvalet tıkanıklığına sebep olan sorun tespit edilir.

Tuvalet tıkanıklığının sebebi, boru içine kaçan yabancı bir cisimse tuvalet açma robotu kullanılır. Gider açma robotunun yayı gider borusuna sürülür. Tuvalet açma robotunun yayı, pimaş borusunun içinde dönerek ilerler. Tıkanıklığa sebep olan cisme denk gelince, yabancı cismi ya parçalar ya da çekip çıkarır. Parçalama ve çekip çıkarma görevini yapabilmesi için, gider açma robotunun yayının ucuna uygun aparat takılır. Hangi aparatın takılması gerektiği ise kameralı görüntüleme cihazı ile yapılan incelemeden sonra belli olur.

Robotla gider açma işlemi tamamlandıktan sonra kameralı görüntüleme cihazı tekrar kullanılır. İkinci kez kullanılmasının sebebi, gider tıkanıklığının tamamen açılıp açılmadığını kontrol etmek ve pimaş borusunda başka sorun olup olmadığını tespit etmektir. Kameralı cihazın ilk kullanımı sırasında, tıkanıklıktan dolayı boru içinde pis su birikir ve pimaş borusundaki diğer sorunlar net olarak görülemez. Pimaş içindeki sorunların net olarak görülebilmesi için tıkanıklığın açılması gerekir.

Kameralı tuvalet açma işlemi öncesinde ve sonrasında evinizde tadilat ortamı oluşmaz. Kırma dökme meydana gelmez. Firmamız müşteri memnuniyetini ön planda tuttuğu için her türlü hassasiyeti göstermektedir.

Kırmadan tuvalet açma işlemi için firmamızdan servis talebinde bulunabilirsiniz. Firmamız 20 servis aracı ile hizmet vermektedir. İstanbul’un hangi ilçesinde olursanız olun fiyat farkı almadan kaliteli ve çözüm odaklı hizmeti ayağınıza getirmekteyiz.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek