Bilgisayarlı – Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Kameralı su kaçağı tespiti, günümüz teknolojisinden faydalanarak daha düşük maliyetlerle su kaçağı tespit etme yöntemlerinden biridir. Bilgisayarlı su kaçağı tespiti ile evlerde veya iş yerlerinde inşaat ortamı meydana getirmeden ve kesin sonuçlar elde edilebilmektedir.

Bilgisayarlı Su Kaçağı Tespiti

Bilgisayarlı su kaçağı tespiti, en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Tabi kurumsal firmalar tarafından kullanılan bir yöntemdir. Bilgisayarlı su kaçağı tespitinin birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar dikkate alındığında bu kadar fazla tercih edilmesi son derece normaldir.

Bilgisayarlı su kaçak tespiti ile yapılan çalışmalarda, su kaçağının olduğu dairede hiçbir yer kırılmaz. Oysa günümüzde birçok kişi evinde su kaçağı olduğunda, tesisatçının su kaçağını bulmak için evi inşaat alanına çevireceğini sanır. Oysa bilgisayarlı su kaçağı tespitinde hiçbir yeri kırmaya gerek kalmaz. Ayrıca su kaçağı sorunu yaşayanlar, su kaçağı tespitinin saatler hatta günler süreceğini düşünür. Bilgisayarlı su kaçak tespiti yapılırken, bilgisayarlı cihazlar su kaçağının olduğu yeri tespit eder ve bu işlem çok kısa sürede gerçekleştirilir.

Bilgisayarlı su kaçağı tespiti sayesinde ilkel yöntemler ile su kaçak tespiti çalışmaları tamamen geride kalmıştır. Bilgisayarlı su kaçak tespiti çalışmasında, su kaçağının yeri tam olarak noktasal şekilde tespit edilir. Yani deneme yanılma yöntemi ile arama çalışması yapılmaz. Su kaçağı noktasal olarak tespit edildikten sonra, istisna bir durum yoksa tespit eden personel tarafından hemen tamir edilir. Böylece hem zamandan tasarruf edilmiş olur hem de pratik olduğu için müşteriler durumdan memnun kalır.

Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Bilgisayarlı su kaçak tespitinde kullanılan yöntemlerden biri de kameralı su kaçağı tespitidir. Kameralı su kaçağı tespiti sayesinde, su kaçağının olduğu yer görülebilmektedir. Kamera ile su kaçağı tespiti yapılırken, cihazın kamerası borunun içine gönderilir. Kamera ile su kaçağı tespiti yapılabilmesi için su kaçağının olduğu borunun geniş boru olması gerekir.

Kameralı su kaçağı tespiti temiz su borularında meydana gelen su kaçaklarında kullanılan bir yöntem değildir. Temiz su boruları dar olduğu için kameralı görüntüleme cihazının kamerası borunun içine gönderilmez. Pis su borularında su kaçağı meydana geldiğinde, kamera ile su kaçağı tespiti yapmak en ideal su kaçak tespit yöntemidir. Çünkü pimaş boruları evlerde bulunan en geniş tesisat borularından biridir.

Kameralı su kaçağı tespitinde; kameralı görüntüleme cihazının kamerası borunun girişinden içeri gönderilir. Kameranın elde ettiği görüntüleri gösteren bir ekran bulunur. Borunun iç görüntüleri anlık olarak ekrana yansır. Kamera ile su kaçak tespiti yapan personel görüntüleri inceleyerek su kaçağının olduğu yeri tespit eder. Tespit çalışması noktasal olarak yapılır.

Kameralı su kaçak tespiti sırasında evin fayanslarına veya duvarlarına hiçbir zarar verilmez. Duvar veya fayansların kırılmasına, matkap gibi gürültülü aletler çalıştırılmasına gerek yoktur. Kameralı görüntüleme cihazı sessiz çalışan bir cihazdır. Kamera ile su kaçak tespiti sayesinde günler süren tadilat çalışmalarına gerek kalmaz. Su kaçağını tespit etmek ortalama bir saat gibi bir zaman alır.

Teknotesisat, kameralı su kaçağı tespitini ülkemizde ilk uygulayan firmalardan biridir. 2003 yılından itibaren uygulamaya soktuğu bu çalışma sayesinde müşterilerimizin memnuniyetini kazanmaktayız. Hem su kaçağı tespiti çalışması çok kısa sürede tamamlanır hem de evlerde veya iş yerlerinde tadilat ortamı oluşmaz.

Firmamız kameralı su kaçak tespitinin yanı sıra farklı yöntemlerle de su kaçak tespiti yapmaktadır.

Dinleme Yöntemi ile Su Kaçağı Tespiti

Dinleme yöntemi ile su kaçak tespiti çoğunlukla temiz su borularında su kaçağı olursa kullanılır.

Temiz su borularında basınçlı su bulunur. Temiz su borusunda bir delinme, çatlama veya kırık olduğunda bu sorunlu bölgeden su sızıntısı olur. Borunun içindeki suyun basıncı yüksek olduğu için, borunun sorunlu bölgesinden sızan suda püskürme olur. Su püskürdüğü için de ses yapar.

Teknotesisat, bu durumu göz önüne alarak akustik dinleme cihazı ile su kaçağını tespit eder. Dinleme cihazının prop adı verilen aparatı su kaçağı şüphesinin olduğu bölgeye tutulur ve kulaklıktan zemin veya duvar dinlenir. Propun bir özelliği de ses şiddetini arttırarak kulaklığa aktarmasıdır.

Bazı istisna durumlar elbette bulunur. Bunlardan biri su kaçağının çok küçük olmasından dolayı su kaçağının sesi duyulmaz. Bazen de suyun basıncı düşük olur yine cihazla duyulamayabilir. Bu durumlarda ekiplerimiz, basınç testinde kullandığı cihaz ile borulardaki suyun basıncını arttırır. Borudaki basınç artınca, su kaçağının sesi de yükselir ve dinleme cihazı ile duyulması sağlanır.

Termal Kamera ile Su Kaçağı Tespiti

Kalorifer borularında da su kaçakları meydana gelmektedir. Kalorifer borularındaki su kaçağı dinleme cihazı ile tespit edilemez. Çünkü kalorifer borularındaki suyun basıncı düşüktür. Aynı şekilde kameralı su kaçağı tespiti de yapılamaz. Çünkü geniş boru değildir. Ancak kalorifer borularının bir avantajı vardır ki içinden sıcak su geçer.

Firmamız, borulardan geçen sıcak suyu avantaja çevirerek termal kamera ile su kaçağı tespiti yapmaktadır. Termal kamera ile duvarlar veya zemin kontrol edildiğinde, içinden sıcak su geçen borular görülebilmektedir. Sıcak su boruları, termal kamera da düz bir çizgi şeklinde görülürken su kaçağı olan kısımda dağınık görülür. Bu sayede su kaçağının olduğu yer noktasal olarak tespit edilir.

Bilgisayarlı su kaçağı tespiti için firmamızdan haftanın 7 günü servis talep edebilirsiniz. Ekiplerimiz kameralı görüntüleme cihazıyla adresinize gelerek kameralı su kaçağı tespitini en hızlı şekilde yaparak zamanın size kalmasını sağlar.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek