Yerden Isıtma Temizliği

Yerden ısıtma sistemlerinde en sık görülen sorunlardan biri de mobil borularda meydana gelen tıkanıklıktır. Yerden ısıtma borularındaki tıkanıklığın açılmasının tek yolu yerden ısıtma temizliği yaptırmaktır. Yerden ısıtma sistemi temizliği sayesinde %40 oranında yakıttan tasarruf sağlarsınız.


Yerden ısıtma sistemi, kuşkusuz en modern ısıtma sistemlerinden biridir. Her tesisat sistemi gibi zeminden ısıtma sistemi de zamanla bazı rahatsız edici problemlere neden olur. Yerden ısıtma sistemi diğer sistemlere göre daha farklıdır. Hem ısınma şekli olarak hem de konfor olarak farklılık göstermektedir.

Yerden Isıtma Sorunları

 • Yerden ısıtma sisteminde basıncın düşmesi problemi sık görülen sorunlardandır.
 • Yerden ısıtma problemleri arasında en sık görüleni kuşkusuz mobil boruların kısmen ısınmamasıdır.

Yerden Isıtma Sisteminde Basıncın Düşmesi

Alttan ısıtma sisteminde basıncın sürekli düşmesi, borularda su kaçağı olduğu anlamına gelir. Kombiye su takviyesi yapmanıza rağmen sürekli basınç düşüyorsa su kaçağı olduğu gösterir.

Su kaçağı tespiti için kullanılan akustik dinleme cihazları, yerden ısıtma sistemlerinde işe yaramaz. Çünkü akustik dinleme cihazı, su kaçağının sesini dinleyerek yapılan tespit çalışmasıdır. Oysa yerden ısıtma sistemlerinde suyun basıncı düşük olduğu için, su kaçağının sesini duymak zorlaşır. Su kaçağının olduğu yeri tespit edebilmek için bazen suyun basıncını arttırma çalışması yapılmaktadır. Bu işlem yerden ısıtma sistemine uygulanamaz. Çünkü mobil borular o kadar basınca dayanıklı değildir. Bu nedenle yerden ısıtma sistemlerinde su kaçağını tamir etmek için özel kimyasal kullanılır. Bu kimyasal bütün sistemin içinde dolaşarak, bütün çatlak ve kırıkları onarmaktadır. Böylece evinizin hiçbir yerine zarar vermeden mobil boruların onarımı gerçekleştirilmiş olur.

Yerden Isıtma Isıtmıyor

Yerden ısıtma sistemleri diğer sistemlere göre daha düşük sıcaklıklarda çalışmaktadır. Özellikle radyatörlü sistemde petek sıcaklıkları 70 °C derecenin üstüne çıkmaktadır. Ancak zeminden ısıtma sisteminde sıcaklık maksimum 50 °C dereceye kadar çıkabilir. Bu sıcaklıkta, bakteri oluşumu için ideal bir sıcaklıktır. Zeminden ısıtma sisteminin en büyük sorunlarından biri mobil boruların tıkanmasıdır. Mobil boruların içinde çamura benzer maddeler oluşmaktadır. Bu çamur gibi görünen madde aslında bakteri kolonisidir. Bakteriler 50°C de üremeye başlarlar ve boruların içinde koloni oluştururlar.

Meydana gelen bu sorun ancak, yerden ısıtma tesisat temizliği ile çözülmektedir.

Yerden Isıtma Temizliği Nasıl Yapılır?

Yerden ısıtma sisteminde kolektör kullanılmaktadır. Her odanın zemininden geçen boruların gidiş ve dönüş uçları kolektöre bağlanmaktadır. Kombide ısınan su, kolektörün gidiş kısmına pompalanmaktadır. Suyun gidiş yönündeki kolektörden, bütün odalara su gitmektedir. Odalara giden su; odaların zeminindeki boruların içinde dolaştıktan sonra, dönüş kısmındaki kolektöre gelmektedir. Kombinin pompasının yardımı ile dönüş kısmındaki kolektörde bulunan su tekrar ısınmak üzere kombiye gider.

Yerden ısıtma sisteminde bakteri oluşumu olduğunu söylemiştik. Bu bakteri kolonisi boruların bazı yerlerinde birikerek boruların tıkanmasına neden olur. Yerden ısıtma problemlerinden bir diğeri de kireç oluşumudur. Kireç tabakası da aynı bakteri kolonisi gibi mobil boruları tıkamaktadır ve bu tıkanmaya bağlı olarak odaların bir kısmının veya tamamının ısınmasına engel olur.

 • Petek temizleme makinesi kolektörden sisteme bağlanır.
 • Her oda tek tek temizlenir.
 • Temizleme işlemine başlamadan önce diğer odalara giden su vanaları kapatılır.
 • Aynı şekilde kombiye giden su vanaları da kapatılır.
 • Makine çalıştırılır.
 • Makine havayı da karıştırarak suyu basınçlı olarak borulara gönderir.
 • Makinenin dönüş hortumu da klozete veya tuvalete uzatılır.
 • Boru içindeki bütün yabancı cisimler dışarı atılır.
 • Hava ve su dışında petek temizleme kimyasalı da kullanılarak, inatçı olan yabancı cisimlerde sökülür.
 • Her oda tek tek temizlendikten sonra, yerden ısıtma temizliği biter.
 • Petek temizleme makinesi kolektörden söküldükten sonra, koruyucu kimyasal sisteme gönderilir.
 • Yerden ısıtma sistemi havası alındıktan sonra kombi çalıştırılır.
 • Kombinin bir-iki saat çalışması sonrası, koruyucu kimyasal bütün sisteme dağılmış olur.

Yerden Isıtma Sistemi Temizliğinin Faydaları Nelerdir?

 • Yerden ısıtma sisteminde bakteriler ve kireç yüzünden tıkanıklık meydana gelir demiştik. Bu tıkanıklık yüzünden, kombi pompası suyu pompalarken dirençle karşılaşır. Direnç yüzünden kombi pompası zorlanır ve yıpranır. Yerden ısıtma temizliği sayesinde kombi pompasının ömrü uzamış olur.
 • Kombi pompasının zorlanması aynı zamanda daha fazla enerji harcamasına neden olur. Bu neden daha yüksek fatura gelir. Yerden ısıtma temizliği ile doğalgaz sarfiyatından tasarruf etmiş olursunuz.
 • Yerden ısıtma temizliği sırasında kullanılan koruyucu kimyasal ile sisteminiz ortalama 2-3 yıl sorunsuz çalışır. Yerden ısıtma temizliğini daha sık yapmanıza gerek kalmaz ve cebinize katkı sağlar.
 • Ayrıca kullanılan koruyucu kimyasal, mobil borularda meydana gelen kılcal çatlakları onarmış olur. Kılcal çatlaklar ilerde, yerden ısıtma sisteminde su kaçağına neden olmaktadır. Böylece önceden önlem alınarak su kaçağı sorunu yaşanmamış olur.

Yerden Isıtma Temizliği Ne Zaman Yapılmalıdır?

Yerden ısıtma tesisat temizliği, 2-3 yılda bir yapılmalıdır. Yerden ısıtma sistemi temizliği bazılarına gereksiz harcama olarak görünmektedir. Ancak durum sanıldığı gibi değildir. Yerden ısıtma sistemine harcanan para çok kısa sürede kendini amorti etmektedir. 3 yılda kullanılan doğalgazın maliyeti, kombinin yıpranma maliyeti ve tesisat sisteminin bakımı göz önüne alındığında çok daha ucuza gelmektedir.

Yerden Isıtma Temizliği Fiyat

Yerden ısıtma temizliği fiyatı firmalara göre üç aşağı beş yukarı oynayabilir. Ancak fiyatlar belli bir aralıktadır. Çok daha ucuza yapan firmalar varsa mutlaka firmalar hakkında araştırma yapmalısınız. Bir firmayı seçerken mutlaka referanslarını dikkate almalısınız. Çünkü bir firmanın referansları o firmanın güvenilirliğini belirtmektedir. Yerden ısıtma temizliği fiyatı dairelerin metrekaresine göre değişmektedir.

Yerden ısıtma temizliği fiyatı hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen firmamızı arayıp bilgi isteyin.

Soru ve görüşler (2)

Yerden Isıtma Temizliği hakkında görüşler ve sorular
 • 6 sene önce

  Yerden ısıtma temizliği fiyatı nedir acaba biz uzun süredir yerden ısıtma tesisat temizliği yaptırmadıkta

  Yanıtla -
  1. Yerden ısıtma temizliği fiyatı dairenin büyüklüğüne, müstakil olup olmamasına gibi farklılıklara göre değişmektedir. Müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçerek yerden ısıtma temizliği fiyatını net olarak öğrenebilirsiniz.

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek