Kalorifer Tesisatında Su Kaçağı Bulma

Kalorifer tesisatında su kaçağı bulma çalışmaları eski zamanların aksine günümüzde cihazlarla yapılmaktadır. Bu sayede kalorifer tesisatında su kaçağı bulma çalışması kısa sürede kesin sonuç vermektedir. Hatta çoğu zaman, kalorifer borusunda su kaçağı tespiti için cihaz kullanılmadan sadece ilaçla su kaçağı sorunu kesin olarak çözülebilmektedir.

Kalorifer Borusunda Su Kaçağı

Kalorifer boruları da diğer tesisat boruları gibi duvarın içine gömülür. Yerden geçen kısımlar ise şap altında kalır. Bu sebeple borular gözle görülmez ve tam olarak nereden geçtiği bilinmez.

 • Kalorifer boruları da temiz su tesisatında kullanılan boruların aynısıdır. Bu sebeple temiz su boruları döşenirken yapılan hatalar kalorifer boruları içinde yapılabilmektedir. Bu durum yerden ısıtma sistemleri için geçerli değildir.
 • Kalorifer borularında kaliteli malzeme seçimine dikkat edilmelidir. Kaliteli malzemeler sayesinde, tesisatın ömrü uzar ve uzun vadede ekonominize katkı sağlar.
 • Kullanılan malzeme kalitesiz olursa boruda çatlama, kırılma ve patlak meydana gelebilmektedir. Bu durum kalorifer borularında pek sık yaşanmaz. Çünkü kalorifer borularındaki su basıncı düşük olur. Ancak istisna durumlar yaşanabilmektedir.
 • Tesisat ustaları tarafından yapılan hatalar da su kaçağına sebep olur. Ustaların ek yaparken yaptığı hatalar su kaçağı sebeplerinden biridir.
 • Ev veya iş yerlerine tadilat yapılırken kalorifer boruları zarar görebilir. Boruların nerden geçtiği bilinmediği için, duvarda veya zeminde yapılacak bir çalışma borulara zarar verebilir.
 • Yerden ısıtma sistemlerinde, zemine döşenen borular şap denen betonunun hemen altındadır. Yere çakılacak ufak bir çivinin boruya denk gelme ihtimali yüksektir. Örneğin parke döşemesi yapılırken, duvar tarafına süpürgelik adı verilen parçalar takılır. Bu parçaları tutturmak için çivi çakılır. Bu çivilerin kalorifer borularına denk gelmemesi için özen gösterilmelidir.

Kalorifer tesisatında su kaçağı olduğunda uzun süre fark edilmeyebilir. Ancak bazı yöntemlerle kalorifer tesisatındaki su kaçağı anlaşılabilir.

Kalorifer Tesisatındaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Kalorifer tesisatında su kaçağı olduğunda bazı belirtiler meydana gelmektedir. Bu belirtileri takip ederek kalorifer borusunda su sızıntısı olduğu anlaşılabilir.

 • Kalorifer tesisatında su kaçağı olup olmadığını anlamanın en etkili yollarından biri kombi basıncını kontrol etmektir.
 • Kombi basıncı 3 – 4 ayda bir yarım bar kadar düşebilir. Bu düşüş olağan bir durumdur. Ancak sık sık düşüyorsa kalorifer borularında sorun olabilir.
 • Kolektör sistemi kullanılan yerlerde, kolektörün sıcak su boruları ve soğuk su boruları bağlandığı kısımda kör tapa bulunur. Bu kör tapada su sızıntısı olabilmektedir. Bu durum da kombinin basıncında düşme meydana getirir.
 • Kalorifer borularında su kaçağı olduğunda sızma şeklinde meydana gelir. Bunun nedeni ise kalorifer borularındaki suyun miktarı ile alakalıdır. Oysa temiz su borularında su kaçağı olduğunda hemen belli olur.
 • Kalorifer tesisatında su kaçağı meydana geldiğinde, su kaçağının olduğu yerde rutubet veya nem şeklinde görülür.
 • Duvarın terlediği sanıldığı için farklı çözüm yolları aranır ancak rutubet tekrar tekrar ortaya çıkar. Bu tür rutubet sorunlarında her zaman tesisat sistemini kontrol ettirmekte fayda vardır.

Kalorifer Tesisatında Su Kaçağı Tespiti

Kalorifer tesisatında su kaçağı meydana geldiğinde nerede olduğunu bulmak zordur. Çünkü kalorifer borularındaki su kaçağı sessizdir ve uzun süre varlığını hissettirmez. Bazen alt katın tavanında nem, rutubet şeklinde de görülür.

Teknotesisat, her tesisat sorununda olduğu gibi kalorifer tesisatındaki su kaçağında da profesyonel çözümler sunmaktadır. Eski yöntemlerle su kaçağı tespiti yapılmayacağını bilen Teknotesisat, özel cihazlar yardımı ile ve deneyimli kadrosu ile noktasal olarak kalorifer borusundaki su kaçağının yerini bulmaktadır.

Kalorifer borularında su kaçağı meydana geldiğinde, kombi basıncının düşme hızından kaçağın büyüklüğü anlaşılmaktadır. Kalorifer borusunda su sızıntısı ufaksa, kaçak onarıcı kimyasal ilaç kullanarak sorunu çözmekteyiz.

Kaçak onarıcı kimyasal, kombinin altındaki borulardan tesisat sistemine gönderilir. Kombi, 1 – 2 saat çalıştıktan sonra, tesisat sistemindeki kaçak onarıcı ilaç bütün tesisatı dolaşmış olur. Tesisat borularında bulunan bütün ufak tefek hasarlar ilaç sayesinde kapatılır. Bu sayede, hiçbir yeri kırmaya gerek kalmaz.

Ancak kalorifer borusundaki su kaçağı ilaçla kapatılmayacak durumdaysa, termal kamera kullanılır. Termal kamera ile sıcak cisimler görüldüğü için kalorifer boruları da duvarın içinde olsa dahi görülebilmektedir. Bu sayede, su kaçağının olduğu yer noktasal olarak tespit edilebilir.

Kalorifer tesisatında su kaçağı bulmak için Teknotesisat ile iletişime geçebilirsiniz. Firmamız evinizin hiçbir yerine zarar vermeden en hızlı şekilde su kaçağının olduğu noktayı tespit etmektedir. 30 servis aracımız ile İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet verirken fiyat farkı almamaktayız.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek