Tavanda Su Damlacıkları

Tavanda su damlacıkları

Tavanda su damlacıkları

Evinizin tavanında su damlacıkları oluşuyorsa bunun birkaç sebebi olabilir. Gelin birlikte bu sebeplere ve çözümlerine bakalım. Eğer su damlacıkları bir anda başladıysa ve sık sık damlıyorsa su kaçağından şüphelenilir. Eğer tavanda oluşan su damlacıkları kış mevsiminde kendini tekrar ediyorsa sorun yalıtım ile ilgilidir.

Su Kaçağı Tavanda Su Damlacığı Oluşturabilir!

Su kaçağı genel olarak banyo tavanında ve tuvalet tavanlarından meydana gelir. Fakat kalorifer tesisatları evin tüm alanlarında dolaştığı için herhangi bir odanın tavanında da su damlacıkları şeklinde kendini belli edebilir. Su kaçakları pis su (gider tesisatı) ve temiz su olarak farklı şekilde ortaya çıkabilir, tavanda sararma ve küflenme meydana getirebilir. Tavanda oluşan damlacıklarının temiz su veya pis su olduğunu anlamanız oldukça güçtür. Pis su inşaat temeli içerisinde süzülerek hareket edeceği için sadece görülen damlacık sıvı bir akıntı olacaktır.

Bu nedenle tavandaki su damlacıkları sık sık damlıyorsa su kaçağından şüphelenmelisiniz. Eğer dubleks bir dairede oturuyorsanız dairenizin üst katına giden ana su hattının vanasını kapatın. 1 gün içinde tavandaki damlacıklarda azalma ve kesilme olursa sorunun su kaçağı olduğundan emin olabilirsiniz. Üst katınızdaki tuvalet ve banyoyu kullanmayacağınızı söylememize gerek yok sanırım.

Bu durumda bizi arayarak, uygun fiyata su kaçağının olduğu yeri kırmadan dökmeden kısa süre içerisinde noktasal olarak tespit ederiz. Dilerseniz kaçağın olduğu bölgeyi garantili bir biçimde onarımını yapar ve garanti sözleşmenizi veririz.

Evinizin Yalıtımı Sorunlu veya Zayıf Olabilir!

Evinizin yalıtımı zayıf ise kış mevsimlerinde tavanda su damlacıkları veya duvarlarda terleme dediğimiz sorun ortaya çıkar. Bu sorunun temel sebebi, yalıtımı zayıf olan duvarlarınızın ısı geçirme direnci zayıf olur ve kışın soğuğu içeri alır. Siz evinizi ısıttıkça buharlaşan hava duvarlarda terleme veya su damlacıkları oluşturur. Evinizin tavan ve duvar izolasyonunu yaptırarak hem ısınmak için harcadığınız doğalgaz faturalarınızdan tasarruf edersiniz hem de ısınmayan eviniz rahatlıkla ısınır.

Soru ve görüşler (4)

Tavanda Su Damlacıkları hakkında görüşler ve sorular
 • 3 sene önce

  merhaba benim evde sadece kışın ısıtmayı çalıştırınca tavan da damlacıklar oluşuyor ayrıca camlar da terleme oluyor yazınızı okudum sorunum yalıtım ın zaif olduğunu anladım ne yapabilirm teşekür ederim

  Yanıtla -
 • 3 sene önce

  Benim evim 4 kat üskatı boş çatı çatısı var doğal gaz yanarken tavan ve duvarla su oluyor ne yapmam gerekiyor

  Yanıtla -
  1. Duvarlar terleme yaptığı için bu problemle karşılaşıyor olabilirsiniz. Evinizde hava sirkülasyonun olması gerekiyor.

   Yanıtla -
 • 6 sene önce

  İyi günler benim evin salon tavanında sarartılar ve benek benek yayıl8yorlar.evim 3. Kat ara kat arka cephe dıs yalıtımda var neden olabilir acaba komşuya diyorum benle alakası yok diyor

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek