Pisuvar Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Pisuvar tıkanıklığı, lavabo veya tuvalet tıkanıklıklarına göre farklılık gösterir. Pisuvar tıkanıklıklarının en büyük nedenlerinden biri kireçlenmedir. Kireçlenmeden dolayı tıkanan pisuvarları, lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri ile açmak zordur. Nedeni ise; kireçlenme taşlaştığı için klasik yöntemlerle açılamamasıdır.

Pisuvar Tıkanıklığının Nedenleri

  • Pisuvarlara normal atıklar atılmadığı için, atıklardan kaynaklanan tıkanıklıklar yaşanmaz.
  • Pisuvarların en büyük tıkanıklık nedenleri kireçlenmedir.
  • Ayrıca pisuvar bağlantılarının olduğu ana hat tıkanıklıkları yüzünden de tıkanması söz konusu olabilir.
  • Pisuvar gider hattının meyilsiz olması da tıkanıklıklara neden olabilir.

Alışveriş merkezlerinde veya benzin istasyonları gibi işlemelerde çok sık kullanılan pisuvarlar, tıkandıklarında sorumlu kişiler lavabo açıcı kimyasal kullanarak sorunu çözmeye çalışırlar. Lavabo açıcı kimyasallar genellikle organik atıkları parçalamada etkilidir. Kireçlenmeden kaynaklanan pisuvar tıkanıklıklarında etkili olmaz.

Tıkalı Pisuvar Nasıl Açılır?

  • Pisuvar tıkanıklığının en büyük sebeplerinden birinin kireçlenme olduğunu belirtmiştik. Kireçlenmeden dolayı, kireç çözücü porçöz kullanılabilir.
  • Ancak porçöz, sadece yakın mesafelerdeki kireçleri çözebilir. Tıkanıklığın kaynağı daha derinlerde olursa, porçöz özelliğini yitirmiş olarak o bölgeye ulaşır.
  • Pisuvar taşı yerinden sökülerek kameralı görüntüleme cihazı ile kontrol edilmelidir.
  • Tıkanıklığın nedeni ve bulunduğu mesafe belirlendikten sonra tıkanıklık açma makinesi ile tıkanıklık açılır.
  • Tıkanıklık açma makinesinin tıkanıklığın türüne göre farklı başlıkları bulunmaktadır.
  • Farklı başlıklar sayesinde her türlü tıkanıklığa müdahale edilebilir.

Pisuvarlar tıkanmadan önce tedbir alınması daha az maliyetli olur. Pisuvar musluğunu çok az bir şekilde açık bırakmak, pisuvar borularının içinde kireçlenmeyi geciktirir. Böylece sık olarak pisuvar tıkanıklığı yaşanmamış olur.

Ancak bazı pisuvar türlerinde sensörlü çeşmeler bulunur. Bu gibi pisuvarlarda çeşmeyi açık bırakmak söz konusu olmayacağı için, pisuvar tıkanıklığı yaşanması daha sık karşılaşılan bir olaydır.

Pisuvar tıkanıklığını açmak için pisuvar taşı yerinden sökülmek zorundadır. Yukarıda belirtildiği gibi kameralı görüntüleme cihazı ile gerekli kontroller yapıldıktan sonra, robotla pisuvar tıkanıklığı açılır.

Bazı durumlarda ana hat tıkanıklığı olduğu için, pisuvarlarda taşmalar meydana gelebilir. Bu durumlarda pisuvardan tıkanıklığa müdahale etmek yerine, tıkanıklığa en yakın tuvalet veya klozetten müdahale edilir.

Firmamız, İstanbul geneli 15 servis aracı ile en geç bir saat içinde adresinize gelmektedir. Personeller gerekli kontrolleri yaptıktan sonra, ayrıntılı açıklama ile sizleri bilgilendirirler. Kameralı görüntüleme cihazı ile yapılan kontrollerin görüntülerini; istenildiği takdirde resim veya video formatında sizlere sunmaktadır. Pisuvar tıkanıklığı için firmamızı arayarak bilgi alabilirsiniz.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek