Terastan-Betondan Su Sızıntısı Nasıl Önlenir?

Betondan su sızması nasıl önlenir? Terastan su sızması nasıl önlenir? Çatıdan su sızması nasıl önlenir? Tavandan su akması nasıl önlenir? Sorularını soran müşterilerimize cevap vermek amacıyla bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettik.

Betondan Su Sızması Nasıl Önlenir?

Betondan su sızması, betonun çatlamış olmasından veya tesisat sisteminden kaynaklanan bir sorundur. Bu sorunun kısa sürede çözüme kavuşması gerekir. Aksi durumda, beton sudan etkilenir ve çürümeye başlar. Bina için ciddi bir risk oluşturur.

Üst katın betonundan su akıyorsa, betonun çatlak olabileceğini belirtmiştik. Bu çatlağın onarılması gerekir. Sağlam yapılarda, betonun sudan etkilenmemesi için ve çatlamaması için betonun harcının içine özel bir ilaç koyulur. Bu ilaç sayesinde beton suyu geçirmez. Ancak ne yazık ki konut inşaatlarında bu ilaç pek kullanılmaz. İlaç kullanılmadığı için de betonun zamanla su geçirmesi gerçekleşir.

Üst katın betonunun çatlağının onarılması gerekir. Bunun için çatlağın olduğu yerlere birkaç delik delinir. Daha sonra beton çatlak ilacı bu deliklere doldurulur. Bu sayede betonun çatlağı tamamen kapanır. Ancak sadece çatlağı onarmak yeterli değildir. Çatlak onarıldıktan sonra yalıtım da yapılmalıdır. Yalıtım hem betondan su sızmasını önler hem de betonu korur.

Betondan su sızmasının bir diğer nedeni ise, topraktır. Bu durum üstü toprakla örtülü otoparklar veya bodrum katlarda görünen bir durumdur. Üstü toprakla örtülü olan otoparklarda, yağmurlu havalarda toprak suya doyar ve betona sızma yapar. Eğer betonda yalıtım yapılmamışsa, betondan su sızması görünür. Betondan su sızmasını engellemek için, toprak kaldırılıp betona yalıtım yapılmalıdır. Aksi durumda su sızmasını engellemek kolay olmayacaktır.

Bodrum katlarda duvardan su sızması yine topraktan kaynaklanır. Özellikle yağmurlu havalarda, toprak suya doyar ve betona sızdırır. Bunu önlemenin yolu binanın çevresine drenaj hattı döşemektir. Drenaj hattının amacı toprakta bulunan fazla suyun bina temeline girmesini engellemektir.

Yukarda sayılanlar dışında betondan su sızmasının bir diğer nedeni iste tesisat sistemindeki su kaçağıdır. Tesisat sisteminde su kaçağı, bazen kendini hemen belli ederken bazen uzun süre fark edilmeyebilir.

Temiz su tesisatlarında meydana gelen su kaçakları, basıncı yüksek olduğu için kısa sürede fark edilir. Ancak kalorifer tesisatında meydana gelen bir su kaçağı için bunu söylemek zor olur. Çünkü kalorifer tesisatındaki su kaçağı, düşün basınç nedeniyle geç fark edilir.

Firmamız, uzun yıllardır elektronik cihazlarla su kaçağı tespiti yapmaktadır. İşinde uzman olan personeli ile su kaçaklarını kısa sürede tespit etmektedir.

Terastan Su Sızması Nasıl Önlenir?

Teras katın zemini çoğu zaman fayansla kaplanır. Ancak yağmurlar nedeni ile fayans aralarındaki derz dolgular zamanla tahrip olur ve suyu sızdırmaya başlar. Ya da teras katta bulunan tesisat borularında su kaçağı meydana gelir ve alt tarafa terastan su sızması meydana gelir. Her iki durumda da olaya müdahale edilmelidir. Çünkü beton uzun süre suya maruz kalırsa çürümeye başlar.

Terastan su sızmasını önlemenin yolu; teras zeminine yalıtım yapılmasıdır. Yalıtım yapıldıktan sonra zemin kaplaması yapılabilir. Ancak yalıtım yapılmadan zemin kaplaması yapılması pek sağlıklı olmayabilir. Çünkü terasın zemini yağmur, kar, buz vb. doğa olaylarına maruz kalır.

Teras katta bulunan tesisat borularında su kaçağı söz konusu ise firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Firmamız; akustik dinleme cihazı, termal kamera ve kameralı görüntüleme cihazları ile su kaçaklarına müdahale ederek kesin sonuç elde etmektedir.

Çatıdan Su Sızması Nasıl Önlenir?

Çatıdan su sızması; çatı kaplamasından, yağmur oluklarından veya tesisat sisteminden kaynaklanmaktadır.

Çatı kaplamasında kullanılan kalitesiz malzemeler suyu geçirir ve bu durum genellikle yağmurlu havalarda meydana gelir. Bu durum için çatı yalıtımı yapılmalıdır. Çatı yalıtımı hem çatı katını soğuktan korur hem de kaplama kalitesiz olsa bile suyu geçirmesini engeller.

Yağmur olukları yüzünden çatıdan su sızması ise; yağmur oluklarının tıkanmasından kaynaklanır. En sık karşılaştığımız durum ise, özellikle sonbahar aylarından yapraklar döküldüğü için yağmur oluklarını tıkamaktadır. Yağmur yağdığı zaman, yağmur olukları tıkalı olduğu için çatı eşiğinin olduğu kısımda taşma meydana gelir ve çatıdan su sızmasına neden olur. Firmamız, yağmur oluğu tıkanıklıklarını da robot cihazlar yardımı ile açmaktadır. Tıkanıklığı açtıktan sonra kameralı görüntüleme cihazı ile mutlaka kontrol etmektedir.

Çatıdan su sızıntısının bir diğer nedeni ise tesisat sisteminde su kaçağı meydana gelmesidir. Su kaçağı temiz su borusunun çatlamasından ve pimaş borusunun kırılmasından kaynaklanabilir. Her iki durumda da su kaçağı meydana gelir ve bu su betona zarar verir.

Tesisat boruları görünürde olmasa bile firmamız elektronik cihazlarla, tesisat borularının yerini bulup, su kaçağını rahatlıkla tespit etmektedir. Tespit işlemi yapıldıktan sonra onarımı yapılarak müşteriye teslim edilmektedir. Yapılan onarımları bir yıl garanti altına almaktayız.

Tavandan Su Akması Nasıl Önlenir?

Tavandan su akması üst kat komşusunun tesisat sisteminden kaynaklanmaktadır. Bazı üst kat komşuları sorumsuz olur ve umursamazlar. Ancak tavandan su sızması sadece alt kat komşusunu rahatsız etmekle kalmaz aynı zamanda betonun çürümesine de sebep olmaktadır. Su sızıntısının kaynağı tespit edilip engellenmelidir.

Her türlü su kaçağı tespitini yapan firmamız, sorunlarınızı en kısa sürede çözmektedir. Firmamızı arayarak oluşturacağınız servis kaydının ardından, en kısa sürede adresinize gelen ekiplerimiz hemen su kaçağını tespit etmek için çalışmalara başlarlar.

Betondan, çatıdan veya terastan su akıyorsa, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Türkiye’nin en büyük mobil ağına sahip firmamız adresinize en kısa sürede ulaşmaktadır. Ayrıca İstanbul’un bütün ilçelerine aynı fiyatla hizmet vermekteyiz.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek