Üst Komşudan Daireme Su Akıyor

Üst komşudan daireme su akıyor” şikâyeti günümüzün tesisat sorunlarından biridir. Bu sorunun çözümü için üst katın tesisatında su kaçağı tespiti yapılması gerekir.  Günümüzde su kaçağı tespiti yapılırken kırma dökme yapılmadan cihazlarla kısa sürede tamamlanan çalışmalar yapılabilmektedir.

Üst Kattan Su Sızması

Üst katta su sızması, sızıntının olduğu odaya bağlı olarak farklılık gösterebilir. Üst kattaki su sızıyorsa bu sorun fayanslardan kaynaklanabileceği gibi tesisat borularındaki bir sorundan da kaynaklanabilir.

  • Banyo ve tuvalet zeminindeki fayansın amacı suyun sızmasını engelleyerek kat betonunu sudan korumaktır. Bazen, fayanslarda meydana gelen bir sorun suyun sızıp fayans altına girmesine sebep olur. Sorun uzun süre fark edilmezse, fayans altındaki beton suya doyar ve alt kata su sızmasına sebep olur. Fayanslardaki bu sorun derz dolgu ile alakalıdır. Derz dolgu, güçlü temizlik malzemelerine maruz kalırsa zamanla özelliğini kaybeder ve suyu sızdırmaya başlar. Tuz ruhu ve çamaşır suyunun sık kullanıldığı yerlerde bu sorun daha sık meydana gelir. Fayanslarda böyle bir sorun olduğunda, alt katın tavanında rutubet şeklinde sorunlar görülür. Fayans aralarındaki derz dolgunun yeniden yapılması gerekir, böylece alt kata su sızıntısı engellenir.
  • Banyoda fayans altından üç farklı tesisat borusu geçmektedir. Bu tesisat borularından biri olan kalorifer boruları bazı sebeplerden dolayı zarar görebilir. Kalorifer borusunun zarar görmesi durumunda, yine fayansların su sızdırmasına benzer bir sorun meydana gelir. Kalorifer borusundan su sızması, kombideki basınç göstergesinden rahatlıkla anlaşılabilir. Kalorifer borularındaki suyun basıncı düşük olduğu için, boruda su kaçağı olduğunda kısa sürede alt kata su sızdırmaz. Belli bir süre geçtikten sonra üst kattan su akmaya başlar.
  • Fayans altından geçen tesisat borularından biri de pis su borularıdır. Lavabo, banyo gideri, duşa kabin ve klozet giderleri fayansın altından geçer ve ana gider borusuna bağlanır. Pis su borularında çatlama, kırık veya delinme söz konusu olduğunda alt katın tavanında belirtileri ortaya çıkar. Pimaş borularındaki su kaçakları, kalorifer borularına göre daha fazla olmaktadır. Lavabo, klozet ve duşa kabinin kullanım sıklığına bağlı olarak alt kata sızan su miktarı da farklı olur. Ayrıca pis su borularında kaçak olduğunda ve bu su alt kata sızdığında, alt katta suyun sızdığı kısımda kötü koku gelmesine sebep olur.
  • Temiz su boruları da fayans altından geçer. Temiz su borularında su kaçağı olduğunda kısa sürede kendini belli eder. Çünkü temiz su borularındaki su kaçaklarının basıncı yüksek olur. Alt katın tavanında damlama şeklinde ortaya çıkar.

Üst daireden su sızması sadece alt daireye zarar vermez. Soruna kısa sürede müdahale edilmezse, binanın taşıyıcı kolonlarına da zarar verir ve daha da riskli bir soruna sebep olur.

Üst Komşudan Daireme Su Akıyor Çözüm

Üst komşunun banyosundan su akıyorsa öncelikle üst komşunuzu durumdan haberdar etmelisiniz. Sorunun sadece sizin dairenize değil binanın betonuna da zarar verdiğini bilmesi gerekir. Ardından su kaçak tespit cihazları ile hizmet veren Teknotesisat ile iletişime geçmelisiniz. Firmamız, her tesisat borusu içini farklı cihaz kullanarak profesyonel çözümler üretmektedir.

  • Ekiplerimiz, üst dairenin temiz su tesisatını kontrol ederek işe başlar. Bunun için; üst dairenin temiz su borularındaki basıncı test eder. Dairedeki bütün musluklar kapatılır. Tesisat sistemi basınçölçer ile test edilir. Basınçta düşme meydana geliyorsa, su kaçağının nerede olduğunu belirlemek için akustik dinleme cihazı kullanılır. Akustik dinleme cihazının amacı, su kaçağının sesini dinleyerek borudaki sorunun nerede olduğunu belirlemektir. Su kaçağı olan delik çok ufak boyuttaysa, borudaki suyun basıncı arttırılır ve akustik dinleme cihazı ile duyulabilmesi sağlanır. Böylece su kaçağı tespiti noktasal olarak yapılır. Su kaçağı tespiti sırasında hiçbir yere zarar verilmez.
  • Üst kattan alt kata su sızıntısı pis su borularında olduğunda, su kaçağı tespiti için kameralı görüntüleme cihazı kullanılır. Kameralı görüntüleme cihazının kullanılmasının amacı, pis su borularındaki suyun basıncının düşük olmasından dolayı akustik dinleme cihazının kullanılamamasıdır. Ayrıca pis su boruları daha geniş olduğu için kameralı görüntüleme cihazı kullanılmasına daha elverişlidir. Kameralı görüntüleme cihazının kamerası pis su borusundan içeri gönderilir ve görüntüler cihazın ekranında incelenir. Borunun içi ayrıntılı olarak incelendikten sonra, sorunun kaynağı ve pimaş borusunun tam olarak neresinde olduğu tespit edilebilir.
  • Kalorifer borularındaki su kaçaklarını tespit etmek için ise termal kamera kullanılmaktadır. Termal kamera, isminden de anlaşılacağı gibi sıcak olan cisimlerin görülmesini sağlar. Fayans altından geçen ve sıcak olan kalorifer boruları termal kamera ile rahatlıkla görülür. Termal kamera ile kalorifer borularına bakıldığında, kalorifer boruları doğrusal olarak görülür. Ancak su kaçağı olan kısımda dağılma meydana gelir. Bu sayede su kaçağı noktasal olarak tespit edilir.

Teknotesisat 2003 yılından beri hizmet veren ve müşteri memnuniyetini ön planda tutarak sürekli gelişen bir firmadır. Bugün 30 servis aracı ile hizmet vermekteyiz. İstanbul’un tüm ilçelerine dağılan servis araçlarımız ile siz servis talep ettiğinizde en yakın servisi adresinize yönlendirerek en hızlı şekilde sorunlarınıza müdahale etmekteyiz.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek