Merkezi Sistem Kalorifer Petek Temizliği

Merkezi sistem kalorifer petekleri ısınmıyorsa Teknotesisat; petekleri yerinden sökmeden özel cihazlarla tek tek temizlemektedir. İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet veren Teknotesisat, ilçenin uzak olmasından dolayı fiyat farkı almamaktadır. Kaliteli ve güvenli hizmet almak için firmamızı arayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Merkezi Sistem Kalorifer Nasıl Çalışır?

Merkezi sistem kaloriferlerin enerji kaynağı doğalgaz olabileceği gibi, katı yakıt veya fuel oil de olabilmektedir. Ancak kullanılan yakıt türüne göre kazan kullanılmalıdır. Merkezi sistem kaloriferde bir kazan bulunur. Kazanın içindeki su, uygun enerji kaynağı ile ısıtılır. Bütün binaya veya siteye borular aracılığı ile taşınan su, peteklerin ısınmasını sağlar.

Binaların ihtiyaçı olan ısı miktarı hesabına göre kazan seçimi yapılır. Hesaplamaların dışında küçük kazan kullanılırsa, kazan dairesine yakın olan daireler ısınır ancak uzak olan daireler ısınamaz. Büyük kazan kullanılması durumunda ise, gereksiz enerji sarfiyatı olur ve faturaların yüksek gelmesine neden olur.

Merkezi Isıtma Sisteminde Termostatik Vana Kullanımı

Termostatik vana üstünde bulunan sensör aracılığı ile ortamın ısısını ölçer ve ayarlanan değere göre, radyatöre su giriş çıkışını kontrol ederek ortamın ısısını ayarlar. Termostatik vana kullanımı tasarruf etmenizi sağlar. Çünkü ayarladığınız değerin üstüne veya altında bir ısı oluşmasına müsaade etmez.

Termostatik vanada dikkat edilmesi gereken bir hususta, vananın önünde bulunan sensörün önünün kapatılmamasıdır. Termostatik vananın önüne koltuk, masa gibi ev eşyaları konulduğunda, termostatik vana ortamın ısısını yanlış algılar ve radyatöre su girişine müsaade etmez böylece ortamın ısınmasını engellemiş olur.

Isı Pay Ölçer Nedir?

Isı pay ölçer, radyatör üstüne monte edilen ve iki adet sensörü bulunan elektronik cihazdır. Bir sensör radyatörün ısını ölçerken diğer sensör ortamın ısısını ölçer. Ölçüm işlemini belli aralıklarla yapan ısı pay ölçer, bu sayede tüketilen enerjiyi hesaplamaktadır.

Merkezi Isıtma Sisteminde Isı Pay Ölçer Kullanımı

Merkezi ısıtma sistemi yönetmenliğinde ısı pay ölçer kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Böylece daha az enerji kullanan daireler ile daha çok kullanan daireler eşit fatura ödemek zorunda kalmamaktadır. Isı pay ölçer kullanılmadan önce, merkezi ısıtma sistemi faturası daire sayısına bölünerek ödenirdi. Tatile giden veya uzun süre boş kalan daire sakinleri de faturayı ödemek zorundaydılar. Ancak ısı pay ölçer sayesinde bu adaletsizlik kaldırılmış oldu.

Merkezi Isıtma Sisteminin Avantajları

Merkezi ısıtma sistemi bireysel ısıtma sistemine göre enerji tasarrufu konusunda daha avantajlıdır. Çok katlı binalarda bireysel sistem kullanılması, üst dairenin alt dairenin ısısını almasına neden olmaktadır. Bu nedenle üst daire daha az enerji ile alt katında ısını alarak ısınır. Alt katta oturanlar ise ısınabilmek için daha fazla enerji tüketmek zorundadır.

Ancak merkezi ısıtma sisteminde, bütün bina eşit oranda ısınmaktadır. Isı yalıtımı da yapılmışsa çok daha az enerji ile yüksek ısı elde edilir. Isı pay ölçer kullanımının zorunlu olması ile kullanılan enerji kadar fatura ödenir.

Ayrıca dairelerde termostatik vana kullanıldığında, en ideal ısı elde edilir. Oda sıcaklığının 1 derece fark etmesi yaklaşık %6 daha fazla enerji tüketilmesi anlamına gelir.

Merkez Isıtma Sistemi Dezavantajları

Merkezi ısıtma sisteminin dezavantajlarından biri bakımı daha zordur. Bakım çalışması yapıldığında sistemin kapatılması gerekir ve bundan bütün daireler etkilenir. Bakım çalışması daha uzun sürmektedir. Kazan dairesinin bakımının yanı sıra, peteklerin havasının alınması için bütün daireler rahatsız edilir. Ancak bireysel ısıtma sistemlerinde, her daire kendinden sorumludur. Yapılan bakım çalışmasında sadece bakım yapılan daire etkilenir.

Isı pay ölçer kullanılmayan eski yapılarda, adaletsiz fatura dağılımı bulunmaktadır. Daireyi hiç kullanmayan daire sakini, en çok enerji tüketen daire ile eşit fatura ödemek zorunda kalır. Ancak ısı pay ölçer kullanımının zorunlu olması ile bu durum değişmiştir.

Merkezi Sistem Kalorifer Petek Temizliği

 • Merkezi sistem petek temizliği ilk olarak kalorifer kazan temizliği ile başlar.
 • Kazandan başlanmasının sebebi; bütün dairelerde dolaşan suyun içindeki pislikler kazanın içinde birikir.
 • Bütün pislikler kazanın içinde birikir ancak bir miktar tortu peteklerin içinde kalır.
 • Merkezi sistem temizliğinde petekler sökülmez. İşlem kazan dairesinde yapılır.
 • Dairelerin ana vanaları bulunuyorsa, yani ana kolon ile bağlantısı kesilebilirse daire içlerinde de petek temizliği yapılabilir.
 • Merkezi sistem kalorifer petek temizliği bir bütün olarak yapılmalıdır. Tek tek yapılması sağlıklı olmaz.
 • Merkezi sistem temizliği yapılırken sistemin büyüklüğüne göre 1-2 gün sistem kapalı kalabilir. Bu nedenle havalar soğumadan merkezi sistem kalorifer petek temizliği yapılmalıdır.
 • Merkezi sistem petek temizleme işlemi mutlaka makine ile yapılmalıdır. Çünkü petek temizleme makinesinin uyguladığı basınç sayesinde petekler ancak temizlenir.

Merkezi Sistem Kalorifer Temizliğinin Faydaları

 • İster merkezi sistem olsun, ister bireysel sistem olsun petek temizliği her zaman enerji tasarrufu sağlamaktadır.
 • Merkezi sistem kalorifer borularının içindeki kireç tabakası sökülerek, suyun boru içindeki dolaşımı kolaylaşır ve pompalar daha az yıpranır. Merkezi sistemin pompaları büyüktür ve tamiratı daha pahalıdır. Petek temizliği sayesinde bu maliyetten kurtulmuş olursunuz.
 • Firmamız merkezi sistem petek temizleme işleminde hava ve suyu karıştıran petek temizleme makinesi kullanmaktadır. Böylece petek temizleme kimyasalı kullanmaya gerek kalmamaktadır. Petek temizleme kimyasalının kullanılmasından sonra tesisat sisteminden tamamen arındırılması gerekir aksi durumda tesisata zarar verebilir.
 • Merkezi sistem petek temizleme işlemi bittikten sonra petek koruyucu kimyasal kullanmaktayız. Petek koruma ilacın hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.
 • Petek koruyucu ilaç, merkezi sistemin borularını ve peteklerini yaklaşık 2 yıl süreyle kireçten ve tortulardan korumaktadır.
 • Petek koruyucu ilaç, borulardaki çatlakları da onararak olası su kaçaklarını önlemektedir.

Teknotesisat; merkezi sistem petek temizleme, yerden ısıtma temizliği ve bireysel petek temizleme işlemlerinden uzman kadrosu ile en son teknoloji cihazları kullanmaktadır. Oluşturduğumuz sistem sayesinde, adresinize en geç 2 saat içinde ulaşan ekiplerimiz tesisat sorunlarınıza kesin çözüm bulmaktadır. Yaptığımız bütün işlerin faturasını kestiğimiz gibi 1 yıl da garanti altına almaktayız.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek