Kanalizasyon Açma – Tıkalı Kanal Nasıl Açılır?

Kanalizasyon tıkanıklığı açma çalışmaları kurumsal firmalar tarafından yapılır. Firmamız, profesyonel olarak kanalizasyon tıkanıklığı açma çalışmaları yaparken, hiçbir yeri kırmadan ve kısa sürede çalışmaları tamamlamaktadır.

Kanalizasyon Neden Tıkanır?

 • Kanalizasyon tıkanıklığı tek bir daire ile ilgili bir durum değildir. Apartmandaki veya sitedeki bütün dairelerin sorunudur. Çünkü bir apartmanda veya sitede oturanların tuvalet ve lavaboya attıkları yabancı cisimler, dairenin tuvaletini veya lavabosunu tıkanmazsa bile kanalizasyon tıkanmasına sebep olabilir.
 • Binanın kanalizasyon hattı, kanalizasyon kuyusuna doğru eğimli bir şekilde yapılmaktadır. Ancak nadiren de olsa kanalizasyon hattının eğimi yetersiz gelmektedir. Kanalizasyon borularında yeterli oranda eğim bulunmazsa atık su, boru içinde bekleyerek tıkanıklığa sebep olmaktadır. Bu tür sorunlarda cihazla tıkanıklığa müdahale edilirse bile kısa süre sonra su, tekrar boru içinde birikir ve tekrar kanalizasyon tıkanması meydana gelir.
 • Kanalizasyon hattı yapılacağı zaman kaliteli malzeme tercih edilmelidir. Kaliteli malzeme sayesinde kanalizasyon hattının ömrü uzun olur ve maliyeti azaltır. Ancak daha ucuza mal etmek için ucuz malzeme kullanılması da söz konusudur. Kalitesiz malzemeden dolayı, kanalizasyon borularında kırık, çatlak ve çökmeler meydana gelir. Bu durum da kanalizasyon tıkanıklığına sebep olur.
 • Apartmandaki dairelerin tuvalete veya lavaboya attıkları yabancı cisimler kanalizasyon tıkanıklığına sebep olabileceği gibi lavabolara dökülen yemek atıkları ve yağ da kanalizasyon tıkanmasına sebep olmaktadır. Kanalizasyon borusu içinde biriken atık yağ, boruya yapışarak borunun iç çapını daraltır ve atıkların geçmesini zorlaştırır bu durum, bazen geçici tıkanıklıklara bazen de kalıcı kanalizasyon tıkanıklığına sebep olur.
 • Kanalizasyon boruları betondan yapılan ve künk adı verilen borulardan oluşmaktadır. Künk borular, birbirine ek yapılırken pimaş boruları gibi suyun sızmasını engelleyen contaları bulunmaz. Bu nedenle ek yapılırken çok dikkatli ve boşluk kalmayacak şekilde birleştirilmelidir. Aralarında boşluk kaldığında boru içine toprak girerek kanalizasyon borusunun tıkanmasına sebep olur.
 • Kanalizasyon tıkanmasının bir diğer sebebi ise; kanalizasyon kuyusunun dolmasıdır. Lağım kuyusu, kanalizasyon hattına bağlanmadan önce atıkların toplandığı kuyulardır. Bu kuyuların bakımları düzenli olarak yapılmadığında atıklar kuyu içinde birikir ve kanalizasyon borusundan rögar kuyusuna akan atıklar boru içinde birikir ve tıkanıklık yaşanmasına sebep olur.

Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Kanalizasyon tıkanıklığı sık meydana gelen bir sorun değildir. Ancak meydana geldiğinde de bütün apartman sakinlerini etkileyen olumsuzluklara sebep olur.

Evlerde veya iş yerlerinde tuvalet tıkanıklığı veya lavabo tıkanıklığı meydana geldiğinde bazı yöntemlerle tıkanıklık açılabilir. Ancak kanalizasyon tıkanıklığı açmak için uygulayabileceğiniz hiçbir yöntem bulunmamaktadır. Tıkalı kanalizasyon açma çalışması için tesisat firmasından yardım almanız gerekir.

Her tesisat firması kanalizasyon tıkanıklığı açma çalışması yapmamaktadır. Kanalizasyon tıkanıklığı açan firma özel cihazlarla kanalizasyon tıkanıklığı açma çalışması yapmaktadır. Cihazların fiyatı yüksek olduğu için her tesisat firması bu cihazlara sahip değildir. Cihaz olmadan tıkanmış kanalizasyonu açma çalışması sağlıklı sonuç vermemektedir. Çünkü kameralı görüntüleme cihazı gibi cihazlar sayesinde kanalizasyon tıkanıklığının sebebi tespit edilir ve tıkanıklığın türüne göre müdahale edilir.

Firmamız 2003 yılından beri, kanalizasyon tıkanıklığı açma çalışması yapmaktadır. Kullandığımız cihazlar sayesinde, kısa sürede kesin çözümler üretmekteyiz.

Servis kaydı oluşturduğunuzda, ekiplerimiz bir saat içinde adresinize gelerek çalışmalara başlamaktadırlar. Ekiplerimiz kanalizasyon tıkanıklığı açma çalışmasına başlamadan önce kameralı görüntüleme cihazı kullanmaktadırlar. Kameralı görüntüleme cihazı tıkanıklığı açmak için kullanılmaz, sadece borunun içinin incelenmesi için ve tıkanıklığın neden kaynaklandığını tespit etmek için kullanılır.

En sık karşılaşılan tıkanıklık türü; borunun içinde bulunan yabancı cismin boruyu tıkayarak suyun akışını engellemesidir. Bu gibi tıkanıklık türlerinde, kanal açma makinesi kullanılır. Kanal açma makinesinin ucuna özel bir aparat takılır. Bu aparat ile tıkanıklığa sebep olan cisim parçalanır ve ya çekip çıkarılır. Kanal açma makinesi ile kanalizasyon tıkanıklığı açma çalışması tamamlandıktan sonra kameralı görüntüleme cihazı ile kanalizasyon borusunun içi tekrar incelenir. Bu sayede tıkanıklığın tamamen açılıp açılmadığı veya kanalizasyon borusunda başka sorun olup olmadığı kontrol edilmiş olur.

Tıkalı logar açma çalışması sırasında, kamera ile inceleme yapılırken kalitesiz olan künk borusunun çökmesi ile karşılaşıldığında kanal açma makinesi kullanılmaz. Bu tür sorunlarda, borunun içi moloz ve toprakla dolduğu için kanal açma makinesi ile temizlenemez. Sorunun çözümü için çökmüş olan künk borusunun sökülüp yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Bu durumda firmamızın onarım ekipleri ilgili adrese yönlendirilir ve sorunlu olan bölgede çalışmalar yapılır.

Kanalizasyon açma çalışmaları sırasında karşılaşılan bir diğer sorun ise logar kuyusunun pislikle dolmasıdır. Logar kuyusunu pislikle dolup dolmadığı logar kapağı açılarak tespit edilir. Zaten logar kuyusu pislikle dolduğunda çevreye kötü kokular yayılır. Logar kuyusunun yerinin bilinmediği durumlarda olabilmektedir. Apartman sakinleri logar kuyularının bakımını yapmadıkları zaman, logar kuyusunun yeri unutulur ve toprak altında kalarak kaybolur.

Lağım kuyusunun yeri bilinmiyorsa, firmamız detektör cihazı ile kuyunun yerini tespit etmektedir. Kanal açma makinesinin ucuna sonda verici adı verilen cihaz takılarak kanalizasyon borusunun içine gönderilir. Personellerden biri kanal açma makinesini kullanırken diğer personel detektör ile toprak üstünde sonda vericinin sinyallerini takip eder. Bu sayede kayıp olan logar kuyusunun yeri kısa sürede tespit edilir.

Logar kuyusunun yeri tespit edilip kapağı açıldıktan sonra vidanjör ile kuyunun içindeki pislikler temizlenir. Logar temizleme işlemi yapıldıktan sonra logar kuyusu yıkanır.

Firmamız her türlü kanalizasyon tıkanıklığını açma çalışmalarını yapmaktadır. Gerekirse yeni kanalizasyon hattı döşemektedir. Firmamız kullandığı cihazlar ile size en uygun fiyatlarla hizmet vermektedir.

Soru ve görüşler (4)

Kanalizasyon Açma – Tıkalı Kanal Nasıl Açılır? hakkında görüşler ve sorular
 • 5 sene önce

  iş yerinde tıkalı bir kanal var, tıkalı kanal da açabiliyor musunuz, kanalizasyon değil

  Yanıtla -
  1. Firmamız her türlü tıkanıklık açma çalışması yapmaktadır. Tıkalı kanal açma çalışmasında da önce görüntüleme cihazı ile kanalın içi incelenir. Ardından kanal tıkanıklığının sebebi belirlenir ve tıkalı kanal açma çalışması kesin olarak tamamlanır.

   Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Usta bizim burda kanalizasyon tıkanıklığı var galiba. bahçede hep pis koku geliyor. ben kendim açar mıyım

  Yanıtla -
  1. Kanalizasyon tıkanıklığı açma çalışmaları, tecrübe gerektiren bir tesisat çalışmasıdır.
   Kanalizasyon açma için önce kameralı görüntüleme cihazı ile kanalizasyon borusunun içi incelenmeli ve tıkanıklığın sebebi belirlendikten sonra kanalizasyon açma çalışmasına geçilmelidir.

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek