Banyo Kokusu Nasıl Giderilir?

Banyo kokusu çok farklı nedenlere bağlı olarak gerçekleşebilir. Bu nedenleri tek tek tespit edip kalıcı çözümler üreterek sorunun çözüme kavuşturulması gerekir. Aksi takdirde temizlik yapılarak veya koku giderici aparatlar kullanarak banyodaki lağım kokusu giderilemez.

Banyo Kokusunun Nedenleri

 • Klozetten kaynaklı banyo kokusu,
 • Banyo lavabosundan kaynaklı banyo kokusu,
 • Çamaşır makinesi gider hortumundan kaynaklanan banyo koku,
 • Banyo yer süzgecinden kaynaklı banyo kokusu,
 • Duş giderinden kaynaklı banyo kokusu,
 • Banyo havalandırma boşluğundan kaynaklanan banyo kokusu,

Yukarıda saydıklarımız banyo kokusuna neden olabilecek etkenlerdir. Ancak koku kaynağının kesin olarak belirlenebilmesi için, mutlaka koku tespiti yaptırmanız gerekir.

Gelin hep birlikte banyo kokusunun nedenlerini ve çözüm yollarını inceleyelim.

Klozetten Kaynaklanan Banyo Kokusu

Klozetler artık alafranga tuvaletlerin yerini almış durumda. Ancak alafranga tuvaletlerden farklı olarak banyolarda bulunurlar. Klozetler zemine monte edilirken vidalar ile sıkılırlar. Klozetlerin vidaları iyi sıkılmamışsa tabanında boşluk kalabilir. Bu boşluktan tuvalet kokusu gelir. Klozet koku giderici kokuyu ancak geçici olarak bastırabilir. Bu sorunu çözmek için, vidaları kontrol ediniz. İyice sıkıldığına emin olunuz.

Vidaları sıkmanıza rağmen hala boşluk bulunabilir. Klozetin tabanın yamukluğundan veya zeminin yamukluğundan kaynaklanan bir durumdur. Bu durumda yapmanız gereken, silikon ile bu boşlukları kapatmaktır. Silikon kuruduktan sonra yalıtım özelliği sayesinde lağım kokusunun geçmesini engeller. Böylece banyo kokusu engellenmiş olur.

Klozet kaynaklı banyo kokusunun bir başka nedeni de, klozetin içinde su birikintisi olmamasıdır. Klozet içinde biriken su, lağımdan gelecek kokuları engelleme özelliğine sahiptir. Klozetin içine bir kova su dökerek bu sorunu çözebilirsiniz.

Banyo Lavabosundan Kaynaklanan Banyo Kokusu

Lavabodan koku gelmesinin birkaç sebebi olabilir. Bunlar;

 • Lavabo sifonun, pimaş ek yerine tam olarak oturmamasından kaynaklanan sorun. Lavabo sifonu, pimaş bağlantısına tam olarak oturmazsa arada boşluk kalır. Bu boşluktan lağım kokusu gelir.
 • Lavabo sifonunda meydana gelen bir çatlak olabilir. Bu çatlak çok küçük de olsa lağım kokusunun gelmesine sebep olur.
 • Lavabo içine atılan sabun atıkları veya organik maddeler. Bunlar lavabo sifonun içinde bekleyerek zamanla kokuya neden olur.
 • Lavabo tıkanıklığı nedeniyle kötü koku gelebilir. Lavabo içindeki suyun yavaş akması bile lavabo tıkanıklığıdır.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı meydana gelebilecek gider kokusu kaçınılmazdır. Banyo lavabosundan gider kokusu nasıl giderilir?

 • Lavabo sifonunun pimaş bağlantı kısmını kontrol ediniz. Eğer tam olarak yerine oturmamış ve boşluk bulunuyorsa, yerine oturtun. Yerine oturtamıyorsanız bir poşet ile sararak sıkışmasını sağlayabilirsiniz. Böylece boşluk kalmaz ve lağım kokusu gelmesini engellemiş olur.
 • Lavabo sifonunda meydana gelen bir çatlak, gözle görülebilecek boyuttaysa lavabo sifonunu değiştiriniz. Ancak fark edilemeyecek kadar küçükse, mutlaka koku tespiti yaptırmanız gerekir. Koku tespiti yaptırılarak, borulardaki kılcal çatlaklarda dahi tespit edilebilir.
 • Banyo lavabosuna atılan organik atıklar, lavabo sifonunda birikebilir. Lavabo sifonunda biriken bu organik atıklar zamanla çürüyerek koku yaparlar. Bu durumda lavabo sifonunu çıkarıp içini temizlemeniz gerekir.
 • Lavabodaki suyun yavaş akmasını genelde önemsemeyiz. Ancak bu bir lavabo tıkanıklığıdır. Tam tıkanıklık olmazsa bile suyun yavaş akmasını sağlayan bir tıkanıklık bulunmaktadır. Bu yüzden lavabo tıkanıklığını açtırmanız gerekir.

Çamaşır Makinesi Gider Hortumundan Kaynaklanan Banyo Kokusu

Genelde çamaşır makineleri banyolarda olur. Çamaşır makinesinin suyunun boşalması için pimaş giderlerine bağlantı yapılır. Bu bağlantılar iyi yapılmazsa arda boşluk kalır ve bu boşluklardan lağım kokusu gelebilir. Çamaşır makinesi gider bağlantısını kontrol edin. Pimaş ile bağlantısında boşluk varsa, boşluğu kapatın.

Banyo Yer Süzgecinden Kaynaklanan Banyo Kokusu

Banyo yer süzgeçlerinin koku yapmasının en sık rastlanılan nedenlerinden biri içinde su olmamasıdır. Uzun süre yıkanmayan banyo zeminlerinden dolayı, yer süzgecinin içindeki eski su zamanla buharlaşarak yok olur. Su olmasının gerekliliği, lağımdan gelen koku su sayesinde yüzeye çıkamaz. Yer süzgecine su dökerseniz lağımdan gelen kokuyu engellersiniz.

Yer süzgecinden koku gelmesinin bir diğer nedeni ise; yer süzgecinin çevresindeki derz dolgunun zamanla özelliğini kaybetmesi. Özelliğini kaybetmesinin en belirgin özelliği, temizlik için kullanılan kimyasal malzemelerin derz dolguyu tahrip etmesidir. Tahrip olan derz dolgu suyunda etkisi ile aşınarak yok olur. Eğer derz dolgudan kaynaklı bir koku meydana geliyorsa, yeniden derz dolgu yapılması gerekir.

Duş Giderinden Kaynaklanan Banyo Kokusu

Duşa kabin içindeki süzgeç tıkanıklığı nedeniyle koku meydana gelebilir. Duşa kabinin süzgeci içine giren kıllar ve sabun atıkları yüzünden tıkanması söz konusu olabilir. Tıkanıklıklarda kokuya sebep olabilir. Süzgecin tıkanıklığı açılırsa koku yapması engellenmiş olur.

Duşa kabinin yer süzgecinin bağlantıları, duşa kabinin altından geçmektedir. Bu borularda meydana gelebilecek bir çatlak veya kırıklıkta kokuya neden olabilir. Duşa kabinin sökülüp bağlantılarının kontrol edilmesi gerekir.

Banyo Havalandırma Boşluğundan Kaynaklanan Banyo Kokusu

Çok katlı binaların çoğunda, bina ana gider hattı havalandırma boşluğundan geçer. Ana gider hattındaki herhangi bir sorun, banyonuzdan koku gelmesine neden olabilir.

Ayrıca banyo havalandırma boşluğundan kaynaklı kokunun birkaç nedeni olabilir.

 • Ana gider hattındaki pimaş borusunda olabilecek bir çatlak,
 • Pimaş hattının ek yerlerinde conta kullanılmaması
 • Bir ucu çatıya çıkan ana pimaş hattının, çatı seviyesinde olması veya çatı seviyesinin altında olması
 • Çatıya giden ana pimaş hattının ağzının kapalı olması

Yukardaki sorunlardan herhangi biri banyodan koku gelmesine sebep olabilir. Bu sorunlar çözülmediği sürece koku gelmesini engelleyemezsiniz. Peki, kötü koku nasıl giderilir?

ÇÖZÜM:

 • Pimaş borularındaki kırık veya çatlaklar kokuya sebep olur. Havalandırma boşluğuna girilip kontrol edilmesi gerekir. Ancak çatlaklık ufaksa bunun fark edilmesi zordur. Bu sorunun daha kolay çözülebilmesi için koku tespiti yaptırmanız gerekir.
 • Pimaş boruları döşenirken, ek yapılarak istenilen yere kadar uzatılabilir. Ekler sağlıklı bir şekilde yapılmak zorundadır. Ek yerlerinde contalar bulunur. Contalar suyu sızdırmaması için kullanılmak zorundadır. Ek yerinde contanın olmaması durumunda lağım kokusu gelebilir. Bunun kontrol edilmesi gerekir. Kontrol edebilmenin en basit yolu koku tespiti ile mümkündür.
 • Ana gider hatlarının çatıya kadar çıkarılmasının nedeni boru içindeki kokunun havaya karışmasını sağlamaktır. Kokunun havaya karışabilmesi için, çatı seviyesinden yarım metre kadar daha yukarıda olmak zorundadır. Aksi halde, özellikle rüzgârlı havalarda banyonuzdan koku gelir. Çatıya çıkıp kontrol etmeniz gerekir. Eğer çatı seviyesinin altındaysa, yarım metrelik pimaş borusu ile ek yapabilirsiniz.
 • Pimaş borusunun çatıya neden çıkması gerektiğini açıklamıştık. Eğer çatıya çıkan pimaş borunuzun ağzı kapalıysa, banyonuzdan kötü kokular gelmesi kaçınılmazdır. Boru içindeki kokunun çıkabilmesi için, çatıdaki pimaş borusunun ağzını açmanız gerekir.

Banyodaki koku problemi için firmamızı arayınız. Firmamız koku tespitinde Türkiye’deki öncü firmalardan biridir.  Koku tespit cihazı ile kokunun kaynağını açık bir şekilde görebilmektedir. Koku tespit cihazı ile PVC borularına gönderilen kimyasal ilaç sayesinde, koku görünür hale gelmektedir. Bu sayede koku bir duman gibi göründüğü için kaynağının tespit edilmesi çok daha kolay olur.

Sağlığınız için, huzurlu bir yaşam için mutlaka koku tespiti yaptırınız.

Soru ve görüşler (6)

Banyo Kokusu Nasıl Giderilir? hakkında görüşler ve sorular
 • 1 ay önce

  Tesisat komple değişti ve banyo tuvalette ozellikle akşamları başlayan bir koku var . Banyo lavabosundan geldigini tahmin ediyorum. Eski tesisatta bu sorun yoktu. Lavabo açıcı kullanınca iki üç gün koku olmuyor sonra tekrar başlıyor.

  Yanıtla -
  1. Tesisatın cihazlarla kontrol edilmesi gerekir, büyük ihtimalle tesisatta usta hatası çıkacaktır…

   Yanıtla -
 • 1 ay önce

  4.katta oturuyorum bütün giderlerden lağım koku geliyor sirkeli su,kaynar su,bütün temizlik aparatlari kullandım ama olmuyor bıktım psikolojim bozuldu ne yapmam gerekiyor

  Yanıtla -
  1. Cihazlarla kontrol edilip sorun garantili şekilde tamamen ortadan kaldırılabilir…

   Yanıtla -
 • 12 ay önce

  ben 6 ay once yeni bir daireye taşındım banyomda feci bir lavabo kokusu var
  önce boruları S yapın dediler yaptım
  sonra sıcak sularla temizledim sonra lavabo temizleyicilerle
  ama yine de gecmedi
  bazen tüm eve yayılıyor özellikle rüzgarlı havada 🙁 çok pis kokuyor tüm evi durmadan havalandırmak durumunda kalıyorum üstelik sprey kokularla daha da feci kokuyor 🙁

  Yanıtla -
  1. merhaba
   sprey kokularla lağım kokusun baskılayamazsınız, kokunun çıkış sebebini bulup gidermekten başka çözümü yoktur, bizim gibi cihazlı koku tespiti yapan firmalar özel cihazlar sayesinde sorunun çıkış noktalarını belirleyerek gerekli tadilatı yaparak garantili şekilde bu sorundan kurtulmanızı sağlayacaktır

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek