Kostikle Gider Açma – Kostik Kullanımı

Hemen hemen yılda en az 1 kez lavabo tıkanıklığı ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu can sıkıcı durumdan kurtulmak için farklı yöntemler deniyoruz. Bu yöntemlerden biri de kostikle lavabo açma yöntemidir.

Kostik İle Lavabo Nasıl Açılır?

Öncelikle kostik asit bazlı bir bileşendir. Bu nedenle yanlış ve bilinçsizce kullanımlarda telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir. Kostikle lavabo açma işlemi basit olduğu kadar tehlikelidir de. Peki nasıl kullanılır?

 • Bir miktar kostik ile suyu karıştırın
 • Karışım esnasında ısı meydana gelir ve bununla birlikte buhar ortaya çıkar
 • Çıkan buharı solumayın, ciddi zararlar verir
 • Tıkalı olan mutfak, banyo veya tuvalete dökün
 • 5 dakika kadar bekleyin
 • Bol su ile yıkayın

Tıkanan gideri açmak ve diğer yöntemleri görmek için tıklayın. Lavabo açma yöntemleri nelerdir? Lavabo nasıl açılır?

Kostik Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kostik

Kostik

Sodyum hidroksit, beyaz renkte nem çekici bir maddedir. NaOH formülüyle gösterilir. Suda kolaylıkla çözünür ve yumuşak kaygan ve sabun hissi veren bir çözelti oluşturur. İnsan dokusuna kaşındırıcı bir etkisi vardır. Sodyum hidroksit (kostik soda veya sud kostik te denir), lâboratuvarda CO2 gibi asidik gazları yakalamak için kullanılır.

Endüstride birçok kimyasal maddenin yapımında, yapay ipek, sabun, kâğıt, boya, deterjan endüstrisinde ve petrol rafinelerinde kullanılır. Ayrıca serigrafide pozitif20 ile beraber kullanılır. Bir bazdır. Su ile tepkimeye girdiğinde yaklaşık 5 dakika içinde sıcaklığı 50 Santigrat dereceye çıkar ve yaklaşık 15 dakika sıcak kalır. (bkz. https://tr.wikipedia.org/wiki/Sodyum_hidroksit)

Kostik İle Lavabo Açmak Doğru Bir Yol Mu?

Kostik Zararı

Kostik Zararı

Çoğu zaman tıkanıklık için kullanılan kostik, doğru kullanılmadığında istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Kostik kaynar su ile reaksiyona girdiğinde oldukça tehlikeli bir madde ortaya çıkar. Bu sepeble kostikle gider açma işlemi yaparken kişisel güvenliği sağlamalıyız. Eldiven, gözlük ve maske kullanmaktan kaçınmayın.

Lavabo açmak için kostik kullanmak pek tavsiye edilmese de bazı durumlarda kullanılabilir. Aşırı derecede kostik kullanmak gider borularındaki contalara zarar verebilir ve ileride su kaçağına zemin hazırlayabilir.

Resimde göreceğiniz üzere vücut ile teması halinde kostik oldukça tehlikelidir. Reaksiyon esnasında ortaya çıkan asit vücut ile teması halinden kaçınınız. Kostikle gider açma eylemini firmamız önermez. Yine de kullanıp kullanmamak sizlerin insiyatifindedir, kostikle lavabo açarken dikkatli olmanızı şiddetle öneririz.

Kostik ile sıcak su reaksiyona girdiğinde çıkan buharı solumayın ve kapalı bir ortamda iseniz pencereleri açınız. Ayrıca unutmamak gerekir ki, sıcak suyu kostiğin üzerine yavaşça dökünüz, aksi takdirde sıçrayarak vücudunuza gelebilir.

Yine de kostik ile lavabo açma işlemini uygulamadan diğer doğal yollarla lavabo açma yöntemleri sayfamızı inceleyebilirsiniz. Lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri sayfamıza gitmek için tıklayın!

 

Kendiniz riske atmayın, tereddütte kalıyorsanız bizi arayın. Aynı gün içerisinde İstanbul’un tüm ilçelerine servisimiz bulunur.

Hemen Arayın! 0216 391 88 88

 

Soru ve görüşler (3)

Kostikle Gider Açma – Kostik Kullanımı hakkında görüşler ve sorular
 • 8 sene önce

  Kostik kullandığımızda lavabo borusunu delme veya aşındırma gibi şeyler meydana gelirmi.(ek yerlerini”contayı”aşındırır mı)?

  Yanıtla -
 • 8 sene önce

  Sıcak su Dök

  Yanıtla -
 • 8 sene önce

  Kostik borunun içinde dondu kaldı nasıl çözülür

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek