Kombinin Donmasını Engellemenin Yöntemleri

Kış aylarında soğuk havalardan dolayı günlük hayatımızda birçok zorluklar meydana gelmektedir. Bu zorluklar arasında şüphesiz en can sıkıcı olanı da donma olaylarıdır. Bu yüzden kış aylarına girdiğimizde özellikle balkona kombi montajı yapılan daire sakinlerinin aklına ilk gelen, “balkonda kombi donar mı?” sorusudur.

Kombinin balkonda olması elbette donma riski taşımaktadır. Ancak bu durum normal şartlarda mümkün değildir.

Kombinin Donmaması İçin Ne Yapılır?

Kombinin donmaması için, öncelikle kombinin dışarda olmaması gerekir. Ancak tesisat projesi çizilmiştir ve açık balkonda kombi olması gerekiyorsa almanız gereken bir dizi önlemler bulunmaktadır. Normal şartlar altında kombi donmaz. Kombinin donmaya karşı koruma sistemi bulunmaktadır ve bu her zaman aktif konumdadır. Ancak siz doğalgaz ve elektriği keserseniz, kombinin koruma sistemi devreden çıkar ve soğuk havalarda kombinin donması mümkündür.

Evde olduğunuz sürece doğalgaz ve elektriği kesmenizi gerektirecek bir durum söz konusu olmayacağı için sorun çıkmayacaktır. Ancak bu durumda tatile giderken kombi kapatılmalı mı? Sorusu akıllara gelmektedir.

Uzun süre kullanılmayan kombiyi kapatmanız gerekir. Elbette sadece kombiyi kapatmak yetmez. Kombi ve tesisat içindeki bütün suyu da boşaltmanız gerekir. Buna petek içindeki su da dâhildir.

Kombinin suyu nasıl boşaltılır? Sorusunu kısaca cevaplayalım:

 • Kalorifer tesisatı döşenirken, balkona ve bazen banyoya su tahliye musluğu konulur. Bu tahliye musluğunu açarsanız kalorifer tesisatı içindeki suyu boşaltırsınız.
 • Eğer evinizde su tahliye musluğu yoksa yere en yakın olan peteklerin birinden bir kaba doldurarak kalorifer tesisatı içindeki suyu boşaltabilirsiniz.
 • Unutulmaması gereken bir nokta da, suyu tamamen boşaltsanız bile peteklerin içinde bir miktar su kalacaktır ve bu su da donabilir.

Kombi içerde mi dışarda mı olmalı?

Kombi kitapçığında, kombinin açık havada olmaması gerektiği yazılıdır. Yani rüzgâr ve yağmurun etkilemeyeceği bir yerde olması gerektiği bildirilmiştir. Eğer açık balkonda kombiniz varsa; kombi dolabı yaptırmanız gerekir. Bu sayede kombinizi dış etkenlerden korumuş olursunuz. Ayrıca kombi boruları açıkta bırakılmamalı. Soğuk havalarda donabilir. Bunun için soğuktan koruyan yalıtım malzemesi ile kapatılmalıdır.

Kombi kaç derecede donar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kombinin donmalara karşı koruma sistemi bulunmaktadır. Bu koruma sistemi sayesinde donmaz. Ancak elektrik ve gazı kapatmışsanız, suyun donma sıcaklığında kombinizde donacaktır.

Cam balkonda kombi donar mı?

Cam balkonunun içinin sıcaklığı 0°C dereceye kadar düşmediği sürece kombiniz donmaz. Kombinin elektrik sigortasının ve gaz vanasının açık olduğu durumlarda kombi zaten donmaz.

Soru ve görüşler (3)

Kombinin Donmasını Engellemenin Yöntemleri hakkında görüşler ve sorular
 • 2 sene önce

  Bulunduğum yerde sıcaklık -30larda. Kombiyi kaç derecede bırakırsam borularda donma olmaz?

  Yanıtla -
 • 4 sene önce

  merhaba,cam balkon yeni yapıldı ,balkondaki kombiye baca yapmadılar gaz cambalkondn duşarı çıkar dediler ,ne kadar mantıklı,,içeride gelir o zaman değil mi,menfezde yok bcada içerde

  Yanıtla -
  1. 3 sene önce

   Merhaba bacasız kombiye doğalgaz sirketi nasıl onay verdi? Bana hiç mantıklı gelmedi zehirlenme riskiniz var

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek