Mutfaktan Alt Kata Su Sızıyor

Mutfaktan alt kata su sızıyor ise, tesisat sisteminde su kaçağı olabilir. Mutfaktan alt kata su sızmasını engellemek için su kaçağı tespiti yaptırmalısınız. Su kaçağı tespiti denildiğinde birçok kişi evlerinde tadilat olacağını düşünür ancak bu durum geçmiş zamanlarda kalmıştır. Günümüzde teknolojik cihazlar sayesinde kısa sürede ve çok düşük maliyetlerle mutfaktan alt kata su sızıyor sorunu giderilebilir.

Mutfaktan Alt Kata Su Sızmasının Nedenleri

Mutfaktan alt kata su sızıyor olmasının başlıca nedenleri tesisat sisteminde bir sorun olmasından kaynaklanmaktadır. Mutfak zemininden geçen birden fazla tesisat borusu bulunur. Atık su borusu, temiz su borusu ve kalorifer borusu mutfak zemininden geçer.

Bu borularından herhangi biri zarar görürse, alt kata su sızıntısı meydana gelir. Ancak tesisat sistemine bağlı olarak alt kata sızan suda farklılık olur.

Temiz su borusunda, su kaçağı meydana geldiğinde mutfaktan alt kata su sızması sürekli olur. Özellikle gece saatlerinde alt kata sızan suyun şiddetinde artma meydana gelir. Bu durum alt kat komşunuzun duvarlarında kabarmalara, boyanın dökülmesine ve mutfak dolabına zarar verebileceği gibi binanın taşıyıcı kolon ve kirişlerine de ciddi zarar verir.

Atık su boruları lavabonun altından geçerek ana gider borusuna bağlanır. Atık su borusundaki sorunlarda, siz lavaboyu kullandığınız süre boyunca mutfaktan alt kata su sızıyor olur. Yine bu durum alt katın duvarlarında rutubete sebep olur. Bazen bu rutubet yüzünden ve atık su olmasından dolayı alt katta kötü koku oluşmasına sebep olur. Siz üst katta lavaboyu kullanmayı bıraktığınızda, alt kattaki su sızıntısında da azalma meydana gelir.

Kalorifer borularındaki su kaçakları, diğer tesisat sistemlerindeki su kaçaklarına göre daha az olur. Fark edilmesi uzun sürebilir. Mutfaktan alt kata su sızması çok yavaş olabilir. Tavanda veya duvarda ufak bir bölgede rutubet şeklinde kendini belli edebilir. Bunun sebebi, kalorifer sistemindeki suyun basıncının düşük olmasından kaynaklanır.

Mutfaktan Alt Kata Su Sızıyorsa Ne Yapabilirim?

Mutfaktan alt kata su sızıyorsa öncelikle sızan suyun hangi tesisat sisteminden kaynaklandığını belirlemelisiniz. Alt kat komşusu ile koordineli olarak çalışmanız gerekir. Mutfaktan alt kata sızan suyun şiddetini bilmeniz gerekir. Alt kata sızan suyun şiddeti fazlaysa, tavanda damlama oluyorsa temiz su tesisatından şüphelenmelisiniz. Çünkü evlerde bulunan tesisat sistemleri içinde temiz su borularındaki suyun basıncı daha yüksektir. Bu durumda, dairenizin ana vanasını kapatarak tekrar alt katı kontrol ediniz. Siz kendi dairenizin ana vanasını kapattıktan sonra alt kata sızan suda azalma meydana geliyorsa kesin olarak temiz su tesisatında su kaçağı olduğu söylenebilir. Su kaçağı tespiti yaptırmak için firmamız ile iletişime geçerek en uygun fiyatlarla ve kısa sürede sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Mutfaktan alt kata su sızıyorsa ve temiz su tesisatından kaynaklanmıyorsa atık su borularına odaklanmanız gerekir. Atık su borularında su kaçağı olduğu zaman mutfaktan alt kata sızan su daha az olur. Çünkü pimaş borularının içinde devamlı su bulunmaz. Lavabo kullanıldığı sürece mutfaktan alt kata su sızıyor olur.

Ancak lavaboyu kullanmamanıza rağmen mutfaktan alt kata su sızıyorsa, mutfakta bulunan çamaşır ve bulaşık makinesi gibi makinelerden de kaynaklanabilir. Çamaşır ve bulaşık makinelerinin atık su giderleri lavabonun atık su giderine bağlıdır. Bu makineler suyu boşaltırken yine mutfaktan alt kata su sızıyor olacaktır.

Bu sorun söz konusuysa, lavabo kullanımını ve çamaşır, bulaşık makinesi gibi su ile etkileşimli olan makinelerin kullanımını durdurmanız gerekir. Ardından cihazla su kaçağı tespiti yapan firma ile iletişime geçmelisiniz. Teknotesisat, her tesisat sistemi için farklı cihaz kullanarak su kaçağı tespitini profesyonel yöntemlerle yapmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra, kalorifer borularından dolayı mutfaktan alt kata su sızıyorsa kombinin basıncını kontrol etmeniz gerekir. Kombi basıncının sürekli düşmesi su kaçağı olma ihtimalini beraberinde getirir. Kombi basıncının yavaş veya hızlı düşmesi durumu değiştirmez. İstikrarlı bir düşüş söz konusuysa su kaçağı riski vardır. Bunun için yine firmamızdan servis talep ederek sorunu kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz.

Mutfaktan Alt Kata Su Sızıyor

Bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri; firmamız su kaçağı tespiti yaparken kırma dökme ve gürültülü aletler kullanma gibi bir çalışma sergilememektedir. Tamamen sessiz ortamda yapılan su kaçağı tespiti çalışması, kısa sürede ve kesin olarak yapılmaktadır.

Temiz su borularındaki su kaçağı tespiti akustik dinleme cihazı ile yapılmaktadır. Akustik dinleme cihazının prop adı verilen ve mikrofon görevi gören aparatı su kaçağı olabilecek noktaya tutularak o bölge dinlenir. Prop algıladığı sesi kulaklığa aktarır. Bu sayede su kaçağı tespiti dinleme yöntemi ile noktasal olarak tespit edilir. Su kaçağına sebep olan borudaki çatlak ufak boyuttaysa, su kaçağı tespiti yapan personel lokal tamirat yaparak sorunu hemen çözer.

Atık su borularında ise kameralı görüntüleme cihazı kullanılır. Kameralı görüntüleme cihazının kamerası borunun içine gönderilir. Borunun içindeki görüntüler anlık olarak cihazın monitörüne yansır. Görüntüleri inceleyen personel, pimaş borusunun içindeki bütün sorunları tespit edip sizlere rapor verir. Yapılması gereken çalışmalar, siz onay verdikten sonra yapılır.

Kalorifer borularında su kaçağı söz konusu olduğunda ise; termal kamera ile su kaçağı tespiti yapılır. Termal kamera sayesinde, sıcak olan kalorifer boruları rahatlıkla görülür. Su kaçağı olan noktada su, dağınık göründüğü için noktasal olarak tespit yapmak mümkündür.

Su kaçağı tespiti için firmamızdan servis talep ettiğinizde ekiplerimiz bir saat içinde adresinize ulaşmaktadırlar. 25 servis aracı ile Türkiye’nin en geniş servis ağına sahip olan firmamız, İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farkı almadan hizmet vermektedir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek