Doğalgaz Tadilat Projesi

Doğalgaz tadilat projesi üç sebepten dolayı çizilmektedir.

Aslında imalat öncesi çizilen proje, doğalgaz tadilat projesi değildir. Doğalgaz tesisatı yapılmadan önce çizilen projedir.

İmalat Öncesi Çizilen Proje

Doğalgaz tesisatı yapılmadan önce yetkili doğalgaz firmasının mühendisleri tarafından çizilen bu proje, ilgili şehrin doğalgaz dağıtım firmasına sunulur. Doğalgaz dağıtım firmasının teknik sorumluları projeyi inceleyip onaylarlar. Onaylama işleminden sonra, doğalgaz tesisatı projeye uygun olarak yapılır.

Gaz Kesmeli Doğalgaz Tadilat Projesi

 • Gaz kesmeli tadilat projelerinde, doğal gaz borusuna yapılacak müdahalelerde çizilmesi gereken doğal gaz projesidir. Ayrıca kombi değişikliği gerekecek durumlarda da projeye kombinin markası ve gücü eklenir.
 • Tadilat öncesi, müşteri yetkili bir doğalgaz firması ile anlaşır. Yapılacak değişiklikler belirlendikten sonra, doğalgaz firmasının mühendisleri yeni projeyi çizerler. Proje bulunulan ilin doğalgaz dağıtım firmasına teslim edilir. Doğalgaz dağıtım firmasının yetkili teknisyenleri projeyi inceleyip onaylarlar. Proje onaylandıktan sonra, gaz açma/kesme şefliğine bildirilir.
 • Tadilata başlanmadan bir gün önce gaz açma/kesme şefliğinden randevu alınır. Tadilat günü gelen yetkililer, gaz kesme işlemini anlaştığınız yetkili doğalgaz firmasının ustaları ile birlikte gerçekleştirirler. Gaz kesme dilekçesi imzalanıp teslim edilir.
 • Gaz kesme işleminden sonra tadilata başlanır. Tadilat bittikten sonra yetkili doğal gaz firması, doğal gaz borularında sızdırmazlık testi yapar. Eğer sızdırmazlık testi olumsuz çıkarsa, doğalgaz borusu üstünde gerekli düzeltmeler yapılır. Sızdırmazlık testi olumlu sonuçlanırsa doğal gaz dağıtım firmasından, gaz açmak için randevu istenir.
 • Doğalgaz dağıtım firmasının mühendisleri ile yetkili doğalgaz firmasının teknisyenleri birlikte doğal gaz borusuda sızdırmazlık testi yaparlar. Tadilatın projeye uygunluğu da kontrol edilir. Eğer bir sorun çıkmazsa gaz açma işlemi gerçekleştirilerek belge imzalanır ve resmi olarak gaz açma işlemi tamamlanmış olur.

Firma Değişikliği

Firma değişikliğinde, anlaştığınız yetkili doğal gaz firmasının lisansı dondurulduğunda başka firma ile anlaşmak zorunda kalırsınız.

Müşteri, başka bir doğal gaz firması ile anlaşmaya varır. Anlaşma sağlandıktan sonra bulunduğu ilin doğalgaz dağıtım firmasına dilekçe verir. Dilekçe işleminden sonra, anlaştığı yetkili doğal gaz firmasının mühendislerince yeni proje çizilir.

Proje, iç tesisat şartnamesine uygun olarak çizildikten sonra doğal gaz dağıtım firmasına sunulur. Doğal gaz dağıtım firması gerekli incelemeleri yaptıktan sonra projeyi onaylar. Onaylanan projenin ardından, tesisat üzerinde gerekli olan işlemler yapılır.

Randevu tarihinde doğal gaz dağıtım firmasının yetkilileri, doğal gaz sızdırmazlık testi yaptıktan sonra ve tesisatın projeye uygunluğu kontrol ettikten sonra gaz açma işlemi gerçekleştirilir.

Doğalgaz Projesi Kaç Günde Onaylanır?

Doğalgaz projesinin onaylanma süreci, yoğunluğa bağlıdır. Ortalama olarak bir haftada onaylanır. Yoğunluğun olmadığı zamanlarda  2 gün içinde onaylanır.

Doğalgaz Proje Çizimi Nasıl Yapılır?

Doğalgaz proje çizimi için öncelikle yetkili bir doğalgaz tesisat firması ile anlaşmanız gerekir. Anlaşma sağlandıktan sonra, evinizin mimarı yapısına uygun olarak firmanın mühendisleri tarafından doğalgaz projeniz çizilir. Çizilen proje bulunduğunuz ilin doğalgaz dağıtım firmasının onayına sunulur.

Soru ve görüşler (2)

Doğalgaz Tadilat Projesi hakkında görüşler ve sorular
 • 4 sene önce

  Mrb..mutfagimizi yaptirdik ve projeyi cizen kisi ocagin yerini degistirdi bizde mevzuati bilmedigimiz icin bisey diyemedik henuz eve gecmedik ve bu durumdan rahatsiziz…ne yapmaliyiz??? Ne hibi yaptirimlari var

  Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Doğalgaz yaptıktan sonra proje onaylatmak için ne yapılır

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek