Kalorifer Petekleri Isınmıyor

Petekler ısınmıyor! Petekler Neden Isınmaz?

Petek tesisatında meydana gelen ısınmama probleminin birçok nedeni bulunmaktadır. Panel radyatörler halk arasından petek olarak bilinmektedir. Söz konusu radyatörler kat kaloriferi sistemlerinde ve merkezi ısıtma sistemlerinde en sık olarak kullanılan radyatör çeşitleridir. Panel radyatörlerin ortada gözle görülebilen hiçbir problem olmasa dahi ısıda problem yaşıyorsanız mutlaka profesyonel bir ekipten yardım istemelisiniz.

Peteklerinizin tümü ısınmadığı takdirde mutlaka kombi ya da kombi tesisatınızda ki su basıncında bir sorun olduğunu bilmeniz gerekir.

Isınma problemi yaşanan petekler genel olarak tesisatın en son noktalarında kalan peteklerdir. Eğer söz konusu peteklerde hava yoksa bunun sebebi kombinin su sirkülâsyonunun olmasını sağlayan pompasının yakın peteklerde bulunan su sirkülesini diğer petekler kadar iyi yapmamasıdır. Pompa yakın radyatörlerde su sirkülesini 10 kez yapabilirken uzak peteklerde bu sayı 2 ya da 3 e kadar düşebilmektedir. Bu sorun ile karşılaşıldığında yapılabilecek ilk müdahale petek vanalarında reglaj ayarının yapılmasıdır.

Petek Temizliği

Peki, Reglaj Ayarı Nedir?

Reglaj ayarı peteklerde bulunan giriş vanasının yani peteğin üstünde bulunan vananın açıklık konumunun yakından uzağa doğru olarak ayarlanmasıdır. Yani en yakında bulunan vana çok kısık, en uzakta bulunan vana ise çok açık olarak ayarlanmalıdır. Ancak, her eve ve tesisata aynı ayarlamalar uymaya bilir. Kombi kat kaloriferi sisteminde bu tarz sorunların gelen olarak tesisatta hava olmasından dolayı kaynaklandığı bilinmektedir.

Reglaj ayarı nasıl yapılır? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Peteklerin Isınması İçin Nasıl Bir Yol İzlenir?

İlk olarak peteklerin üst kısmında bulunan gidiş vanasının ve alt kısmında bulunan dönüş vanasının açık olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu olasılık çok az olarak görülse de yine de bir ihtimal teşkil ettiğinden kontrol edilmesinde yarar vardır. Bazı tesisatçı firmaların maliyeti düşürebilmek adına alt kısımda kullanılan dönüş vanasının çevirmeli olarak bilinen volanlı vanalardan takmayıp, allienli vana takmalı da peteklerde ısınmama problemi yaratabilmektedir. Allienli vanalar kısık ya da kapalı bırakıldıkları takdirde ender olarak olsa de peteklerde ısınmama problemi yaratabilmektedir. Allienli vanalar peteğin alt kısmında bulunur ve görüntüleri T parçası gibidir. Kullanıcıların birçoğu bunun vana olduğunu bilmemektedir. Bilenler ise söz konusu vanalar sadece allien anahtar ile açılabildiği için vananın kapalı mı yoksa açık mı olduğu bilememektedirler.

Petek vanalarında oluşan arızalanmalar neticesinde petekler istenilen ısıtma verimini vermeye bilir ya da hiç ısıtmaz. Vanalardan kaynaklı arızaların bazı sebepleri conta vananın gövdeye yapışması, sıkışması gibi problemler olabilmektedir.

Peteklerin üstünde hava alma sağlanması için yapılmış pürjör bulunmaktadır. Söz konusu pürjörün yapısına göre pense, kargaburun v.b. aletlerle açılarak havanın bitmesi ve suyun gelmesi sağlanana kadar petekteki havanının alınması sağlanır. Pürjörü saatin ters yönüne doğru açılmalı ve saat yönüne doğru kapatılmalıdır. Hava alma işlemini yaparken petek vanalarının açık konumda olduğundan emin olunmalıdır. Petek vanaları da pürjörlerle aynı yönde açılıp kapanmaktadır.  Hava alma işlemi gerçekleştirilirken tesisatta bulunan su basıncı mutlaka düşecektir. Kombi ve kat kaloriferi tesisatındaki su basınçlarının 0,7 bar ile 1,5 bar arasında olması gerektiğini unutmamalısınız.

Ayrıca, peteklere gelen tesisat borularında ya da ek yerlerinde tıkanıklık olması da peteklerin ısınmamasına neden olabilir.

Boru tesisatı kurulurken özellikle plastik boruların ek kaynak bölgelerinde uygunsuz şekilde kaynak yapılırsa, kaynak esnasında boru eriyeceği için çapın daralmasına ve hiç su geçişi olmamasına da neden olabilmektedir.

Tüm bu adımları uygulandıktan sonra hala bir sonuç alamadığınız takdirde boru çaplarınızda olan uygunsuzluk nedeni ile problem yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda firmamızı arayarak destek alabilirsiniz.

Soru ve görüşler (5)

Kalorifer Petekleri Isınmıyor hakkında görüşler ve sorular
 • 5 ay önce

  Merhaba,
  Merkezi sistemli bir sitede ikamet etmekteyim. Binamız 8 katlı olup 17 daireden oluşmaktadır. Evimde bulunan peteklerin hepsinin üst kısımları ısınırken alt kısımları ısınmamaktadır. Peteklerin havasını almayı denedim ancak kimin hava deliklerli tıkalı kiminse hava yok gibi. Bu konudaki aksiyon önerilerinizi rica ederim.

  Yanıtla -
 • 10 ay önce

  Benim dairem 14 katli aparmanin 13. Kati bazilari isinmiyo havasini almama ragmen neyapapilrm

  Yanıtla -
 • 11 ay önce

  merhaba, yeni taşındığım evimdeki salondaki petekler ısınmıyor,ama diğer petekler ısınıyor,sorun ne olabilir acaba ve bana ne kadarlık bir masraf çıkarır

  Yanıtla -
 • 2 sene önce

  Binamiz 8 daire 4 guney 4 u kuzey tarafinda bu seneye kadar problem yoktu bu sene kuzey tarafi isinmiyor problem nedir

  Yanıtla -
 • 2 sene önce

  Benim dairem 6.kat yani en üst kattır.Dairemdeki odalardan iki tanesi,hava alınmasına rağmen sürekli hava yapıyor ve hiç ısınmıyor.Petekler yeni bir seneliktir.Merkezi sistemdir. Ne yapmam gerekir.Yardımlarınızı bekliyorum.Selamlar.

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek