Peteğim Isınmıyor

Kış ayları yaklaştıkça herkeste bir ısınma telaşesi başlar ve ev hanımları için ilave bir iş daha ortaya çıkardı. Şehirleşme ve yer altı kaynaklarına ulaşım kolaylaşınca ve teknolojik gelişimin etkisiyle kalorifer sistemleri son elli yılın ısınma aracı sobanın egemenliğine son verdi. Nasıl ki sobanın isi, dumanı, bacası gibi problemleri varidiyse kalorifer sistemlerinin de değişik ısıtma problemi her geçen gün orya çıkmaktadır. Bu problemler alttan ısıtma sistemleri için farklı, duvardan ısıtma sistemleri için farklıdır.

Duvardan ısıtma kalorifer sisteminin olmazsa olmazı peteklerdir. Petek sistemleri geçmişte merkezi sistem ve katı yakıt veya sıvı yakıtlar kullanıldığı için daha çok döküm olarak kullanılmaktaydı. Bu tip petekler çok geç ısınıp çok geç soğurlar.  Günümüzde yaygın olarak kullanılan yakıt türü doğalgazdır. Anlık ısıtma yapabilen kombi desteğiyle çalıştıkları için tercih edilen petek tipi ise daha çabuk ısındığı için alüminyum petek modelleridir. Bu petek modellerinde ısınma problemi iki çeşittir. Eğer peteğin yarısı ısınıp diğer yarısı ısınmıyorsa bu petekte hava olduğu anlamına gelir ve hava alma musluğu yardımı ile bu hava boşaltılır. Daha önemli problem peteklerin alt kısımlarının ısınmaması olarak görülmektedir. Gerçekte bu ısıtma problemi değildir. Çünkü alüminyum petek modelleri teknik olarak alt ve üst kısımları arasında yirmi derece sıcaklık farkı olacak şekilde üretilmektedir. Oda sıcaklığında elimizle kontrol ettiğimizde bize sanki peteklerimizin alt tarafları ısınmıyormuş gibi gelmektedir.

Sıcaklık farkını daha çok 1,60 m den daha uzun peteklerde fark edebilirsiniz ve bu fark tesisat bağlantısı değişikliğiyle minimize edilebilir. Peteklerin sıcak su girişi ile su çıkışı normalde farklı taraflardadır ancak aynı taraftan bağlantı yapılarak peteğin aynı oranda ısınması sağlanabilir. Böylece bu ısıtma problemi de ortadan kalmış olur.

Soru ve görüşler (4)

Peteğim Isınmıyor hakkında görüşler ve sorular
 • 6 sene önce

  iyi çalışmalar benım evimde radyal marka dikey ve yatay kalorifer peteği bulunmaktadır ama enin sıcaklık derecesi 21 derecenin üzerine cıkmıyor yanı ev ısınmıyor bunun nedeni ne olabilir acaba peteklerin havaları alınmış petekler elle tutulunca sıcak ama evi ısıtmıyor teşekkür ederim

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  kolay gelsin benim evimdeki kalorifer petekleri üst tarafı ısınıyor alt tarafı ısınmıyor peteğin suyunuda değiştirdim

  Yanıtla -
  1. reglaj ayarını yapın düzelme olmazsa petek temizliği ve sistemin temizliği kontrolü yapılmalı

   Yanıtla -
 • 8 sene önce

  Merhaba kolay gelsin salonumda iki petek var bir gun oncesine kadar ikiside yaniyordu ama simdi birisi hic yanmiyor nerdeyse

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek