Kombi Çalışıyor Petekler Isınmıyor

Kombi çalışıyor petekler ısınmıyorsa bu durum bir kaç farklı sorundan kaynaklanabilmektedir. Bu sorunlardan biri yüzünden kombi çalışıyor petekler ısınmıyor olabileceği gibi birden fazla sorun da aynı anda meydana gelebilmektedir.


Kombi çalışıyor petekleri ısıtmıyorsa bu sorun birkaç farklı noktadan kaynaklanıyor olabilir;

 • Doğalgazdan kaynaklı sorun,
 • Kombi basıncından kaynaklı sorun,
 • Kombi filtresinden kaynaklanan sorun,
 • Peteklerden kaynaklanan sorun,
 • Kalorifer borularından kaynaklı sorun

Olmak üzere 5 farklı sorundan dolayı kombi çalıştığı halde petekleri ısıtmıyor olabilir. Bu sorunları tek tek ele alalım.

Doğalgazdan Dolayı Kombi Çalışıyor Petekler Isınmıyor

Bilindiği gibi kombiler doğalgaz ve elektrik birleşimi ile çalışan cihazlardır. Elektrik veya doğalgazdan biri eksik olursa kombi çalışmaz. Elektrik ile ilgili bir sorun olması durumunda, kombi gösterge paneli kapanır ve elektrik olmadığını rahatlıkla anlarız.

Doğalgaz kesintisi durumunda ise gösterge paneline bakılmazsa, kombinin çalıştığını sanabilirsiniz. Oysa gösterge panelinde bir ikaz göstergesi çıkar, dikkat edilmezse kombinin çalıştığı sanılır. Bu gibi durumlarda gösterge paneline dikkatli bakılmalıdır. Doğalgaz ikaz işareti varsa, doğalgaz vanasının açık olduğundan emin olunuz. Doğalgaz vanasını açtıktan sonra sorununuz çözülecektir. Bazı kombi markalarında, gaz vanasını açtıktan sonra kombiyi yeniden başlatmanız gerekebilir.

Kombi Basıncından Dolayı Kombi Çalışıyor Petekler Isınmıyor

Kombiler, kalorifer sistemi içindeki suyun ısınarak peteklere iletilmesi ile çalışır. Bu işlem kombi açık olduğu sürece devam eder.

Kalorifer sisteminin içinde bulunan suyun basıncı belli bir seviyenin altına düşmemelidir. Düşmesi durumunda kombi pompası gereksiz yere enerji harcar. Ancak kombi firmaları, kombi pompasının gereksiz yere çalışmasını engellemek için güvenlik önlemi almışlardır. Kombi basıncı belli bir seviyenin altına düşerse, kombi çalışmayı durdurur. Bu güvenlik tedbiri standart olarak bütün kombilerde bulunmaktadır.

Kombi çalışıyor petekler ısınmıyorsa kombi basıncını kontrol etmelisiniz. Çünkü kombi basıncı düştüğü zaman kombi gösterge paneline bakmadığınız sürece fark edemezsiniz ve kombi çalıştığı halde petekler ısınmıyor sanırsınız.

Kombilerin altında, su takviye vanası bulunmaktadır. Su takviye vanasını saat yönünün tersine çevirerek kombi basıncını 1,5 bar seviyelerine getirebilirsiniz. Kombi basıncını uygun değerlere getirdikten sonra kombiyi tekrar çalıştırmanız gerekebilir. Böylece petekler ısınmaya başlar.

Kombi basıncı dışında, kombi termostatından kaynaklı bir sorunda söz konusu olabilir. Kombi termostatı derecesi düşükse petekler ısınmaz. Bunun için kombi termostat derecesini yükseltmelisiniz.

Kombi Filtresinden Dolayı Kombi Çalışıyor Petekler Isınmıyor

Kombilerin altında kombi filtreleri bulunmaktadır. Filtrelerin görevi; dönüş suyunun kombi içine yabancı cisimleri taşımasını engellemektir. Böylece kombiyi olası arızalardan korumaktadır.

Kombi filtresi uzun süre kontrol edilmezse yabancı cisimler birikip, suyun kombiye giriş kısmını tıkarlar. Tıkanıklık yüzünden suyun dolaşımı durur ve peteklerin ısınması mümkün olmaz. Siz kombi çalışıyor petekler ısınmıyor sanırsınız ancak suyun dolaşımı durmuştur bu yüzden petekler ısınmaz.

Kombi filtresinin çıkarılıp temizlenmesi gerekmektedir. Ancak kombi filtresini çıkarırsanız kombi içindeki su dışarı çıkacaktır. Öncelikle kalorifer tesisatı içindeki suyu boşaltmalısınız. Bunun için; bazı tesisat sistemlerinde banyoda veya balkonda su tahliye musluğu bulunur. Musluğu açarak kalorifer tesisatı içindeki suyu boşaltabilirsiniz. Su tahliye musluğu yoksa herhangi bir peteğin alt kısmında bulunan pürjör vanasını açarak suyu boşaltabilirsiniz.

Kombinin altıda kolektör varsa, suyu boşaltmanıza gerek yoktur. Kolektörün, su giriş çıkış vanalarını kapatarak filtreyi çıkarabilirsiniz. Kombi filtresini diş fırçası yardımı ile çeşme önünde yıkayınız. Kesinlikle deterjan kullanmayınız.

Kombi filtresini temizledikten sonra, yerine takınız ve kombi suyunu boşaltmışsanız, kombi altında bulunan su takviye vanasını açarak, kombiye su ilave ediniz. Kombi bar göstergesini kontrol ederek 1,5 bar seviyesine gelinceye kadar su takviye vanasını kapatmayınız. 1,5 bar seviyesine geldikten sonra musluğu kapatabilirsiniz. Bu işlemleri yaparak peteklerin ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Peteklerden Dolayı Kombi Çalışıyor Petekler Isınmıyor

Peteklerden kaynaklanan sorunlarda ilk bakılması gereken peteklerin vanalarıdır. Petek vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Hem giriş hem çıkış vanalarını kontrol ediniz.

Petek içinde dolaşan su, zamanla peteğin içinde tortu birikmesine sebep olur. Tortular dibe çöker. Bazen petek içinde, su çıkış kısmını tıkar. Tıkama meydana geldikten sonra petek ısınmaz.

Petek içindeki tortuların temizlenmesi için petek temizliği yaptırmanız gerekir. Firmamız profesyonel olarak petek temizliği hizmeti vermektedir. Ayrıca petek temizliği yapıldığı sırada (Alüminyum petekler hariç) petekler sökülmez, evinizde hiçbir tadilat çalışması yapılmaz.

Kalorifer Borularından Dolayı Kombi Çalışıyor Petekler Isınmıyor

Kalorifer tesisatının içindeki su zamanla peteklerin içinde tortu birikmesine sebep olduğunu belirtmiştik. Petek içindeki tortuların bir kısmı kalorifer borularının tıkanmasına da sebep olmaktadır. Tortu dışında sudaki kireçlenme de kalorifer borularını tıkayabilmektedir. Tıkanan kısım üzerinde ne kadar petek varsa bu olumsuz durumdan etkilenir ve ısınmaz. Kalorifer borularındaki tıkanıklık, kombinin hemen çıkış kısmında meydana gelmişse, daire içindeki bütün petekleri etkiler ve ısınmaz.

Kalorifer borularında meydana gelen tıkanıklıkları petek temizliği yaptırarak giderebilirsiniz. Petek temizliği sadece tıkanıklıkları açmakla kalmaz, sisteminizin korunmasına da yardımcı olur. Ayrıca kullanılan kimyasal ilaç sayesinde, kalorifer borularında meydana gelen kılcal çatlakların tamiri de mümkün olur.

Firmamız profesyonel olarak hizmet vermektedir. Arayıp servis kaydı oluşturduğunuzda en geç 2 saat içinde adresinize gelmekteyiz.

Petek Temizliğinin Faydaları

Petek temizliği, 2 yılda bir yapılması gereken bakım çalışmasıdır.

 • Petek temizliği yaptırarak, kombinizin ömrünü uzatmış olursunuz. Sistem içindeki yabancı cisimler temizlendiği için kombi pompası, suyu daha rahat pompalar ve pompa daha az yıpranmış olur.
 • Petek temizliği sayesinde, peteklerin içindeki yabancı cisimler temizlendiği için daha az enerji ile yüksek verim elde edilir.
 • Petek temizliği kalorifer borularındaki yabancı cisimleri temizlemekle kalmaz aynı zamanda borularda meydana gelmiş olan çatlakları da onarmış olur. İlerde olası su kaçakları da önlenmiş olur.
 • Petek temizliği yapıldıktan sonra kombi filtresi de temizlenir. Böylece kombi filtresinin dolarak suyun akışını engellemesi önlenmiş olur.
 • Kombi tesisatının içindeki su değiştirilmiş olur ve suyun kireçlenmesi engellenir.
 • Petek temizliği sırasında kullanılan koruyucu kimyasal sayesinde, kombi eşanjöründe meydana gelen kireçlenme temizlenmiş olur.
 • Petek temizliğinin bir diğer faydası da şüphesiz peteklerinizin ömrünü uzatmasıdır.

Petek temizliğini ihmal etmeyin. Firmamız en uygun fiyatlarla en kaliteli hizmeti sizlere sunmaktadır. Firmamızı arayarak hemen bir servis kaydı oluşturabilirsiniz. 35 servis aracına sahip firmamız, İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farkı almaksızın hizmet vermektedir.

Soru ve görüşler (16)

Kombi Çalışıyor Petekler Isınmıyor hakkında görüşler ve sorular
 • 2 sene önce

  Merhaba Bole bir durum var 5tane petekden sadece kombiye yakin olan 2tane petek isiniyor kalanlar buz gibi Ondan once petekleri kendim temizledim cok kotu durumdaydi petekler Cevaplarsaniz sevinirim.

  Yanıtla -
 • 2 sene önce

  Bizim kombi çalışıyor fakat arada peteklerin soduğunu hissedince kombiye gidip baktigimda yeşil ışık yanıp sönüyor oluyor bende biraz derecesini yükseltiyorum o zaman kombi devreye geçip tekrar su isitip peteklere sıcak su vermeye başlıyor belli bir süre böyle devam ediyor sonra tekrar petekler soğuk hissedince kombiye bakıyorum gene yeşil ışık yanıp sönüyor tekrardan biraz daha derece yükseltiyorum tekrar sıcak su geliyor sürekli böyle oluyor daha önceden böyle birşey olmuyordu her petekler soğuduğunda derece yükseltmek zorunda kalıyorum neden acaba ??? Kombidede ariza gösteren bir kırmızı ışık yok …neden acaba

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Merhaba kombi çalışıyor ama petekler isinmiyor ne yapmalıyız

  Yanıtla -
 • 5 sene önce

  Kombim çalışıyor su bansıncım 1.5 kombiye yakın olan petek sıcak diğer odalar ılık peteklerin üstü sıcak alt kısımları buz gibi napmalıyız

  Yanıtla -
  1. Bu tür sorunlarda kalorifer borularında tortu, kireç gibi sebeplerden dolayı tıkanıklık meydana gelmiştir. Bu sorunun çözümü için, petek temizliğinden başka bir çözüm yolu bulunmamaktadır.
   Firmamız ile iletişime geçerseniz ekiplerimiz en kısa sürede adresinize gelerek cihazlarla hiç bir yere zarar vermeden, evinizi dağıtmadan petek temizliği yapacaklardır.

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Peteklerin altı ısınmiyor genel olarak ev 50 de çalıştığı halde çok az bir ısınma mevcut ve kombi yeni takıldığı halde böyle sorun nedir sizce ?

  Yanıtla -
 • 6 sene önce

  İyi akşamlar bende de şöyle bi problem var musluklara sıcak su veriyor ama peteklere sıcak su gitmiyor 30sn. Çalışıyor ardından geri ateşlemeyi kesiyor sorun ne olabilir

  Yanıtla -
  1. Bu sorun, kombinin donanımı ile ilgili bir arızadan kaynaklanıyor olabilir. Kombi servisi ile iletişime geçerek sorunu çözebilirsiniz.
   Bir diğer sebep, kombiden çıkan ve peteklere giden ana borularda tıkanıklık olabilir. Tıkanıklık için petek temizliği yaptırmanız gerekir. Ancak önce kombi servisi gelip kombiyi incelemelidir.

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Bizim kombi petekleri ısıtmıyor. Sadece bir petek ısınıyor. Bu anormal bir durum değil mi?

  Yanıtla -
  1. Sadece bir petek ısınıyor diğer petekler ısınmıyorsa, diğer peteklere giden kalorifer borularında tıkanıklık olabilir. Isınan peteğin bağlantısı farklı yapılmıştır o yüzden tıkanıklık o peteği etkilemiyordur.
   Kesin emin olmak için gelip incelememiz gerekiyor.

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Bizim kombi çalışıyor petekler ısınmıyor. Yazınızdaki her şeyi yaptım ama petekler yine ısınmıyor. Neden olabilir?

  Yanıtla -
  1. Makalede yazılan bütün olası sorunları kontrol ettiğinize göre tek bir durum kalıyordur. Oda peteklere sıcak su taşıyan ana boruda tıkanıklık durumu. Aynı şekilde peteklerden kombiye gelen boruda da tıkanıklık söz konusu olabilir.
   Petek temizliği yaptırılarak bu sorun rahatlıkla çözülebilir. Yine de sizin verdiğiniz bilgilere göre açıklama yapıyoruz. Başka bir sorunda olabilir gelip inceleme yapılmadan neden bir şey söylenemez.

   Yanıtla -
 • Bizim kombi peteklere sıcak su vermiyor. Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor bu neden kaynaklanıyor olabilir?

  Yanıtla -
  1. Kombi peteklere sıcak su vermiyorsa kombi ile alakalı bir sorun olabilir. Kombiye gaz gitmezse kombi petekleri ısıtamaz. Siz kombinin gösterge paneline bakmazsanız kombinin çalıştığını sanırsınız ancak kombi çalışmayı durdurmuştur.
   Kombinin altına kombi filtresi bulunur. Kombi filtresi uzun süre temizlenmezse, peteklerden gelen atıklar kombi filtresini doldurur bu durumda suyun devir daimi durur ve kombi petekleri ısıtmaz.

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Bizim petekler ısınmıyor. Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor. Bu neden kaynaklanıyor olabilir?

  Yanıtla -
  1. Kombi çalışıyor petekler ısınmıyorsa, kombi pompasından kaynaklı bir sorun olabilir. Bu durumda kombi servisini aramanız gerekir.
   Kalorifer borularında da bir sorun olabilir. Kalorifer borularında meydana gelen bir tıkanıklık söz konusu olduğunda petekler ısınmıyor olur. Bu kalorifer borularındaki tıkanıklığın nerede olduğuna bağlı bir durumdur.
   Tıkanıklığın olduğu güzergâhta bir petek varsa sadece bir petek ısınmaz. Ancak kombinin çıkışındaki ana boruda tıkanıklık olursa, kombi çalışıyor petekler ısınmıyor olur.

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek