Kombi Arızaları ve Çözümleri

Kombi arızaları ve çözümleri

Kombi, günümüzde hem ısınmada hem de sıcak su ihtiyacımızı gidermede oldukça önemli bir sistemdir. Ancak, kombilerde de arızalar görülebilmekte ve bunun kökeninde pek çok sorun yaşanabilmektedir. Kombiler çeşitli nedenlerle arıza koduna düşebilirler.

Kombilerde Görülen Arızalar:

Kombinin Çalışıp Isı Vermemesi

Bu tür bir sorunda öne çıkan pek çok neden olabilmektedir. Örneğin kombinin termostatı düşük derecede kalmış olabileceği gibi, kaloriferlere sıcaklığın gidebilmesini sağlayan ve dönüş hattında bulunan filtrede tıkanma görülebilir. Böyle bir sorun ile karşılaşıldığında filtreler, petekler, hatta boru hatları temizlenmelidir. Bunun haricinde vanaların kapalı olması da ısı vermesini engelleyeceğinden, hem giriş hem de çıkış vanalarının açık olmasına dikkat edilmelidir. Tüm bunlar bakılmasına ve düzenlenmesine karşın sorun çözülmemişse, teknik bir arıza olabileceğinden yetkili servisin çağırılması doğru olacaktır.

Kombinin Patlamalı Yanması

Kombinin yanması esnasında ufak da olsa gecikme olması dahilinde kombide gaz birikmesi görülecektir. Bunun akabinde de şiddetli bir yanma olmaktadır. Burada yapılması gereken şey derhal gaz ve çakmak ayarları kontrol edilmelidir. Eğer ki kombinin yıllık bakımları yapılırsa, bu tür sorunların önüne de geçilmiş olur. Yıllık bakımları yaptırabilmek adına da yetkili servisler yardımcı olacaktır.

Sıcak Suyun Açılması Halinde Peteklerin Çok Isınması

Kombide eğer ki sıcak su kullanımı esnasında peteklerde fazla ısınma gözleniyorsa, bunun sebebi sıcak su açıldığı zaman cihazın kalorifer kısmında kapatmayı tam olarak yerine getirememesidir. Normal şartlarda, musluğa gitmesi gereken su ile kalorifere gitmesi gereken su ayrılmaktadır. Ancak sorun dahilinde sıcak su akışında dengesizlikler olacak ve su ısınıp soğuyacaktır. Yine bu durumda yetkili servis gerekeni yapacaktır.

Peteklerin Üstünün Sıcak Altı Soğuk Olması

Böyle bir sorun ile karşılaşılmışsa, sebebi kombinin girişinde bulunan filtrelerde tıkama olabileceğinden kaynaklanıyor olabilir. Bunun haricinde peteklerde tıkanıklık varsa, kombide sıcak su kısmı ile kalorifer kısmını ayıran vanalarda sorun varsa yine bu tür sorunla karşılaşmak mümkündür. Bunun sonucunda peteklerde dengesiz bir ısınma gözlenebilir. Tesisatta da sorun yaşanabilme ihtimali olduğundan, böyle bir durumda yetkili servis gerekeni yapacaktır.

Kombinin Su Kaçırması / Akıtması

Böyle bir sorun ile karşılaşılmışsa, normalden fazla su sisteme pompalanmış olabilir. Normal şartlarda 1.5 bar olması gereken su basıncı yüksek olduğunda kombi su kaçırabilir. Kombinin sistemsel olarak tesisatında sorunlar olabilir. Örneğin hava tahliye borusu sıkıntıya girmiş olabilir, genleşme tankında sorun olabilir. Bu tür durumda, peteklerde hava olduğundan havayı nasıl boşaltıyorsanız, peteklerden bu yolla suyu boşaltmalısınız.

Kombinin Ses Yapması

Bu tür bir sorun ile karşı karşıyaysanız, kombinin fan motoru sorunlu olabilir. Aynı şekilde devir daim motorunda sorun olabileceği gibi, eğer cihazdaki suda hava varsa yine ses yapabilir. Bu tür durumda da yetkili servisten yardım istemek en doğrusu olacaktır.

Kombiden Sıcak Su Gelmemesi

Kombi çalışmasına rağmen sıcak su alınamıyorsa, su ısınmıyorsa, kalorifer sistemi ile musluktan gelecek olan su ayrışmasında bir sorun yaşanmış olma olasılığı yüksektir. Böyle bir durumda musluktan akacak su kalorifere verildiğinden sıcak su musluktan akmayacaktır. Yani, bu ayrışmayı yapacak olan üç yollu vanada bir problem var demektir. Aynı zamanda sıcak su hattı içerisinde farklı bir noktadan su karışıyorsa, özellikle kış aylarında olmak üzere su gereğinden fazla şekilde açılmışsa, yine musluktan sıcak su almak sorun yaratacaktır. Yetkili servisin yardımı ile kombideki sıcak su akmasını engelleyecek tüm bu sorunların önüne geçilebilir.

Soru ve görüşler (7)

Kombi Arızaları ve Çözümleri hakkında görüşler ve sorular
 • 5 sene önce

  Merhaba vailant marka kombi kullanıyoruz bir kombi bir dakika çalışıp bir dakika sonuyo devir daim çalışıyor haliyle yüksek fatura geliyo bazı kombilrde gördüğüm mesela 50 ye ayarladık 30 dereceye düştüğünde yaniyo faturada az geliyo bizim kombi dakika tutsam hep ayni hatta du akşam kombine bakayım dedim 50 de yazıyodu ve hiç sönmeden yazıyodu petekler çok sıcaktı basınç göstergesidir 2 yi geçmişti sorun ne olabilir birde 24 saatlik çalışmasında 12 ile 13 metre küp gaz harciyo

  Yanıtla -
  1. Merhaba Muhammet Bey;
   Bahsettiğiniz sorun için kombi yetkili servisi ile iletişime geçmeniz gerekir. Firmamız, sadece tesisattan kaynaklı sorunlarla ilgilenmektedir. Peteklerdeki ısınma sorunları gibi tesisat sorunları ile ilgilenmekteyiz.

   Yanıtla -
   1. 5 sene önce

    Cevap için teşekkürler

    Yanıtla -
 • 6 sene önce

  Kombide kalorifer isitmiya basaladiginda basınç artıyor derceyi artırıp daha çok isitmasini istediğimizde basic 2.5 geçiyor hata 3 olup firardan su dışarı atıyor ne yapmalıyım ariza nerde olabilir

  Yanıtla -
  1. Kombi ısındığında basıncı yükselmesi oluyorsa, kombinin genleşme tankında sorun olabilir. Bu genleşme tankı kombinin basıncını dengede tutmayı sağlayan kombinin donanım parçalarından biridir.
   Bunun için kombi servisi ile iletişime geçerek sorunu çözebilirsiniz.

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  kombi aniden sönüyor.ekran kapanıyo. sonra yeniden çalıştırıyorum biraz sonra sönüyo.. servis beyni format yapmış olabilir diyor. bi ara ayarları kurcalanmışdi ondan ola bilirmii? rica ederim bi çözüm söyleyin.

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Kombi aniden sönüyor. ekran kapaniyo. sonra yeniden calistiriyorum biraz calisib yeniden duruyo. servis beyni format yapmis olabilir diyor. ne yapa bilirim? biara ayarlari kurcalanmişdı… ondan ola bilirmi? rica ederim bi çözüm söyleyin.

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek