Peteklerden Ses Gelmesi

Çoğu zaman evlerimizde otururken, tesisat sisteminde tuhaf sesler geldiği olmuştur. Özellikle sessiz ortamlarda veya gece yatarken bu sesleri daha şiddetli duymaktayız. Petekten su sesi gelmesinin birkaç farklı nedeni olabilir. Bunlar farklı şartlar altında farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Petekten su sesi gelmesi; malzeme kalitesi, arızalar veya tesisat bakımının ihmal edilmesi gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Kalitesiz Peteklerden Dolayı Ses Gelmesi

Ev alırken fiyatını dikkate alarak ev alırız. Ancak evde kullanılan malzemelerin kalitelerini ve markalarını bilmeyiz. Bilmemiz bir yana bu konuda hiçbir araştırma dahi yapmayız.

Peteklerde de aynı durum geçerlidir. Petekler imal edildikleri zaman fırınlı boya ile boyanması gerekir. Ancak bazı kalitesiz petekler ucuz olması için fırınlı boya ile boyanmaz. Peteğin fiyatının ucuz olması için kalitesiz bir boyama işlemi yapılmaktadır. Kalitesiz boyama işlemi nedeniyle petek kullanılmaya başlandığında, peteğin iç kısmındaki boya zamanla sökülmeye başlar. Kalıp halinde sökülen boyalar, peteğin içine su girdiğinde su ile birlikte peteğin içinde petek çeperine çarpmaya başlar. Böylece kombiden tık tık ses gelmesine neden olur.

Peteklerden tık tık ses gelmesinin bir diğer nedeni ise genleşmedir. Petek ısındığı zaman imal edilmiş olduğu malzeme, ısıdan dolayı genleşmeye başlar. Bu genleşme bir süre sonra durur. Aynı şekilde petek soğuyunca da aynı ses gelmeye devam eder. Genleşme durduğu zaman ses kesilir. Ancak bu ses sadece petek ısındığında veya soğuduğunda gelir.

Tesisat temizliği yapılmayan yerlerde de petek ve borudan ses gelebilmektedir. Petek içinde oluşmuş tortular, su ile birlikte hareketlenerek peteğin çeperine çarpar ve petekten ses gelmesine neden olur. Kalorifer borusu içinde kireçlenme meydana gelmişse, bazı durumlarda kombi borusundan ses gelmesine neden olur

Termostatik Vanadan Ses Gelmesi

Termostatik vanadan ses gelmesi vana içinde bulunan iğneden kaynaklanmaktadır. Termostatik vanalar otomatik ayarlı olduğu için, içinde bulunan iğne suyun etkisi ile devreye girip çıkmaktadır. Termostatik vana bozulduğu zaman; vana içinden geçen su, iğneyi kontrolsüz olarak hareket ettirmeye başlar. Bu nedenle petekten tık tık ses gelmesine neden olur. Termostatik vanadan ses gelmesini engellemek için termostatik vananın değişmesi gerekir.

Petekten Su Sesi Gelmesi

Petekten su sesi gelmesi petek içinde hava olduğunu gösterir. Hava oranı yüksekse, su devir daim yaptığı sırada ses çıkarır. Bunun için pürjör anahtarı ile petekte bulunan pürjör vanasını gevşeterek peteğin havasını almalısınız.

Tesisat Temizliğini Yapmanızın Önemi

Petek ve tesisat sorunlarının birçoğu ihmal edilen tesisat bakımlarından kaynaklanmaktadır. Her 2 yılda bir düzenli olarak tesisat temizliği mutlaka yapmalısınız. Petek yıkama işlemi ile hem petekleriniz hem de tesisat borularınız temizlenir. Böylece rahatsız edici birçok sesi engellemiş olursunuz.

Ayrıca tesisat temizliği, yani petek yıkama işlemi ile hem tesisatınızın ömrünü uzatırsınız hem de verimli ve tasarruflu olarak ısınmış olursunuz. Tesisatınızda meydana gelen sorunlar için firmamızı arayarak hem ayrıntılı bilgi alabilirsiniz hem de çözüm önerilerimizi öğrenmiş olursunuz.

Soru ve görüşler (2)

Peteklerden Ses Gelmesi hakkında görüşler ve sorular
 • 2 hafta önce

  Petekten çok az bi ya da iki defa tınn diye ses geliyor petek Temizliği yapıldı bina 3 yıllık bina nedendir acaba

  Yanıtla -
  1. Kalorifer peteğinden ses gelmesi ve sizin dediğiniz gibi bir iki kez tın diye ses çıkarması, peteğin genleşmesinden kaynaklanmaktadır.
   Petekler metal olduğu için ve içine sıcak su girdiğinde genleşmeye başlar. Bu durumda petekten ses gelmesine sebep olur bu çok normal bir durumdur.

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek