Banyo Kokusu Nasıl Giderilir?

Banyo kokusu çok farklı nedenlere bağlı olarak gerçekleşebilir. Bu nedenleri tek tek tespit edip kalıcı çözümler üreterek sorunun çözüme kavuşturulması gerekir. Aksi takdirde temizlik yapılarak veya koku giderici aparatlar kullanarak banyodaki lağım kokusu giderilemez.

Banyo Kokusunun Nedenleri

 • Klozetten kaynaklı banyo kokusu,
 • Banyo lavabosundan kaynaklı banyo kokusu,
 • Çamaşır makinesi gider hortumundan kaynaklanan banyo koku,
 • Banyo yer süzgecinden kaynaklı banyo kokusu,
 • Duş giderinden kaynaklı banyo kokusu,
 • Banyo havalandırma boşluğundan kaynaklanan banyo kokusu,

Yukarıda saydıklarımız banyo kokusuna neden olabilecek etkenlerdir. Ancak koku kaynağının kesin olarak belirlenebilmesi için, mutlaka koku tespiti yaptırmanız gerekir.

Gelin hep birlikte banyo kokusunun nedenlerini ve çözüm yollarını inceleyelim.

Klozetten Kaynaklanan Banyo Kokusu

Klozetler artık alafranga tuvaletlerin yerini almış durumda. Ancak alafranga tuvaletlerden farklı olarak banyolarda bulunurlar. Klozetler zemine monte edilirken vidalar ile sıkılırlar. Klozetlerin vidaları iyi sıkılmamışsa tabanında boşluk kalabilir. Bu boşluktan tuvalet kokusu gelir. Klozet koku giderici kokuyu ancak geçici olarak bastırabilir. Bu sorunu çözmek için, vidaları kontrol ediniz. İyice sıkıldığına emin olunuz.

Vidaları sıkmanıza rağmen hala boşluk bulunabilir. Klozetin tabanın yamukluğundan veya zeminin yamukluğundan kaynaklanan bir durumdur. Bu durumda yapmanız gereken, silikon ile bu boşlukları kapatmaktır. Silikon kuruduktan sonra yalıtım özelliği sayesinde lağım kokusunun geçmesini engeller. Böylece banyo kokusu engellenmiş olur.

Klozet kaynaklı banyo kokusunun bir başka nedeni de, klozetin içinde su birikintisi olmamasıdır. Klozet içinde biriken su, lağımdan gelecek kokuları engelleme özelliğine sahiptir. Klozetin içine bir kova su dökerek bu sorunu çözebilirsiniz.

Banyo Lavabosundan Kaynaklanan Banyo Kokusu

Lavabodan koku gelmesinin birkaç sebebi olabilir. Bunlar;

 • Lavabo sifonun, pimaş ek yerine tam olarak oturmamasından kaynaklanan sorun. Lavabo sifonu, pimaş bağlantısına tam olarak oturmazsa arada boşluk kalır. Bu boşluktan lağım kokusu gelir.
 • Lavabo sifonunda meydana gelen bir çatlak olabilir. Bu çatlak çok küçük de olsa lağım kokusunun gelmesine sebep olur.
 • Lavabo içine atılan sabun atıkları veya organik maddeler. Bunlar lavabo sifonun içinde bekleyerek zamanla kokuya neden olur.
 • Lavabo tıkanıklığı nedeniyle kötü koku gelebilir. Lavabo içindeki suyun yavaş akması bile lavabo tıkanıklığıdır.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı meydana gelebilecek gider kokusu kaçınılmazdır. Banyo lavabosundan gider kokusu nasıl giderilir?

 • Lavabo sifonunun pimaş bağlantı kısmını kontrol ediniz. Eğer tam olarak yerine oturmamış ve boşluk bulunuyorsa, yerine oturtun. Yerine oturtamıyorsanız bir poşet ile sararak sıkışmasını sağlayabilirsiniz. Böylece boşluk kalmaz ve lağım kokusu gelmesini engellemiş olur.
 • Lavabo sifonunda meydana gelen bir çatlak, gözle görülebilecek boyuttaysa lavabo sifonunu değiştiriniz. Ancak fark edilemeyecek kadar küçükse, mutlaka koku tespiti yaptırmanız gerekir. Koku tespiti yaptırılarak, borulardaki kılcal çatlaklarda dahi tespit edilebilir.
 • Banyo lavabosuna atılan organik atıklar, lavabo sifonunda birikebilir. Lavabo sifonunda biriken bu organik atıklar zamanla çürüyerek koku yaparlar. Bu durumda lavabo sifonunu çıkarıp içini temizlemeniz gerekir.
 • Lavabodaki suyun yavaş akmasını genelde önemsemeyiz. Ancak bu bir lavabo tıkanıklığıdır. Tam tıkanıklık olmazsa bile suyun yavaş akmasını sağlayan bir tıkanıklık bulunmaktadır. Bu yüzden lavabo tıkanıklığını açtırmanız gerekir.

Çamaşır Makinesi Gider Hortumundan Kaynaklanan Banyo Kokusu

Genelde çamaşır makineleri banyolarda olur. Çamaşır makinesinin suyunun boşalması için pimaş giderlerine bağlantı yapılır. Bu bağlantılar iyi yapılmazsa arda boşluk kalır ve bu boşluklardan lağım kokusu gelebilir. Çamaşır makinesi gider bağlantısını kontrol edin. Pimaş ile bağlantısında boşluk varsa, boşluğu kapatın.

Banyo Yer Süzgecinden Kaynaklanan Banyo Kokusu

Banyo yer süzgeçlerinin koku yapmasının en sık rastlanılan nedenlerinden biri içinde su olmamasıdır. Uzun süre yıkanmayan banyo zeminlerinden dolayı, yer süzgecinin içindeki eski su zamanla buharlaşarak yok olur. Su olmasının gerekliliği, lağımdan gelen koku su sayesinde yüzeye çıkamaz. Yer süzgecine su dökerseniz lağımdan gelen kokuyu engellersiniz.

Yer süzgecinden koku gelmesinin bir diğer nedeni ise; yer süzgecinin çevresindeki derz dolgunun zamanla özelliğini kaybetmesi. Özelliğini kaybetmesinin en belirgin özelliği, temizlik için kullanılan kimyasal malzemelerin derz dolguyu tahrip etmesidir. Tahrip olan derz dolgu suyunda etkisi ile aşınarak yok olur. Eğer derz dolgudan kaynaklı bir koku meydana geliyorsa, yeniden derz dolgu yapılması gerekir.

Duş Giderinden Kaynaklanan Banyo Kokusu

Duşa kabin içindeki süzgeç tıkanıklığı nedeniyle koku meydana gelebilir. Duşa kabinin süzgeci içine giren kıllar ve sabun atıkları yüzünden tıkanması söz konusu olabilir. Tıkanıklıklarda kokuya sebep olabilir. Süzgecin tıkanıklığı açılırsa koku yapması engellenmiş olur.

Duşa kabinin yer süzgecinin bağlantıları, duşa kabinin altından geçmektedir. Bu borularda meydana gelebilecek bir çatlak veya kırıklıkta kokuya neden olabilir. Duşa kabinin sökülüp bağlantılarının kontrol edilmesi gerekir.

Banyo Havalandırma Boşluğundan Kaynaklanan Banyo Kokusu

Çok katlı binaların çoğunda, bina ana gider hattı havalandırma boşluğundan geçer. Ana gider hattındaki herhangi bir sorun, banyo kokusuna sebep olabilir.

Ayrıca, banyodaki havalandırma boşluğundan kaynaklı kokunun birkaç nedeni olabilir.

 • Ana gider hattındaki pimaş borusunda olabilecek bir çatlak,
 • Pimaş hattının ek yerlerinde conta kullanılmaması
 • Bir ucu çatıya çıkan ana pimaş hattının, çatı seviyesinde olması veya çatı seviyesinin altında olması
 • Çatıya giden ana pimaş hattının ağzının kapalı olması

Yukarıdaki sorunlardan herhangi biri banyodan koku gelmesine sebep olabilir. Bu sorunlar çözülmediği sürece koku gelmesini engelleyemezsiniz. Peki, banyo kokusu nasıl giderilir?

ÇÖZÜM:

 • Pimaş borularındaki kırık veya çatlaklar gider kokusuna sebep olur. Gider kokusuna çözüm için, havalandırma boşluğuna girilip kontrol edilmesi gerekir. Ancak borudaki çatlak ufaksa bunun fark edilmesi zordur. Bu sorunun daha kolay çözülebilmesi için cihazla koku tespiti yaptırmanız gerekir.
 • Pimaş boruları döşenirken, ek yapılarak istenilen yere kadar uzatılabilir. Borudaki ek yerleri sağlıklı bir şekilde yapılmak zorundadır. Ek yerlerinde contalar bulunur. Contalar suyu sızdırmaması için kullanılmak zorundadır. Ek yerinde contanın olmaması durumunda banyo kokusu gelebilir. Bunun kontrol edilmesi gerekir. Kontrol edebilmenin en basit yolu yine cihazla koku tespiti yapmaktır.
 • Ana gider hatlarının çatıya kadar çıkarılmasının nedeni boru içindeki kokunun havaya karışmasını sağlamaktır. Gider kokusunun havaya karışa bilmesi için, çatı seviyesinden yarım metre kadar daha yukarıda olmak zorundadır. Aksi halde, özellikle rüzgârlı havalarda banyodan gider kokusu gelir. Çatıya çıkıp kontrol etmeniz gerekir. Eğer çatı seviyesinin altındaysa, yarım metrelik pimaş borusu ile ek yapabilirsiniz.
 • Pimaş borusunun çatıya neden çıkması gerektiğini açıklamıştık. Eğer çatıya çıkan pimaş borusunun ağzı kapalıysa, banyonuzdan gider kokusu gelmesi kaçınılmazdır. Boru içindeki kokunun çıkabilmesi için, çatıdaki pimaş borusunun ağzını açmanız gerekir.

Banyo kokusu problemi için firmamızı arayınız. Firmamız koku tespitinde Türkiye’deki öncü firmalardan biridir.  Koku tespit cihazı ile kokunun kaynağını açık bir şekilde görebilmektedir. Gider kokusuna çözüm için PVC borularına kimyasal ilaç gönderilir, bu sayede banyo kokusu görünür hale gelmektedir. Böylece gider kokusu duman gibi göründüğü için kaynağının tespit edilmesi çok daha kolay olur.

Sağlığınız için, huzurlu bir yaşam için mutlaka koku tespiti yaptırınız.

Soru ve görüşler (20)

Banyo Kokusu Nasıl Giderilir? hakkında görüşler ve sorular
 • 2 sene önce

  merhaba klozet giderinden çok ağır lağamsı koku geliyor klozetin etrafına silikon çekin demişsiniz onun yerine yeni bir klozet alıp taktırsak çözüm olur mu acaba

  Yanıtla -
  1. Klozetin içerisinde bulunan su koku gelmesini engeller. Buna rağmen klozetten koku geldiğine inanıyorsanız, klozetin bağlantı yerinde açıklık olabilir. Koku banyonuzdaki süzgeçlerden, lavabodan veya duş giderinden gelebilir. Kokunun nereden geldiğini tespit etmek gerekir öncelikle.

   Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Her akşam eve geldiğimde çok kötü banyo kokusu oluyor. Pencereleri açık bırakıp gidiyorum yine banyo kokusu geliyor. Belki gider kokusu havalandırma boşluğundan geliyor diye pencereyi kapalı tuttum yine gider kokusu geliyor. Ne yapacağımı bilmiyorum gider kokusu nasıl geçer, gider kokusuna çözüm olarak ne yapabilirim.

  Yanıtla -
  1. Gider kokusuna çözüm bulmak için öncelikle banyo kokusunun nereden geldiği belirlenmelidir. Makalemizde yazdığı gibi, banyo kokusunun birçok sebebi olabilmektedir.
   Banyo kokusunun kaynağını belirlemek için, koku tespit cihazı kullanılmalıdır. Firmamız koku tespit cihazı kullanarak banyo kokusunu görünür hale getirir ve nereden geldiğini kısa sürede tespit etmektedir. Gider kokusuna çözüm için en sağlıklı yöntem koku tespiti yaptırmaktır.

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Banyodan gelen lağım kokusu nasıl giderilir. Ne yaptıysam çare olmadı. Koku tespit cihazı varmış. Gerçekten kokunun nerden geldiği tespit edilebilir mi?

  Yanıtla -
  1. Kurumsal firmalar, koku tespiti için deneme yanılma yöntemi kullanmazlar.
   Firmamız da, koku tespit cihazı ile kokunun nerden geldiğini kesin olarak belirleyebilir. Bu sayede gider kokusuna çözüm üretebilmektedir.

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Mutfak lavabosundan sürekli gider kokusu geliyor. Gider kokusuna çözüm için bol bol su döktüm ancak işe yaramadı. Gelen gider kokusuna çözüm için başka ne yapabilirim?

  Yanıtla -
  1. Mutfak lavabosundan gider kokusu gelmesi, organik atıklardan kaynaklanıyor olabilir.
   Mutfak lavabolarında doğranan sebze meyvelerin parçaları lavabolara girebilmektedir. Lavabonun altında bulunan sifonun “U” şeklinde kıvrımlı olan kısmında birikebilir.
   Bu kısımda duran organik atıklar zamanla çürüyerek koku yapmaktadır. Lavabo altındaki sifonu söküp içini temizlerseniz gider kokusuna çözüm olabilir.

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Tuvalette rüzgar estiğinde gider kokusu geliyor. Acaba dışardan bir yerden geliyorda rüzgar estiğinde havalandırma boşluğuna mı doluyor bu gider kokusu?

  Yanıtla -
  1. Normal şartlar altında, dışardan bir yerden gelen lağım kokusu havalandırma boşluğuna dolmaz.
   Binaların ana gider boruları havalandırma boşluğundan geçer ve ana gider borusunun bir ucu da çatıya çıkar.
   Sizin ana gider borusun bir çatlak olabilir. Yada contasında bir sorun vardır. Rüzgarlı havalarda, rüzgar ters teptiğinde borunun bu sorunlu kısmından koku çıkıyor olabilir.
   Kesin konuşabilmek için koku tespit cihazı ile koku tespiti yapmak lazım. Bu sayede gider kokusuna çözüm bulunabilir.

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Tuvaletten sürekli gider kokusu geliyor. Tuvaletin içinde su da var. Belki havalandırma boşluğundan geliyordur diye pencereyi de kapatmama rağmen tuvaletten gelen gider kokusuna çözüm olmadı. Gider kokusu nasıl geçer acaba?

  Yanıtla -
  1. Tuvaletten gelen lağım kokusu veya banyodan gelen gider kokusunu bastırmak için çoğu ev sakini geçici çözüm yolları denemektedir. Oda kokusu sıkarak veya çamaşır suyu tarzı temizlik malzemeleri kullanarak gider kokusuna çözüm aramaktadırlar. Ancak gider kokusuna çözüm yolu, kokunun kaynağını tespit etmekten geçer. Tuvaletten gelen lağım kokusunun sebebi tuvalet taşının etrafında boşluk olabilir. Tuvalet taşının etrafında boşluk olursa, gider kokusu tuvalet taşının altına dolar ve bu boşluktan dışarı çıkar. Tuvalet taşının etrafına silikon çekerseniz sorununuz çözülecektir. Eğer gider kokusu geçmezse, firmamızdan servis talep ederseniz ekiplerimiz koku tespit cihazı ile kokunun kaynağını belirleyebilirler.

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  İyi günler.
  Benim kullanılmayan bir dairem var. Ne zaman kapısını açsam dairede çok kötü gider kokusu geliyor. Acaba daireden gelen gider kokusu nasıl geçer?

  Yanıtla -
  1. Tuvalet, klozet, lavabo ve banyo giderinden koku gelmemesi için içinde su birikintisi olur. Bu su birikintisi, lağımdan gelen kokunun dışarı çıkmasını engeller.
   Daireniz kullanılmadığı için banyo giderindeki su birikintisi buharlaşmıştır bu sebeple gider kokusu meydana geliyordur.
   Banyodan gelen lağım kokusu nasıl giderilir derseniz; lavabo, klozet ve banyo süzgecinin içine biraz su dökerek daireyi havalandırırsanız gider kokusuna çözüm olacaktır.

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Tesisat komple değişti ve banyo tuvalette ozellikle akşamları başlayan bir koku var . Banyo lavabosundan geldigini tahmin ediyorum. Eski tesisatta bu sorun yoktu. Lavabo açıcı kullanınca iki üç gün koku olmuyor sonra tekrar başlıyor.

  Yanıtla -
  1. Tesisatın cihazlarla kontrol edilmesi gerekir, büyük ihtimalle tesisatta usta hatası çıkacaktır…

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  4.katta oturuyorum bütün giderlerden lağım koku geliyor sirkeli su,kaynar su,bütün temizlik aparatlari kullandım ama olmuyor bıktım psikolojim bozuldu ne yapmam gerekiyor

  Yanıtla -
  1. Cihazlarla kontrol edilip sorun garantili şekilde tamamen ortadan kaldırılabilir…

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  ben 6 ay once yeni bir daireye taşındım banyomda feci bir lavabo kokusu var
  önce boruları S yapın dediler yaptım
  sonra sıcak sularla temizledim sonra lavabo temizleyicilerle
  ama yine de gecmedi
  bazen tüm eve yayılıyor özellikle rüzgarlı havada 🙁 çok pis kokuyor tüm evi durmadan havalandırmak durumunda kalıyorum üstelik sprey kokularla daha da feci kokuyor 🙁

  Yanıtla -
  1. merhaba
   sprey kokularla lağım kokusun baskılayamazsınız, kokunun çıkış sebebini bulup gidermekten başka çözümü yoktur, bizim gibi cihazlı koku tespiti yapan firmalar özel cihazlar sayesinde sorunun çıkış noktalarını belirleyerek gerekli tadilatı yaparak garantili şekilde bu sorundan kurtulmanızı sağlayacaktır

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek