Yerden Isıtma Sistemi Bakımı

Yerden ısıtma sistemi bakımı, ihmal edilmemesi gereken önemli bir durumdur. Yerden ısıtma sisteminin bakımı ihmal edilirse hem ısınma sorunlarına sebep olur hem de faturaların yüksek gelmesine sebep olur. Teknotesisat, yerden ısıtma temizliğini bilgisayar destekli cihazlarla gerçekleştirerek hem ekonominize hem de kışı sorunsuz geçirmenize katkı sağlar.


Yerden ısıtma sistemi, gözle görünmeyen ancak ısınmamızı sağlana bir ısıtma sistemi türüdür. En büyük avantajı hiç şüphesiz varlığını hissetmeden ısınıyor olmamızdır. Ancak yerden ısıtma sistemleri, diğer sistemler gibi bakım ister. Yerden ısıtma sistemi bakımı düzenli olarak yapılmazsa, konforlu ısıtmak yerine sıkıntı çıkarır.

Yerden Isıtma Sisteminin Havası Nasıl Alınır?

Yerden ısıtma sistemlerinde kolektör bulunur. Kolektör genellikle kombi altında bulunan kırmızı ve mavi vanaları olan bir sistemdir. Kolektörün görevi; kombiden gelen sıcak suyu daire içine dağıtıp, daire içinde dolaşarak soğuyan suyu tekrar kombiye göndermektir. Kolektörün bir diğer görevi ise; ısınmasını istemediğiniz odanın vanasını kapatarak tasarruf sağlamanıza yardımcı olur.

Yerden ısıtma sisteminde mantık çok basittir. Kolektörün kırmızı vanalarına bağlı olan borulardan sıcak su gönderilir, mavi olan vanalardan ise daire içinde dolaşarak soğuyan su gelir. Soğuyan su mavi vanadan geçip, kolektör sayesinde kombiye gider.

Yerden ısıtma sistemi borularının suyu değiştirilmişse içinde hava birikir. Boruların içindeki hava kolektörde toplanır. Kolektörün ucunda purjör vanası bulunur. Bu vana gevşetilerek yerden ısıtma sisteminin havası alınır. Peteklerin havasını almaya benzemektedir. İçinde hava olan sistem verimli ısınmaz. Eğer ısınmada sorun yaşıyorsanız, mutlaka yerden ısıtma sisteminin havasını kontrol etmelisiniz.

Yerden Isıtma Temizliği

Yerden ısıtma sistemleri 55-60 derece arasında bir sıcaklıkta çalışır. Radyatörlü sistemlere göre derecesi düşük olduğu için, yerden ısıtma sisteminin borularında bakteriler birikmeye başlar. Bakterilerin oluşmaması için sıcaklığın 70 derece üstünde olması gerekir. Ancak yerden ısıtma sisteminde kombinin ayarını 70 dereceye çıkarmanız mümkün değildir, çünkü sistem buna uygun değildir.

Bakteriler zamanla birikerek boruların tıkanmasına neden olur. Borular tıkandığı için su o bölgeden geçemez. Böylece zeminin bazı bölgeleri ısınırken bazı bölgeleri soğuk kalır. Ayrıca tıkanıklık nedeniyle, kombi daha fazla enerji harcamaya başlar. Hem kombinin ömrünü olumsuz etkiler hem de daha doğalgaz faturası daha yüksek gelmeye başlar.

Yerden ısıtma sisteminin bakteriler nedeniyle tıkanmasının yanı sıra kireçlenme nedeniyle de tıkanması mümkündür. Bütün sular kireçlidir ve boru içinden geçen suyun kireci zamanla boru içinde birikerek tıkanıklığa sebep olması mümkündür.

Firmamız, yerden ısıtma sistemi temizliğini yıllardır yapmaktadır. Kullandığımız özel yıkama makinesi sayesinde kalıcı çözümler sunmaktadır. Yerden ısıtma sistemi temizliği için kullandığımız cihaz; suyun içinde hava karıştırarak, basınçlı su ile boruları yıkamaktadır. Yıkama işlemi sırasında çıkan pislikler rahatlıkla görünmektedir.

Hava ve su karışımı sayesinde, boruların içinde birikmiş olan bakteri ve kireç tabakası tamamen sökülerek dışarı atılır. Yıkama işleminden sonra koruyucu kimyasal kullanılır. Koruyucu kimyasalın görevi; uzun süre bakteri ve kireç oluşumunu engellemektir.

Yerden ısıtma sistemi temizliği düzenli olarak yapılmazsa, borularda meydana gelen tıkanıklıklar kalıcı duruma gelir. Kalıcı duruma geldikten sonra yıkama işlemi de fayda vermez ve sistemin tesisat borularının değişmesi gerekir.

2-3 yılda bir mutlaka yerden ısıtma siteminizin temizliğini yapınız. Böylece hem bütçenize katkı sağlamış olursunuz hem de sisteminizin uzun yıllar sağlıklı çalışmasını sağlamış olursunuz.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek