Kanalizasyon Açma

Kanalizasyon sistemi atık suların borular yardımıyla toplanıp atılmasını sağlayan bir alt yapı sistemidir. Künk ya da buz adı verilen bu borularda belli bir akış hızı oluşturulmakta ve bu sayede bu boruların tıkanmaması sağlanmaktadır. Binaların artmasıyla mevcut kanalizasyon sistemlerinin yetersizliği ve bu sistemlerde bozulmaların meydana gelmesi kaçınılmaz olmaktadır. Binaların eskimesiyle ve yoğun kullanımıyla birlikte tesisatlardaki bozulmalar ve tıkanmalarda artış gözlenmektedir. Kullanım hatalarının da özellikle tesisat tıkanmasında büyük etkileri olmaktadır. Lağım ve kanalizasyonlar tıkandıkları zaman sadece yaydıkları kötü kokuyla değil, hijyen açısından da büyük tehdit oluşturmaktadırlar. Bu sebeple tıkanan bir kanalizasyonun hemen açılması gerekmektedir. Kanalizasyon açma, tıkanan kanalizasyonların çeşitli yöntemlerle temizlenmesi işleminin genel adıdır. Eski dönemlerde oldukça zahmetli ve yapılması zor bir iş olan, hijyenik koşulları açısından temizleyene büyük sıkıntılar yaşatan bu işlem, yeni teknolojiyle birlikte artık daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Kanalizasyon-acma-yollari

Kanalizasyon tıkanıklığı eğer ana bir borudaysa bu tıkanıklığı açma işlemini şehrin sular idaresi üstlenmektedir. Ancak kanalizasyon tıkanıklığı bir binada meydana gelmişse, bu tamamen bina sahiplerinin sorumluluğundadır. Bu tip daha ufak çaplı kanalizasyon açma işlerinde çeşitli cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazların kullanımıyla birlikte işkence olmaktan çıkan bu işlem, aynı zamanda da betonu kazmak gibi zahmetli ve maliyetli işlerden de kurtulmaya olanak tanıyor. Kanalizasyon tıkanıklıklarında en önemli sebep sert atıkların tuvaletlere atılmalarıdır. Binaların genellikle borularında meydana gelen tıkanma, uzun süreli temizlenme işlemi yapılmayan binalarda ve tadilat işleri sırasında dökülen harç, kum gibi kalıntılar sebebiyle meydana gelebiliyor. Kanalizasyon açma makineleri hızlı ve pratik bir şekilde kanalizasyonun açılma işlemini gerçekleştirebiliyorlar. Bu hizmetlerde öne çıkan uygulamalar kırmadan temizlik işleminin yapılmasına dayanıyor.

Kanalizasyon-neden-tikanir

Yurt dışında üretilen kanalizasyon açma cihazları, oldukça yüksek fiyatlara satılıyorlar. Bilgisayar teknolojisine sahip bu cihazlarda ayrıca, kullanım konusunda uzman bir operatörün cihazı kullanması önem taşıyor. Tıkalı olan kanala gönderilen kameralı robot, kanal içerisinde bulunan, kâğıt, bez, saç, moloz ve benzeri tüm atıkları tespit ederek parçalayacaktır. Daha sonrasında sisteme gönderilen basınçlı su yardımıyla dışarı atılan bu atıklar uzaklaştırıldığından kanalizasyon sistemi eskisi gibi çalışmaya başlayacaktır.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek