Üst Kattan Alt Kata Su Sızıntısı

Üst kattan alt kata su sızıntısı, çoğunlukla üst katın tesisat borularında su kaçağı meydana geldiğinde yaşanan bir sorundur. Bunun için üst katın tesisat borularının kontrol edilip sorunun kaynağı belirlenmelidir.


Çok katlı binalarda yaşamanın getirdiği olumlu sonuçlar gibi olumsuz sonuçları da bulunmaktadır. Günümüzde sık yaşanan tesisat sorunlarından biri de üst kattan alt kata su akıyor olmasıdır.

Üst katın banyosundan, tuvaletinden veya herhangi bir odasından alt kata su sızıntısı olabilir. Bu sorunun birçok sebebi olabilir. Alt kata su sızıntısı; bazen temiz su hattından, bazen gider hattından bazen de kalorifer tesisatından olabilmektedir. Alt kata sızan su, hangi tesisat hattından geldiği az çok tespit edilebilir. Temiz su hattında su sızıntısı varsa; alt katın tavanından damlama şeklinde kendini belli eder. Ya da gider hattından su sızıntısı bulunuyorsa; alt katın tavanında sarımtırak bir renk görünür.

Temiz Su Hattından Alt Kata Su Sızıntısı

İçme suyu tesisatında kolay kolay sorun yaşanmaz. Ancak usta hatası veya kalitesiz malzeme kullanımı temiz su tesisatında sorunlar yaşanmasına sebep olabilir. Usta hatalarının olduğu noktalar, genellik ek yapılan kısımlardır. Su boraları birbirine ek yapılırken kaynak makinesi kullanılır. Kaynak makinesi plastik boruyu ısıtır ve iki boru birbirine tutturularak maşon aracılığı ile kaynak yapılır. Isıtma işlemi az yapılırsa borular birbirini tam olarak tutmaz. Bunun sonuncunda da, suyun basıncı biraz yükselirse su sızıntısı meydana gelir.

Aynı şekilde çok ısıtılması durumunda da borular birbirini tutmaz ve su kaçağına davetiye çıkarır. Tesisatı yapan usta boruları tam oranının da ısıtırsa bile, boruları dengeli olarak birleştirmemesi durumunda yine su kaçağı meydana gelir.

Kalitesiz malzeme kullanılan yerlerde, su basıncına dayanamayan borular çatlamaya başlar ve su kaçağı meydana gelir. Bu su kaçağı sonucunda da üst kattan alt kata su sızıntısı meydana gelir.

Alt kata sızan suya göre, kaçağın temiz su tesisatından olduğu tespit edilebilir. Su sürekli olarak alt kata akıyorsa ve damlıyorsa, söz konusu kaçağın temiz su tesisatından olduğu söylenebilir.

Kesin tespit edilebilmesi için, akustik dinleme cihazı ile kontrol edilmesi gerekir. Firmamız bu gibi su kaçaklarını özel cihazlar yardımı ile noktasal olarak yerini bulmaktadır. Tespit işlemi sırasından hiçbir tadilat söz konusu değildir. Tamamen cihazların yardımı ile tespit işlemi gerçekleştirilir.

Su kaçağının olduğu yer tespit edildikten sonra, lokal tadilat yapılmaktadır. Ufak bir bölge kırılarak, çatlak olan kısım onarılır. Hemen tamiri yapılıp, kullanılabilir hale getirilir.

Pimaş Borusundan Üst Kattan Su Sızması

Pimaş tesisatında oluşan su kaçağı da genellikle ek yerlerinden kaynaklanmaktadır. Bazı tesisat ustaları, pimaş borularını ek yaparken ek yerlerinde bulunan contaları kullanmazlar. Conta kullanılmadığı için de ilerleyen dönemlerde su kaçağı meydana gelir.

Bir diğer su kaçağının nedeni ise; pimaş borularına yeterli eğim verilmemesinden kaynaklanır. Pimaş borusunun eğimi yetersiz olursa, borunun içinde su birikir ve ek yerlerinden zamanla sızma yapabilir.

Üçüncü bir sebep ise; dışardan yapılan bir müdahale ile pimaş borusunun çatlamasıdır. Evde yapılan tadilatlarda istemeden de olsa pimaş borularına zarar verilebilmektedir.

Pimaş borusu yüzünden üst katın banyosundan su akıyor olabilir. Bu su sızıntısının rengi farklı olur. Her zaman akmaz. Üst katın kullanımına bağlı olarak akma meydana gelir. Üst katın gider borularını uzun süre kullanması sonucu damlama dahi meydana gelebilir. Ayrıca kötü bir kokuya da sebep olabilir.

Firmamız, gider borularındaki su kaçaklarını tespit etmek için kameralı görüntüleme cihazı kullanmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazı, gider hattının içine sürülür ve ekrandan görüntüler kontrol edilir. Bu sayede; gider borusunun eğimi kontrol edilir. Çatlak veya kırık varsa rahatlıkla tespit edilir.

Sorun tespit edildikten sonra, boy şeklinde olan gider borusunun değişmesi gerekir. Temiz su boruları gibi bölgesel tamir yapılamaz. Çünkü pimaş borularına yama yapmak mümkün değildir ve borunun tamamı değiştirilmesi gerekir.

Kalorifer Tesisatından Alt Kata Su Akması

Kalorifer tesisatından da su kaçağı meydana gelmektedir. Ancak kalorifer tesisatının su kaçağı diğer su kaçaklarına göre farklıdır. Kalorifer tesisatının içindeki suyun basıncı düşüktür. Su kaçağı meydana geldiği zaman, öyle güçlü bir şekilde hissedilmez. Bazen bir yıl sonra bile fark edilebilir. Kalorifer su kaçağının fark edilmesi ancak kombi basıncının düşmesinden anlaşılabilir. Kombi basıncı sürekli olarak düşüyorsa kalorifer tesisatında su kaçağı olduğu söylenebilir.

Kalorifer su kaçağının olduğunu fark etmenin bir diğer yolu ise, üst katın banyosunun dışında herhangi bir odasının altından, alt kata su sızıntısı oluyorsa kalorifer su kaçağı olduğu söylenebilir. Ancak bunun kesin olarak tespit edilmesi gerekmektedir.

Firmamız, kalorifer su kaçağını onarmak için hiçbir tadilat yapmamaktadır. Kalorifer borularının çatlaklarını onarma özelliğine sahip özel bir kimyasal kullanmaktadır. Bu kimyasal, tesisatın bütün borularını onarmaktadır ve kesin sonuç vermektedir.

Ancak kalorifer su kaçağının sebebi çatlak değil de daha ciddi bir kırıksa, bu durumda termal kamera kullanmaktayız. Termal kamera sayesinde, sıcak olan borular betonun altından görülebilmektedir. Böylece su kaçağının olduğu yer tespit edilmektedir.

Üst Komşunun Banyosundan Su Akıyor

Üst komşunun banyosundan su akıyor olmasının bir diğer nedeni ise fayanslardan kaynaklanmaktadır. Banyo fayansları temizlenirken, tuz ruhu gibi güçlü temizlik kimyasalları kullanılmaktadır. Ancak ev hanımlarının dikkat etmedikleri bir noktada, tuz ruhu gibi güçlü kimyasallar fayans aralarındaki derz dolgusunu tahrip eder. Derz dolgusu tahrip olunca da, banyo zemininde su kalması durumunda üst kattan alt kata su sızıntısı meydana gelmektedir.

Bu sorunu çözmek için; fayans aralarının tekrar derz dolgu yapılması gerekir. Aksi halde su sızıntısının önüne geçilemez.

Üst kattan alt kata su sızıntısı şikâyetiniz varsa, hemen firmamızı arayabilirsiniz. Profesyonel ekiplerimiz ile en kısa sürede adresinize ulaşıp, sorununuzu en kısa sürede çözmekteyiz. Yaptığımız bütün tadilat ve onarım işlerini garanti altına almaktayız.

Soru ve görüşler (3)

Üst Kattan Alt Kata Su Sızıntısı hakkında görüşler ve sorular
 • 5 sene önce

  Bizim üst katta kimse oturmuyor ama alt kata su sızması var. Yöneticiye bildirdik ancak üst kattaki daire sahibinin sorunudur dedi. Üst kattaki daire sahibi de yurt dışında, Tuvaletten alt kata su sızmasını engellemek için, bizim daireden birşeyler yapılabilir mi?

  Yanıtla -
  1. Üst kattan su akıyor olmasının birçok sebebi olabilir. Tuvaletten alt kata su sızması, tuvaletten geçen tesisat borularında su kaçağı olabileceği anlamına geliyor. Ancak üst katın boş olduğunu söylediğiniz için, atık su borularından ve kalorifer borularından alt kata su sızması durumunu eleyebilir.
   Üst dairenin ana su vanası kapalıysa temiz su borusundan dolayı meydana gelen su kaçağı ihtimalini de eleyebiliriz.
   Son olarak üst katta teras var mı? Teras balkonundan veya normal balkondan dolayı da alt kata su sızması olabilir. Havalandırma boşluğundan da su kaçağı olabilir. Sağlıklı çalışma yapılabilmesi için üst kattan su kaçağı kontrolü yapılabilir. Alt kattan müdahale etmek pek mümkün değildir.

   Yanıtla -
  2. 4 sene önce

   Sorunu nasıl cozdunuz acaba benimde başıma aynı olay geldi üst kat boş ve sahibi yurt dışında ulaşamıyoruz üst kat teraslı yağmur yağdığında bizim salondan su damlatiyor büyük ihtimal su terastan kendi dairrsine oraan da bizim daireye akıyor zabıta veya karakol dan bir şey çıkmadı ev eşyasiz 3 yıllık bina daha önce oturanda olmadı ne yapabiliriz nasıl bir yol izlemeliyim prosedürü nedir

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek