Atık Su Tıkanıklığı Açma

Atık su tıkanıklığı açma, eski yöntemlerin aksine günümüzde robot cihazlarla kırmadan yapılabilen bir işlemdir. Günümüzde belli başlı tıkanıklık açma firmaları, atık su borusu tıkanıklığı açma işlemlerini kameralı görüntüleme cihazı ve robot cihaz kullanarak kırmadan kısa sürede çözüme kavuşturmaktadır.

Pis Su Gideri

Pis su gideri olarak bilinen gider hatları; tuvalet, lavabo, banyo gibi kullanım sonrası tahliye edilmesi gereken pis suyun atılmasını sağlayan gider hatlarıdır. Bir dairenin pis su gideri boruları, birbirine bağlıdır ve ana gider borusunda kesişirler. Ana gider borusu ise kanalizasyon sistemine bağlıdır. Bazı binaların kendine ait logar kuyusu bulunurken, daha ufak binaların pis su gider borusu doğrudan belediyenin kanalizasyon sistemine bağlıdır.

Pis Su Gideri Tıkanıklığının Nedenleri

Atık su boruları ihtiyaç durumuna göre geniş çaplı veya daha ufak çaplı olarak döşenir. Lavabolardaki atık suyun tahliyesi daha az olduğu için, çapı ufak olan pimaş boruları kullanılır. Tuvaletlerde ise atık suyun tahliyesi daha fazla olduğu için geniş çaplı atık su boruları kullanılır. Pis su borusunun çapı ne kadar geniş olursa olsun, belli başlı nedenlerden dolayı tıkanabilmektedir.

 • Duşa kabinin pis su gideri tıkanıklığının nedeni çoğu zaman dökülen saçlarımızdır. Bunun dışında sabun atıkları da duşa kabin atık su borularını tıkayabilmektedir.
 • Küvetlerin atık su boruları da dökülen saçlardan ve vücut kıllarının pis su giderine girmesinden tıkanabilmektedir.
 • Banyo lavabolarında tıkanıklığın sebebi ise atık su giderine attığımız sakal kıllarıdır. Ayrıca sabun atıkları yine lavaboların pis su giderlerini tıkayabilmektedir.
 • Banyo giderlerinde tıkanıklığın en büyük nedenlerinden biri yine kıllardır. Banyo zeminine dökülen kıllar banyoların pis su giderlerinde tıkanıklığa sebep olmaktadır.
 • Tuvaletlerin atık su gider borularındaki tıkanıklık nedenleri çok daha farklı olabilmektedir. Tuvalet ve klozet gideri boruları daha geniş olduğu için saç kılı gibi atıklar tıkanıklığa sebep olmaz bunun dışında rulo halinde tuvalete atılan tuvalet kâğıtları, temizlik bezleri, suda erimeyen kalitesiz tuvalet kâğıtları, tuvalet kokuları veya oyuncaklar tuvaletlerde atık su borusu tıkanıklığına sebep olmaktadır.
 • Mutfak lavabolarının atık su boruları ise yemek atıklarından ve yağdan dolayı tıkanabilmektedir. Yemek atıkları, tabaklar yıkanırken atık su borularına girebilmektedir. Aynı şekilde tabak dibinde kalan yağda, tabaklar sıcak su ile yıkanırken tabaktan çözülür ve atık su borusuna girer ve zamanla tıkanıklığa sebep olabilir.
 • Ana gider borusu tıkanıklığı tuvalete atılan yabancı cisimlerden dolayı tıkanabilmektedir. Bunun dışında, ana atık su borusunun logar kuyusu ile bağlantısı olan kısımda yani toprak altından geçen kısmında çökmeler meydana gelebilir. Bu durum da ana atık su borusu tıkanıklığına sebep olur.
 • Yukarıda sayılanlar dışında usta hatalarından dolayı da pis su gideri tıkanıklığı meydana gelebilmektedir. Atık su gider borularına yeterli eğim verilmezse, sık sık tıkanıklık yaşanmasına sebep olur.
 • Bazı binaların kendine ait logar kuyuları bulunur. Uzun süre bakım yapılmayan logar kuyularında pislik birikir. Logar kuyusunun pislikle dolması ana gider borusu tıkanıklığına sebep olur.

Dikkat ederseniz yukarda yazılan maddelerin çoğunluğu kullanıcılar tarafından yapılan hatalardan kaynaklanan tıkanıklıklardır. Kullanım şeklimiz tıkanıklık olayının sık yaşanmasını etkilemektedir.

Atık Su Tıkanıklığı Açma

Atık su borusu tıkanıklığı açma işlemi profesyonellik gerektiren bir işlemdir. Firmamız 14 yıldır bu işlemi bilgisayar destekli cihazlarla yapmaktadır. Bilgisayar destekli cihazlarla atık su tıkanıklığı açmanın birçok avantajı bulunur.

Atık su borusu tıkanıklığı açmada kullanılan elektronik cihazlar sayesinde:

 • Zamandan tasarruf sağlanır. Atık su borusu tıkanıklığı açma işlemi çok daha kısa sürede yapılmaktadır. Bu durum hem mekân sahibine hem de firmamıza avantaj sağlar.
 • Kesin sonuç verir. Eski yöntemlerdeki gibi deneme yanılma ile uğraşıp sonrasında tıkanıklığı açamamak gibi bir durum söz konusu değildir. Kesin ve net olarak atık su borusu tıkanıklığı açma işlemi yapılmaktadır. Ayrıca atık su tıkanıklığı açma işlemi tamamlandıktan sonra, neden tıkandığı da ayrıntılı olarak tespit edilebilmektedir.
 • Pis su borusunda olabilecek başka sorunların tespiti yapılabilmektedir. Pis su gideri tıkanıklığı açma işleminden sonra atık su borusunda başka sorun olup olmadığı elektronik cihazlar yardımı ile tespit edilebilmektedir.
 • Ekonomik katkı sağlamaktadır. Yapılan işlemler hem kısa sürdüğü için hem de işçilik maliyetini düşürdüğü için çok daha ekonomik olmaktadır.
 • Elektronik cihazlarla pis su gideri tıkanıklığı açmadaki en önemli etki kırmadan işlemin yapılmasıdır. Eski zamanlardaki gibi ortalık inşaat alanına dönmez. Aksine çalışma yapıldığına dair iz bile kalmaz.

Bilgisayar destekli cihazlar yardımı ile yapılan atık su tıkanıklığı açma çalışmalarının faydalarını belirtmiş olduk. Peki, elektronik cihazlarla pis su gideri tıkanıklığı açma çalışması nasıl yapılır?

Firmamız, robot cihazla atık su gideri açma işlemine başlamadan önce kamera ile pis su borusunda inceleme yaparak tıkanıklığın sebebini tespit etmektedir. Çünkü pis su gideri tıkanıklığı her zaman yabancı cisimlerden kaynaklanmaz. Bazen tesisattaki yapısal sorunlar da tıkanıklığa sebep olur.

Pis su gideri tıkanıklığı yabancı bir cisimden kaynaklanıyorsa, robot cihaz ile tıkanıklık açılır. Robot cihazın ucuna farklı aparatlar takılabilmektedir. Bu aparatlardan bazıları parçalayıcı özelliğe sahipken bazıları çekip çıkarma özelliğine sahiptir. Tıkanıklığa sebep olan cisme göre bu aparatlar kullanılır.

Atık su borusu tıkanıklığı açıldıktan sonra kameralı görüntüleme cihazı ile ikinci bir inceleme yapılmaktadır. Bu ikinci inceleme sayesinde, boru içinde başka sorunların olup olmadığı tespit edilir.

Örneğin, boru içinde yağlanma meydana gelmiş olabilir. Bu durum çoğu zaman mutfak lavabolarının pis su gider borularında olan bir sorundur. Yağlanma olan atık su borusunda robot cihazla çalışma yapılamaz çünkü robot cihazın hiçbir etkisi olmaz. Robot cihaz yerine, pimaş yıkama makinesi kullanılır. Pimaş yıkama makinesi ile atık su borusunun içi yıkanır ve ilk günkü gibi tertemiz olur.

Diğer bir yapısal sorun ise; pimaş borusunun eğimsiz olmasıdır. Atık gider borusunda yeterli eğim olmazsa atıklar boru içinde birikintilere sebep olur ve sık sık tıkanıklık olayı meydana gelir. Böyle bir durum tespit edilirse, firmamızın onarım ekipleri sorunu gidermektedirler.

Firmamızın onarım ekipleri her türlü onarım işlemini yapabilen profesyonel kişilerden oluşmaktadırlar.

Kameralı görüntüleme cihazı ile yapılan kontrollerde, ana gider borusunun çökmüş olduğu da tespit edilebilir. Ana gider borusunun çökmesi binadaki bütün daireleri olumsuz etkileyen bir sorundur. Bu gibi durumlarda çöken borunun sökülüp yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

Firmamızı Diğer Firmalardan Ayıran Özellikler

 • Firmamız, Türkiye’de İSO9001 belgesine sahip tek tesisat firmasıdır.
 • 35 servis aracı ile Türkiye’nin en geniş mobil ağına sahip tesisat firmasıdır.
 • İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet verirken fiyat farkı almamaktadır.
 • İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet vermemize rağmen en geç 2 saat içinde adresinize ulaşmaktayız.
 • 2004 yılında pis su borusu tıkanıklığı açma hizmeti vermeye başlayan firmamız, robot cihaz teknolojisini Türkiye’ye ilk tanıştıran firmadır.
 • Tesisat sektörünü yurtiçinden ve yurtdışında takip ederek, sürekli gelişmeye çalışan bir firmadır.
 • Müşteri memnuniyetini ön planda tuttuğumuz için en uygun fiyatlarla hizmet vermekteyiz.

Atık su gideri tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız ve bu sorun sık sık tekrarlanıyorsa, firmamızdan servis talebinde bulunabilirsiniz. Ekiplerimiz adresinize gelsinler ve atık su borusunu detaylı olarak inceleyip sizlere rapor sunsunlar. Böylece tıkanıklık sorununuzu kalıcı olarak çözüme kavuşturalım.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek