Petek Temizleme İlacı ile Petek Temizliği

Petek temizliği, iki yılda bir düzenli yapılırsa peteklerde ısınma sorununu önüne geçilmiş olur. Teknotesisat, uzman kadrosu ve 20 servis aracı ile İstanbul’un tüm ilçelerine petek temizleme hizmeti vermektedir. Petek temizleme makineleri ile petekleri yerinden sökmeden temizleyen firmamız, en uygun fiyat garantisi vermektedir.


Petek temizliği için, petek temizleme ilacının kullanılması sanıldığı gibi yapılması zorunlu olan veya her zaman yapılması gereken bir uygulama değildir. Öncelikle bilinmesi gereken, kullanılan petek temizleme makinasına göre petek temizleme ilacı kullanılır.

İki çeşit petek temizleme makinası bulunmaktadır. Bunlardan biri, havayı su ile karıştırarak basınç oluşturan petek temizleme makinasıdır. Diğer ise, deposu bulunan ve makinanın motorunun uyguladığı kadar basınç elde edebilen makinadır. Deposu bulunan petek temizleme makinasında petek temizleme ilacı kullanılır.

İlaçlı Petek Temizliği Nasıl Yapılmaktadır?

İlaçlı petek temizliği, deposu bulunan petek temizleme makinalarının yardımı ile yapılmaktadır. Petek temizleme makinasının deposuna su ilave edilir ve petek temizleme makinasının motorunun uyguladığı basınçla petekler temizlenir. Ancak petek temizleme makinasının motorunun uyguladığı basınç yeterli olmadığı için, peteklerde bulunan tortular ve kireç tabakası tamamen sökülmez. Bu durumda petek temizleme ilacı devreye girer. Petek temizleme ilacı asit özelliği olan bir kimyasaldır. Kombi temizleme kimyasalı, makinanın yetersiz kaldığı tortu ve kireç tabakasının sökülmesinde devreye girer. Asit özelliği sayesinde kireç tabakasını ve tesisat sisteminde bulunan diğer yabancı cisimleri tesisat sisteminden söker.

Petek temizleme ilacının oranı çok önemlidir. Az kullanılması istenilen sonucu vermez. Çok kullanılması ise, tesisat sistemine ve kombiye zarar verir.

Petek Temizleme İlacı Kullanımı

Deposu bulunan petek temizleme makinalarının deposuna, petek temizleme kimyasalı su ile birlikte konulur. Bir metre uzunluğa sahip radyatörün temizlenebilmesi için, petek temizleme makinasının deposuna 8 litre su konulmalıdır. Orta büyüklükte bir dairede yaklaşık 6-7 radyatör bulunur. Orta büyüklükte bir dairenin bütün radyatörlerinin temizlenebilmesi için 50 – 60 litre suya ihtiyaç vardır. 60 litre su için yaklaşık bir litre petek temizleme ilacı kullanılır.

Deposu bulunan petek temizleme makinalarının petekleri temizleyebilmesi için petek temizleme kimyasalı olması gerekir. Diğer türlü petek temizleme işlemi sağlıklı olmaz.

Ancak bazı durumlarda petek temizleme ilacı kullanılamaz. Özellikle kalorifer tesisat sistemi eskiyse ve risk oluşturuyorsa, petek temizleme ilacının kullanılması tesisat sistemine zarar verir. Asit özelliği olan bu kimyasal, çürümüş olan peteklerin ve tesisat borularının delinmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlarda sadece su ile petek temizliği yapılır.

İlaçlı petek temizliğinde, petek temizleme ilacının kullanılmadığı bir diğer nokta ise alüminyum peteklerdir. Alurad petekler dekoratif ve hassas radyatör türleridir. Petek temizleme ilacı ise güçlü bir asittir. Asit özelliği nedeniyle alurad peteklere zarar vermektedir. Bu nedenle alurad peteklerde petek temizleme ilacı kullanılmaz.

Petek temizleme ilacı kullanıldıktan sonra tesisat sisteminden temizlenmesi gerekir. Tesisat sisteminde beklemesi kalorifer tesisatına zarar verir. Petek temizleme işlemi bittikten sonra petek temizleme kimyasalının tesisat sisteminden atılması için yaklaşık 30 dakika durulama işlemi yapılır. Durulama işlemi kimyasal petek temizleme ilacının tesisattan atılmasını sağlar. Ancak durulama işlemi ne kadar yapılırsa yapılsın yine de petek temizleme ilacının kalıntıları kalorifer tesisatının içinde kalır. Bu kalıntılar bile kalorifer tesisatına zarar verebilir. Bunu önlemek için nötrleştirici kullanılır. Nötrleştirici ile ilacın kalıntıları pasifiz edilir. Böylece petek temizleme ilacı özelliğini yitirerek zararsız hale gelir.

Hava ve Su İle Petek Temizliği

İki çeşit petek temizleme makinası olduğunu belirtmiştik. Bu makinalardan biri deposu bulunan ve içine su ile petek temizleme ilacı konulan makinadır. Diğer makine ise, suyun içine hava karıştırarak basınç elde edilmesini sağlar. Basınçlı su sayesinde, petek temizleme ilacı kullanılmasına gerek kalmaz. Basınçlı su, kalorifer tesisatında bulunan kireç tabakasını, tortuları, çamuru söker ve en önemlisi kalorifer tesisatındaki tıkanıklıkları açar. Bu sayede petek temizleme ilacının, tesisat sistemine olan yan etkilerinin yaşanmasına da gerek kalmaz.

İlaçlı Petek Temizliği Fiyatı

Depolu petek temizleme makinasında kullanılan petek temizleme ilacı için ekstra ücret talep edilmez. Zaten petek temizleme ilacı her durumda kullanılamaz. Yukarıda belirtilen durumlarda kullanımı uygun olmadığı için, ilacın kullanımı veya kullanılmaması fiyatı etkilememektedir. Zaten firmamız, hava ve su ile petek temizliği yaptığı için petek temizleme ilacı kullanmamaktadır. Petek temizliği fiyatını belirleyen unsurlar petek sayısı ve petek türüdür.

Petek Temizliğinde Kullanılan Petek Koruyucu Kimyasal

Petek koruma ilacı her durumda kullanılan bir ilaçtır. Kalorifer tesisatına zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. Petek temizleme işlemi bittikten sonra, tesisat sistemine gönderilen petek koruyucu kimyasal tesisat sisteminin kireç ve balçıktan korunmasını sağlar. Aynı zamanda kılcal çatlakları da onararak ilerde meydana gelebilecek kalorifer tesisatı su kaçaklarını engellemiş olur. Etkisi yaklaşık olarak 2 yıl sürmektedir. İlaç tesisat sistemine dökülür ve kombi çalıştırılır. Kombinin 1-2 saat çalışması ile petek koruyucu ilaç, bütün tesisat sistemine dağılmış olur.

Petek temizliği ilaçlı veya ilaçsız iki yılda bir yapılması gereken bir bakım çalışmasıdır. Petek temizliği sayesinde hem enerji tasarrufu sağlanır hem de tesisatın ömrü uzar. Petek temizliği yaptırmayı düşünüyorsanız firmamız ile iletişime geçerek, konu hakkında hem detaylı bilgiye sahip olursunuz hem de petek temizliği fiyatı hakkında net bilgiye sahip olursunuz.

 

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek