Lavabo Neden Tıkanır ve Tıkanmaması İçin Ne Yapmalı

Lavabo neden tıkanır sorusunun birçok cevabı mevcut. Banyo, mutfak lavaboları gibi sıklıkla kullanılan alanlar daha çok tıkanıklığın olduğu alanlardır. Lavabo tıkanıklıklarının tek bir nedeni olmamakla birlikte, yanlış döşenmiş pimaş, kalitesiz malzeme gibi unsurlarda lavabo tıkanıklığına sebep olabilmektedir.

Bir diğer yazımızda Lavabo tıkanıklığı nasıl açılır? sorusuna yanıt vermiştik. Dilerseniz lavabo tıkanıklığı nasıl açılır yazımızı okuyabilirsiniz.

Uzun yıllardır tesisat sektöründe su kaçağı tespiti, tıkanıklık açma ve petek temizliği gibi sorunlara çözüm üreten firmamız, lavabo tıkanıklığı konusunda sıklıkla karşılaşılan tıkanma nedenlerini bir araya getirdi.

Lavabo neden tıkanır?

  • Mutfak lavabosunda meyve, sebze yıkanırken gideri tıkayabilecek toprak vb.
  • Yemeklerden sonra bulaşık yıkanırken tabaklardaki yemek artıkları
  • Mutfak giderine dökülen yemek yağları (tıkanmaya en çok sebep veren etkenlerden biridir)
  • Lavabo giderinin eğimsiz olması
  • Lavabo giderinin çöküntüye uğraması
  • Yapı inşaat halinde iken giderlerin (pimaşların) içerisine harç, çimento ve inşaat atıklarının dökülmesi
  • 90 derece dirseklerin kullanılması

Özellikle gider boruları eğimsiz ise lavabo içerisine dökülen herşey borunun dibine çökerek orda sertleşip zamanla çoğalarak boruyu tamamen çimento dökülmüş gibi kapatacaktır. Dolayısıyla tamamen tıkalı olduğu için çözülen pislik borudan akıp gidemez.

Lavabo tıkanıklığı nasıl açılır?

Lavabo tıkanıklığını açacak bazı yöntemler olsa da, hiçbir çözüm önerisi robot cihazlar ile açılan lavabo giderleri kadar temiz ve uzun süreli olmayacaktır. Yaygın olarak lavabo açıcı kimyasal ürünler kullanılır, ancak tesisat firmamız bu çözüm yolunu tavsiye etmemektedir.

Bu kimyasal ürünler reaksiyon esnasında ani sıcaklık artışına sebep olur ve yüksek dozda asit ortaya çıkar. Fokurdama esnasında sıçrayan kimyasal vücudunuz ile teması halinde cildinize zarar verebilir. Bunun yanı sıra gider borularını dahi eritebilecek kadar yüksek dozda asit ortaya çıkar.  Bu nedenle lavabo tıkanıklığı için uzman tesisatçılardan yardım istemenizi öneririz.

Gideri açmak için ne yapmalı?

Bu durumda o tıkanıklığı açmak için matkap etkisi yapacak o sertleşmiş tabakayı parçalayacak bir sistem gerekmektedir. Bu sistemde kanal açma makinesi dediğimiz toplumda robot diye adlandırılan makinelerdir. Bu makinelerin helezon yayları ve ucundaki açma aparatları gidere salınarak makinenin bu yayı ve ucundaki ucu çevirerek ileri doğru itmesi ile oradaki sert tabakayı delip parçalayarak giderinizin açılmasını sağlar.

Tüm bu çalışmalar esnasında müşterilerimizin aklına gelen iki soru olur. Birincisi tekrar tıkanma olur mu? İkincisi makine boruya zarar verir mi? Birincisine cevap vererek başlayalım. Tekrar tıkanma olmaması için kamera sistemi ile boru içerisini görüntüleyerek size de gösteriyoruz. Bu sayede boruda ne var ne yok tam açılmış mı kendi gözlerinizle görüyorsunuz. Firmamız tüm işlerini garantili olarak yaptığı için herhangi bir kuşkuya yer olmaz. Açılan gider tıkanıklıklarından sonra boruda herhangi bir eğim sorunu yoksa, çökme vb. bir durumla karşılaşmazsak eğer tekrar ücretsiz bir şekilde işlem yapılır.

Firmamız robotlu cihazlar ile kısa sürede en zor tıkanıklıkları dahi açar, bizi arayarak servis kaydı oluşturunuz. En kısa sürede ekibimiz kapınızda olsun. İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet vermekteyiz.

İstanbul Anadolu Şube 0216 391 88 88

İstanbul Avrupa Şube 0212 621 88 88

Lavabo giderinin tekrar tıkanmaması için ne yapmalı?

Öncelikle tıkanıklığa sebep olan tüm etkenlerden kaçınmalısınız. Yazımızın en başında bulunan “Lavabo neden tıkanır?” başlıklı paragrafta bulabilirsiniz. Bu kriterlere dikkat ederek uzun süre tıkanıklığı önleyebilirsiniz.

 

 

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek