Patlak Kırık Boru Yer Tespiti

Patlak kırık boru yer tespiti için özel cihazlar kullanılması şarttır. Kullanılan cihazlar sayesinde kırmaya gerek kalmadan patlak kırık boru yer tespiti yapılır. Geçmiş yıllarda uygulanan yöntemlerde saatler hatta günler süren patlak kırık boru yer tespiti çalışması yapılmaktaydı. Günümüzde kullanılan teknoloji sayesinde patlak kırık boru yer tespiti kısa sürede yapılabilmektedir.

Borular Neden Patlar veya Kırılır?

Boruların patlamasının veya kırılmasının üç sebebi bulunmaktadır. Bunlar; kalitesiz yan sanayi ürünü malzemeler, usta hataları ve kullanıcı hataları olmaktadır.

 • Kalitesiz malzeme kullanımı kısa vadede maliyeti azaltan bir etken gibi görünse de uzun vadede çok daha fazla maliyete sebep olmaktadır.
 • Kalitesiz malzeme kullanımı sonucu, borular suyun basıncına dayanamazlar ve çatlamaya başlar. Bu durum özellikle temiz su tesisatlarında görülen bir durumdur. Temiz su tesisatlarında suyun basıncı yüksek olur. Özellikle su tüketiminin az olduğu saatlerde yani gece vakitlerinde borulardaki suyun basıncı artar. Bu durum da borunun kalitesi yetersizse suyun basıncına dayanamaz ve çatlar.
 • Usta hataları patlak kırık boru olmasında ilk sıraları çeken faktördür.
 • Temiz su boruları ek yapılırken veya köşeleri dönmek için dirsek takılırken, kaynak makinesi kullanılır. Kaynak makinesi ile birbirine tutturulacak iki boruda ısıtılır ve ısıtılan parçalar birbirine tutturularak yapıştırılır. Bu sırada, dikkat edilmesi gereken üç nokta bulunmaktadır. Birincisi ısıtılan boruların gereğinden az ısıtılmaması gerekir. Aksi durumda kaynak sağlam olmaz ve borunun kaynak noktasından sızıntı olur. İkincisi ise; ısıtılan boruların gereğinden fazla ısıtılmaması gerekir. Gereğinden az ısıtıldığı gibi kaynak sağlıklı olmaz ve su kaçağına sebep olur. Son olarak, birbirine kaynatılan boruların düz bir şekilde kaynatılması gerekir. Hafif çap olsa bile, su sızdırması söz konusudur.
 • Patlak boruların oluşmasının bir diğer sebebi ise; inşaat esnasında borular döşenirken darbelere maruz kalmasıdır. Boruların devrilmesi, üstüne tuğla düşmesi gibi birçok faktör borunun çatlamasına sebep olur. Bu çatlak büyük olursa ustalar tarafından fark edilip kullanılmaz ama gözle görülemeyecek kadar ufak olursa fark edilmesi mümkün değildir.
 • Kullanıcı hatalarına değinirsek eğer; kullanıcılar evlerinde tadilat çalışması yaparken farkında olmadan borulara zarar verebilirler. Duvarın içinden geçen veya zeminden geçen boruların tam olarak nereden geçtiği bilinmez. Bu esnada duvara veya zemine delik delinmesi esnasında veya çalışma yapıldığı esnada boruya zarar vermek mümkündür.

Patlak Kırık Boruyu Nasıl Bulurum?

Patlak veya kırık boru yer tespitini kendi imkânlarınızla yapmanız pekte mümkün değildir. Çünkü evlerde veya iş yerlerinde tesisat boruları, estetik görüntünün bozulmaması için gizlenir.

Duvarların içinden geçen veya zemin kaplamasının altından geçen boruların tam olarak nerede olduğunu bulamazsınız. Patlak borunun yerini bulmak için evde tadilat çalışması yapmanız gerekir. Bunun için de fayansları ya da duvarları kırarak patlak boru yerini bulma çalışması yapabilirsiniz. Ancak bu çalışma ile dahi kesin olarak kırık boru yerini bulmanız mümkün değildir.

Patlak kırık boru yer tespiti için kullanılacak en pratik ve ucuz yöntem cihazdır.

Cihazla Patlak Kırık Boru Yer Tespiti

Teknotesisat, patlak kırık boru yer tespiti için bilgisayar destekli elektronik cihazlar kullanmaktadır. Bu cihazlar sayesinde, fayanslara veya duvarlara hiçbir zarar verilmeden patlak kırık boru yer tespiti yapılabilmektedir.

Bu cihazlar olmadan önce, patlak boru bulma çalışması için fayansların sökülmesi gerekirdir. Kırık boru bulma çalışması duvarda yapılacağı zamanda sıvanın kırılması gerekirdir. Saatler hatta günler süren bu çalışma sonunda patlak boruyu bulma çalışması kesin sonuç vermeyebilirdi. Çünkü çatlamış olan borudan su sızdığı sürece fark edilebilir. Su sızıntı o an olmazsa borudaki çatlamış kısım fark edilemez.

Günümüzde bu tür çalışmalara gerek kalmamaktadır. Her tesisat sistemi için farklı cihaz kullanan firmamız, kesin ve noktasal olarak patlak kırık boru yer tespiti yapabilmektedir. Üstelik çok kısa sürede tespit çalışması yapılır.

Temiz su borularındaki patlak kırık boru tespiti için farklı cihaz kullanılırken, atık su boruları ve kalorifer boruları içinde farklı cihaz kullanmaktayız. Patlak kırık boru yer tespiti yapıldıktan sonra temiz su borusuna aitse, tespit ekibimiz hemen patlak kırık boru tamirini yapmaktadır.

Atık su borularında ise patlak kırık boru tamiri daha fazla zaman almaktadır. Çünkü temiz su borularının tamiri yapılırken maşon adı verilen parça kullanılır ama atık su borularında bunu yapmak mümkün değildir.

Teknotesisat tarafından yapılan bütün onarımlar garanti altına alınır. Bir yıl süreyle firmamızın yaptığı onarımlarda sorun çıkması durumunda ücretsiz olarak o sorun giderilir. 25 servis aracı ile hizmet veren firmamız, patlak kırık boru yer tespiti çalışmalarında lider bir firmadır. Sizde patlak kırık boru yer tespiti yaptırmak isterseniz firmamız ile iletişime geçerek profesyonel bir destek alabilirsiniz.

Soru ve görüşler (2)

Patlak Kırık Boru Yer Tespiti hakkında görüşler ve sorular
 • 4 sene önce

  Evmizin bahcesinden Rögar kapağına kadar 50metre mesafe var. Arada tıkanma yapıyor ve lağım evimizin bahçesine doğru taşıyor. Rögara bağlanan boruda hasar olup olmadığına bakmanın ücretini öğrenebilir miyiz?

  Yanıtla -
  1. Kameralı cihazlar ile problemli hattı görüntüleyip sorunu tespit edebiliriz, fiyat bilgisi için müşteri temsilcilerimiz ile görüşmeniz gerekmekte.

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek