Su Kaçak Tespiti Yapan Firmalar

Su kaçak tespiti yapan firmalar kısa sürede, kırmadan cihazla su kaçak tespiti yapabilmektedir. Su kaçak tespitinde en korkulan durum evin tadilat alanına çevrilmesidir. Ancak kullanılan bilgisayar destekli elektronik cihazlar sayesinde hiçbir yere zarar verilmeden su kaçağının olduğu yer noktasal olarak tespit edilebilmektedir.

Su Kaçağının Nedenleri

Su kaçakları hiç ummadığımız zamanda ortaya çıkabilecek bir tesisat sorunudur. Bazen su kaçağının olduğunu hemen fark edebiliriz, ancak çoğu zaman bu pek mümkün olmamaktadır. Duvarda, tavanda veya zeminde rutubeti, nemi fark ederiz ancak bütün uğraşlarımıza rağmen su kaçağının olduğu yeri bulamayız. Bu gibi durumlarda robotla su kaçak tespiti yapan firmalarla iletişime geçilmelidir.

Su kaçağı bazen temiz su tesisatında meydana gelebileceği gibi bazen de kalorifer tesisatında ve gider borularında da meydana gelebilmektedir. Hangi tesisat sisteminde su kaçağı olursa olsun, bilgisayarlı su kaçak tespiti yapan firma elektronik cihazlar kullanarak su kaçağının olduğu yeri tespit edebilmelidir. Firmamız 14 yıldır kırmadan su kaçak tespiti yapan firma olarak hizmet vermektedir.

Kırmadan Su Kaçak Tespiti Yapan Firmaların Kullandığı Cihazlar

Tek bir cihazla su kaçağı tespiti yapmak mümkün değildir. Çünkü temiz su tesisatında meydana gelebilecek bir su kaçağında kameralı görüntüleme cihazı kullanılmayacağı gibi gider borularında meydana gelen su kaçaklarında da akustik dinleme cihazı kullanılmaz.

Su kaçak tespiti yapan firma eğer kurumsal bir firmaysa, farklı su kaçakları için farklı cihazlar kullanmak zorundadır. Aksi halde müşterilerin beklentilerini karşılayamaz.

Akustik Dinleme Cihazıyla Su Kaçak Tespiti Yapan Firma

Akustik dinleme cihazı, su kaçak tespitinde en sık kullanılan ve en pratik cihazlardan biridir. Kırmadan su kaçağı tespitinin en önemli cihazlarından biri olan akustik dinleme cihazı, dinleme yöntemi ile su kaçağını tespit etmede kullanılır.


Akustik dinleme cihazının prop ve kulaklık olmak üzere iki aparatı vardır. Prop bir nevi mikrofon görevi görür. Tabi ki mikrofondan çok daha hassas bir özelliği bulunur. Prop algıladığı sesleri kulaklığa iletir. Bu sayede, duvarın içinden veya zeminde betonun altından geçen su borularındaki kaçakların yeri tespit edilebilir.

Cihazın kullanımı basit gibi görünse bile sanıldığı kadar basit değildir. Cihazı kullanan personel, su kaçak tespit çalışmalarına nereden başlaması gerektiğini bilmelidir. Ayrıca su kaçağının ne kadar fazla olduğunu bulması gerekir. Çünkü su kaçağı çok ufaksa akustik dinleme cihazı, su kaçağının sesini algılayamayabilir.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında, dairedeki veya iş yerindeki temiz su tesisatının su basıncı arttırılır. İhtiyaç durumuna göre 10 bara kadar suyun basıncı yükseltilebilir. Suyun basıncı yükseldiğinde, su kaçağının olduğu kısımdaki su sızıntısı artar. Akustik dinleme cihazı ile rahatlıkla duyulabilecek seviyeye gelir.

Firmamız su kaçağını tespit ettikten sonra, firmamızın su kaçak tespit ekipleri çoğu zaman tek bir fayansı sökerek pratik yöntemle boruyu onarırlar. Onarımı bittikten sonra, su kaçağının devam edip etmediği kontrol edilir. Su kaçağı tamamen kesilmişse, sökülen fayans tekrar özenle yerine takılır.

Termal Kamerayla Su Kaçağı Tespiti Yapan Firma

Günümüzde en çok kullanılan ısıtma yöntemlerinden biri olan kombiler, sıcak suyu ısıtarak peteklere gönderir. Petekler aracılığıyla ısısını odaya veren su soğuyunca tekrar kombiye döner. Peki, suyun kombiden peteklere, peteklerden kombiye taşınmasını sağlayan borularda bir çatlak veya delik olursa ne olur?

Kalorifer borularında çatlak veya delik olması, kalorifer tesisatında su kaçağına sebep olur. Bunu kesin olarak tespit etmek için kombinin üstünde bulunan basınç göstergesini takip etmek yeterlidir. Kombideki basınç göstergesi, siz su takviyesi yapmanıza rağmen sürekli düşüyorsa, kalorifer tesisatınızda su kaçağı olduğu anlamına gelir.

Basınç göstergesi sürekli düşüyor ve kalorifer tesisatında su kaçağı olduğuna artık kesin eminiz bu durumda ne yapılır?

Bu durumda, termal kamerayla su kaçağı tespiti yapan firma devreye girmektedir. Çünkü sizler elinizde uygun cihazlar olmadan, nasıl ki duvarın içinden geçen temiz su borularındaki su kaçaklarını bulamıyorsanız, aynı şekilde parkelerin veya fayansların altındaki su kaçaklarını da bulamazsınız.

Firmamız, kalorifer borularındaki su kaçakları için iki yöntem kullanmaktadır. Firmamızın uyguladığı yöntemlerden biri; kalorifer borusunda ufak bir çatlak varsa, çatlak onarıcı kimyasal ilaç kullanmaktadır. Bu ilaç kolektörden veya banyoda bulunan havlupan peteğinden kalorifer borularının içine dökülür. Kombi suyu devir daim ederken, suyun içinde ilaçta bütün kalorifer sistemini dolaşarak çatlak olan boruları onarır. İlaç, kalorifer borularını onarmakla kalmaz aynı zamanda koruyucu özelliğe sahiptir ve kalorifer sistemine hiçbir yan etkisi bulunmaz.

Su kaçak tespiti yapan firmamızın uyguladığı diğer yöntem ise; termal kamera ile su kaçağını tespit etme yöntemidir. Termal kamera, genelde kalorifer borularında büyük çaplı su kaçağı varsa kullanılır. Yani çatlak onarıcı ilacın etkisiz kaldığı durumlarda kullanılır.

Termal kamera ile parkenin veya fayansın altından geçen borular takip edilir. Termal kamera ile su kaçağının olduğu yer rahatlıkla tespit edilebilir. Su kaçağının olduğu yer tespit edildikten sonra, tespit ekiplerimiz bölgesel tamir yaparak sorunu kısa sürede çözerler.

Kamerayla Su Kaçak Tespiti Yapan Firma

Su kaçak tespiti yapan firma sayısı son günlerde baya artmış durumdadır. Ancak kamerayla su kaçak tespiti yapan firma sayısı birkaç taneyi geçmez. Çünkü kameralı görüntüleme cihazı pahalı bir cihazdır ve her firma almamaktadır.

Kamera ile su kaçak tespitini gider borularında meydana gelen su kaçaklarında kullanmaktayız. Çünkü gider borularında meydana gelen su kaçaklarının basıncı çok düşük olduğu için akustik dinleme cihazı ile dinlenerek tespit edilemez. Aynı şekilde pimaş borularında akan kirli suyun ısısı düşük olduğu için termal kamerada kullanılamaz.

Kameralı görüntüleme cihazı, pimaş borusunun içine sürülür. Kamera görüntüleri anlık olarak monitöre yansıtır. Bu sayede pimaş borusunun içindeki bütün sorunlar rahatlık tespit edilebilir. Ancak kameralı görüntüleme cihazını kullanan personelin tecrübeli olması şarttır. Aksi halde kameranın görüntülerini yorumlayamaz ve su kaçağını tespit etmekte zorlanır.

Görüntülü su kaçak tespitinde en sık karşılaşılan durumlardan biri pimaş borusunun kırılmış olması veya çatlamış olmasıdır. Diğer sık karşılaşılan durum ise; pimaş borularının ek yerlerinde suyun sızmasını engelleyen contaların yerinden çıkması veya işlevini kaybetmesidir. Her iki durumda da pimaş borularında su kaçağı meydana gelmektedir.

Kamerayla su kaçak tespiti yapıldıktan sonra, durum ayrıntılı olarak müşterilerimize rapor edilir. Gerekirse kameralı görüntüleme cihazının elde ettiği görüntüler fotoğraf veya video olarak müşterilerimize sunulur.

Pimaş borusu kırılmışsa, çatlamışsa veya ek yerindeki conta görevini yapmıyorsa pimaş borusunun değiştirilmesi gerekir. Bu gibi durumlar için firmamızın onarım ekipleri bulunmaktadır. Onarım ekipleri pimaş borularını yeniden döşedikten sonra banyonun veya tuvaletin fayansını tekrar yaparlar ve kullanıma hazır bir şekilde teslim ederler.

Yapılan onarımlar bir yıl boyunca firmamızın garantisi altındadır. Bir yıl içinde çıkabilecek bütün sorunları firmamız ücretsiz olarak gidermektedir.

Sizde su kaçak tespiti yapan firma arıyorsanız, mutlaka o firmanın referanslarına göz atmalısınız. Bu sayede kırmadan su kaçak tespiti yapan firmanın güvenilir olup olmadığını araştırmış olursunuz.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek